Ashburn +30,0 °C Debesuota
Pirmadienis, 22 Lie 2024
Ashburn +30,0 °C Debesuota
Pirmadienis, 22 Lie 2024

BNS

 

Teismas nevertins žvejų verslininkų skundo dėl žvejybos limitų

2023/11/12


Aukštaitijos žvejų verslininkų asociacijai nepavyko panaikinti aplinkos ministro įsakymo, sumažinusio upinių nėgių ir seliavų sugavimo limitus valstybiniuose vidaus vandenyse 2023–2025 metais.

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) šią savaitę atmetė asociacijos ir vieno žvejo skundą, kuriuo jie prašė įvertinti ministro šiemet rugsėjį pasirašytą įsakymą ir pripažinti jį prieštaraujančiu Žuvininkystės įstatymui.

„Vien aplinkybė, kad įsakymas daro poveikį tiek pareiškėjui – Aukštaitijos žvejų verslininkų asociacijai, vienijančiai žvejus verslininkus ir atstovaujančiai jų interesams, tiek pareiškėjui V. P., kuris yra žvejys verslininkas, nėra pakankama suinteresuotumui (..) pagrįsti“, – rašoma LVAT nutartyje.

Žvejai teismui nurodė nesutinkantys su įsakymu nustatytais maždaug šimtą kartų mažesniais nei pernai upinių nėgių ir seliavų sugavimo limitais. Anot jų, tokie limitai neparemti jokiais moksliniais duomenimis, jie visiškai apriboja ir netiesiogiai uždraudžia verslinę seliavų ir nėgių žvejybą.

Teismas pabrėžė, kad klausimas dėl įsakymo teisėtumo nėra siejamas su valstybės įsipareigojimais didinant aplinkos apsaugą. Pasak teisėjų, asociacija nenurodė reikšmingų aplinkybių, kurios būtų susijusios su įsakymo teisėtumu būtent aplinkosaugos srityje – atvirkščiai, argumentai grindžiami poveikiu vien jų verslo interesams.

Ministro įsakymas nustatė, kad upinių nėgių galima sugauti 35 kilogramus per metus – 20 kilogramų Nemuno ruože ties Jurbarko–Šilutės rajono riba Rusnėje ir 15 kilogramų Šventosios upėje: Kretingos rajone ir Palangoje, išskyrus ruožą nuo žiočių iki tilto Šventojoje.

Seliavas bus galima žvejoti 38 Lietuvos ežeruose, per vienerius metus juose šių žuvų iš viso bus galima sugauti 296 kilogramus.

Limitus ministerija nustatė atsižvelgusi į šią vasarą Seimo priimtus Žuvininkystės įstatymo pakeitimus, kurie numato žuvų išteklių naudotojų pasitraukimo iš verslinės žvejybos galimybę.

Numatytos ir kompensacijos visiems žvejams verslininkams – jos mokamos esant žvejybos kvotai, todėl ministerija patvirtino simbolines verslinės žvejybos ežeruose ir upėse su tinklais kvotas, kurios iš esmės nebeleidžia žvejybos, tačiau suteikia teisę į kompensaciją.

Ministro Simono Gentvilo patvirtinti limitai įsigaliojo nuo rugsėjo 28 dienos.

 

Autorė Erika Alonderytė-Kazlauskė / BNS

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis