Ashburn +22,7 °C Nedidelis lietus
Ketvirtadienis, 23 Geg 2024
Ashburn +22,7 °C Nedidelis lietus
Ketvirtadienis, 23 Geg 2024


Aldona SIREIKIENĖ
ŪP korespondentė
 

Tėvo ir sūnaus tandemas

2023/11/04


Vidmantas Čepas dar mokydamasis Joniškio žemės ūkio mokykloje įregistravo savo ūkį. Per dvylika ūkininkavimo metų jis įgijo daug patirties, sėkmingai plėtoja augalininkystės ūkį. Jam puikus patarėjas yra tėvas Antanas Čepas, didelio augalininkystės ūkio šeimininkas. Nors sūnus ir tėvas turi atskiras valdas, jie vienas kitam padeda, bendrame ūkio centre laiko turimą techniką. „Mūsų tandemas yra jėga, mes su tėvu esame bendraminčiai“, – „Ūkininko patarėjui“ sakė Akmenės r. geriausias jaunasis ūkininkas V. Čepas.

Įgijęs žemės ūkio gamybos verslo darbuotojo kvalifikaciją, V. Čepas 2011 metais pradėjo ūkininkauti. Nuosavos žemės neturėjo, todėl nusprendė iš banko imti paskolą. Tuomet tėvas laidavo, kad žemei pirkti sūnus iš banko galėtų pasiskolinti pinigų.

Buvo įvairių kliūčių, bet visus sunkumus nugalėjo didelis jaunojo ūkininko noras gimtajame krašte dirbti žemę ir auginti duoną. Jis nusipirko 24 ha dirbamos žemės, dar 30 ha išsinuomojo. Savo žemės ūkio technikos laukams įdirbti, sėti, kulti tada dar neturėjo, pagal panaudos sutartį išnuomojo tėvas.

Dabar jaunasis ūkininkas deklaruoja 106 ha, nuosavos žemės turi 34 ha, kitus plotus nuomoja. V. Čepas augina kviečius, miežius, rapsus. Parengęs verslo projektą, pateikė paraišką finansinei paramai gauti. Už gautas lėšas įsigijo traktorių, trąšų barstytuvą ir tankinimo volus. Kitą techniką iki šiol nuomojasi iš tėvo.

Jaunasis ūkininkas dirbamų laukų jau dešimt metų nearia plūgu, sėjai dirvą įdirba diskiniu ir noraginiu skutikliais. Pasėlius tręšia saikingai, yra sudaryti tręšimo žemėlapiai, trąšos barstomos kintamąja norma. Dirbami laukai yra 15 km spinduliu nuo ūkio centro, kai kurie plotai tęsiasi iki Latvijos pasienio, kiti – iki Joniškio r. ribos.

V. Čepas ŪP sakė, kad jo svarbiausias tikslas – tausoti dirbamą žemę. Yra atlikti dirvos agrocheminiai tyrimai. Savo dirbamuose laukuose ūkininkas taiko sėjomainą, dirvožemiui pagerinti sėja tarpinių augalų – ridikų, garstyčių, facelijų. Užaugintų grūdų ilgai nelaiko sandėlyje, pabaigęs javapjūtę, stengiasi išvežti parduoti. Tėvo ir sūnaus bendras ūkio centras yra Pašakarnių kaime, kuriame gyvena Vidmanto tėvai. Prieš daugelį metų šiame kaime nemažą ūkį turėjo Vidmanto senelis.

Kurį laiką Vidmantas ir jo žmona Oksana gyveno bute, vėliau metus praleido pas Vidmanto tėvus Pašakarnių kaime, o prieš ketverius metus persikėlė gyventi į nuosavą sodybą. Vyras nuotaikingai pasakojo, kaip vieną rudenį pardavęs grūdus be didelių svarstymų ėmė ir nebrangiai Alkiškių kaime nusipirko nemažą sodybą ir apleistą namą, kuriame septynerius metus niekas negyveno. Kuo skubiau pradėjo remonto darbus. Iki pat šiol Čepų šeima kuria jaukius ir gražius namus, gražina sodybos aplinką.

Jaunų tėvų džiaugsmas yra vikrūs ir smalsūs sūnūs: į antrą klasę einantis aštuonerių metų Kajus ir trejų metų Arnas. Vidmantas sakė, kad šeštadienį ir sekmadienį stengiasi laiką leisti kartu su šeima, išvyksta į netolimas keliones, smagu bendrauti su smalsiais vaikais. Tik kai prasideda javapjūtė, tada dirba ir savaitgaliais, pluša neskaičiuodamas valandų.

 

Titulinėje nuotr. –  Jaunasis ūkininkas Vidmantas Čepas ir Akmenės r. savivaldybės Žemės ūkio ir kaimo plėtros skyriaus vedėja, Lietuvos ūkininkų sąjungos Akmenės skyriaus pirmininkė Gražina Gauronskienė (Autorės nuotr.).

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2024/05/23

Ne medžioklės sezono vilkams nebūna

Gyvenimas sukasi nenutrūkstamu ratu – ūkininkai augina gyvulius, o vilkai, pasitaikius progai, juos pjauna. To negali sustabdyti nei padidintos medžioklės kvotos, nei probleminių vilkų paėmimas iš gamtos, nei elektrinės tvoros. Pasitv...
2024/05/23

Patikrinome žievėgraužio tipografo gaudykles. Skaičiuojame laimikį

Valstybinės miškų tarnybos (VMT) Miško sanitarinės apsaugos skyriaus specialistai patikrino žievėgraužio tipografo gaudykles.
2024/05/23

„Elektrum“ ir „Enefit“ gaminantiems vartotojams kompensuos 2,5 mln. eurų

Didžiausiai Lietuvos elektros tiekėjai „Ignitis“ paskelbus apie 5 mln. eurų kompensacijas gaminantiems vartotojams už jų nesuvartotą elektrą, kiti du rinkos dalyviai pranešė klientams skyrę iš viso 2,5 mln. eurų.
2024/05/23

Aplinkos ministerija nori paskatinti jaunimą rinktis karjerą miškininkystės sektoriuje: skyrė 21 stipendiją

Nuo rudens 21 miškininkystės studijas Vytauto Didžiojo universitete ir Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegijoje pasirinkęs pirmakursis gaus skatinamąsias stipendijas – 250 eurų per mėnesį. Stipendijas, skatindama jaunimą ...
2024/05/23

Siuntimai pas gydytojus specialistus: ką reikia žinoti?

Ligonių kasos gyventojams primena šiais metais įsigaliojusias siuntimų pas gydytojus specialistus išdavimo naujoves: prasiplėtė siuntimus išduodančių gydytojų ir kitų specialistų ratas, daugėja išimčių, kai siuntimo kon...
2024/05/23

Europos ūkininkai augina sveiką maistą: ekspertai ragina jiems netrukdyti

Europos Sąjungoje auginamas maistas yra vienas saugiausių pasaulyje, patvirtino Europos maisto saugos tarnybos (EFSA) metinė ataskaita. 2022 m. ištyrus rekordinį maisto mėginių, nustatyta, kad didžioji dalis jų neviršijo nustatytų pe...
2024/05/23

LSA patvirtino siūlymus rinkimams besiruošiančioms šalies politinėms partijoms

Gegužės 23 dieną, ketvirtadienį, Raudondvaryje vykusiame Lietuvos savivaldybių asociacijos (LSA) suvažiavime šalies savivaldybėms atstovaujantys vietos savivaldos politikai patvirtino strateginius savivaldos siūlymus šalies politinėm...
2024/05/23

Prekyba dujomis mažeikiškius atvedė į teisiamųjų suolą

Teismą įtikino Šiaulių apygardos prokuratūros argumentai – trys mažeikiškiai ir du juridiniai asmenys pripažinti kaltais dėl finansinių nusikaltimų padarymo ir privalės į valstybės biudžetą bendrai sumokėti 100 tūkst. eurų baudų.
2024/05/23

Biotechnologijos – vienas iš pasaulio ekonomikos augimo variklių

„Šiandien biotechnologijos yra vienas iš Europos ir pasaulio ekonomikos augimo variklių: 2023 metais pasaulinės biotechnologijų rinkos dydis siekė net 1,55 trilijonų JAV dolerių. Jų pritaikymas itin platus – nuo naujų, sv...