Ashburn +4,3 °C Dulksna
Trečiadienis, 6 Grd 2023
Ashburn +4,3 °C Dulksna
Trečiadienis, 6 Grd 2023


Dainius ŠEPETYS
žurnalistas
 

Sarkocistos pakeis žvėrienos valgytojų įpročius?

2023/08/21


Lietuvos medžiotojų bendruomenėje kilo nemaža sumaištis po to, kai vienas jos narių socialiniame tinkle pasidalijo sumedžioto stirnino mėsos nuotraukomis, kuriose aiškiai matoma daugybė sarkocistų. Vieni medžiotojai pradėjo dalytis savo patirtimi paremtais pastebėjimais, kiti – šlykštėjosi, treti – ramino, todėl „Ūkininko patarėjas“ nusprendė šį klausimą apžvelgti detaliau.

Dauguma žvėrių – užsikrėtę sarkocistomis

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Veterinarijos fakulteto profesorius dr. Mindaugas Šarkūnas  tvirtino, kad parazitų poveikis laukiniams gyvūnams dažniausiai yra neigiamas, nes dėl jų gausos žvėrys susilpnėja ir, tarkim, vilkui, visada lengviau sugauti nusilpusį, paliegusį grobį. Tačiau mokslininkas įžvelgė ir teigiamą reiškinį, nes išėmus tokį gyvūną iš gamtos sumažėja parazitų platinimas.

Kalbėdamas apie neigiamą parazitų poveikį M. Šarkūnas išskyrė kaspinuočius ir kraujasiurbes erkes. Šie parazitai pasiima iš šeimininko maistines medžiagas, taip jį nusilpnindami. Taip pat mokslininkas pastebėjo, kad parazitai mažina gyvūnų išgyvenamumą bei reprodukciją.

Sarkocistos – parazitiniai pirmuonys, kurie dažniausiai yra nematomi. Anot profesoriaus, sarkocistos – ekonomiškai nežalingas parazitas. Žmonės taip pat gali juo užsikrėsti, tačiau tai nebus labai skausminga. Sarkocistos labiau pavojingos žmonėms, neturintiems stipresnio imuniteto, sergantiems ŽIV.

Kalbėdamas apie sarkocistų paplitimą tarp laukinių gyvūnų M. Šarkūnas teigė, kad net 87 proc. stirnų yra jomis užsikrėtusios. Šiuo parazitiniu pirmuoniu užsikrėtę 84 proc. tauriųjų elnių, 83 proc. briedžių. Akcentuojama, kad stirnos sarkocistomis užsikrečia gausiausiai.

Sarkocistų „ryžiai“ matomi ne visur

Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos Miškų ir ekologijos fakulteto lektorė dr. Rasa Vaitkevičiūtė ŪP redakcijai prisipažino, kad apie sarkocistas ji gali kalbėti daug ir ilgai, nes ši tema ją labai domina. „Sarkocistos paplitusios visuose gyvūnuose, yra gal tik kelios rūšys, kuriose šie parazitai nėra aptinkami“, – teigė R. Vaitkevičiūtė. Ji sakė, kad iš poros šimtų rūšių sarkocistų, kurios parazituoja visur, paprasta akimi yra matomos tik kelių rūšių.

„Sarkocistos, liaudyje dažnai vadinamos „ryžiais“, gerai matomos ančių ir stirnų mėsoje, tačiau ar tai tos pačios rūšies parazitiniai pirmuonys, dabar pasakyti negaliu“, – telefonu redakcijai perdavė buvusi aplinkos viceministrė.

Pasak pašnekovės, sarkocistos aptinkamos ne tik laukinių, bet ir naminių paukščių mėsoje. „Pavyzdys: sodiečio sodyboje yra kūdra, kurioje turškiasi penkios naminės antys, į kūdrą atskrenda laukinis paukštis, užsikrėtęs sarkocistomis, tas paukštis nugaišta. Štai ir parazitų paplitimo židinys“, – pavyzdį pateikė R. Vaitkevičiūtė.

„Šernų mėsoje sarkocistos nėra matomos plika akimi, tačiau tiriant mėginius dėl trichineliozės užkrato jos yra dažnai aptinkamos“, – sakė ŪP pašnekovė, vildamasi, kad žmonės termiškai neapdorotos laukinio žvėries mėsos nevalgo.

