Ashburn +32,3 °C Mažai debesuota
Pirmadienis, 22 Lie 2024
Ashburn +32,3 °C Mažai debesuota
Pirmadienis, 22 Lie 2024

Vasariški rusmenių varpeliai

2023/06/26


Šakietė gėlininkė Kristina Kriščiūnaitė savo sodyboje, kurią nusipirkusi pradėjo puoselėti prieš kelerius metus nuo nulio, pradedant pastatu, baigiant želdiniais ir kitais augalais, dideliame 60 arų plote rado vietos ir rusmenėms – gal lietuvių kiek primirštoms senovinėms gėlėms. Gali būti, kad ne visiems sekasi jų užsiauginti, nes tai nėra labai paprasta.

Didingas grožis

Nors šį birželį rusmenės (Digitalis) Kristinos sodyboje atrodo aukštos ir tvirtos kaip mūras, jos pasvarstymais, jeigu pavasaris būtų toks drėgnas kaip pernai, gėlės būtų dar aukštesnės (siektų net 2 metrus) ir įspūdingesnės. Bet ir dabar vaizdas džiugina ne tik sodybos šeimininkę, bet ir jos artimuosius, svečius. Gėlės sodino aplink jaunus medelius, po 5 daigelius maždaug kas 30 cm. Jie išaugino ne tik po tvirtą stiebą, bet dar ir apie 5 plonesnes atšakas, tad krūmas susijungė su krūmu, vainikais apjuosdami medelius.

Pastelinės rusmenių spalvos.

O ką jau kalbėti apie žydėjimą – įvairiaspalves kekes su varpeliais... Sėklas Kristina pirko iš profesionalų, rinkosi, kad būtų baltos ir rausvos, kadangi tai mėgstamos pašnekovės spalvos. Pasėjo ir mažiau įprastų baltų rusmenių juodais viduriukais. Prieš šias aukštaūges rikiuojasi kiek žemesnės rožės. K. Kriščiūnaitė atidžiai derino gėlių spalvas, tad sodybos peizažas tapo harmoningas ir romantiškas.

Pernai šioje vietoje buvo susodinti jurginai, bet pasirodė ne taip įspūdingai, kaip šiųmetės rusmenės ir patagoninės verbenos – aukštesnės gėlės.

Kompozicija su rusmenėmis.

Svarbu anksti pasėti

Rusmenės yra dvimečiai augalai: pirmais metais iš daigų sulaukiama vien tik lapų, o antraisiais – žiedų. Po to šių augalų egzistencijos ciklas užsibaigia.

Ką daryti, kad rusmenės taip gausiai ir užburiančiai žydėtų, atsako Kristina: „Svarbiausia – kuo anksčiau šiltai namuose jas pasėti. Aš sėjau pernai vasarį, o kovą išpikavau į paletes. Balandį auginius perkėliau į vazonėlius ir auginau šildomame šiltnamyje. Praėjus šalnų pavojui, gegužę 15–20 cm dydžio daigelius išsodinau į gruntą. Pirmą vasarą rusmenės augo tik žaliais kerais, o žiemojo įprastai, kaip visi augalai. Žemei jos nėra reiklios, nebūtina net purenti. Žiedų sulaukiau šią vasarą. Birželiui baigiantis žydintys augalai pasiekė 1,3–1,7 m aukštį. Iš viso pasodinau apie 300.“

Romatinškas peizažas.

 

Kristinos KRIŠČIŪNAITĖS nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis