Ashburn +4,3 °C Dulksna
Trečiadienis, 6 Grd 2023
Ashburn +4,3 °C Dulksna
Trečiadienis, 6 Grd 2023

Lokys – greitesnis už žmogų

2023/09/04


Pasaulyje egzistuoja aštuonios lokių rūšys ir jų porūšiai: juodasis, himalajinis, rudasis lokiai, didžioji panda, baltasis, ilgalūpis, akiniuotasis ir malajinis lokiai. Beje, meškos priklauso kaniforminių pošeimiui (lot. Caniformia) ir yra artimos irklakojų (lot. Pinnipedia), t. y. visų rūšių ruonių, giminaitės. Lokiai gyvena visuose žemynuose, išskyrus Antarktidą ir Australiją.

Nežmoniškas greitis

Baltijos šalyse lokiams atstovauja rudasis lokys (lot. Ursus arctos), kuris nėra didžiausias tarp porūšių. Svoris gali svyruoti nuo 100 iki 680 kg. Kūno ilgis – 1,7–2,8 m, aukštis ties ketera – 90–150 cm. Patelės yra 38–50 proc. mažesnės nei patinai.

Skirtingų porūšių gyvūnų ūgis ir svoris skiriasi, mažiausias yra sirinis rudasis lokys (lot. Ursus arctos syriacus), kiek didesnis yra eurazinis rudasis lokys (lot. Ursus arctos arctos), šio porūšio patelė sveria apie 90 kg. Dar didesni yra grizlis (lot. Ursus arctos horribilis) ir sibirinis rudasis lokys (lot. Ursus arctos collaris). Didžiausi porūšiai yra kodjakinis rudasis lokys ir kamčiatkinis rudasis lokys (lot. Ursus arctos beringianus). Vienas sumedžiotas kodjakinis rudasis lokys (lot. Ursus arctos middendorffi) svėrė 1 100 kg. Beveik tokio pat dydžio kaip kodjakinis rudasis lokys yra baltasis – didžiausias iš meškų.

Na, o kaip greitai lokys gali bėgti? Reikia pažvelgti į geriausio bėgiko Usaino Bolto pasiekimus. Pavyzdžiui, 2009 m. varžybose Berlyne sportininkas pasiekė 100 metrų sprinto pasaulio rekordą, šią distanciją įveikęs per 9,58 s. Maksimalus bėgiko greitis buvo 44,7 km/h. Tai 16 km/h greičiau nei didžiausias vidutinis žmogaus greitis. O maksimalus rudojo lokio bėgimo greitis yra 56 km/h. Juodasis lokys bėga 48 km/h greičiu, o tai vis tiek yra daugiau, nei gali greičiausias pasaulio žmogus. Taip pat reikėtų pažymėti, kad sprinteris gali išlaikyti maksimalų greitį tik kelias sekundes, o lokys tokį greitį sugeba išlaikyti 2–3 km, nepriklausomai nuo to, ar bėga įkalnėn, ar nuokalnėn.

Greičiausių lokių TOP

Rudasis lokys, kurio populiacija auga ir pas mus, bėga 56–60 km/h greičiu.

Šiaurės Amerikos juodasis lokys, gausiausia pasaulyje rūšis, išvysto 48–50 km/h greitį.

Malajinis lokys – mažiausias lokys, jo gimtinė yra Pietryčių Azijos atogrąžų miškai, gyvena medžiuose. Didžiausias jo greitis yra 48 km/h.

Akiniuotasis lokys – vienintelė išlikusi rūšis, kurios gimtinė yra Pietų Amerika (tiksliau, Pietų Amerikos Vakarų Andų kalnai), daugiausia žolėdis. Akiniuotieji lokiai gali išvystyti 48 km/h greitį.

Himalajinis lokys – šiek tiek mažesnis nei amerikinis juodasis lokys ir gyvena medžiuose. Himalajiniai lokiai gali bėgti 40–45 km/h greičiu.

Baltasis lokys – daugiausia gyvena teritorijose netoli poliarinio rato. Tai didžiausias pasaulyje lokys ir didžiausias sausumos plėšrūnas. Baltieji lokiai gali įsibėgėti iki 40–45 km/h.

Didžioji panda, kurios gimtinė yra Kinija, minta beveik vien bambuko ūgliais. Maksimalus greitis – 32–35 km/h.

Ilgalūpis lokys, kurio gimtinė yra Indijos subkontinentas, minta vaisiais, skruzdėlėmis ir termitais. Gali bėgti 32–35 km/h greičiu.

Rudieji lokiai

Pasaulyje yra apytikriai 200 tūkst. rudųjų lokių. Didžiausia populiacija yra Rusijoje – ten gyvena apie 120 tūkst. šių gyvūnų.

Europoje šių lokių daugiausia yra Rumunijoje – maždaug 6 000, nors, naujausiais duomenimis, ten gyvena daugiau nei 7 000 lokių. Po jos eina Švedija, kurioje skaičiuojama 3 000 gyvūnų populiacija. 2 000 rudųjų lokių gyvena Suomijoje, 1 100 – Estijoje ir apie 100 – Norvegijoje. Dideles populiacijas galima rasti ir Slovakijoje (apytikriai 1 200), Bosnijoje ir Hercegovinoje, Kroatijoje (1 200), Slovėnijoje (1 100), Šiaurės Makedonijoje, Bulgarijoje, Lenkijoje, Turkijoje ir Gruzijoje.

