Ashburn +23,5 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 23 Geg 2024
Ashburn +23,5 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 23 Geg 2024


Raimondas RIBAČIAUSKAS
Lietuvos medžiotojų sąjungos „Gamta“ prezidentas
 

Dar padiskutuokime ir po medžiotojų suvažiavimo

2023/06/18


Birželio 10 d. man, Lietuvos medžiotojų sąjungos (LMS) „Gamta“ Varėnos skyriaus prezidentui Mantui Lesniauskui ir LMS „Gamta“ vieno iš klubų pirmininkui Gediminui Žiūkui teko dalyvauti Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos (LMŽD) sukviestame Lietuvos medžiotojų suvažiavime. Buvo smagu matyti besirenkančius ginklo brolius ir seseris – daugelį iš jų pažįstame. Tik akivaizdžiai pasirodė bendra visų Lietuvos medžiotojų problema – išeiginė medžiotojų apranga ir jos dėvėjimas oficialiuose renginiuose. Juk tai neatsiejama medžiotojo kultūros dalis. Apsirengusiųjų tvarkingai – mažuma.

Noriu pasveikinti LMŽD vadovybę už puikią idėją ir gerus ketinimus, tačiau neramina, kad visada į renginius renkasi beveik tie patys žmonės, kuriems kažkas rūpi... Po suvažiavimo ilgai mąsčiau ir analizavau susiklosčiusią situaciją, kuri, mano įsitikinimu, yra pavojinga visai medžiotojų bendruomenei. LMŽD pirmininko Virginijaus Kantausko drąsus, viešas ir neigiamas savo organizacijos ekonominis įvertinimas sukėlė dvejopus jausmus – gal tai reikėjo padaryti siaurame rate, nes vieša saviplaka visada atveria kelius įvairioms interpretacijoms ir pasekmėms. „Antihunteriams“ gali atsirasti peno.

Manau, nereikėtų aplinkos ministrui tris kartus šaukti valio, nes, mano tvirtu įsitikinimu, iki šiol medžioklės srityje mes nematėme jokių teigiamų poslinkių iš Aplinkos ministerijos (AM). Leidimai naudoti medžiojamųjų gyvūnų išteklius pratęsti priėmus politinį sprendimą. Bet kuriai politinei jėgai būtų savižudybė suskaldyti Lietuvos visuomenę sprendžiant medžiotojų problemas, šaliai patiriant politinį, ekonominį ir socialinį nestabilumą.

Situacija medžioklėtvarkoje ir visame medžioklės ūkyje – liūdna. Medžioklės taisyklės beviltiškai pasenusios, daugelis punktų dviprasmiški, jos keičiamos kaip anksčiau – be jokios sistemos, socialiniai partneriai prisimenami tik tada, kai reikia. Aplinkos apsaugos departamento (AAD) Gyvosios gamtos apsaugos departamentas kol kas tik deklaruoja besikeičiantį požiūrį į darbą, kuriame vyrauja mažareikšmiai protokolai, kurių dauguma verti paprastos žodinės pastabos. Mažų nusižengimų iškėlimas į viešumą nustelbia rimtas problemas, pvz., Vilniaus Gulbinų kvartalas, užterštos Kuršių marios, šiukšlynai miškuose ir kt. O kiek tokių situacijų Lietuvoje? AAD darbuotojai, regis, bijo net pažiūrėti į tą pusę.

Mano įsitikinimu, AM skatina medžiotojus vienijančių draugijų priešpriešą, o tai aiškiai matyti iš to, kur lankosi AM ir jos pavaldžių institucijų vadovai, kaip dalijami „saldainiai“ (parama) ir pan. Tai labai paprasta: įsivaizduokime, tėvas turi keturis sūnus, tačiau saldainį visada duoda tik vienam. Taigi, likę trys sūnūs nekenčia savo brolio ir tėvo. Paprasta kaip du kart du. Skaldyk ir valdyk – nieko naujo šiame pasaulyje. Tada visada galima priimti bet kokius sprendimus, pasakius paprastus žodžius: „Jūs nesusitariate...“

