Ashburn +31,6 °C Debesuota
Trečiadienis, 19 Bir 2024
Ashburn +31,6 °C Debesuota
Trečiadienis, 19 Bir 2024

Prof. Birutė Galdikas: mano baltiškos šaknys įskiepijo meilę gamtai

2023/06/08


„Tėtis išeidavo pro namų duris, ištiesdavo ranką, o laukiniai paukščiai sutūpdavo jam ant delno ir lesdavo duonos trupinius. Toks artimas jis buvo gamtai. Ir tai buvo Los Andžele. Labai didžiuojuosi savo lietuviškomis ir baltiškomis šaknimis ir labai vertinu palaikymą bei pagalbą, kurios sulaukiu iš Lietuvos ir lietuvių“, – sakė Kaune viešėjusi profesorė Birutė Marija Galdikas – lietuvių kilmės pasaulinio garso antropologė, gamtosaugininkė, žymiausia orangutanų tyrinėtoja.

Tyrimų lauke – išnykimo procesas

Birželio 6 d. Vytauto Didžiojo universitete (VDU) profesorė skaitė viešą paskaitą „Kur dingo patinai?“ ir bendravo su studentais, mokslininkais bei ja besižavinčiais kauniečiais, vos sutilpusiais į auditoriją. Daugiau nei 50 metų orangutanus tyrinėjanti mokslininkė pasakojo apie naujausią savo mokslinių tyrimų kryptį – išnykimą.

„Išnykimas yra kompleksiška problema, kuri yra labai mažai tyrinėjama. Žmonės galvoja, kad išnykimas – tai reiškinys, kuris įvyksta staiga, tačiau problema, kad mes per mažai suprantame apie procesą, kuris vyksta prieš gyvūnams išnykstant“, – pasakojo B. Galdikas, problematikai apibūdinti naudodama diabeto analogiją.

Anot jos, daug žmonių serga diabetu, tačiau dar daugiau yra diagnozuojamas prediabetas, kuris, jei žmogus nepakeičia savo gyvenimo būdo, veda prie diabeto. Todėl mokslininkė apie tai daug kalbasi su studentais ir pasakoja žmonėms, kad jie suprastų – iki išnykimo veda ilgas kelias ir jeigu tuos simptomus laiku pastebėsime, galime išvengti tokios baigties.

„Net mokslininkai iki galo nesupranta išnykimo etapų. Pirmieji moksliniai darbai šia tema pasirodė tik mažiau nei prieš metus. Todėl aš šiuo metu apie tai daug kalbu. Ir nors kai kuriems žmonėms tokia tema gali atrodyti nuobodi, apie tai pasakoti yra labai svarbu. Tai yra tema, kuriai aš paskyriau visą savo gyvenimą – išsaugoti nuo išnykimo laukinius orangutanus Borneo saloje“, – teigė B. Galdikas.

Perka žemę ir sodina miškus

1971 m. Indonezijos Borneo saloje, Tandžungputingo nacionaliniame parke, mokslininkė įkūrė pirmąjį orangutanų stebėjimo centrą, kuriame gamtosaugininkė tęsia veiklą iki šiol. Tačiau jos darbas neapsiriboja šios nykstančios populiacijos tyrimais.

Kadangi didžiausią grėsmę orangutanams kelia palmių aliejaus plantacijos, kuriamos naikinant gyvūnų gyvenamąsias vietas ir užkertančios kelią orangutanų patinams migruoti, B. Galdikas su vietiniais gyventojais vykdo ne vieną iniciatyvą šiems primatams išsaugoti.

„Šiuo metu stengiamės sukurti koridorius patinams migruoti. Labai džiaugiamės, kad Indonezijos valdžia mums padeda išpirkinėti žemes – jau esame išpirkę 6 tūkstančius hektarų. Per paskutinius šešerius metus kartu su aštuonių vietinių gyventojų komanda esame pasodinę 800 tūkstančių vietinių medžių. Tikimės, kad iki kitų metų iš viso būsime pasodinę milijoną medžių. Vykdome edukacinę programą, kurioje jau sudalyvavo 70 tūkstančių vietinių vaikų. Taip pat, kartu su mobiliomis policijos brigadomis patruliuojame užkertant kelią brakonieriams. Darome daug, bet viską iš širdies. Vietiniai mato mūsų nuoširdumą ir labai vertina mūsų pastangas“, – B. Galdikas teigė esanti labai laiminga galiausiai atsidūrusi Indonezijoje, nors planavo keliauti į Malaiziją.

Įvertinta pasaulyje ir Lietuvoje

Indonezijos valdžia ne kartą įvertino gamtosaugininkės nuopelnus. 1997 m. jai buvo įteiktas Indonezijos apdovanojimas „Žemės herojus“ (Hero for the Earth) – aukščiausias šalies įvertinimas už išskirtinį darbą gamtos apsaugos srityje. B. Galdikas tapo vienintele ne indoneziete ir viena pirmųjų moterų, gavusių šį apdovanojimą.

Prof. B. Galdikas gyvenimas ir darbai aprašyti šešiose knygose, apie ją sukurta dokumentinių filmų Indonezijoje, Japonijoje, JAV, Prancūzijoje, Italijoje, Australijoje. Tarp įvairių jos pelnytų apdovanojimų – Jungtinių Tautų pasaulinė premija, E. Bauerio Žemės didvyrės premija, PETA humanitarinė premija, Tylerių aplinkos apsaugos premija ir aukso medalis. Profesorė vadovauja ir Tarptautiniam orangutanų globos fondui, kuris veikia JAV, Australijoje, Indonezijoje, Didžiojoje Britanijoje ir šiuo metu steigiamas Lietuvoje.

Profesorė dalyvauja Lietuvos mokslininkų rengime, skaito paskaitas, priima jaunuosius tyrėjus praktikai Borneo saloje. 2010 metais Vytauto Didžiojo universitetas prof. B. Galdikas suteikė garbės daktaro vardą. Tų pačių metų liepos 6-ąją, Valstybės dienos proga, prezidentė Dalia Grybauskaitė profesorę apdovanojo Lietuvos valstybės Ordinu „Už nuopelnus Lietuvai“. Šio vizito Kaune metu B. Galdikas buvo įteiktas jubiliejinis VDU šimtmečio medalis, įsteigtas minint Lietuvos universiteto įkūrimo metines.

 

VDU informacija

Jono Petronio nuotr. – Birutė Galdikas

Dalintis