Valgyti nereikėtų

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Utenos departamento direktorius Linas Tiškus redakcijai sakė, kad mėsoje aptikus sarkocistų, privalomo mėsos sunaikinimo nėra. „Nustatę šį parazitą tarnybos specialistų ištirtame mėginyje, pateikiame rekomendacinio pobūdžio nurodymą, todėl mėsos turėtojas su ja gali elgtis kaip tinkamas“, – kalbėjo departamento direktorius, primindamas, kad sunaikinti būtina tik trichinelioze užkrėstą mėsą.

Pasak L. Tiškaus, tinkamai termiškai apdorojus sarkocistomis užkrėstą mėsą, ji pavojaus žmogaus gyvybei ir sveikatai nekelia, tačiau nuo tokio produkto vartojimo kiekvieną turėtų sustabdyti mintis apie jame knibždėjusius parazitus.

VMVT Utenos departamento direktoriaus patarėjas Alvydas Stukas paneigė medžiotojų kalbas socialiniuose tinkluose, neva sarkocistomis užteršta stirniena buvo pristatyta į jų tarnybos laboratoriją. „Tokio mėginio, apie kurį kalbate, ištirti nesame gavę, gal jį gavo kitas Utenos departamento rajoninis VMVT skyrius“, – redakcijai sakė A. Stukas. Paklaustas, ką jis mano apie parazitais užkrėstą mėsą, pašnekovas išsakė savo nuomonę: „Manau, tokios mėsos valgyti nereikėtų, net ir termiškai ją apdorojus, nes labai jau prasta jos prekinė išvaizda.“

 

Rasos VAITKEVIČIŪTĖS nuotr. –Sarkocistozė stirnienoje

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/12/06

Šiaudinių sodų rišimo tradicijai – UNESCO pripažinimas

UNESCO Reprezentatyvųjį žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą papildė ketvirtoji Lietuvos vertybė – šiaudinių sodų tradicija. Toks sprendimas priimtas Botsvanoje vykstančioje Nematerialaus kultūros paveldo išsau...
2023/12/05

Milijonai įsisavinti. O kur meldinės nendrinukės populiacijos šuolis? (I)

Turbūt daugelis Lietuvoje žino, kad brangiausias pas mus paukštukas – visaip išgarsinta meldinė nendrinukė. Brangus jis ne tik todėl, kad yra itin retas ir saugomas, bet ir pinigine išraiška. Tam skiriami milijona...
2023/12/05

Nord Pool biržoje – didžiausia šiemet savaitės vidutinė kaina

Lapkričio mėnesio vidutinė elektros kainos Nord Pool biržoje siekė 0,105 Eur/kWh be PVM ir buvo apie 21 proc. didesnė už spalio vidutinę kainą, kuri siekė 0,087 Eur/kWh be PVM. Šį padidėjimą nulėmė tai, kad pastarųjų keturių savaičių viduti...
2023/12/05

Seime kelią skinasi siekis įteisinti naktinių taikiklių naudojimą medžioklėje

Seimas antradienį žengė dar vieną žingsnį, siekiant įteisinti naktinių taikiklių naudojimą medžioklėje. Po svarstymo už tokią pataisą balsavo 66 parlamentarai, 37 buvo prieš, devyni – susilaikė.
2023/12/05

Pasaulinė dirvožemio diena

Gruodžio 5-oji – Pasaulinė dirvožemio diena. Pasaulinės maisto ir žemės ūkio organizacijos duomenimis, nuo jo tiesiogiai ar netiesiogiai priklauso net 98 proc. maisto gamybos.
2023/12/05

Iššūkių amplitudė – nuo logistikos ir prekybos iki tramplinų motokroso trasose

Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) Bioekonomikos plėtros fakulteto antrakursė Raminta Eklerytė Tarptautinę studentų dieną laikinai užėmė VDU ŽŪA kanclerės darbo vietą, o motociklų sporto Lietuvos čempionate „Cross ...
2023/12/05

Parama tvarioms ūkių investicijoms

Šiais metais pradėtame įgyvendinti Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginiame plane (SP) yra nauja intervencinė priemonė „Tvarios investicijos į žemės ūkio valdas“, pagal kurią pirmasis kvietimas tei...
2023/12/05

Dar vienas valdžios smūgis: mokestis už žemę – padvigubėjo

Kėdainiai („Rinkos aikštė“). Maža to, kad šiais metais Lietuvos ūkininkų nelepino gamtos sąlygos, kurios turėjo įtakos derliaus kokybei ir kiekybei, tai rudeniui besibaigiant juos dar šokiravo ir šiųmetės že...
2023/12/05

Epideminį sergamumo lygį siekia vis daugiau savivaldybių

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) duomenimis, sergančiųjų gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) skaičius kas savaitę didėja. 48-ąją šių metų savaitę (la...