Ashburn +6,5 °C Nedidelis lietus
Penktadienis, 23 Vas 2024
Ashburn +6,5 °C Nedidelis lietus
Penktadienis, 23 Vas 2024

Aldona SIREIKIENĖ
ŪP korespondentė
 

Tėvo ir sūnaus tandemas

2023/11/04


Vidmantas Čepas dar mokydamasis Joniškio žemės ūkio mokykloje įregistravo savo ūkį. Per dvylika ūkininkavimo metų jis įgijo daug patirties, sėkmingai plėtoja augalininkystės ūkį. Jam puikus patarėjas yra tėvas Antanas Čepas, didelio augalininkystės ūkio šeimininkas. Nors sūnus ir tėvas turi atskiras valdas, jie vienas kitam padeda, bendrame ūkio centre laiko turimą techniką. „Mūsų tandemas yra jėga, mes su tėvu esame bendraminčiai“, – „Ūkininko patarėjui“ sakė Akmenės r. geriausias jaunasis ūkininkas V. Čepas.

Įgijęs žemės ūkio gamybos verslo darbuotojo kvalifikaciją, V. Čepas 2011 metais pradėjo ūkininkauti. Nuosavos žemės neturėjo, todėl nusprendė iš banko imti paskolą. Tuomet tėvas laidavo, kad žemei pirkti sūnus iš banko galėtų pasiskolinti pinigų.

Buvo įvairių kliūčių, bet visus sunkumus nugalėjo didelis jaunojo ūkininko noras gimtajame krašte dirbti žemę ir auginti duoną. Jis nusipirko 24 ha dirbamos žemės, dar 30 ha išsinuomojo. Savo žemės ūkio technikos laukams įdirbti, sėti, kulti tada dar neturėjo, pagal panaudos sutartį išnuomojo tėvas.

Dabar jaunasis ūkininkas deklaruoja 106 ha, nuosavos žemės turi 34 ha, kitus plotus nuomoja. V. Čepas augina kviečius, miežius, rapsus. Parengęs verslo projektą, pateikė paraišką finansinei paramai gauti. Už gautas lėšas įsigijo traktorių, trąšų barstytuvą ir tankinimo volus. Kitą techniką iki šiol nuomojasi iš tėvo.

Jaunasis ūkininkas dirbamų laukų jau dešimt metų nearia plūgu, sėjai dirvą įdirba diskiniu ir noraginiu skutikliais. Pasėlius tręšia saikingai, yra sudaryti tręšimo žemėlapiai, trąšos barstomos kintamąja norma. Dirbami laukai yra 15 km spinduliu nuo ūkio centro, kai kurie plotai tęsiasi iki Latvijos pasienio, kiti – iki Joniškio r. ribos.

V. Čepas ŪP sakė, kad jo svarbiausias tikslas – tausoti dirbamą žemę. Yra atlikti dirvos agrocheminiai tyrimai. Savo dirbamuose laukuose ūkininkas taiko sėjomainą, dirvožemiui pagerinti sėja tarpinių augalų – ridikų, garstyčių, facelijų. Užaugintų grūdų ilgai nelaiko sandėlyje, pabaigęs javapjūtę, stengiasi išvežti parduoti. Tėvo ir sūnaus bendras ūkio centras yra Pašakarnių kaime, kuriame gyvena Vidmanto tėvai. Prieš daugelį metų šiame kaime nemažą ūkį turėjo Vidmanto senelis.

Kurį laiką Vidmantas ir jo žmona Oksana gyveno bute, vėliau metus praleido pas Vidmanto tėvus Pašakarnių kaime, o prieš ketverius metus persikėlė gyventi į nuosavą sodybą. Vyras nuotaikingai pasakojo, kaip vieną rudenį pardavęs grūdus be didelių svarstymų ėmė ir nebrangiai Alkiškių kaime nusipirko nemažą sodybą ir apleistą namą, kuriame septynerius metus niekas negyveno. Kuo skubiau pradėjo remonto darbus. Iki pat šiol Čepų šeima kuria jaukius ir gražius namus, gražina sodybos aplinką.

Jaunų tėvų džiaugsmas yra vikrūs ir smalsūs sūnūs: į antrą klasę einantis aštuonerių metų Kajus ir trejų metų Arnas. Vidmantas sakė, kad šeštadienį ir sekmadienį stengiasi laiką leisti kartu su šeima, išvyksta į netolimas keliones, smagu bendrauti su smalsiais vaikais. Tik kai prasideda javapjūtė, tada dirba ir savaitgaliais, pluša neskaičiuodamas valandų.

 

Titulinėje nuotr. –  Jaunasis ūkininkas Vidmantas Čepas ir Akmenės r. savivaldybės Žemės ūkio ir kaimo plėtros skyriaus vedėja, Lietuvos ūkininkų sąjungos Akmenės skyriaus pirmininkė Gražina Gauronskienė (Autorės nuotr.).

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2024/02/22

Už ką dar gali tekti žemdirbiams susimokėti?

2022 m. Lietuvoje į atmosferą pateko beveik 5 proc. mažiau šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD). Visuose sektoriuose išmetimai sumažėjo, tik vienintelio žemės ūkio išaugo 1,8 proc. Tokia Aplinkos ministerijos (AM) p...
2024/02/22

Svarbu: štai kokias išimtis taikyti ūkininkams pasiūlė EK

Vasario 22 d. Europos Komisija (EK) Tarybai pirmininkaujančiai Belgijai nusiuntė dokumentą, kuriame išdėstyti pirmieji galimi veiksmai, padėsiantys sumažinti ūkininkams tenkančią administracinę naštą. Dokumente, kuris vasario 26 d. b...
2024/02/22

To nebuvo dešimtmetį: dėl potvynio atidarytos Kauno hidroelektrinės pralaidos

Kauno hidroelektrinėje (Kauno HE), kurią valdo „Ignitis gamyba“, pirmą kartą per daugiau nei 10 metų dėl potvynio buvo atidarytos pralaidos, kad iš Kauno HE tvenkinio būtų išleidžiamas perteklinis vanduo. Hidroelektrinės ...
2024/02/22

Svarstoma, kaip užtikrinti šunų, kačių gerovę ir atsekamumą visoje ES  

Europos Komisija (EK) siūlo keisti Europos Parlamento ir Tarybos Reglamentą dėl šunų ir kačių gerovės bei atsekamumo. Pakeitimais siekiama užtikrinti minimalius, visoje Europos Sąjungoje bendrus, gyvūnų gerovės standartus - gyvūnus augintin...
2024/02/22

Estijoje dyzelinas pigesnis nei Lietuvoje

Per savaitę vidutinės degalų kainos Lietuvoje vėl padidėjo: benzinas pabrango 1,5 proc., dyzelinas – 1,4 procento. Euro zonos valstybėse degalų vidutinės kainos praėjusią savaitę taip pat didėjo – tiek benzino, tiek ir dyzelino vidutin...
2024/02/22

Dar viena galimybė miškininkams

Jau nuo vasario 26 d. bus priimamos paraiškos pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos veiklos sritį „Investicijos, kuriomis didinamas miškų ekosistemų atsparumas ir aplinkosauginė vertė“.
2024/02/22

Lietuvą dėl transriebalų vartojimo sumažinimo palankiai įvertino PSO

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) Lietuvai suteikė riebalų rūgščių transizomerų (sukietintų aliejų, dar vadinamų transriebalais) eliminavimo iš maisto tiekimo sistemos patvirtinimo sertifikatą. Lietuva tapo viena iš penkių...
2024/02/22

Maisto atliekų lauks vabzdžių lervos – bus gaminami baltymai pramonei, trąšos ir biokuras

Vilniaus regiono maisto atliekas tvarkantis UAB „Energesman“, administruojantis Vilniaus mechaninio ir biologinio apdorojimo (MBA) gamyklą, investuoja 1 mln. Eur į inovatyvią vabzdžių lervų technologiją. Jau šį pavasarį gyventoj...
2024/02/22

Baltijos šalyse ukrainiečiams iššūkiai yra finansai, įsidarbinimas, kalba ir nuoma

Pagrindiniu iššūkiu ketvirtadaliui ukrainiečių Baltijos šalyse yra finansinis stabilumas, penktadaliui – įsidarbinimas, kalbos barjeras bei ilgalaikė būsto nuoma, ketvirtadienį skelbia Tarptautinė migracijos organizacija.