Ashburn +3,8 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 9 Grd 2023
Ashburn +3,8 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 9 Grd 2023


Aldona SIREIKIENĖ
ŪP korespondentė
 

Tėvo ir sūnaus tandemas

2023/11/04


Vidmantas Čepas dar mokydamasis Joniškio žemės ūkio mokykloje įregistravo savo ūkį. Per dvylika ūkininkavimo metų jis įgijo daug patirties, sėkmingai plėtoja augalininkystės ūkį. Jam puikus patarėjas yra tėvas Antanas Čepas, didelio augalininkystės ūkio šeimininkas. Nors sūnus ir tėvas turi atskiras valdas, jie vienas kitam padeda, bendrame ūkio centre laiko turimą techniką. „Mūsų tandemas yra jėga, mes su tėvu esame bendraminčiai“, – „Ūkininko patarėjui“ sakė Akmenės r. geriausias jaunasis ūkininkas V. Čepas.

Įgijęs žemės ūkio gamybos verslo darbuotojo kvalifikaciją, V. Čepas 2011 metais pradėjo ūkininkauti. Nuosavos žemės neturėjo, todėl nusprendė iš banko imti paskolą. Tuomet tėvas laidavo, kad žemei pirkti sūnus iš banko galėtų pasiskolinti pinigų.

Buvo įvairių kliūčių, bet visus sunkumus nugalėjo didelis jaunojo ūkininko noras gimtajame krašte dirbti žemę ir auginti duoną. Jis nusipirko 24 ha dirbamos žemės, dar 30 ha išsinuomojo. Savo žemės ūkio technikos laukams įdirbti, sėti, kulti tada dar neturėjo, pagal panaudos sutartį išnuomojo tėvas.

Dabar jaunasis ūkininkas deklaruoja 106 ha, nuosavos žemės turi 34 ha, kitus plotus nuomoja. V. Čepas augina kviečius, miežius, rapsus. Parengęs verslo projektą, pateikė paraišką finansinei paramai gauti. Už gautas lėšas įsigijo traktorių, trąšų barstytuvą ir tankinimo volus. Kitą techniką iki šiol nuomojasi iš tėvo.

Jaunasis ūkininkas dirbamų laukų jau dešimt metų nearia plūgu, sėjai dirvą įdirba diskiniu ir noraginiu skutikliais. Pasėlius tręšia saikingai, yra sudaryti tręšimo žemėlapiai, trąšos barstomos kintamąja norma. Dirbami laukai yra 15 km spinduliu nuo ūkio centro, kai kurie plotai tęsiasi iki Latvijos pasienio, kiti – iki Joniškio r. ribos.

V. Čepas ŪP sakė, kad jo svarbiausias tikslas – tausoti dirbamą žemę. Yra atlikti dirvos agrocheminiai tyrimai. Savo dirbamuose laukuose ūkininkas taiko sėjomainą, dirvožemiui pagerinti sėja tarpinių augalų – ridikų, garstyčių, facelijų. Užaugintų grūdų ilgai nelaiko sandėlyje, pabaigęs javapjūtę, stengiasi išvežti parduoti. Tėvo ir sūnaus bendras ūkio centras yra Pašakarnių kaime, kuriame gyvena Vidmanto tėvai. Prieš daugelį metų šiame kaime nemažą ūkį turėjo Vidmanto senelis.

Kurį laiką Vidmantas ir jo žmona Oksana gyveno bute, vėliau metus praleido pas Vidmanto tėvus Pašakarnių kaime, o prieš ketverius metus persikėlė gyventi į nuosavą sodybą. Vyras nuotaikingai pasakojo, kaip vieną rudenį pardavęs grūdus be didelių svarstymų ėmė ir nebrangiai Alkiškių kaime nusipirko nemažą sodybą ir apleistą namą, kuriame septynerius metus niekas negyveno. Kuo skubiau pradėjo remonto darbus. Iki pat šiol Čepų šeima kuria jaukius ir gražius namus, gražina sodybos aplinką.

