Kartais verta rizikuoti
„Anglijoje klimatas kitoks nei Lietuvoje, šiltesnis ir drėgnesnis, todėl ir sėjau viską labai anksti, daugiausia kovo antroje pusėje, – sezoną pradėti skubėjo S. Lukauskienė. – Mano sodo kaimynai viską darė vėliau dėl šalnų tikimybės, o aš labai norėjau kuo greičiau sulaukti savo derliaus, todėl rizikavau ir nelaukiau kalendorinio sėjos laiko, dabar tuo labai džiaugiuosi, nes mes jau vartojame savo daržoves, o kaimynų dar tik auga.“
Įdomu tai, kad norint gauti sodo plotą Anglijoje, reikia rašyti prašymą ir laukti labai ilgai, kadangi norinčiųjų daug. Silvijai netikėtai pasisekė. Į eilę gauti sodo plotą stojo jos draugė, o kai pagaliau sulaukė, nusprendė persikelti gyventi į kitą šalį, sodą palikusi lietuvei, kuri nė akimirką nesudvejojo. Ir apleistas sodo vaizdas neišgąsdino: abu su vyru Vidmantu šabakštyną netrukus pavertė akiai mielu reginiu.
Labai nudžiugino tai, kad jau buvo pastatytas 5 metrų ilgio šiltnamis, tereikėjo pakeisti plėvelę. Nusipirko žalios šiltnamio plėvelės su tinklu ant viršaus: tokia gerokai patvaresnė negu įprasta. Geras buvusių sodo šeimininkų palikimas buvo ir kelios pakeltos lysvės. Tai buvo stimulas dar kelias ir patiems sumeistrauti. Šiandien šeima džiaugiasi rezultatu: Anglijoje populiarios pakeltos lysvės yra ypač patogios ir atrodo tvarkingai, žemės nebyra į takus, palaisčius ir drėgmė laikosi ilgiau.
Prieš sėją visas lauko lysves ir šiltnamio žemę patręšė sausomis vištų išmatų granulėmis.
„Žalio supratimo neturėjome, ko trūksta ar ko reikia žemei, tiesiog eksperimentavome, – prisipažįsta S. Lukauskienė. – Planas buvo „minimalistinis“ – pažiūrėti, ar pavyks kažką užsiauginti patiems, nes jau visą dešimtmetį nieko neauginome.“
Dengtos daržovės auga saugiai
Ūgtelėjusias daržoves jie dengė tinkleliu, nes sodo kaimynai iškart perspėjo, kad visas gėrybes labai siaubia paukščiai ir žvėrys – kiškiai, stirnos, kurių ten daugybė. O žirnius ir braškes labai pamėgę žvirbliai.
„Dengiu tinkleliu, pintu iš plastmasės siūlo, – pasakojo Silvija. – Tinklelius pritvirtinu ant lankų, kokie nuo seno naudojami šiltnamiams statyti. Įtempusi tinklą, iš visų pusių prisegu smeigtukais. Tik taip savo derlių (pradedant burokėliais, baigiant kopūstais, žirniais) apsaugau šimtu procentų.“
Greiti rezultatai pranoko lūkesčius
Labai greitai sulapojo bulvės, gautos iš sodo kaimynų, pupos, vėliau išstybo lėtokai dygusios morkos ir žiediniai kopūstai. Per lapus atrodė, kad žiedinių kopūstų taip ir nepavyks sulaukti, bet jie vėliau subrendo didesni ir sveikesni negu šeima tikėjosi. Tinkleliais dengtas derlius nenuvylė, tik paprikas kitą sezoną dėl temperatūros svyravimo nutarta sodinti ne lauke, bet šiltnamyje. O labiausiai nudžiugino pomidorų veislių įvairovė – jų skoniai ir spalvos.
„Sodas mums, miesto gyventojams, svarbus ne tik dėl daržovių, bet ir kaip galimybė pabėgti nuo miesto šurmulio į užmiestį – ir rezultatai visomis prasmėmis pranoko lūkesčius, – pastebėjo Silvija. – Kada nors anksčiau nebūčiau patikėjusi, kad patiks sodininkauti ir vyrui. Tik kartu mums taip greitai pavyko „reanimuoti“ apleistą sodą.“
Silvijos Lukauskienės nuotraukos
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.