Ashburn +13,3 °C Debesuota
Sekmadienis, 10 Grd 2023
Ashburn +13,3 °C Debesuota
Sekmadienis, 10 Grd 2023

Aldona SIREIKIENĖ
ŪP korespondentė
 

Darbštūs žmonės sukūrė savo svajonių ūkį

2023/10/01


„Aš gyvenu tarp dviejų rajonų – Akmenės ir Mažeikių. Darbo reikalais tenka būti ir viename, ir kitame, o mūsų šeimos sodyba ir ūkis yra netoli Akmenės r. ribos – Purvėnų kaime“, – „Ūkininko patarėjui“ pasakojo ūkininkaujantis verslininkas, turintis įmonių vadybos magistro laipsnį, Artūras Pekauskas. Kartu su žmona Lina prieš gerą dešimtmetį jie nutarė pabėgti iš miesto ir įsikurti ramiame vienkiemyje. Jų svajonė išsipildė.

Darbšti buvusių miestiečių pora įsikūrė Purvėnų kaime. Visus čia atvykusius maloniai nuteikia po galingais ąžuolais įsikūrusi gražiai sutvarkyta ir erdvi Pekauskų sodyba, šalia kurios plyti vaismedžių ir vaiskrūmių plantacijos.

Abu Pekauskai ŪP džiaugėsi, kad išsipildė jų svajonė gyventi gamtos prieglobstyje, turėti savo žemės lopinėlį ir įveisti sodą. Mažeikių r. Purvėnų kaime 2013 metais prieš pat Kalėdas jie nusipirko seną sodybą po dideliais medžiais ir 4,5 ha žemės. Paskui įsigijo dar 2 ha ir nutarė įkurti vaismedžių sodą. Prieš pradėdami ūkinę veiklą, Pekauskai vyko į parodas, skaitė straipsnius apie sodininkystę, rinko informaciją, bendravo su kitais sodininkais. Ūkį įregistravo 2014-aisiais. Tais pačiais metais pasodino pirmuosius graikinių riešutmedžių sodinukus.

riesutmedziai
Graikinių riešutmedžių plantacija.

Ūkininkaujantis verslininkas Artūras pasakojo, kad įsigytas žemės sklypas buvo tikra pelkynė – žema šlapia vieta, todėl pirmiausia teko nusausinti dirvožemį, sutvarkyti melioracijos rinktuvus, išvalyti melioracijos griovį, nutiesti kelią į sodybą. Tik tada kartu su žmona galėjo tinkamai paruošti žemę vaismedžiams sodinti. Tam teko išleisti nemažai pinigų. Per keletą metų pasodino 186 graikinius riešutmedžius. Jie auga 1,5 ha plote. Po aštuonerių metų Pekauskai sulaukė pirmojo graikinių riešutų derliaus. Šį sezoną tikėjosi didesnio derliaus, bet pavasarį užėjo stiprios šalnos – visi graikinių riešutmedžių žiedai nušalo. Pekauskai norėtų, kad gamta būtų dosni kitais metais, tikisi sulaukti gausaus graikinių riešutų derliaus.

Lina ir Artūras ŪP pasakojo, kad savo ūkyje jiems teko patirti įvairių išbandymų. Prieš trejetą metų pasodino 800 lazdynų sodinukų, kurių šaknis užpuolė grambuoliai – išliko tik apie 500 medelių.

Nemaža šilauogių plantacija. Paėjusią vasarą Liną ir Artūrą pradžiugino pirmasis šilauogių derlius, priskynė 600 kg kokybiškų uogų. Kaip ir graikiniai riešutmedžiai, taip ir šilauogės šį pavasarį nukentėjo nuo šalnų, todėl iš laukto 800 kg derliaus priskynė perpus mažiau. Nedideliame spanguolyne gražiai raudonuoja sirpstančių uogų karoliai. Lina pasakojo, kad spanguolių ketina auginti daugiau, mat itin vertingos uogos tinka visur.

Su entuziazmu į žemę įsikabinę darbštūs žmonės pasodino gervuogių, sausmedžių, vynuogių, raudonųjų ir juodųjų serbentų, kitų vaiskrūmių, yra ir braškių plotelis. Sode auga kriaušės, obelys, slyvos.

Erdvioje Pekauskų sodyboje skoningai sutvarkytas kiekvienas kampelis. Kiemo viduryje – didžiulis alpinariumas, kuriame tarp augalų įsitaisė trys gervės. Savo valdose surinktus akmenis panaudojo aplinkai papuošti, iš jų surentė dekoratyvinę tvorelę, kuri skiria sodybą nuo ūkinės teritorijos. Romantikos ir gaivumo pojūtį suteikia visai netoli gyvenamojo namo iškastas didelis tvenkinys.

namas
Po galiūnu ąžuolu – renovuotas nedidelis gyvenamasis namas.

Be visų savo darbų, A. Pekauskas laiko skiria ir visuomeninei veiklai, yra Purvėnų kaimo bendruomenės pirmininkas, rūpinasi kaimo aplinkos grožiu, žmones suburia bendrai veiklai, organizuoja renginius.

„Tik pradėję ūkininkauti pirmiausia kibome į žemės darbus. Pelkynę prikėlėme naudingai ūkinei veiklai. Išlikusiame akmeniniame tvarte laikėme nemažai paukščių, dabar ten – tik pusšimtis dedeklių. Pagaliau atėjo eilė tvarkyti didelės sodybos aplinką: pasodinome dekoratyvių augalų, gėlių, iškasėme 7 arų tvenkinį, renovavome gyvenamąjį namą – stengėmės išlaikyti autentišką stilių. Pirmasis sodybos savininkas buvo vokietis Petras Šiultė. Iki šiol prie kelio tebestovi jo statytas koplytstulpis. Netrukus prasidės kitas mūsų ūkininkavimo etapas – iš savo užaugintų uogų ir vaisių gaminsime įvairią produkciją: džiovintų vaisių ir uogų traškučius, gardžius suktukus, moliūgų ir kriaušių cukatas, džiovinsime savo užaugintas uogas ir vaisius. Savo produkcija pradžiuginsime gurmanus. Visi, kas ragavo mūsų produkcijos, gyrė ir linkėjo kuo daugiau gaminti. Tyrinėjame rinką, kuriame savo verslo planus ir naujus būsimų gaminių receptus. Jau įrengtos patalpos, todėl netrukus atidarysime gamybos cechą“, – apie ateities darbus kalbėjo Purvėnų kaime jaukiai įsikūrę L. ir A. Pekauskai.

 

Autorės nuotraukos

Titulinėje nuotr. – Darbštūs žmonės Artūras ir Lina Pekauskai sukūrė savo svajonių ūkį.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/12/10

Rusiški grūdai užkariauja Lietuvos rinką

Europos Sąjunga (ES) Rusijai netaiko sankcijų, susijusių su žemės ūkio produktų eksportu, todėl rusiškų grūdų srautai sėkmingai keliauja į Bendriją. Kaimyninė Latvija jau užsitarnavo šalies, importuojančios didžiausius rusiškų...
2023/12/10

Prakartėlės pasklido po Rokiškio dvarą – unikali tradicija tęsiasi

Artėjant Kalėdoms Rokiškio dvaro centriniuose rūmuose atsivėrė naujai sukurtų prakartėlių paroda. Dvaro teritorijoje esančiame kluone lankytojų laukia nuolatinė jų ekspozicija, o apšviestuose oficinų languose jau šį savaitgalį...
2023/12/10

Hidroenergetikai dvaro sodyboje restauruoja stogą: „Esame bendruomenės nariai“

Hidroenergetikos įmonė Biržuvėnų dvaro sodybos (Telšių r.) buvusį kartono fabriką nuomojasi jau dvidešimt metų ir siekia apsaugoti šį kultūros paveldo objektą.
2023/12/10

Nepamirškime patikrinti, ar bitės saugiai žiemoja

Žiemos laikotarpiu bityne darbo netrūksta. Ruoštis ateinančiai vasarai niekada ne per ansti, o kaskart apeiti ir pasiklausyti, kaip žiemoja bitės – kiekvieno bitininko pareiga.
2023/12/10

Nuo kitų metų gegužės – nauji reikalavimai pavežėjams, kitiems vežimo paslaugų teikėjams

Siekiant mažinti šešėlį ir užtikrinti didesnį keleivių saugumą bei geresnį aptarnavimą, nuo kitų metų gegužės planuojama pakeisti keleivių vežimo už atlygį lengvaisiais automobiliais teisinį reglamentavimą. Tarp svarbiausių pokyčių &...
2023/12/10

Kaimas šventė naujojo tilto vardynas

Lietuvos kelių, žvyrkelių, tiltų būklė – viena iš svarbiausių patikimų temų peikti valdžią, politikus, biurokratus. Bet artėjant Kalėdoms būna išimčių – beveik stebuklų.
2023/12/10

Įvyko pirmosios žiemos sezono ristūnų žirgų lenktynės (nuotraukų galerija)

Šeštadienį, gruodžio 9-ąją, Širvintų hipodrome įvyko pirmos žiemos ristūnų žirgų lenktynės. Rungėsi 15 ristūnų ir vadeliotojų duetų, įveikę 1800 m distanciją.
2023/12/10

Ko reikia aplinkos apželdintojui: mylėti augalus ir nebijoti išsitepti

Lietuvos gyventojai pastaruoju metu vis daugiau dėmesio skiria savo namų ar sodybų aplinkos puoselėjimui, tad auga ir kraštovaizdžio bei dekoratyvinio apželdinimo specialistų paklausa. Dirbantys šioje srityje ne vienerius metus sako,...
2023/12/10

Milijonai įsisavinti. Išmokų meldinės nendrinukės „apsaugai“ nusipelno ne visi? (II)

Išgarsinto brangiausio Lietuvoje paukštelio meldinės nendrinukės išsaugojimas dosniai remiamas ne tik per europinę LIFE programą, bet ir iš žemės ūkiui bei kaimo plėtrai skiriamos paramos. Šio reto giesmininko gl...