Ashburn +6,5 °C Nedidelis lietus
Penktadienis, 23 Vas 2024
Ashburn +6,5 °C Nedidelis lietus
Penktadienis, 23 Vas 2024

Aistros dėl medžioklės ir miškų: Bavarijoje nebus vietos „ekoideologams“?

2023/11/18


Vokietijos Bavarijos žemėje – valdžios pasikeitimas. Mėnesiui praėjus po rinkimų, lapkričio 8-ąją prisaikdintas naujasis Ministrų kabinetas. Valdantieji nutarė perskirstyti kai kurias ministerijų funkcijas. Nevyriausybinės aplinkosauginės organizacijos buvo priblokštos paaiškėjus, kad valstybinių miškų ir medžioklės valdymo sritis „atimama“ iš Žemės ūkio ministerijos ir perduodama Ekonomikos ministerijai.

Aplinkosauginė organizacija „BUND Naturschutz“ (BN) pasipiktinusi: valstybinių miškų valdymas paisant grynai ekonominių interesų yra rizikingas, gali nukentėti visuomenei naudingos funkcijos. Organizacija retoriškai klausia, ar Bavarijos miškams jau ateina sunkūs laikai?

Nepritarimą funkcijos tarp ministerijų perskirtymui organizacija išreiškė kreipimusi į Bavarijos žemės premjerą Marką Zioderį (Markus Söder) (Krikščionių socialistų sąjunga – CSU).

Aplinkosaugininkai šokiruoti, nes valstybiniai miškai ir medžioklė iš Bavarijos žemės Maisto, žemės ūkio ir miškų ministerijos yra perduodami Ekonomikos, regioninės plėtros ir energetikos valstybės ministerijos valdymo sričiai. Šios ministerijos vairininkas Hubertas Aivangeris (Hubert Aiwanger) – dešiniojo sparno politinės partijos „Laisvieji rinkėjai“ (Freie Wähler) lyderis, laisvalaikiu – aistringas medžiotojas bei miško savininkas. Bavarijoje dabar tai labai įtakinga politinė figūra: „Laisvieji rinkėjai“ su CSU yra sudarę koalicijos sutartį. Funkcijas tarp ministerijų nutarta perskirstyti pono Aivangerio valia.

Hubert Aiwanger
Bavarijos žemės Ekonomikos, regioninės plėtros ir energetikos ministras Hubertas Aivangeris. Oficiali ministerijos nuotr.

Vadina pavojingu posūkiu

„Tai, kad už valstybinius miškus ir medžioklę dabar yra atsakinga Ekonomikos ir energetikos ministerija, taigi ir medžiotojas Hubertas Aivangeris, yra mažų mažiausiai keista, blogiausiu atveju lemtinga mūsų Bavarijos miškų ateičiai", – pranešime cituojamas Bavarijos BN pirmininkas Richardas Mergneris.

Jo teigimu, tai, kad perduodama atsakomybė, Bavarijos gamtos ir aplinkos apsaugos politikoje yra pavojingas posūkis.

Jam antrina Stefanas Krugas, „Greenpeace“ Bavarijos biuro vadovas: „Koalicijos susitarimas nieko gero nežada klimato ir gamtos išsaugojimui Bavarijoje“. Pasak jo, užuot saugojusi vertingesnius lapuočių miškus, koalicija nusigręžia nuo aplinkos apsaugos įsipareigojimų bei natūralių miškų saugojimo.

BN ir „Greenpeace“ pabrėžia miškų apsaugos ir išsaugojimo svarbą, ypač Alpių regione. Dėl klimato krizės sukeltų smarkių liūčių padaugėjo nuošliaužų ir purvo nuošliaužų. Padidėję kirtimo plotai keltų didžiulę grėsmę apgyvendintiems slėniams ir infrastruktūrai. Be to, gali sutrikti svarbi kalnų miškų rekreacinė ir turizmo funkcija.

