Ashburn +3,8 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 9 Grd 2023
Ashburn +3,8 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 9 Grd 2023

Sūrių šventėje rinkti pinigai gaisrą patyrusiai šeimai

2023/07/26


Šiauliai („Šiaulių kraštas“). Sekmadienį Pošupių kaime (Joniškio rajonas) nuaidėjo jau 14-oji sūrių šventė, kurioje ne tik parduoti beveik aštuoni šimtai sūrių, bet ir surinkta aukų kilniam tikslui – po gaisro nukentėjusios sūrių gamintojos šeimai iš Kelmės rajono.

Nupirktais sūriais pavaišino ir žiūrovus

O jau sūrių, kaip sako, į šventę atvežta devynios galybės: pačių įvairiausių, įdomiausių, netikėčiausių. Visus džiugino jau laiko patikrinti Inaros Malkalnės iš Jelgavos rajono (Latvija) sūriai su kmynais, ožragėmis, spaudžiami ne įprastos smailėjančios formos, bet apvalūs ir stori kaip duonos kepalas. Parodai ir pardavimui, kurio metu surinktos lėšos skirtos nuo gaisro nukentėjusiai sūrininkei Daliai Zakarienei iš Kelmės rajono, I. Malkalne pristatė marinuotą sūrį stiklainėlyje, už kurį paaukota 20 eurų. Ji pati net 80 eurų nepagailėjo, o po to dar 20 eurų pridėjo, įsigydama Renatos Remeikienės iš Melnių kaimo sūrį. Inara jį čia pat suraikė, susmulkino į gabalėlius ir vaišino visus žiūrovus.

Lygiai taip pat už 50 eurų nupirktą Plikiškių kaimo bendruomenės ir „Saulės“ pagrindinės mokyklos Plikiškių daugiafunkcio centro sūrį žmonėms išdalino jį įsigijęs rajono meras Vitalijus Gailius, dėkojęs šventės organizatoriams už saugojamas tradicijas. Būtent Pošupėse jis prieš daugelį metų sudalyvavo tikroje sūrio gaminimo edukacijoje. Meras apdovanojimą įteikė vienai šventės organizatorių seniūnaitei Loretai Pociūnienei.

Pliksilio suris
Plikiškių kaimo bendruomenės ir Joniškio „Saulės“ pagrindinės mokyklos Plikiškių daugiafuncio centro sūris.

Buvo ir šiauliečių, ir panevėžiečių sūrių

Pošupių kaimo bendruomenės pirmininkei Sigitai Samoilovai už atsakomybę ne tik visus sukviesti, viską paruošti, bet ir su Aukščiausiuoju dėl oro susitarti dėkojo Seimo narys Liudas Jonaitis. Jis taip pat dovaną įteikė kultūros mėgėjui, nuolatiniam sūrių šventės dalyviui, pristatančiam sūrį parodai ir nominacijoms, kurios būdavo teikiamos ankstesniais metais, Albertui Žąsinui iš Stoniūnų kaimo. Ir šįsyk jis atsivežė sūrį, pavadintą „Senolių“ vardu, tačiau, kaip juokavo renginio vedėja, turintį slaptą jaunystės ingredientą. Už šį sūrį pirkėjas sumokėjo 30 eurų.

Sveikinimo žodį tarė ir vicemerė Vaida Aleknavičienė, Saugėlaukio seniūnė Edita Nakvosienė, nuo savęs asmeniškai šaunią bendruomenę sveikino joniškietė Staselė Berklovienė.

O sūrių pardavimas ir aukų rinkimas, kurį vedė Žagarės kultūros centro etnokultūros specialistė Gražina Andrašiūnienė, tęsėsi toliau.

Vilmos Malinauskienės iš Panevėžio rajono Stipruolių kaimo sūris parduotas už 20 eurų. Moteris tądien turėjo ir džiovintų sūrelių, ir keptų, rūkytų, su įprastais kmynais, juodgrūde, džiovintais pomidorais, bet želė ir papaja gardintų sūrių.

Aušra ir Mindaugas Danikauskai pateikė du sūrius, už abu paaukota po 20 eurų. Šeima iš Šiaulių, turinti, kaip patys sakė, vasarnamį Stoniūnuose, atvežė į šventę ir šviežiai tą pačią dieną keptų kibinų, „Draugystės“ pyrago, duonos ir specialių prie jos padažų: baltą pikntišką ir švelnų avokadų. O Mindaugas dar virė ir troškinį su aviena, rūkytu kumpiu, daržovėmis, adžika. Receptas atkeliavo iš Batumio, kur Danikauskų sūnus vyko su kolektyvui į šokių festivalį. Kam neužteko troškinio pasisotinti, dar galėjo paraguti ir joniškiečio Algio Mataičio firminio plovo.

sūriai
Skoningai, paprastai papuošti Aušros ir Mindaugo Danikauskų sūriai.

Už Editos Butkienės iš Kriukų, prekiavusios įvairausiais liofilizuotais produktais – net smidrais, kanelėmis – čederio sūrio indelį žiūrovas sumokėjo 7 eurus.

Žemaičiu prisistačiusio Vytauto Petkaus, žinomo sūrininko iš Ziniūnų, sūris parduotas už 30 eurų. O Vitalijos Kazakevičienės iš Beržininkų sūriai pirkėjo įvertinti 25 eurais.

Net dešimt sūrių

Tačiau daugiausia lėšų surinko Ežeikių kaimo gyventojos, nuolatinės šios šventės dalyvės Danutės Žigulienės sūriai. Moteris jų atvežė net dešimt. Parduoti buvo šeši ir suskaičiuota 150 eurų gauta suma.

„Likusius sūrius vešiu pas ūkininkus su kilnia misija, prašydama paaukoti gaisrą patyrusiai šeimai. Ir, žinote, aš tikiu, kad jie skirs gal net šimtą eurų“, – prie mikrofono kalbėdama savo viltį išsakė Pošupių kaimo bendruomenės pirmininkė S. Samoilova. Ji atskirą dovaną įteikė D. Žigulienei už išskirtinį triūsą, pagaminant tiek daug sūrių, ir dar tokių įvairių, kad ne kiekvieno fantazija leistų taip sugalvoti.

D. Žigulienė vardijo atvežusi sūrių su įvairiausiai priedais: šafranais, pievagrybiais ir kepintais svogūnais, kmynais, meškiniu česnaku ir žolelėmis, su laiškiniu česnaku, įprastu tikruoju česnaku, vytintais pomidorais, ožrage, ciberžole, razinomis, aguonomis... Moteris laiko dvi karvutes.

Danute Ziguliene
Specialų prizą už 10 sūrių gavo Danutė Žigulienė iš Ežeikių kaimo.

Žmonės pinigų nuo gaisro nukentėjusiai šeimai aukojo ir atskirai, ne tik pirkdami sūrius ir siūlydami vis didesnę kainą. Iš viso tądien surinkta 617 eurų.

Renginyje visus linksmino Molėtų kultūros centro Levaniškių kaimo kapela „Prie ežerų“, Joniškio kultūros centro Rudiškių skyriaus folkloro ansamblis „Rudbala“. Diskotekai susirinkusius kvietė Jūratė Malinauskaitė, o vaikus ir suaugusiuosius įvairių linksmų liaudies žaidimų mokė Joniškio kultūros centro choreografas Vitoldas Krajinas.

 

Loreta RIPSKYTĖ/ŠIAULIŲ KRAŠTAS

Autorės nuotraukos

Titulinėje: Pošupių kaimo bendruomenės atstovai vaišina renginio žiūrovus

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/12/09

Milijonai įsisavinti. Išmokų meldinės nendrinukės „apsaugai“ nusipelno ne visi? (II)

Išgarsinto brangiausio Lietuvoje paukštelio meldinės nendrinukės išsaugojimas dosniai remiamas ne tik per europinę LIFE programą, bet ir iš žemės ūkiui bei kaimo plėtrai skiriamos paramos. Šio reto giesmininko gl...
2023/12/09

Į ūkį traukia gausybė šeimų: šeimininkas siūlo ypatingą pramogą

Artėjančios šventos Kalėdos – stebuklingas laikas, kai norisi daugiau laiko skirti jaukumui, šeimai ir namams. Snieguotas ir šaltas gruodis kviečia parnešti į namus eglę ir skubėti su šeima ją puošti.
2023/12/09

Mėsos kukuliai per Kūčias ir kiti švedų kalėdinių tradicijų išskirtinumai

Nors kalėdinis laikotarpis džiugina įvairių tautybių žmones, gyvenantiems šiaurės šalyse jis dar ypatingesnis: šaltas ir tamsias žiemas norisi praskaidrinti šventišku spindesiu ir mielais ritualais. Lietuvių bend...
2023/12/09

Paraiškas teikę bendradarbiauti norintys smulkūs ūkio subjektai – pirmumo eilėje

Nuo spalio 2 d. iki lapkričio 13 d. šalies smulkieji ūkio subjektai teikė paraiškas dėl paramos tarpusavio bendradarbiavimui. Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) specialistai jau sudarė ir šių paraiškų pirmumo eilę.
2023/12/09

Kretingos potvynio pamokos: ką prevenciškai gali padaryti savivaldybės ir patys gyventojai

Lapkričio pradžioje Kretingoje po stipraus lietaus kilęs potvynis, užpylęs gatves ir kiemus, ne tik naikino žmonių turtą, bet ir kilo taršos pavojus: teko į vandens telkinius išleisti nevalytas nuotekas. Šis įvykis atskleidė, ...
2023/12/08

Remia sveikesnį vaikų maitinimą

Iki gruodžio 31 d. šalies ikimokyklinio ir priešmokyklinio vaikų ugdymo įstaigos gali teikti paraiškas pagal Ekologiškų ir pagal nacionalinę maisto kokybės sistemą pagamintų maisto produktų vartojimo skatinimo ikimokykl...
2023/12/08

Pelkėse verda tikra pekla (II)

„Ūkininko patarėjas“ toliau plėtoja pelkininkystės temą, kurios pradžia buvo publikuota 2023 m. gruodžio 2 d. numeryje. Tęsiame žurnalistinį tyrimą, kurio esmė – sužinoti, kodėl Europos Sąjungos (ES) ir valstybės lėšos kre...
2023/12/08

Investicijų projektams trūkstant valstybės žemės diskutuojama, iš kur jos paimti

Aplinkos viceministrei pareiškus, kad Lietuvoje beveik nėra laisvos valstybinės žemės investicijų projektams, Seimo Ekonomikos komiteto nariai abejoja, ar reikia steigti tokios žemės rezervo fondą. Kai kurie jų siūlo iš ūkininkų paim...
2023/12/08

Keisčiausios sukčių apgaulės – nuo Holivudo aktorių iki astronautų, neturinčių pinigų grįžti į Žemę

Sukčiaus gyvenimas liūdnas – jame nėra nei švenčių, nei laisvadienių. Netgi atvirkščiai – kol ruošiamės Kalėdoms, piktavaliai kimba į darbus, bandydami pavogti ir mūsų šventinę nuotaiką, ir pinigus. Todėl &s...