Ashburn +23,8 °C Debesuota
Trečiadienis, 24 Lie 2024
Ashburn +23,8 °C Debesuota
Trečiadienis, 24 Lie 2024

Aldona SIREIKIENĖ
ŪP korespondentė
 

Darbštūs žmonės sukūrė savo svajonių ūkį

2023/10/01


„Aš gyvenu tarp dviejų rajonų – Akmenės ir Mažeikių. Darbo reikalais tenka būti ir viename, ir kitame, o mūsų šeimos sodyba ir ūkis yra netoli Akmenės r. ribos – Purvėnų kaime“, – „Ūkininko patarėjui“ pasakojo ūkininkaujantis verslininkas, turintis įmonių vadybos magistro laipsnį, Artūras Pekauskas. Kartu su žmona Lina prieš gerą dešimtmetį jie nutarė pabėgti iš miesto ir įsikurti ramiame vienkiemyje. Jų svajonė išsipildė.

Darbšti buvusių miestiečių pora įsikūrė Purvėnų kaime. Visus čia atvykusius maloniai nuteikia po galingais ąžuolais įsikūrusi gražiai sutvarkyta ir erdvi Pekauskų sodyba, šalia kurios plyti vaismedžių ir vaiskrūmių plantacijos.

Abu Pekauskai ŪP džiaugėsi, kad išsipildė jų svajonė gyventi gamtos prieglobstyje, turėti savo žemės lopinėlį ir įveisti sodą. Mažeikių r. Purvėnų kaime 2013 metais prieš pat Kalėdas jie nusipirko seną sodybą po dideliais medžiais ir 4,5 ha žemės. Paskui įsigijo dar 2 ha ir nutarė įkurti vaismedžių sodą. Prieš pradėdami ūkinę veiklą, Pekauskai vyko į parodas, skaitė straipsnius apie sodininkystę, rinko informaciją, bendravo su kitais sodininkais. Ūkį įregistravo 2014-aisiais. Tais pačiais metais pasodino pirmuosius graikinių riešutmedžių sodinukus.

riesutmedziai
Graikinių riešutmedžių plantacija.

Ūkininkaujantis verslininkas Artūras pasakojo, kad įsigytas žemės sklypas buvo tikra pelkynė – žema šlapia vieta, todėl pirmiausia teko nusausinti dirvožemį, sutvarkyti melioracijos rinktuvus, išvalyti melioracijos griovį, nutiesti kelią į sodybą. Tik tada kartu su žmona galėjo tinkamai paruošti žemę vaismedžiams sodinti. Tam teko išleisti nemažai pinigų. Per keletą metų pasodino 186 graikinius riešutmedžius. Jie auga 1,5 ha plote. Po aštuonerių metų Pekauskai sulaukė pirmojo graikinių riešutų derliaus. Šį sezoną tikėjosi didesnio derliaus, bet pavasarį užėjo stiprios šalnos – visi graikinių riešutmedžių žiedai nušalo. Pekauskai norėtų, kad gamta būtų dosni kitais metais, tikisi sulaukti gausaus graikinių riešutų derliaus.

Lina ir Artūras ŪP pasakojo, kad savo ūkyje jiems teko patirti įvairių išbandymų. Prieš trejetą metų pasodino 800 lazdynų sodinukų, kurių šaknis užpuolė grambuoliai – išliko tik apie 500 medelių.

Nemaža šilauogių plantacija. Paėjusią vasarą Liną ir Artūrą pradžiugino pirmasis šilauogių derlius, priskynė 600 kg kokybiškų uogų. Kaip ir graikiniai riešutmedžiai, taip ir šilauogės šį pavasarį nukentėjo nuo šalnų, todėl iš laukto 800 kg derliaus priskynė perpus mažiau. Nedideliame spanguolyne gražiai raudonuoja sirpstančių uogų karoliai. Lina pasakojo, kad spanguolių ketina auginti daugiau, mat itin vertingos uogos tinka visur.

Su entuziazmu į žemę įsikabinę darbštūs žmonės pasodino gervuogių, sausmedžių, vynuogių, raudonųjų ir juodųjų serbentų, kitų vaiskrūmių, yra ir braškių plotelis. Sode auga kriaušės, obelys, slyvos.

Erdvioje Pekauskų sodyboje skoningai sutvarkytas kiekvienas kampelis. Kiemo viduryje – didžiulis alpinariumas, kuriame tarp augalų įsitaisė trys gervės. Savo valdose surinktus akmenis panaudojo aplinkai papuošti, iš jų surentė dekoratyvinę tvorelę, kuri skiria sodybą nuo ūkinės teritorijos. Romantikos ir gaivumo pojūtį suteikia visai netoli gyvenamojo namo iškastas didelis tvenkinys.

namas
Po galiūnu ąžuolu – renovuotas nedidelis gyvenamasis namas.

Be visų savo darbų, A. Pekauskas laiko skiria ir visuomeninei veiklai, yra Purvėnų kaimo bendruomenės pirmininkas, rūpinasi kaimo aplinkos grožiu, žmones suburia bendrai veiklai, organizuoja renginius.

„Tik pradėję ūkininkauti pirmiausia kibome į žemės darbus. Pelkynę prikėlėme naudingai ūkinei veiklai. Išlikusiame akmeniniame tvarte laikėme nemažai paukščių, dabar ten – tik pusšimtis dedeklių. Pagaliau atėjo eilė tvarkyti didelės sodybos aplinką: pasodinome dekoratyvių augalų, gėlių, iškasėme 7 arų tvenkinį, renovavome gyvenamąjį namą – stengėmės išlaikyti autentišką stilių. Pirmasis sodybos savininkas buvo vokietis Petras Šiultė. Iki šiol prie kelio tebestovi jo statytas koplytstulpis. Netrukus prasidės kitas mūsų ūkininkavimo etapas – iš savo užaugintų uogų ir vaisių gaminsime įvairią produkciją: džiovintų vaisių ir uogų traškučius, gardžius suktukus, moliūgų ir kriaušių cukatas, džiovinsime savo užaugintas uogas ir vaisius. Savo produkcija pradžiuginsime gurmanus. Visi, kas ragavo mūsų produkcijos, gyrė ir linkėjo kuo daugiau gaminti. Tyrinėjame rinką, kuriame savo verslo planus ir naujus būsimų gaminių receptus. Jau įrengtos patalpos, todėl netrukus atidarysime gamybos cechą“, – apie ateities darbus kalbėjo Purvėnų kaime jaukiai įsikūrę L. ir A. Pekauskai.

 

Autorės nuotraukos

Titulinėje nuotr. – Darbštūs žmonės Artūras ir Lina Pekauskai sukūrė savo svajonių ūkį.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis