Ashburn +22,5 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 18 Lie 2024
Ashburn +22,5 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 18 Lie 2024

Lokys – greitesnis už žmogų

2023/09/04


Pasaulyje egzistuoja aštuonios lokių rūšys ir jų porūšiai: juodasis, himalajinis, rudasis lokiai, didžioji panda, baltasis, ilgalūpis, akiniuotasis ir malajinis lokiai. Beje, meškos priklauso kaniforminių pošeimiui (lot. Caniformia) ir yra artimos irklakojų (lot. Pinnipedia), t. y. visų rūšių ruonių, giminaitės. Lokiai gyvena visuose žemynuose, išskyrus Antarktidą ir Australiją.

Nežmoniškas greitis

Baltijos šalyse lokiams atstovauja rudasis lokys (lot. Ursus arctos), kuris nėra didžiausias tarp porūšių. Svoris gali svyruoti nuo 100 iki 680 kg. Kūno ilgis – 1,7–2,8 m, aukštis ties ketera – 90–150 cm. Patelės yra 38–50 proc. mažesnės nei patinai.

Skirtingų porūšių gyvūnų ūgis ir svoris skiriasi, mažiausias yra sirinis rudasis lokys (lot. Ursus arctos syriacus), kiek didesnis yra eurazinis rudasis lokys (lot. Ursus arctos arctos), šio porūšio patelė sveria apie 90 kg. Dar didesni yra grizlis (lot. Ursus arctos horribilis) ir sibirinis rudasis lokys (lot. Ursus arctos collaris). Didžiausi porūšiai yra kodjakinis rudasis lokys ir kamčiatkinis rudasis lokys (lot. Ursus arctos beringianus). Vienas sumedžiotas kodjakinis rudasis lokys (lot. Ursus arctos middendorffi) svėrė 1 100 kg. Beveik tokio pat dydžio kaip kodjakinis rudasis lokys yra baltasis – didžiausias iš meškų.

Na, o kaip greitai lokys gali bėgti? Reikia pažvelgti į geriausio bėgiko Usaino Bolto pasiekimus. Pavyzdžiui, 2009 m. varžybose Berlyne sportininkas pasiekė 100 metrų sprinto pasaulio rekordą, šią distanciją įveikęs per 9,58 s. Maksimalus bėgiko greitis buvo 44,7 km/h. Tai 16 km/h greičiau nei didžiausias vidutinis žmogaus greitis. O maksimalus rudojo lokio bėgimo greitis yra 56 km/h. Juodasis lokys bėga 48 km/h greičiu, o tai vis tiek yra daugiau, nei gali greičiausias pasaulio žmogus. Taip pat reikėtų pažymėti, kad sprinteris gali išlaikyti maksimalų greitį tik kelias sekundes, o lokys tokį greitį sugeba išlaikyti 2–3 km, nepriklausomai nuo to, ar bėga įkalnėn, ar nuokalnėn.

Greičiausių lokių TOP

Rudasis lokys, kurio populiacija auga ir pas mus, bėga 56–60 km/h greičiu.

Šiaurės Amerikos juodasis lokys, gausiausia pasaulyje rūšis, išvysto 48–50 km/h greitį.

Malajinis lokys – mažiausias lokys, jo gimtinė yra Pietryčių Azijos atogrąžų miškai, gyvena medžiuose. Didžiausias jo greitis yra 48 km/h.

Akiniuotasis lokys – vienintelė išlikusi rūšis, kurios gimtinė yra Pietų Amerika (tiksliau, Pietų Amerikos Vakarų Andų kalnai), daugiausia žolėdis. Akiniuotieji lokiai gali išvystyti 48 km/h greitį.

Himalajinis lokys – šiek tiek mažesnis nei amerikinis juodasis lokys ir gyvena medžiuose. Himalajiniai lokiai gali bėgti 40–45 km/h greičiu.

Baltasis lokys – daugiausia gyvena teritorijose netoli poliarinio rato. Tai didžiausias pasaulyje lokys ir didžiausias sausumos plėšrūnas. Baltieji lokiai gali įsibėgėti iki 40–45 km/h.

Didžioji panda, kurios gimtinė yra Kinija, minta beveik vien bambuko ūgliais. Maksimalus greitis – 32–35 km/h.

Ilgalūpis lokys, kurio gimtinė yra Indijos subkontinentas, minta vaisiais, skruzdėlėmis ir termitais. Gali bėgti 32–35 km/h greičiu.

Rudieji lokiai

Pasaulyje yra apytikriai 200 tūkst. rudųjų lokių. Didžiausia populiacija yra Rusijoje – ten gyvena apie 120 tūkst. šių gyvūnų.

Europoje šių lokių daugiausia yra Rumunijoje – maždaug 6 000, nors, naujausiais duomenimis, ten gyvena daugiau nei 7 000 lokių. Po jos eina Švedija, kurioje skaičiuojama 3 000 gyvūnų populiacija. 2 000 rudųjų lokių gyvena Suomijoje, 1 100 – Estijoje ir apie 100 – Norvegijoje. Dideles populiacijas galima rasti ir Slovakijoje (apytikriai 1 200), Bosnijoje ir Hercegovinoje, Kroatijoje (1 200), Slovėnijoje (1 100), Šiaurės Makedonijoje, Bulgarijoje, Lenkijoje, Turkijoje ir Gruzijoje.

2018 m. parengtame rudųjų lokių rūšies apsaugos plane nurodyta, kad Latvijoje tuo metu buvo 20–50 lokių. Prieš porą metų mokslininkai pripažino, kad šių gyvūnų skaičius gali siekti ir 70–100. Lokius nuolat miško kameromis stebintys medžiotojai įsitikinę, kad jų yra dar daugiau. Ir Lietuvoje lokiai vis dažniau užfiksuojami miško kameromis ar netgi netyčia susidūrus akis į akį.

Lokys yra teritorinis gyvūnas ir jam reikalingas didelis gyvenamasis plotas, tačiau, kaip rodo rytinės kaimyninės šalies patirtis ir pastarojo meto nelaimės su dviem paaugusiais lokiais Vidžemėje, kur juos šėrė turistai, lokiai yra lanksti rūšis ir gali priprasti gyventi gana netoli žmonių gyvenamųjų vietų ir veiklos teritorijų. Vadinasi, mums reikia suprasti, kad susitikimas su lokiu yra įmanomas, kad reikia pažinti šį gyvūną ir žinoti, ką daryti, kad apsisaugotume nuo užpuolimo.

Ką daryti sutikus lokį? 10 patarimų

 

Žurnalo „Medžioklė“ korespondentė Kataryna ŠTERNA

Redakcijos nuotr.

 

Visą straipsnį skaitykite „Ūkininko patarėjo“ elektroninėje arba popierinėje leidinio versijoje,

„Ūkininko patarėjas” Nr. 98, 2023 m. rugsėjo 2 d.

Laikraštis „Ūkininko patarėjas” parduodamas visuose didžiuosiuose prekybos centruose, Lietuvos pašto skyriuose.

Taip pat laikraštį galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo” redakcijoje el. paštu: platinimas@up.lt, tel. +370 603 75 963 arba

https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt bei Perlo terminaluose.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis