Ashburn +6,8 °C Debesuota
Penktadienis, 8 Grd 2023
Ashburn +6,8 °C Debesuota
Penktadienis, 8 Grd 2023

Jolanta TAMAŠAUSKIENĖ
„Rasų“ korespondentė
 

Drąsiai nėrė į akvaponiką: daržovių šaknys – vandenyje su žuvimis

2023/09/08


Akvilė ir Edgaras Burneikos vieni pirmųjų Lietuvoje įdiegė akvaponikos sistemą. Jau ketvirtas sezonas, kai daržoves jie Molėtų rajone sėkmingai augina maitinamas maisto medžiagomis iš vandens su žuvimis. Ūkis nėra komercinis – natūraliai užaugintos daržovės daugiausia skiriamos šeimos poreikiams, o pertekliumi dalijasi su prestižiniais sostinės restoranais ir artimu bičiulių ratu – susidomėjimas pranoko lūkesčius.

Natūralus ekosistemos ratas

Prieš aštuonerius metus pirmoji sutuoktinių mintis buvo kurti žuvų fermą. Pradėjo plačiau domėtis, ieškotis informacijos – ir žvilgsnis užkliuvo už Japonijoje naudojamų akvaponikos sistemų. Taip netikėtai kilo sumanymas: o kodėl nepabandžius? Vis dėlto žinios internete, kur jų ieškojo įvairiomis kalbomis, buvo šykštokos, tad iki pradžių pradžios teko nueiti netrumpą kelią.

Pirmasis bandymas įdiegti nediduką akvaponikos sistemos prototipą įvyko savuose namuose – pasisekė užauginti vyšninius pomidoriukus, kurie maisto medžiagomis buvo aprūpinami tiesiai iš akvariumo. Naujovėms pasiryžę jauni žmonės nesustojo – žingsnis po žingsnio ir įkūrė akvaponikos ūkį.

akvaponika
Vandenyje nardo gražuoliai eršketai.

Kaip paprasčiau nusakyti, kas gi toji akvaponika, kurios pagrindiniai komponentai yra žuvys, augalai ir mikroorganizmai?

„Akvaponika – dirbtinai sukurta ekosistema, kurioje augalai, žuvys ir bakterijos sąveikauja ir padeda vieni kitiems augti, – paaiškino A. Burneikienė. – Žuvys aprūpina augalus maisto medžiagomis, o augalai išvalo vandenį, kuris sugrįžta atgal žuvims.“

Beje, žuvis galima naudoti ir maistui. Šio ūkio vandenyje nardo eršketai ir orfos (pastarosios minta uodais, todėl įsigytos jų profilaktikai).

Taupu ir sveika

Akvaponikos sistemos privalumų pašnekovė vardija ne vieną. Pirmiausia – augimas yra tvarus, be trąšų, cheminių medžiagų. Jos duomenimis, vandens sutaupoma 90 procentų daugiau negu auginant tokį pat kiekį augalų natūraliame grunte.

Ši sistema leidžia taupyti ne tik vandenį, bet ir vietą. Plaustuose augantys augalai plūduriuoja baseine su žuvimis. Dėžėse auginami augalai gali augti arčiau vienas kito nei įprastai. O vertikaliuose auginimo bokštuose sutelpa šešis kartus daugiau braškių krūmų nei auginant ant žemės tokiame pat plote.

akvaponika
Svyra aitriųjų paprikų kekės.

Akvaponikos sistemą galima montuoti tiek šiltnamyje, tiek angaruose, naudojant papildomą apšvietimą, tiek lauke, jei leidžia klimato sąlygos.

Augalų augimas niekaip neforsuojamas, todėl jie užauga natūralaus skonio, Akvilės žodžiais tariant, kaip pas močiutę. Ji paneigia mitą, kad daržovės užauga vandens skonio: juk augalai natūraliu būdu iš vandens pasiima maisto medžiagų, kiek jiems reikia.

Dar vienas privalumas – augalai auga tvirti, stiprūs, atsparesni ligoms, jų nereikia ravėti. Juos galima auginti ištisus metus. Ūkio savininkai darbus nutraukia tik dviem mėnesiams (sausiui ir vasariui), kai tenka patobulinti, kažkiek patvarkyti šią sistemą.

akvaponika
Akvaponikos metodo išbandymą atlaikė ir ridikėliai.

Daržovių asortimentas plečiasi

Kiekvienas sezonas ūkio šeimininkus nudžiugina vis didesniu daržovių asortimentu. Šiemet akvaponikos metodu užauginta dar didesnė sultingų veislinių pomidorų, saldžiųjų ir aitriųjų paprikų, braškių ir žemuogių įvairovė, nekalbant jau apie lapinius burokėlius, salotas, ridikėlius. Morkų derlius – įrodymas, kad šiuo metodu galima auginti ir šakniavaisius. Ši vasara padovanojo ir sudėtingiau auginamų daržovių – baklažanų derlių. Sėkmingai bandoma užauginti plaušenių, naudojamų ne tik maistui, bet ir natūralių kempinių gamybai.

akvaponika
Gardžios braškės iš akvaponikos sistemos bokšto.

