Ashburn +6,5 °C Nedidelis lietus
Penktadienis, 23 Vas 2024
Ashburn +6,5 °C Nedidelis lietus
Penktadienis, 23 Vas 2024

Sūrių šventėje rinkti pinigai gaisrą patyrusiai šeimai

2023/07/26


Šiauliai („Šiaulių kraštas“). Sekmadienį Pošupių kaime (Joniškio rajonas) nuaidėjo jau 14-oji sūrių šventė, kurioje ne tik parduoti beveik aštuoni šimtai sūrių, bet ir surinkta aukų kilniam tikslui – po gaisro nukentėjusios sūrių gamintojos šeimai iš Kelmės rajono.

Nupirktais sūriais pavaišino ir žiūrovus

O jau sūrių, kaip sako, į šventę atvežta devynios galybės: pačių įvairiausių, įdomiausių, netikėčiausių. Visus džiugino jau laiko patikrinti Inaros Malkalnės iš Jelgavos rajono (Latvija) sūriai su kmynais, ožragėmis, spaudžiami ne įprastos smailėjančios formos, bet apvalūs ir stori kaip duonos kepalas. Parodai ir pardavimui, kurio metu surinktos lėšos skirtos nuo gaisro nukentėjusiai sūrininkei Daliai Zakarienei iš Kelmės rajono, I. Malkalne pristatė marinuotą sūrį stiklainėlyje, už kurį paaukota 20 eurų. Ji pati net 80 eurų nepagailėjo, o po to dar 20 eurų pridėjo, įsigydama Renatos Remeikienės iš Melnių kaimo sūrį. Inara jį čia pat suraikė, susmulkino į gabalėlius ir vaišino visus žiūrovus.

Lygiai taip pat už 50 eurų nupirktą Plikiškių kaimo bendruomenės ir „Saulės“ pagrindinės mokyklos Plikiškių daugiafunkcio centro sūrį žmonėms išdalino jį įsigijęs rajono meras Vitalijus Gailius, dėkojęs šventės organizatoriams už saugojamas tradicijas. Būtent Pošupėse jis prieš daugelį metų sudalyvavo tikroje sūrio gaminimo edukacijoje. Meras apdovanojimą įteikė vienai šventės organizatorių seniūnaitei Loretai Pociūnienei.

Pliksilio suris
Plikiškių kaimo bendruomenės ir Joniškio „Saulės“ pagrindinės mokyklos Plikiškių daugiafuncio centro sūris.

Buvo ir šiauliečių, ir panevėžiečių sūrių

Pošupių kaimo bendruomenės pirmininkei Sigitai Samoilovai už atsakomybę ne tik visus sukviesti, viską paruošti, bet ir su Aukščiausiuoju dėl oro susitarti dėkojo Seimo narys Liudas Jonaitis. Jis taip pat dovaną įteikė kultūros mėgėjui, nuolatiniam sūrių šventės dalyviui, pristatančiam sūrį parodai ir nominacijoms, kurios būdavo teikiamos ankstesniais metais, Albertui Žąsinui iš Stoniūnų kaimo. Ir šįsyk jis atsivežė sūrį, pavadintą „Senolių“ vardu, tačiau, kaip juokavo renginio vedėja, turintį slaptą jaunystės ingredientą. Už šį sūrį pirkėjas sumokėjo 30 eurų.

Sveikinimo žodį tarė ir vicemerė Vaida Aleknavičienė, Saugėlaukio seniūnė Edita Nakvosienė, nuo savęs asmeniškai šaunią bendruomenę sveikino joniškietė Staselė Berklovienė.

O sūrių pardavimas ir aukų rinkimas, kurį vedė Žagarės kultūros centro etnokultūros specialistė Gražina Andrašiūnienė, tęsėsi toliau.

Vilmos Malinauskienės iš Panevėžio rajono Stipruolių kaimo sūris parduotas už 20 eurų. Moteris tądien turėjo ir džiovintų sūrelių, ir keptų, rūkytų, su įprastais kmynais, juodgrūde, džiovintais pomidorais, bet želė ir papaja gardintų sūrių.

Aušra ir Mindaugas Danikauskai pateikė du sūrius, už abu paaukota po 20 eurų. Šeima iš Šiaulių, turinti, kaip patys sakė, vasarnamį Stoniūnuose, atvežė į šventę ir šviežiai tą pačią dieną keptų kibinų, „Draugystės“ pyrago, duonos ir specialių prie jos padažų: baltą pikntišką ir švelnų avokadų. O Mindaugas dar virė ir troškinį su aviena, rūkytu kumpiu, daržovėmis, adžika. Receptas atkeliavo iš Batumio, kur Danikauskų sūnus vyko su kolektyvui į šokių festivalį. Kam neužteko troškinio pasisotinti, dar galėjo paraguti ir joniškiečio Algio Mataičio firminio plovo.

sūriai
Skoningai, paprastai papuošti Aušros ir Mindaugo Danikauskų sūriai.

Už Editos Butkienės iš Kriukų, prekiavusios įvairausiais liofilizuotais produktais – net smidrais, kanelėmis – čederio sūrio indelį žiūrovas sumokėjo 7 eurus.

Žemaičiu prisistačiusio Vytauto Petkaus, žinomo sūrininko iš Ziniūnų, sūris parduotas už 30 eurų. O Vitalijos Kazakevičienės iš Beržininkų sūriai pirkėjo įvertinti 25 eurais.

Net dešimt sūrių

Tačiau daugiausia lėšų surinko Ežeikių kaimo gyventojos, nuolatinės šios šventės dalyvės Danutės Žigulienės sūriai. Moteris jų atvežė net dešimt. Parduoti buvo šeši ir suskaičiuota 150 eurų gauta suma.

