Ashburn +32,3 °C Mažai debesuota
Pirmadienis, 22 Lie 2024
Ashburn +32,3 °C Mažai debesuota
Pirmadienis, 22 Lie 2024

Nedarykime klaidų rudenėjančiame sode

2023/11/04


Rudenį vaismedžiai ruošiasi miegoti, o sodininko darbas – jiems padėti. Labai svarbu tai daryti tinkamai, kad kitąmet galėtume džiaugtis tvarkingai augančiais vaismedžiais, sveikais vaisiais ir gausiu derliumi. Tačiau vedami net ir pačių geriausių ketinimų, kartais suklystame nežinodami, kaip tinkamai elgtis su augalais. Apie tai, kokių dažniausiai klaidų daro nepatyrę sodininkai rudenį, pasakoja greta Vilniaus įsikūrusio medelyno „Augalų namai“ savininkė Marita Makauskienė.

1 klaida – netaisyklingas tręšimas

Rudenį augalus tręšti labai svarbu, tuo pasirūpinti reikia jau nuo rugpjūčio. „Iki pat spalio tręšiama ne daugiau kaip 8 proc. azoto turinčiomis kompleksinėmis trąšomis. Negalima tręšti bet kokiomis trąšomis – didesnis azoto kiekis, būdingas pavasarinėms trąšoms, skatina augalų augimą! Rudenį augalai turi ne augti, o medėti, nes sumedėti nespėjusios šakelės nušals. Dar viena klaida – pavėluotas tręšimas, po šalnų, nukritus lapams ir uogoms. Tada augalai trąšų nebeįsisavina, ir net jei jos rudeninės, naudos iš jų nebus. Pati savo šilauoges rudeninėmis trąšomis tręšiau visą rugpjūtį ir rugsėjį“, – patirtimi dalijasi M. Makauskienė.

2 klaida – nenupurkšti

Atėjus rudeniui būtina visą sodą nupurkšti vario sulfato ir karbamido tirpalu. Patyrusi sodininkė pataria: „Tai profilaktika nuo ligų. Vario sulfatas tinkamas ekologiniams sodams ir daržams, o karbamidas yra ir trąša, puikiai pasisavinama per likusius lapus ir žievę. Antrą kartą purkšti tuo pačiu tirpalu reikės pavasarį prieš išsprogstant pumpurams. Tai du būtini purškimai, apsaugantys nuo bėdų visą sezoną.“

3 klaida – nesugrėbti seni lapai

„Praėjus šalnoms reikia surinkti senus lapus, sudžiūvusias vaisių mumijas, supuvusius vaisius, nes ten visi kenkėjai. Vėliau jie sulenda į dirvą, slepiasi po seno vaismedžio žievės atplaišomis, nukritusiuose lapuose. Jei dėl kokios nors priežasties to nedarome (pavyzdžiui, sodas labai didelis), vaisiuose peržiemoję kenkėjai pavasarį grįš atgal į vaismedžius“, perspėja M. Makauskienė ir skatina nesuklysti.

4 klaida – neprižiūrimi pomedžiai

Medelius prieš žiemą būtina apkasti. Taip, pasak medelyno savininkės, sunaikinami pelių urvai, pasidaro oro tarpų, naudingų šaknims. To nedarant, lieka ir pelių, kurios žiemą gali smaguriauti vaismedžio žieve, ir po medžiu išdygusi žolė, kuri sunaudos didžiąją dalį vaismedžiui skirtų trąšų. Tai svarbu jauniems medeliams.

Neprižiūrėti pomedžiai – didelė klaida, po medžiu bent 0,5 m spinduliu neturėtų būti žolės. Tai naudinga ir dėl to, kad pjaunant žolę nenukentės medžio kamienas. „Vasarą labai gerai vaismedžius mulčiuoti nupjauta žole. Jei taip darėte, galima neapkasti ir ją palikti kaip apšiltinimą, tačiau tokiu atveju klaidinga jos neatitraukti nors 10 cm nuo kamieno. Žolėje gyvens pelės. Neatitraukę mulčio, vienais metais praradome daug vaismedžių. Nutirpus sniegui pamatėme, kad pelės nuėdė 5 cm juostelę žievės aplinkui visą medį“, – dalijasi patirtimi sodininkė.

Nesuklyskite ir per mažai mulčiuodami. Tam tinka ne vien žolė, bet ir pjuvenos, durpės (apie 10 cm). Mulčią atitraukus nuo kamieno, nereikia baimintis, kad medis nušals – kai šalta, įšąla ne prie kamieno, o plačiau išsidėsčiusios šaknys. Kitaip gali apšalti, ypač jei bus šalta besniegė žiema.

5 klaida – nepakankamas graužikų naikinimas

Žiemą pelės nebijo nei kačių, nei šunų, nes netrukdomos dirba po mulčiu, durpėmis ar sniegu. M. Makauskienė sako, kad geriausia jų atsikratyti nuodais: „Juos dėkite į slėptuvėles tarp šakų. Mes imame apie 5 cm skersmens vamzdžius, pavyzdžiui, supjaustytą seną laistymo žarną, ir į vidų dedame nuodų pastilę arba pilame grūdelių. Pastilę reikia pritvirtinti, kad graužikas nuodų nenusineštų kitur. Vamzdžiai apsaugo šunis ir kates, kad šie netyčia neapsinuodytų.“

6 klaida – balinimo atsisakymas

Balinti vaismedžius rudenį būtina. „Tai daroma, kai nustoja lyti. Kiek bandėme specialius tirpalus, juos nuplauna lietus. Balintos žievės nauda akivaizdi pavasarėjant, kai saulė kaitresnė ir labiau įkaitina juodą, nebalintą medžio kamieną. Jau pradeda tekėti syvai, o naktį stipriai atšąla ir sprogsta žievė. Tai aktualiausia jauniems ir greitai augantiems vaismedžiams: trešnėms, slyvoms. Senos obelys be balinimo išgyvens, bet jauni medžiai tokių ekstremalių temperatūros pokyčių neatlaiko. Nenubalinus iš saulės pusės dažnai skyla žievė ir tada jau nieko nebepadarysi, medis ilgai negyvens“, – įvardija dar vieną klaidą M. Makauskienė.

Ji sako, kad galima tai daryti tris kartus per sezoną. Balinimas turi ir papildomų pranašumų: sunaikina žievėje išlikusius kenkėjus. Tačiau nebalinkite vasaros pradžioje – ypač dažnai taip klysta vyresnio amžiaus žmonės, nuo seno balinantys medelius tik atšilus orams, kai jokios naudos.

7 klaida – nuo žvėrių neapsaugoti vaismedžiai

„Jei sodas neaptvertas, reikia aptverti kiekvieną vaismedį. Nuo kiškių, stirnų geriausiai apsaugos tinklinės tvorelės. Galima apsukti orui ir vandeniui laidžiomis medžiagomis, senais tapetais. Tik jokių polietilenų. Idealu, kad medžiaga būtų balta, nes atspindės saulę“, – rekomenduoja medelyno savininkė. Ji užsimena ir apie eglišakes – jomis reikėtų apsukti ir vaismedžio šakeles, bent pusantro metro aukščio, nes jei bus sniego metras, tai bet kuris kiškis pasieks ir nuės žievę.

„Jei yra tvora, reikia apžiūrėti patvorius, kad nebūtų lapių iškastų urvų, kuriais noriai pasinaudos kiškiai. Lapė įeina ir išeina, o kiškis įeis ir nemokės išeiti, dėl to liks aptvertoje teritorijoje ir maitinsis vaismedžių žieve“, – perspėja M. Makauskienė.

8 klaida – mažai dėmesio sparnuočiams

Prieš žiemą pakabinkite keletą lesyklėlių paukščiams. Jie ne tik džiugina akį – iš vaismedžių viršūnių, kurių nepasiekėte nupurkšti, sparnuočiai surinks kirminukus. Nebaidykite jų – paukščiai sodui reikalingi. „Žmonės pyksta, kad strazdai ir varnėnai nulesa derlių, tačiau jie išskrenda, o daugybė atskridusių zylių sodo gėrybėms žalos nedaro. Priešingai, smalsuolės zylės suranda ir sunaikina nemažai kenkėjų. Gruodžio pradžioje jau pradedu jas lesinti. Be to, smagu pasigrožėti strikinėjančiais paukšteliais, jie suteikia ne tik naudos, bet ir papildomo džiaugsmo.“

 

Rytas PAUKŠTYS

Maritos MAKAUSKIENĖS nuotraukos

 

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis