Ashburn +3,6 °C Mažai debesuota
Trečiadienis, 21 Vas 2024
Ashburn +3,6 °C Mažai debesuota
Trečiadienis, 21 Vas 2024

Jolanta TAMAŠAUSKIENĖ
„Rasų“ korespondentė
 

Drąsiai nėrė į akvaponiką: daržovių šaknys – vandenyje su žuvimis

2023/09/08


Akvilė ir Edgaras Burneikos vieni pirmųjų Lietuvoje įdiegė akvaponikos sistemą. Jau ketvirtas sezonas, kai daržoves jie Molėtų rajone sėkmingai augina maitinamas maisto medžiagomis iš vandens su žuvimis. Ūkis nėra komercinis – natūraliai užaugintos daržovės daugiausia skiriamos šeimos poreikiams, o pertekliumi dalijasi su prestižiniais sostinės restoranais ir artimu bičiulių ratu – susidomėjimas pranoko lūkesčius.

Natūralus ekosistemos ratas

Prieš aštuonerius metus pirmoji sutuoktinių mintis buvo kurti žuvų fermą. Pradėjo plačiau domėtis, ieškotis informacijos – ir žvilgsnis užkliuvo už Japonijoje naudojamų akvaponikos sistemų. Taip netikėtai kilo sumanymas: o kodėl nepabandžius? Vis dėlto žinios internete, kur jų ieškojo įvairiomis kalbomis, buvo šykštokos, tad iki pradžių pradžios teko nueiti netrumpą kelią.

Pirmasis bandymas įdiegti nediduką akvaponikos sistemos prototipą įvyko savuose namuose – pasisekė užauginti vyšninius pomidoriukus, kurie maisto medžiagomis buvo aprūpinami tiesiai iš akvariumo. Naujovėms pasiryžę jauni žmonės nesustojo – žingsnis po žingsnio ir įkūrė akvaponikos ūkį.

akvaponika
Vandenyje nardo gražuoliai eršketai.

Kaip paprasčiau nusakyti, kas gi toji akvaponika, kurios pagrindiniai komponentai yra žuvys, augalai ir mikroorganizmai?

„Akvaponika – dirbtinai sukurta ekosistema, kurioje augalai, žuvys ir bakterijos sąveikauja ir padeda vieni kitiems augti, – paaiškino A. Burneikienė. – Žuvys aprūpina augalus maisto medžiagomis, o augalai išvalo vandenį, kuris sugrįžta atgal žuvims.“

Beje, žuvis galima naudoti ir maistui. Šio ūkio vandenyje nardo eršketai ir orfos (pastarosios minta uodais, todėl įsigytos jų profilaktikai).

Taupu ir sveika

Akvaponikos sistemos privalumų pašnekovė vardija ne vieną. Pirmiausia – augimas yra tvarus, be trąšų, cheminių medžiagų. Jos duomenimis, vandens sutaupoma 90 procentų daugiau negu auginant tokį pat kiekį augalų natūraliame grunte.

Ši sistema leidžia taupyti ne tik vandenį, bet ir vietą. Plaustuose augantys augalai plūduriuoja baseine su žuvimis. Dėžėse auginami augalai gali augti arčiau vienas kito nei įprastai. O vertikaliuose auginimo bokštuose sutelpa šešis kartus daugiau braškių krūmų nei auginant ant žemės tokiame pat plote.

akvaponika
Svyra aitriųjų paprikų kekės.

Akvaponikos sistemą galima montuoti tiek šiltnamyje, tiek angaruose, naudojant papildomą apšvietimą, tiek lauke, jei leidžia klimato sąlygos.

Augalų augimas niekaip neforsuojamas, todėl jie užauga natūralaus skonio, Akvilės žodžiais tariant, kaip pas močiutę. Ji paneigia mitą, kad daržovės užauga vandens skonio: juk augalai natūraliu būdu iš vandens pasiima maisto medžiagų, kiek jiems reikia.

Dar vienas privalumas – augalai auga tvirti, stiprūs, atsparesni ligoms, jų nereikia ravėti. Juos galima auginti ištisus metus. Ūkio savininkai darbus nutraukia tik dviem mėnesiams (sausiui ir vasariui), kai tenka patobulinti, kažkiek patvarkyti šią sistemą.

akvaponika
Akvaponikos metodo išbandymą atlaikė ir ridikėliai.

Daržovių asortimentas plečiasi

Kiekvienas sezonas ūkio šeimininkus nudžiugina vis didesniu daržovių asortimentu. Šiemet akvaponikos metodu užauginta dar didesnė sultingų veislinių pomidorų, saldžiųjų ir aitriųjų paprikų, braškių ir žemuogių įvairovė, nekalbant jau apie lapinius burokėlius, salotas, ridikėlius. Morkų derlius – įrodymas, kad šiuo metodu galima auginti ir šakniavaisius. Ši vasara padovanojo ir sudėtingiau auginamų daržovių – baklažanų derlių. Sėkmingai bandoma užauginti plaušenių, naudojamų ne tik maistui, bet ir natūralių kempinių gamybai.

akvaponika
Gardžios braškės iš akvaponikos sistemos bokšto.

Akvaponikos sistema kol kas ne itin palanki agurkams, teikiantiems kiek mažesnį derlių negu grunte, bet tęsiasi tam tinkamesnių veislių paieškos.

Natūraliai užaugintomis daržovėmis A. ir E. Burneikos dalinasi su artimaisiais, bičiuliais, užtenka jų ir sau pasišaldyti, pasidžiovinti. Jas galima matyti ir prestižinių Vilniaus restoranų asortimente – vien tas faktas liudija gerą kokybę ir pripažinimą.

Ūkio tikslas – toliau augti ir plėstis. Burneikos, kaip akvaponikos pradininkai Lietuvoje, kviečiami dalintis patirtimi konferencijose, edukaciniuose renginiuose: ši sistema vertinama kaip perspektyvi ir teikianti vilčių. Tarkim, tokiuose kraštuose, kaip Amerika, kur demografinės problemos verčia ieškoti netradicinių resursų, susidomėjimas akvaponikos sistema, padedančia taupyti ir vietą, ir vandenį, nuolat didėja.

akvaponika
Saldžiosioms paprikoms taip pat tiko neįprastas auginimo būdas.  

 

Akvilės ir Edgaro BURNEIKŲ nuotraukos

Titulinėje nuotr. – Akvilė Burneikienė akvaponikos ūkyje, tarp moderniu būdu auginamų braškių.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2024/02/20

Ministerijoje – teisės aktų kaitaliojimo karštligė

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) ir jos vadovai gyvena savo sukurtų klaidų karalystėje, aukšta tvora atsitvėrę nuo žemdirbių bendruomenės, jų veiklos metoduose nėra nuoseklumo, tad rezultatai netenkina nei ūkininkijos, nei savivaldybių administ...
2024/02/20

Gyvūnus šunimis pjudę asmenys nuteisti pagrįstai

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas vasario 20 d. priėmė nutartį baudžiamojoje byloje, kurioje asmenys apeliacinės instancijos teismo nuosprendžiu pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso (BK) 310 straipsnio 1 dalį nuteisti baudos bausmėm...
2024/02/20

Lucasas: ryškėja pavojingi Europos nesutarimai dėl gynybos

Europos požiūris į riziką skiriasi. „Gyvenk laisvas arba mirk“ grupės atstovai mano, kad rizikuoti patekti į vergiją Rusijos valdžioje yra daug blogiau už mirtį. Jie kovos už savo laisvę ir suverenitetą, kad ir kas benutiktų. Jų prie&s...
2024/02/20

Elektros kaina biržoje sumažėjo – tokia buvo pernai gegužę

Per šių metų vasario du pirmuosius dešimtadienius vidutinė elektros energijos kaina buvo 0,078 Eur/kWh be PVM, o tai 33 proc. mažiau už sausio mėnesio vidutinę kainą, kuri siekė 0,117 Eur/kWh be PVM. „Nord Pool“ biržoje v...
2024/02/20

Kooperatyvų nariams – papildomas priedas už pieninę karvę

Žemės ūkio ministerija, siekdama paskatinti pieno gamintojus kooperuotis, pripažintų kooperatyvų nariams numatė skirti papildomą 30 eurų siekiantį priedą už pieninę karvę.
2024/02/20

Triukšmas dėl žemės mokesčio

Lazdijuose vyksta karšti debatai. Visos aistros – dėl žemės mokesčio dydžio, kuris gerokai išaugo. Pernai rajono ūkininkai sumokėjo dvigubai ar net trigubai didesnį žemės mokestį nei užpernai. Ir šiemet neapsikentė: reik...
2024/02/20

Prezidentas pasirašė įstatymo pataisas, ištaisančias akcizų politikos klaidas

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda pasirašė Seimo neeilinėje sesijoje priimtas Akcizų įstatymo pataisas dėl sumažinto akcizo suskystintoms naftos dujoms ir dujiniams angliavandeniliams, taip pat dėl žymėto dyzelino naudojimo t...
2024/02/20

Atnaujinti žemės našumo balų duomenys

Žemės ūkio duomenų centras (ŽŪDC) informuoja apie atnaujintus žemės našumo balų duomenis. Vidutinis žemės našumo balas viršija 39.
2024/02/20

Nematomas frontas: epidemijos 1918–1920 m.

Minėdami Vasario 16-ąją, pirmiausia prisimename diplomatines Lietuvos signatarų ir kariuomenes kovas dėl Lietuvos nepriklausomybės. Tačiau tuo laikotarpiu nematomame fronte vyko ir kitokia kova. Daugiau nei po šimto metų mums ir vėl teko ja...