Ashburn +15,2 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 2 Spa 2023
Ashburn +15,2 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 2 Spa 2023

Jolanta TAMAŠAUSKIENĖ
„Rasų“ korespondentė
 

Drąsiai nėrė į akvaponiką: daržovių šaknys – vandenyje su žuvimis

2023/09/08


Akvilė ir Edgaras Burneikos vieni pirmųjų Lietuvoje įdiegė akvaponikos sistemą. Jau ketvirtas sezonas, kai daržoves jie Molėtų rajone sėkmingai augina maitinamas maisto medžiagomis iš vandens su žuvimis. Ūkis nėra komercinis – natūraliai užaugintos daržovės daugiausia skiriamos šeimos poreikiams, o pertekliumi dalijasi su prestižiniais sostinės restoranais ir artimu bičiulių ratu – susidomėjimas pranoko lūkesčius.

Natūralus ekosistemos ratas

Prieš aštuonerius metus pirmoji sutuoktinių mintis buvo kurti žuvų fermą. Pradėjo plačiau domėtis, ieškotis informacijos – ir žvilgsnis užkliuvo už Japonijoje naudojamų akvaponikos sistemų. Taip netikėtai kilo sumanymas: o kodėl nepabandžius? Vis dėlto žinios internete, kur jų ieškojo įvairiomis kalbomis, buvo šykštokos, tad iki pradžių pradžios teko nueiti netrumpą kelią.

Pirmasis bandymas įdiegti nediduką akvaponikos sistemos prototipą įvyko savuose namuose – pasisekė užauginti vyšninius pomidoriukus, kurie maisto medžiagomis buvo aprūpinami tiesiai iš akvariumo. Naujovėms pasiryžę jauni žmonės nesustojo – žingsnis po žingsnio ir įkūrė akvaponikos ūkį.

akvaponika
Vandenyje nardo gražuoliai eršketai.

Kaip paprasčiau nusakyti, kas gi toji akvaponika, kurios pagrindiniai komponentai yra žuvys, augalai ir mikroorganizmai?

„Akvaponika – dirbtinai sukurta ekosistema, kurioje augalai, žuvys ir bakterijos sąveikauja ir padeda vieni kitiems augti, – paaiškino A. Burneikienė. – Žuvys aprūpina augalus maisto medžiagomis, o augalai išvalo vandenį, kuris sugrįžta atgal žuvims.“

Beje, žuvis galima naudoti ir maistui. Šio ūkio vandenyje nardo eršketai ir orfos (pastarosios minta uodais, todėl įsigytos jų profilaktikai).

Taupu ir sveika

Akvaponikos sistemos privalumų pašnekovė vardija ne vieną. Pirmiausia – augimas yra tvarus, be trąšų, cheminių medžiagų. Jos duomenimis, vandens sutaupoma 90 procentų daugiau negu auginant tokį pat kiekį augalų natūraliame grunte.

Ši sistema leidžia taupyti ne tik vandenį, bet ir vietą. Plaustuose augantys augalai plūduriuoja baseine su žuvimis. Dėžėse auginami augalai gali augti arčiau vienas kito nei įprastai. O vertikaliuose auginimo bokštuose sutelpa šešis kartus daugiau braškių krūmų nei auginant ant žemės tokiame pat plote.

akvaponika
Svyra aitriųjų paprikų kekės.

Akvaponikos sistemą galima montuoti tiek šiltnamyje, tiek angaruose, naudojant papildomą apšvietimą, tiek lauke, jei leidžia klimato sąlygos.

Augalų augimas niekaip neforsuojamas, todėl jie užauga natūralaus skonio, Akvilės žodžiais tariant, kaip pas močiutę. Ji paneigia mitą, kad daržovės užauga vandens skonio: juk augalai natūraliu būdu iš vandens pasiima maisto medžiagų, kiek jiems reikia.

Dar vienas privalumas – augalai auga tvirti, stiprūs, atsparesni ligoms, jų nereikia ravėti. Juos galima auginti ištisus metus. Ūkio savininkai darbus nutraukia tik dviem mėnesiams (sausiui ir vasariui), kai tenka patobulinti, kažkiek patvarkyti šią sistemą.

akvaponika
Akvaponikos metodo išbandymą atlaikė ir ridikėliai.

Daržovių asortimentas plečiasi

Kiekvienas sezonas ūkio šeimininkus nudžiugina vis didesniu daržovių asortimentu. Šiemet akvaponikos metodu užauginta dar didesnė sultingų veislinių pomidorų, saldžiųjų ir aitriųjų paprikų, braškių ir žemuogių įvairovė, nekalbant jau apie lapinius burokėlius, salotas, ridikėlius. Morkų derlius – įrodymas, kad šiuo metodu galima auginti ir šakniavaisius. Ši vasara padovanojo ir sudėtingiau auginamų daržovių – baklažanų derlių. Sėkmingai bandoma užauginti plaušenių, naudojamų ne tik maistui, bet ir natūralių kempinių gamybai.

akvaponika
Gardžios braškės iš akvaponikos sistemos bokšto.

Akvaponikos sistema kol kas ne itin palanki agurkams, teikiantiems kiek mažesnį derlių negu grunte, bet tęsiasi tam tinkamesnių veislių paieškos.

Natūraliai užaugintomis daržovėmis A. ir E. Burneikos dalinasi su artimaisiais, bičiuliais, užtenka jų ir sau pasišaldyti, pasidžiovinti. Jas galima matyti ir prestižinių Vilniaus restoranų asortimente – vien tas faktas liudija gerą kokybę ir pripažinimą.

Ūkio tikslas – toliau augti ir plėstis. Burneikos, kaip akvaponikos pradininkai Lietuvoje, kviečiami dalintis patirtimi konferencijose, edukaciniuose renginiuose: ši sistema vertinama kaip perspektyvi ir teikianti vilčių. Tarkim, tokiuose kraštuose, kaip Amerika, kur demografinės problemos verčia ieškoti netradicinių resursų, susidomėjimas akvaponikos sistema, padedančia taupyti ir vietą, ir vandenį, nuolat didėja.

akvaponika
Saldžiosioms paprikoms taip pat tiko neįprastas auginimo būdas.  

 

Akvilės ir Edgaro BURNEIKŲ nuotraukos

Titulinėje nuotr. – Akvilė Burneikienė akvaponikos ūkyje, tarp moderniu būdu auginamų braškių.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/10/02

Žemdirbys ar žemsaugys?

Nuo žemės ūkio iki kaimo reikalų ir aplinkosaugos skyrių – taip keičiasi rajonų savivaldybių administracijų padalinių, kurie padeda įgyvendinti valstybės politiką žemės ūkio, melioracijos ir kaimo plėtros srityse, pavadinimai. Iš jų t...
2023/10/02

Angelai sargai su šaulio uniforma

Tiek tarpukariu, tiek atgavus nepriklausomybę Lietuvos šaulių sąjungos (LŠS) šauliai talkino įvairioms valstybės institucijoms, tarp jų – ir policijai. Vis dėlto tai, kas vyksta Vilniuje – unikalu: jau bene de&scar...
2023/10/02

Didiesiems prekybininkams atsisakius rusiškų trąšų jos vis dar keliauja į Lietuvą

Nepaisant Rusijos pradėto karo Ukrainoje ir Lietuvos draudimo vežti baltarusiškas kalio trąšas, kai kurios Lietuvos įmonės vis dar importuoja tūkstančius tonų rusiškų trąšų – joms Europos Sąjungos (ES) sankcijos t...
2023/10/02

„Žemaitijos pienas“: grynasis pelningumas didėjo sumažinus veiklos sąnaudas

AB „Žemaitijos pienas“ per Vilniaus vertybinių popierių biržą pranešė šių metų pirmojo pusmečio veiklos rezultatus. Sumažinus gamybos sąnaudas, padidėjo grynasis pelningumas. Pelnas viršijo 7 mln. eurų ir buvo &sca...
2023/10/02

Vijoklinės pupelės – margos it putpelių kiaušinukai

Kaunietė Vilija Bacevičienė šį rugsėjį galėjo džiaugtis gražiu vijoklinių margaspalvių pupelių ‘Borlotto Lingua di Fuoco 2’ derliumi, subrandintu Dzūkijoje. Nors šių pupelių vegetacijos periodas ilgokas, pastaroji vasara ...
2023/10/02

ES ir Japonija: dar 42 abiejų šalių saugomos geografinės nuorodos

Pagal ES ir Japonijos ekonominės partnerystės susitarimą abi šalys suteikė apsaugą dar 42 geografinėms nuorodoms (GN), tokioms kaip sūris „Raclette de Savoie“, šerio actas „Vinagre de Jerez“ (ES) ar Japonijos ...
2023/10/02

Juridiniai asmenys vėl kviečiami teikti paraiškas elektromobilių privačioms įkrovimo prieigoms įrengti

Lietuvos energetikos agentūra (LEA) paskelbė antrą kvietimų etapą juridiniams asmenims teikti paraiškas kompensuoti dalį jų įrengiamų elektromobilių privačių įkrovimo prieigų išlaidų. Finansavimas skiriamas pagal Energetikos minister...
2023/10/01

Maisto produktų ženklinimas ES: ar vartotojai yra gerai informuoti?

ES taiko pažangią ir sudėtingą maisto produktų ženklinimo sistemą, kuri apima tiek privalomą, tiek neprivalomą informaciją, teiginius apie sveikumą ir tvarumą, taip pat įvairias programas ir logotipus. Europos Audito Rūmai ką tik pradėjo naują aud...
2023/10/01

„East West Agro“ darbuotojams nemokamai skyrė 1,66 proc. įmonės akcijų

Žemės ūkio technikos ir grūdų sandėliavimo įrangos prekybos bendrovė „East West Agro“ su savo darbuotojais sudarė opcionų sutartis, pagal kurias jie nemokamai galės įgyti 1,66 proc. bendrovės akcijų.