Ashburn +15,2 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 2 Spa 2023
Ashburn +15,2 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 2 Spa 2023


Dainius ŠEPETYS
ŪP korespondentas
 

Sarkocistos pakeis žvėrienos valgytojų įpročius?

2023/08/21


Lietuvos medžiotojų bendruomenėje kilo nemaža sumaištis po to, kai vienas jos narių socialiniame tinkle pasidalijo sumedžioto stirnino mėsos nuotraukomis, kuriose aiškiai matoma daugybė sarkocistų. Vieni medžiotojai pradėjo dalytis savo patirtimi paremtais pastebėjimais, kiti – šlykštėjosi, treti – ramino, todėl „Ūkininko patarėjas“ nusprendė šį klausimą apžvelgti detaliau.

Dauguma žvėrių – užsikrėtę sarkocistomis

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Veterinarijos fakulteto profesorius dr. Mindaugas Šarkūnas  tvirtino, kad parazitų poveikis laukiniams gyvūnams dažniausiai yra neigiamas, nes dėl jų gausos žvėrys susilpnėja ir, tarkim, vilkui, visada lengviau sugauti nusilpusį, paliegusį grobį. Tačiau mokslininkas įžvelgė ir teigiamą reiškinį, nes išėmus tokį gyvūną iš gamtos sumažėja parazitų platinimas.

Kalbėdamas apie neigiamą parazitų poveikį M. Šarkūnas išskyrė kaspinuočius ir kraujasiurbes erkes. Šie parazitai pasiima iš šeimininko maistines medžiagas, taip jį nusilpnindami. Taip pat mokslininkas pastebėjo, kad parazitai mažina gyvūnų išgyvenamumą bei reprodukciją.

Sarkocistos – parazitiniai pirmuonys, kurie dažniausiai yra nematomi. Anot profesoriaus, sarkocistos – ekonomiškai nežalingas parazitas. Žmonės taip pat gali juo užsikrėsti, tačiau tai nebus labai skausminga. Sarkocistos labiau pavojingos žmonėms, neturintiems stipresnio imuniteto, sergantiems ŽIV.

Kalbėdamas apie sarkocistų paplitimą tarp laukinių gyvūnų M. Šarkūnas teigė, kad net 87 proc. stirnų yra jomis užsikrėtusios. Šiuo parazitiniu pirmuoniu užsikrėtę 84 proc. tauriųjų elnių, 83 proc. briedžių. Akcentuojama, kad stirnos sarkocistomis užsikrečia gausiausiai.

Sarkocistų „ryžiai“ matomi ne visur

Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos Miškų ir ekologijos fakulteto lektorė dr. Rasa Vaitkevičiūtė ŪP redakcijai prisipažino, kad apie sarkocistas ji gali kalbėti daug ir ilgai, nes ši tema ją labai domina. „Sarkocistos paplitusios visuose gyvūnuose, yra gal tik kelios rūšys, kuriose šie parazitai nėra aptinkami“, – teigė R. Vaitkevičiūtė. Ji sakė, kad iš poros šimtų rūšių sarkocistų, kurios parazituoja visur, paprasta akimi yra matomos tik kelių rūšių.

„Sarkocistos, liaudyje dažnai vadinamos „ryžiais“, gerai matomos ančių ir stirnų mėsoje, tačiau ar tai tos pačios rūšies parazitiniai pirmuonys, dabar pasakyti negaliu“, – telefonu redakcijai perdavė buvusi aplinkos viceministrė.

Pasak pašnekovės, sarkocistos aptinkamos ne tik laukinių, bet ir naminių paukščių mėsoje. „Pavyzdys: sodiečio sodyboje yra kūdra, kurioje turškiasi penkios naminės antys, į kūdrą atskrenda laukinis paukštis, užsikrėtęs sarkocistomis, tas paukštis nugaišta. Štai ir parazitų paplitimo židinys“, – pavyzdį pateikė R. Vaitkevičiūtė.

„Šernų mėsoje sarkocistos nėra matomos plika akimi, tačiau tiriant mėginius dėl trichineliozės užkrato jos yra dažnai aptinkamos“, – sakė ŪP pašnekovė, vildamasi, kad žmonės termiškai neapdorotos laukinio žvėries mėsos nevalgo.

Valgyti nereikėtų

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Utenos departamento direktorius Linas Tiškus redakcijai sakė, kad mėsoje aptikus sarkocistų, privalomo mėsos sunaikinimo nėra. „Nustatę šį parazitą tarnybos specialistų ištirtame mėginyje, pateikiame rekomendacinio pobūdžio nurodymą, todėl mėsos turėtojas su ja gali elgtis kaip tinkamas“, – kalbėjo departamento direktorius, primindamas, kad sunaikinti būtina tik trichinelioze užkrėstą mėsą.