„Likusius sūrius vešiu pas ūkininkus su kilnia misija, prašydama paaukoti gaisrą patyrusiai šeimai. Ir, žinote, aš tikiu, kad jie skirs gal net šimtą eurų“, – prie mikrofono kalbėdama savo viltį išsakė Pošupių kaimo bendruomenės pirmininkė S. Samoilova. Ji atskirą dovaną įteikė D. Žigulienei už išskirtinį triūsą, pagaminant tiek daug sūrių, ir dar tokių įvairių, kad ne kiekvieno fantazija leistų taip sugalvoti.

D. Žigulienė vardijo atvežusi sūrių su įvairiausiai priedais: šafranais, pievagrybiais ir kepintais svogūnais, kmynais, meškiniu česnaku ir žolelėmis, su laiškiniu česnaku, įprastu tikruoju česnaku, vytintais pomidorais, ožrage, ciberžole, razinomis, aguonomis... Moteris laiko dvi karvutes.

Danute Ziguliene
Specialų prizą už 10 sūrių gavo Danutė Žigulienė iš Ežeikių kaimo.

Žmonės pinigų nuo gaisro nukentėjusiai šeimai aukojo ir atskirai, ne tik pirkdami sūrius ir siūlydami vis didesnę kainą. Iš viso tądien surinkta 617 eurų.

Renginyje visus linksmino Molėtų kultūros centro Levaniškių kaimo kapela „Prie ežerų“, Joniškio kultūros centro Rudiškių skyriaus folkloro ansamblis „Rudbala“. Diskotekai susirinkusius kvietė Jūratė Malinauskaitė, o vaikus ir suaugusiuosius įvairių linksmų liaudies žaidimų mokė Joniškio kultūros centro choreografas Vitoldas Krajinas.

 

Loreta RIPSKYTĖ/ŠIAULIŲ KRAŠTAS

Autorės nuotraukos

Titulinėje: Pošupių kaimo bendruomenės atstovai vaišina renginio žiūrovus

Dalintis
2024/02/22

Už ką dar gali tekti žemdirbiams susimokėti?

2022 m. Lietuvoje į atmosferą pateko beveik 5 proc. mažiau šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD). Visuose sektoriuose išmetimai sumažėjo, tik vienintelio žemės ūkio išaugo 1,8 proc. Tokia Aplinkos ministerijos (AM) p...
2024/02/22

Svarbu: štai kokias išimtis taikyti ūkininkams pasiūlė EK

Vasario 22 d. Europos Komisija (EK) Tarybai pirmininkaujančiai Belgijai nusiuntė dokumentą, kuriame išdėstyti pirmieji galimi veiksmai, padėsiantys sumažinti ūkininkams tenkančią administracinę naštą. Dokumente, kuris vasario 26 d. b...
2024/02/22

To nebuvo dešimtmetį: dėl potvynio atidarytos Kauno hidroelektrinės pralaidos

Kauno hidroelektrinėje (Kauno HE), kurią valdo „Ignitis gamyba“, pirmą kartą per daugiau nei 10 metų dėl potvynio buvo atidarytos pralaidos, kad iš Kauno HE tvenkinio būtų išleidžiamas perteklinis vanduo. Hidroelektrinės ...
2024/02/22

Svarstoma, kaip užtikrinti šunų, kačių gerovę ir atsekamumą visoje ES  

Europos Komisija (EK) siūlo keisti Europos Parlamento ir Tarybos Reglamentą dėl šunų ir kačių gerovės bei atsekamumo. Pakeitimais siekiama užtikrinti minimalius, visoje Europos Sąjungoje bendrus, gyvūnų gerovės standartus - gyvūnus augintin...
2024/02/22

Estijoje dyzelinas pigesnis nei Lietuvoje

Per savaitę vidutinės degalų kainos Lietuvoje vėl padidėjo: benzinas pabrango 1,5 proc., dyzelinas – 1,4 procento. Euro zonos valstybėse degalų vidutinės kainos praėjusią savaitę taip pat didėjo – tiek benzino, tiek ir dyzelino vidutin...
2024/02/22

Dar viena galimybė miškininkams

Jau nuo vasario 26 d. bus priimamos paraiškos pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos veiklos sritį „Investicijos, kuriomis didinamas miškų ekosistemų atsparumas ir aplinkosauginė vertė“.
2024/02/22

Lietuvą dėl transriebalų vartojimo sumažinimo palankiai įvertino PSO

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) Lietuvai suteikė riebalų rūgščių transizomerų (sukietintų aliejų, dar vadinamų transriebalais) eliminavimo iš maisto tiekimo sistemos patvirtinimo sertifikatą. Lietuva tapo viena iš penkių...
2024/02/22

Maisto atliekų lauks vabzdžių lervos – bus gaminami baltymai pramonei, trąšos ir biokuras

Vilniaus regiono maisto atliekas tvarkantis UAB „Energesman“, administruojantis Vilniaus mechaninio ir biologinio apdorojimo (MBA) gamyklą, investuoja 1 mln. Eur į inovatyvią vabzdžių lervų technologiją. Jau šį pavasarį gyventoj...
2024/02/22

Baltijos šalyse ukrainiečiams iššūkiai yra finansai, įsidarbinimas, kalba ir nuoma

Pagrindiniu iššūkiu ketvirtadaliui ukrainiečių Baltijos šalyse yra finansinis stabilumas, penktadaliui – įsidarbinimas, kalbos barjeras bei ilgalaikė būsto nuoma, ketvirtadienį skelbia Tarptautinė migracijos organizacija.