Jaunų tėvų džiaugsmas yra vikrūs ir smalsūs sūnūs: į antrą klasę einantis aštuonerių metų Kajus ir trejų metų Arnas. Vidmantas sakė, kad šeštadienį ir sekmadienį stengiasi laiką leisti kartu su šeima, išvyksta į netolimas keliones, smagu bendrauti su smalsiais vaikais. Tik kai prasideda javapjūtė, tada dirba ir savaitgaliais, pluša neskaičiuodamas valandų.

 

Titulinėje nuotr. –  Jaunasis ūkininkas Vidmantas Čepas ir Akmenės r. savivaldybės Žemės ūkio ir kaimo plėtros skyriaus vedėja, Lietuvos ūkininkų sąjungos Akmenės skyriaus pirmininkė Gražina Gauronskienė (Autorės nuotr.).

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/12/09

Milijonai įsisavinti. Išmokų meldinės nendrinukės „apsaugai“ nusipelno ne visi? (II)

Išgarsinto brangiausio Lietuvoje paukštelio meldinės nendrinukės išsaugojimas dosniai remiamas ne tik per europinę LIFE programą, bet ir iš žemės ūkiui bei kaimo plėtrai skiriamos paramos. Šio reto giesmininko gl...
2023/12/09

Į ūkį traukia gausybė šeimų: šeimininkas siūlo ypatingą pramogą

Artėjančios šventos Kalėdos – stebuklingas laikas, kai norisi daugiau laiko skirti jaukumui, šeimai ir namams. Snieguotas ir šaltas gruodis kviečia parnešti į namus eglę ir skubėti su šeima ją puošti.
2023/12/09

Mėsos kukuliai per Kūčias ir kiti švedų kalėdinių tradicijų išskirtinumai

Nors kalėdinis laikotarpis džiugina įvairių tautybių žmones, gyvenantiems šiaurės šalyse jis dar ypatingesnis: šaltas ir tamsias žiemas norisi praskaidrinti šventišku spindesiu ir mielais ritualais. Lietuvių bend...
2023/12/09

Paraiškas teikę bendradarbiauti norintys smulkūs ūkio subjektai – pirmumo eilėje

Nuo spalio 2 d. iki lapkričio 13 d. šalies smulkieji ūkio subjektai teikė paraiškas dėl paramos tarpusavio bendradarbiavimui. Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) specialistai jau sudarė ir šių paraiškų pirmumo eilę.
2023/12/09

Kretingos potvynio pamokos: ką prevenciškai gali padaryti savivaldybės ir patys gyventojai

Lapkričio pradžioje Kretingoje po stipraus lietaus kilęs potvynis, užpylęs gatves ir kiemus, ne tik naikino žmonių turtą, bet ir kilo taršos pavojus: teko į vandens telkinius išleisti nevalytas nuotekas. Šis įvykis atskleidė, ...
2023/12/08

Remia sveikesnį vaikų maitinimą

Iki gruodžio 31 d. šalies ikimokyklinio ir priešmokyklinio vaikų ugdymo įstaigos gali teikti paraiškas pagal Ekologiškų ir pagal nacionalinę maisto kokybės sistemą pagamintų maisto produktų vartojimo skatinimo ikimokykl...
2023/12/08

Pelkėse verda tikra pekla (II)

„Ūkininko patarėjas“ toliau plėtoja pelkininkystės temą, kurios pradžia buvo publikuota 2023 m. gruodžio 2 d. numeryje. Tęsiame žurnalistinį tyrimą, kurio esmė – sužinoti, kodėl Europos Sąjungos (ES) ir valstybės lėšos kre...
2023/12/08

Investicijų projektams trūkstant valstybės žemės diskutuojama, iš kur jos paimti

Aplinkos viceministrei pareiškus, kad Lietuvoje beveik nėra laisvos valstybinės žemės investicijų projektams, Seimo Ekonomikos komiteto nariai abejoja, ar reikia steigti tokios žemės rezervo fondą. Kai kurie jų siūlo iš ūkininkų paim...
2023/12/08

Keisčiausios sukčių apgaulės – nuo Holivudo aktorių iki astronautų, neturinčių pinigų grįžti į Žemę

Sukčiaus gyvenimas liūdnas – jame nėra nei švenčių, nei laisvadienių. Netgi atvirkščiai – kol ruošiamės Kalėdoms, piktavaliai kimba į darbus, bandydami pavogti ir mūsų šventinę nuotaiką, ir pinigus. Todėl &s...