Akvaponikos sistema kol kas ne itin palanki agurkams, teikiantiems kiek mažesnį derlių negu grunte, bet tęsiasi tam tinkamesnių veislių paieškos.

Natūraliai užaugintomis daržovėmis A. ir E. Burneikos dalinasi su artimaisiais, bičiuliais, užtenka jų ir sau pasišaldyti, pasidžiovinti. Jas galima matyti ir prestižinių Vilniaus restoranų asortimente – vien tas faktas liudija gerą kokybę ir pripažinimą.

Ūkio tikslas – toliau augti ir plėstis. Burneikos, kaip akvaponikos pradininkai Lietuvoje, kviečiami dalintis patirtimi konferencijose, edukaciniuose renginiuose: ši sistema vertinama kaip perspektyvi ir teikianti vilčių. Tarkim, tokiuose kraštuose, kaip Amerika, kur demografinės problemos verčia ieškoti netradicinių resursų, susidomėjimas akvaponikos sistema, padedančia taupyti ir vietą, ir vandenį, nuolat didėja.

akvaponika
Saldžiosioms paprikoms taip pat tiko neįprastas auginimo būdas.  

 

Akvilės ir Edgaro BURNEIKŲ nuotraukos

Titulinėje nuotr. – Akvilė Burneikienė akvaponikos ūkyje, tarp moderniu būdu auginamų braškių.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/12/07

Žemės ūkio ateitis neaiški, tai šiandien paaiškėjo dar kartą

Šiomis dienomis Vilniuje yra susirinkęs gražus būrys prekinės žemės ūkio produkcijos gamybos lyderių: žemės ūkio bendrovių vadovai, vyriausieji finansininkai, specialistai. Gruodžio 7–8 d. vyksta Lietuvos žemės ūkio bendrovių aso...
2023/12/07

VMVT ragina atsisakyti gyvūnų demonstravimo „gyvose prakartėlėse“

Į gyvais gyvūnais apgyvendintą prakartėlę per šventę Druskininkuose dar vakar dėmesį atkreipė gyvūnų apsaugos organizacijos „Tušti narvai“ vadovė Gabrielė Vaitkevičiūtė ir kėlė klausimą, kodėl Valstybinės maisto ir veteri...
2023/12/07

„Auga Group“ kitąmet tikisi 23,3 mln. eurų EBITDA pelno

Verslininko Kęstučio Juščiaus netiesiogiai kontroliuojama viena didžiausių Baltijos šalyse žemės ūkio investicijų grupių „Auga Group“ 2024 metais planuoja uždirbti 23,3 mln. eurų pelno prieš palūkanas, mokesčius ir...
2023/12/07

Ar medijos paverčia politiką pigiu šou?

Įprasta kritikuoti tiek ats­kirus politikus, tiek ir po­li­­­tiką bendrai – piktintis jos neprofesionalumu, pa­vir­šu­tiniškumu bei sa­va­nau­­diš­kumu. Šiuo met...
2023/12/07

Pelkėse verda tikra pekla (II)

„Ūkininko patarėjas“ toliau plėtoja pelkininkystės temą, kurios pradžia buvo publikuota 2023 m. gruodžio 2 d. numeryje. Tęsiame žurnalistinį tyrimą, kurio esmė – sužinoti, kodėl Europos Sąjungos (ES) ir valstybės lėšos kre...
2023/12/07

LSMU Veterinarijos akademijoje – pokyčiai

Lietuvos sveikatos mokslų universitetas (LSMU) praneša apie pokyčius universiteto Veterinarijos akademijoje – LSMU Senatas penkerių metų kadencijai patvirtino naujus dviejų fakultetų dekanus.
2023/12/07

Lietuvoje vidutinės degalų kainos mažesnės nei Lenkijoje

Vidutinės degalų kainos per savaitę Lietuvoje pakito skirtingai: benzino kaina sumažėjo 0,7 proc., o dyzelino padidėjo 0,2 proc. Skirtumas tarp šių degalų kainų padidėjo iki 0,04 Eur/l. Pirmą kartą šiais metais vidutinės degalų kaino...
2023/12/07

COVID-19 ir medus: bičių produktai kovoje su virusine infekcija ir jos padariniais

Pasaulį užklupus SARS-CoV-2 viruso sukeltai COVID-19 pandemijai sveikatos sistema susidūrė su nauju iššūkiu – ligos diagnostika ir gydymu. Sergantiems pacientams gydyti buvo naudojami įvairūs vaistai, tačiau tikslios terapijos ...
2023/12/07

Augalinės produkcijos eksporto į Jungtinę Karalystę naujovės

BTOM taikomas augalams ir augaliniams produktams, gabenamiems į Jungtinę Karalystę (JK) suprantamas kaip jų tiekimas į Angliją, Škotiją ir Velsą. Tuo tarpu Šiaurės Airija išlaiko vietą vidinėje Europos Sąjungos (ES) rinkoje ir...