2018 m. parengtame rudųjų lokių rūšies apsaugos plane nurodyta, kad Latvijoje tuo metu buvo 20–50 lokių. Prieš porą metų mokslininkai pripažino, kad šių gyvūnų skaičius gali siekti ir 70–100. Lokius nuolat miško kameromis stebintys medžiotojai įsitikinę, kad jų yra dar daugiau. Ir Lietuvoje lokiai vis dažniau užfiksuojami miško kameromis ar netgi netyčia susidūrus akis į akį.

Lokys yra teritorinis gyvūnas ir jam reikalingas didelis gyvenamasis plotas, tačiau, kaip rodo rytinės kaimyninės šalies patirtis ir pastarojo meto nelaimės su dviem paaugusiais lokiais Vidžemėje, kur juos šėrė turistai, lokiai yra lanksti rūšis ir gali priprasti gyventi gana netoli žmonių gyvenamųjų vietų ir veiklos teritorijų. Vadinasi, mums reikia suprasti, kad susitikimas su lokiu yra įmanomas, kad reikia pažinti šį gyvūną ir žinoti, ką daryti, kad apsisaugotume nuo užpuolimo.

Ką daryti sutikus lokį? 10 patarimų

 

Žurnalo „Medžioklė“ korespondentė Kataryna ŠTERNA

Redakcijos nuotr.

 

Visą straipsnį skaitykite „Ūkininko patarėjo“ elektroninėje arba popierinėje leidinio versijoje,

„Ūkininko patarėjas” Nr. 98, 2023 m. rugsėjo 2 d.

Laikraštis „Ūkininko patarėjas” parduodamas visuose didžiuosiuose prekybos centruose, Lietuvos pašto skyriuose.

Taip pat laikraštį galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo” redakcijoje el. paštu: platinimas@up.lt, tel. +370 603 75 963 arba

https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt bei Perlo terminaluose.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/12/05

Milijonai įsisavinti. O kur meldinės nendrinukės populiacijos šuolis? (I)

Turbūt daugelis Lietuvoje žino, kad brangiausias pas mus paukštukas – visaip išgarsinta meldinė nendrinukė. Brangus jis ne tik todėl, kad yra itin retas ir saugomas, bet ir pinigine išraiška. Tam skiriami milijona...
2023/12/05

Nord Pool biržoje – didžiausia šiemet savaitės vidutinė kaina

Lapkričio mėnesio vidutinė elektros kainos Nord Pool biržoje siekė 0,105 Eur/kWh be PVM ir buvo apie 21 proc. didesnė už spalio vidutinę kainą, kuri siekė 0,087 Eur/kWh be PVM. Šį padidėjimą nulėmė tai, kad pastarųjų keturių savaičių viduti...
2023/12/05

Seime kelią skinasi siekis įteisinti naktinių taikiklių naudojimą medžioklėje

Seimas antradienį žengė dar vieną žingsnį, siekiant įteisinti naktinių taikiklių naudojimą medžioklėje. Po svarstymo už tokią pataisą balsavo 66 parlamentarai, 37 buvo prieš, devyni – susilaikė.
2023/12/05

Pasaulinė dirvožemio diena

Gruodžio 5-oji – Pasaulinė dirvožemio diena. Pasaulinės maisto ir žemės ūkio organizacijos duomenimis, nuo jo tiesiogiai ar netiesiogiai priklauso net 98 proc. maisto gamybos.
2023/12/05

Iššūkių amplitudė – nuo logistikos ir prekybos iki tramplinų motokroso trasose

Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) Bioekonomikos plėtros fakulteto antrakursė Raminta Eklerytė Tarptautinę studentų dieną laikinai užėmė VDU ŽŪA kanclerės darbo vietą, o motociklų sporto Lietuvos čempionate „Cross ...
2023/12/05

Parama tvarioms ūkių investicijoms

Šiais metais pradėtame įgyvendinti Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginiame plane (SP) yra nauja intervencinė priemonė „Tvarios investicijos į žemės ūkio valdas“, pagal kurią pirmasis kvietimas tei...
2023/12/05

Dar vienas valdžios smūgis: mokestis už žemę – padvigubėjo

Kėdainiai („Rinkos aikštė“). Maža to, kad šiais metais Lietuvos ūkininkų nelepino gamtos sąlygos, kurios turėjo įtakos derliaus kokybei ir kiekybei, tai rudeniui besibaigiant juos dar šokiravo ir šiųmetės že...
2023/12/05

Epideminį sergamumo lygį siekia vis daugiau savivaldybių

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) duomenimis, sergančiųjų gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) skaičius kas savaitę didėja. 48-ąją šių metų savaitę (la...
2023/12/05

Lietuvos žuvininkystės sektoriaus 2014–2020 metų veiksmų programos uždarymo renginyje – padėkos sektoriaus atstovams

Lietuvos žuvininkystės sektoriaus 2014–2020 metų veiksmų programos įgyvendinimui artėjant prie finišo tiesiosios, Žemės ūkio ministerija pakvietė žuvininkystės sektoriaus atstovus ir suinteresuotas institucijas apžvelgti šios p...