Ashburn +30,7 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 24 Lie 2024
Ashburn +30,7 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 24 Lie 2024

Aldona SIREIKIENĖ
ŪP korespondentė
 

Ūkininko rūpestis: sodyba, ūkis ir bendruomenė

2023/09/07


Pakruojo rajono Preičiūnų kaimo ūkininkas Adolis Antanaitis jau du dešimtmečius vadovauja kaimo bendruomenei. Jis yra didelio augalininkystės ūkio šeimininkas, deklaruoja 370 ha, kartu su žmona Adele rūpinasi savo erdvios sodybos aplinka. Jų sodyba yra viena gražiausių Pakruojo rajone.

Didelio ūkio šeimininkas A. Antanaitis pirmiausia pasakojo apie kaimo bendruomenę, kuriai vadovauja daugiau nei dvidešimt metų. Susibūrė apie 100 gyventojų iš Preičiūnų ir aplinkinių kaimų, darbuojasi septynių narių aktyvi taryba. Pagrindiniai veiklos principai – bendruomeniškumas ir geranoriškumas.

Bendruomenės būstinė yra buvusiuose kultūros namuose, rajono savivaldybės administracija pagal panaudos sutartį skyrė pusę pastato. Šildymu, patalpų švara ir tvarka rūpinasi patys žmonės. Planuojamus renginius, keliones aptaria taryba, po to informuoja visus narius. Labai aktyvi yra seniūnaitė Rima Kulbeckienė, ji surenka visą informaciją, pasiūlymus ir pateikia bendruomenei. Daug laiko bendruomenei skiria Ernesta Šumskienė.

Pirmininkas džiaugėsi, kad bendruomenė į būrį sutelkė sodiečius, kitaip žmonės gyventų užsidarę savo namuose, rečiau išeitų pasižmonėti. Rudenį ir žiemą, kai pabaigti ūkio ir sodybų tvarkymo darbai, bendruomenės nariai mielai susirenka pasiklausyti kviestinių atlikėjų koncertų, važiuoja į keliones, vaikams yra rengiami tradiciniai kalėdiniai ir kiti renginiai.

Ūkininkas A. Antanaitis plėtoja didelį augalininkystės ūkį. Savo ūkius įkūrė sūnus Dainius ir dukra Živilė. Tik sūnus Tomas – toliau nuo žemės, jis įsikūrė Kaune. Trys ūkininkai dirba sutartinai, vienas kitam padeda, yra didelis bendras ūkių centras, technikos garažas, grūdų elevatorius.

A. Antanaitis „Ūkininko patarėjui“ pasakojo, kad šį sezoną grūdų kokybė – geresnė nei pernai, tik derlius mažesnis, mat lėmė ilgai užsitęsusi sausra. Žieminių kviečių byrėjo 6 t/ha, žieminių rapsų – apie 3 t/ha. Išvalytus, išdžiovintus grūdus stengiasi parduoti kuo pelningiau, laukia tam tinkamo momento. Kartais pavyksta išlošti, tačiau būna, kad tenka ir pralošti – įtakos tam turi rinkos pokyčiai. Ūkininkas prieš ketverius metus liovėsi dirbamus laukus arti plūgu, nuo tol žemę sėjai įdirba skutikliais. Dirvožemiui pagerinti sėja tarpinių kultūrų. Anksčiau Antanaičiai laikė keletą melžiamų karvių, nupenėdavo ir bekonų. Dabar beliko tik vištos ir triušiai.

Didelė Antanaičių sodyba – viena gražiausių Pakruojo rajone. Ant didelio tvenkinio šlaito sodriai žaliuoja daug kalninių pušelių, originaliai iškarpytos tujos, visur žydi daugybė gėlių. Nuo stačių tvenkinio šlaitų atsiveria įspūdinga visos sodybos panorama.

Originaliai iškarpytos tujos.
Įdomi dekoracija – medinis dviratis.
Malūnas – ne tik puošmena, jame įrengtos buitinės patalpos.

A. Antanaitis daug šiltų žodžių skyrė savo darbščiajai žmonai Adelei, kuri yra puiki kraštovaizdžio tvarkytoja, su dideliu įkvėpimu rūpinasi sodybos želdiniais ir gėlynais, be to, yra puiki kulinarė. Anksčiau kolūkyje ji dirbo fermos vedėja, buvo pareiginga zootechnikė.

Vasarą didelis tvenkinys – visos šeimynos atokvėpio vieta, čia maudosi ne tik patys šeimininkai, vandens pramogos patinka ir anūkėms. Abu Antanaičiai maudynių sezoną pradeda anksti pavasarį ir baigia vėlų rudenį. Maudynėmis jie pradeda kiekvieną rytą. Ant tvenkinio kranto suręsta medinė pirtelė, aplinkui daug įvairių dekoratyviųjų augalų. Pats šeimininkas su sūnumi iš savo laukuose surinktų riedulių sukūrė gražų krioklį, o per nedidelį upelį vietoj tiltelio padėjo didelį plokščią akmenį. Prie pavėsinės čiurlena nedidelis fontanėlis, tolėliau yra nedidelis baseinėlis, kurį juosia žydinčios gėlės, žaliuoja spygliuočiai ir kiti augalai. Sodybos grožiui ir nemažam tvenkiniui šeimininkai paskyrė apie pusės hektaro plotą.

Nuo tvenkinio šlaito atsiveria įspūdinga sodybos panorama.
Pirtelė ant tvenkinio šlaito.

 

Autorės nuotraukos

Titulinėje nuotr. – Didelės savo sodybos grožiu rūpinasi abu šeimininkai – Adolis ir Adelė Antanaičiai.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
Verslas