Pasak L. Tiškaus, tinkamai termiškai apdorojus sarkocistomis užkrėstą mėsą, ji pavojaus žmogaus gyvybei ir sveikatai nekelia, tačiau nuo tokio produkto vartojimo kiekvieną turėtų sustabdyti mintis apie jame knibždėjusius parazitus.

VMVT Utenos departamento direktoriaus patarėjas Alvydas Stukas paneigė medžiotojų kalbas socialiniuose tinkluose, neva sarkocistomis užteršta stirniena buvo pristatyta į jų tarnybos laboratoriją. „Tokio mėginio, apie kurį kalbate, ištirti nesame gavę, gal jį gavo kitas Utenos departamento rajoninis VMVT skyrius“, – redakcijai sakė A. Stukas. Paklaustas, ką jis mano apie parazitais užkrėstą mėsą, pašnekovas išsakė savo nuomonę: „Manau, tokios mėsos valgyti nereikėtų, net ir termiškai ją apdorojus, nes labai jau prasta jos prekinė išvaizda.“

 

Rasos VAITKEVIČIŪTĖS nuotr. –Sarkocistozė stirnienoje

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/10/02

Žemdirbys ar žemsaugys?

Nuo žemės ūkio iki kaimo reikalų ir aplinkosaugos skyrių – taip keičiasi rajonų savivaldybių administracijų padalinių, kurie padeda įgyvendinti valstybės politiką žemės ūkio, melioracijos ir kaimo plėtros srityse, pavadinimai. Iš jų t...
2023/10/02

Angelai sargai su šaulio uniforma

Tiek tarpukariu, tiek atgavus nepriklausomybę Lietuvos šaulių sąjungos (LŠS) šauliai talkino įvairioms valstybės institucijoms, tarp jų – ir policijai. Vis dėlto tai, kas vyksta Vilniuje – unikalu: jau bene de&scar...
2023/10/02

Didiesiems prekybininkams atsisakius rusiškų trąšų jos vis dar keliauja į Lietuvą

Nepaisant Rusijos pradėto karo Ukrainoje ir Lietuvos draudimo vežti baltarusiškas kalio trąšas, kai kurios Lietuvos įmonės vis dar importuoja tūkstančius tonų rusiškų trąšų – joms Europos Sąjungos (ES) sankcijos t...
2023/10/02

„Žemaitijos pienas“: grynasis pelningumas didėjo sumažinus veiklos sąnaudas

AB „Žemaitijos pienas“ per Vilniaus vertybinių popierių biržą pranešė šių metų pirmojo pusmečio veiklos rezultatus. Sumažinus gamybos sąnaudas, padidėjo grynasis pelningumas. Pelnas viršijo 7 mln. eurų ir buvo &sca...
2023/10/02

Vijoklinės pupelės – margos it putpelių kiaušinukai

Kaunietė Vilija Bacevičienė šį rugsėjį galėjo džiaugtis gražiu vijoklinių margaspalvių pupelių ‘Borlotto Lingua di Fuoco 2’ derliumi, subrandintu Dzūkijoje. Nors šių pupelių vegetacijos periodas ilgokas, pastaroji vasara ...
2023/10/02

ES ir Japonija: dar 42 abiejų šalių saugomos geografinės nuorodos

Pagal ES ir Japonijos ekonominės partnerystės susitarimą abi šalys suteikė apsaugą dar 42 geografinėms nuorodoms (GN), tokioms kaip sūris „Raclette de Savoie“, šerio actas „Vinagre de Jerez“ (ES) ar Japonijos ...
2023/10/02

Juridiniai asmenys vėl kviečiami teikti paraiškas elektromobilių privačioms įkrovimo prieigoms įrengti

Lietuvos energetikos agentūra (LEA) paskelbė antrą kvietimų etapą juridiniams asmenims teikti paraiškas kompensuoti dalį jų įrengiamų elektromobilių privačių įkrovimo prieigų išlaidų. Finansavimas skiriamas pagal Energetikos minister...
2023/10/01

Maisto produktų ženklinimas ES: ar vartotojai yra gerai informuoti?

ES taiko pažangią ir sudėtingą maisto produktų ženklinimo sistemą, kuri apima tiek privalomą, tiek neprivalomą informaciją, teiginius apie sveikumą ir tvarumą, taip pat įvairias programas ir logotipus. Europos Audito Rūmai ką tik pradėjo naują aud...
2023/10/01

„East West Agro“ darbuotojams nemokamai skyrė 1,66 proc. įmonės akcijų

Žemės ūkio technikos ir grūdų sandėliavimo įrangos prekybos bendrovė „East West Agro“ su savo darbuotojais sudarė opcionų sutartis, pagal kurias jie nemokamai galės įgyti 1,66 proc. bendrovės akcijų.