Man atrodo, kai kurios medžiotojų bendruomenės prarijo šį pigų jauką. AM aiškiai nuolaidžiauja aplinkosauginėms organizacijoms. Kažkas stebuklingai bando apriboti medžiotojus vienijančių organizacijų teises, didinti pareigas ir pakirsti jų ekonominį pagrindą. Pradėkime nuo buvusios departamento direktorės Olgos Vėbrienės, kuri, mano manymu, pamynė Medžioklės įstatymo 5 punkte numatytą medžiotojus vienijančioms organizacijoms teisę dalyvauti Teisės medžioti suteikimo ir panaikinimo komisijose. LMS „Gamta“ ir Sūduvos medžiotojų sąjunga bylinėjosi, iš esmės laimėjo visas bylas, tačiau lemiamu momentu mūsų nepalaikė LMŽD tuometinis pirmininkas Jonas Talmantas.

O. Vėbrienės pasėta neapykantos medžiotojų bendruomenei sėkla sėkmingai sudygo. Žinote, ko valdžiažmogiai klausia, kai pradedi kalbėti apie savo teises: „O ką jūs tose komisijose veikiate?!“ Tada norisi rėkti – „o ką jūs veikiate ministerijų kabinetuose, jei viešai kalbėdami apie galimą korupciją, iš komisijų išmetate visuomeninius stebėtojus? Gal pasitikrinkite savo pačių sampratą apie korupciją!“

Pernai buvo bandyta pradėti diskusijas, kaip perduoti naujų medžiotojų ruošimą aukštosioms mokykloms, turinčioms biologinį profilį. Vyksta neoficialūs pokalbiai, ar reikia medžiotojų Medžioklės plotų formavimo ir ribų keitimo bei medžiojamųjų gyvūnų limitų nustatymo komisijose. Nuo ryto iki vakaro girdžiu klausimą: „Ar tiesa, kad AM paruošė medžioklės taisyklių pataisas, kuriose panaikinamas saugaus elgesio egzaminas, vykstantis kas trejus metus, ir mes privalėsime kiekvienais metais savo lygiavamzdžius ir graižtvavamzdžius ginklus „atšaudyti“ (laikyti šaudymo egzaminą!) sertifikuotose šaudyklose į stovinčius ir bėgančius taikinius?“ Suprask, žmogau, tai medžiotojų pinigėlių perpumpavimas privačiam kapitalui ir apie 20 proc. medžiotojų praradimas iškart dėl paprastos priežasties. Apie 20 proc. medžiotojų yra daugiau nei 70 metų amžiaus, jie greičiau „padžiaus“ šautuvus, negu eis į šaudyklas. Man tai atrodo žiauru, nes tai mūsų tėvai ir seneliai, kurie į medžiokles ateina vien tam, kad pabūtų tarp žmonių ir pasijaustų visaverčiais visuomenės nariais.

Brangieji, niekada „nepasimaukite“ ant gudrių apklausų: pvz., ar reikia saugaus elgesio egzamino kas trejus metus? Iš esmės tai klausimas, ar norite laikyti šaudymo egzaminą kasmet? Taigi, iš medžiotojus vienijančių visuomeninių organizacijų atėmus dalyvavimą įvairiose komisijose, atėmus mokymus, saugaus elgesio egzamino organizavimą, beveik iki nulio sumenkinus elninių žvėrių populiacijų kokybės valdymą, kas belieka per trofėjų apžiūras? Gal tik tuščios kišenės ir prisiminimai, kaip mes kažkada buvome stiprūs?

Visi kalba apie bendrą organizacijų veiklą. Brangieji, paaiškinkite, kaip? Juk iš principo skiriasi požiūris į medžiotojų ateitį. Medžioklės ateitis, žiūrint iš politikų pusės, – geriausia chaosas, tada darai ką nori. Žvelgiant iš pasiturinčių medžiotojų pusės, – medžiotojų per daug, mokesčiai per maži, trūksta medžioklės plotų, per daug draudimų. Stebint iš eilinio medžiotojo perspektyvos, – netrukdykite medžioti. Žiūrint iš žemės ir miškų savininkų pusės, – mano žemė, mano žvėrys ir eikit visi toli, toli. O sofos „gamtosaugininkų“ požiūriu medžiotojai yra niekšai, žudikai, tad medžioklę būtina uždrausti.

Nežinau, kaip surasti aukso vidurį. O paprasčiausiai, manau, trūksta tvirtos, ilgalaikės, nepalaužiamos, mokslu besiremiančios medžioklės ūkio politikos, į kurios pamatus sudužtų visokių apsišaukėlių, rėksnių ir neišmanėlių sukeltos bangos.

 

Redakcijos nuotrauka

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2024/05/23

Tarptautinei bendrovei „Mondelēz“ EK skyrė 337,5 mln. eurų baudą

Europos Komisija (EK) tarptautinei bendrovei „Mondelēz International, Inc.“ („Mondelēz“)skyrė 337,5 milijono eurų baudą už ES konkurencijos taisyklių pažeidimus: trukdymą tarpvalstybinei prekybai šokoladu, sausainiai...
2024/05/23

Ne medžioklės sezono vilkams nebūna

Gyvenimas sukasi nenutrūkstamu ratu – ūkininkai augina gyvulius, o vilkai, pasitaikius progai, juos pjauna. To negali sustabdyti nei padidintos medžioklės kvotos, nei probleminių vilkų paėmimas iš gamtos, nei elektrinės tvoros. Pasitv...
2024/05/23

Patikrinome žievėgraužio tipografo gaudykles. Skaičiuojame laimikį

Valstybinės miškų tarnybos (VMT) Miško sanitarinės apsaugos skyriaus specialistai patikrino žievėgraužio tipografo gaudykles.
2024/05/23

„Elektrum“ ir „Enefit“ gaminantiems vartotojams kompensuos 2,5 mln. eurų

Didžiausiai Lietuvos elektros tiekėjai „Ignitis“ paskelbus apie 5 mln. eurų kompensacijas gaminantiems vartotojams už jų nesuvartotą elektrą, kiti du rinkos dalyviai pranešė klientams skyrę iš viso 2,5 mln. eurų.
2024/05/23

Aplinkos ministerija nori paskatinti jaunimą rinktis karjerą miškininkystės sektoriuje: skyrė 21 stipendiją

Nuo rudens 21 miškininkystės studijas Vytauto Didžiojo universitete ir Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegijoje pasirinkęs pirmakursis gaus skatinamąsias stipendijas – 250 eurų per mėnesį. Stipendijas, skatindama jaunimą ...
2024/05/23

Siuntimai pas gydytojus specialistus: ką reikia žinoti?

Ligonių kasos gyventojams primena šiais metais įsigaliojusias siuntimų pas gydytojus specialistus išdavimo naujoves: prasiplėtė siuntimus išduodančių gydytojų ir kitų specialistų ratas, daugėja išimčių, kai siuntimo kon...
2024/05/23

Europos ūkininkai augina sveiką maistą: ekspertai ragina jiems netrukdyti

Europos Sąjungoje auginamas maistas yra vienas saugiausių pasaulyje, patvirtino Europos maisto saugos tarnybos (EFSA) metinė ataskaita. 2022 m. ištyrus rekordinį maisto mėginių, nustatyta, kad didžioji dalis jų neviršijo nustatytų pe...
2024/05/23

LSA patvirtino siūlymus rinkimams besiruošiančioms šalies politinėms partijoms

Gegužės 23 dieną, ketvirtadienį, Raudondvaryje vykusiame Lietuvos savivaldybių asociacijos (LSA) suvažiavime šalies savivaldybėms atstovaujantys vietos savivaldos politikai patvirtino strateginius savivaldos siūlymus šalies politinėm...
2024/05/23

Prekyba dujomis mažeikiškius atvedė į teisiamųjų suolą

Teismą įtikino Šiaulių apygardos prokuratūros argumentai – trys mažeikiškiai ir du juridiniai asmenys pripažinti kaltais dėl finansinių nusikaltimų padarymo ir privalės į valstybės biudžetą bendrai sumokėti 100 tūkst. eurų baudų.