Jau pramintas medžioklės ministru

Žiniasklaidoje H. Aivangeris jau pramintas medžioklės ministru. Tačiau politikas nepėsčias. Reaguodamas į nevyriausybinių organizacijų reiškiamą susirūpinimą jis gamtosaugininkus apšaukė „nuosavybei priešiškais ekoideologais“.

Politiko žodžius, ištartus masinės medijos kanalui BR, pasigavo visa Bavarijos žiniasklaida. Į žurnalisto klausimą dėl gamtosaugininkų pareiškimo H. Aivangeris atrėžė, jog „kai kuriuos prieš nuosavybę nusiteikusius ekoideologus erzina tai, kad atsakomybės už miškus ir medžioklę imasi medžiotojas, kuris pats yra ir ūkininkas ir miško savininkas“. H. Aivangeris patikino, kad bet kokiu atveju yra nusiteikęs prieš žemės savininkų medžioklės teisių ribojimą kaip kai kuriose kitose federalinėse žemėse, „kur žodžio teisę turi nuosavybei priešiški ekoideologai ir vilkų mylėtojai“. Tuo tarpu Bavarijos BN lyderiui R. Mergneriui politikas palinkėjo užuot jį mokius, verčiau pačiam įsigyti medžiotojo licenciją.

Pasak Bavarijos žiniasklaidos, „Laisvųjų rinkėjų“ lyderis ir pats pretendavo į Žemės ūkio ministeriją, tačiau ji liko CSU rankose, tuomet buvo rastas kitas sprendimas.

Interviu žurnalui apie medžioklę PIRSCH ponas Aivangeris sakė: „Nepriėmiau šio sprendimo lengvabūdiškai ir tikrai būčiau norėjęs būti žemės ūkio ministru, tiesiogiai atsakingu už medžioklę. Tačiau kalbant apie politinę strategiją, ekonomikos ministras turi daugiau svertų. Nepaisant to, kaip ekonomikos ministras, ministro pirmininko pavaduotojas ir „Laisvųjų rinkėjų“ pirmininkas, aš taip pat leidžiu sau pasisakyti medžioklės klausimais“.

 

ŪP portalo informacija

123rf nuotr.

Dalintis
2024/02/22

Už ką dar gali tekti žemdirbiams susimokėti?

2022 m. Lietuvoje į atmosferą pateko beveik 5 proc. mažiau šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD). Visuose sektoriuose išmetimai sumažėjo, tik vienintelio žemės ūkio išaugo 1,8 proc. Tokia Aplinkos ministerijos (AM) p...
2024/02/22

Svarbu: štai kokias išimtis taikyti ūkininkams pasiūlė EK

Vasario 22 d. Europos Komisija (EK) Tarybai pirmininkaujančiai Belgijai nusiuntė dokumentą, kuriame išdėstyti pirmieji galimi veiksmai, padėsiantys sumažinti ūkininkams tenkančią administracinę naštą. Dokumente, kuris vasario 26 d. b...
2024/02/22

To nebuvo dešimtmetį: dėl potvynio atidarytos Kauno hidroelektrinės pralaidos

Kauno hidroelektrinėje (Kauno HE), kurią valdo „Ignitis gamyba“, pirmą kartą per daugiau nei 10 metų dėl potvynio buvo atidarytos pralaidos, kad iš Kauno HE tvenkinio būtų išleidžiamas perteklinis vanduo. Hidroelektrinės ...
2024/02/22

Svarstoma, kaip užtikrinti šunų, kačių gerovę ir atsekamumą visoje ES  

Europos Komisija (EK) siūlo keisti Europos Parlamento ir Tarybos Reglamentą dėl šunų ir kačių gerovės bei atsekamumo. Pakeitimais siekiama užtikrinti minimalius, visoje Europos Sąjungoje bendrus, gyvūnų gerovės standartus - gyvūnus augintin...
2024/02/22

Estijoje dyzelinas pigesnis nei Lietuvoje

Per savaitę vidutinės degalų kainos Lietuvoje vėl padidėjo: benzinas pabrango 1,5 proc., dyzelinas – 1,4 procento. Euro zonos valstybėse degalų vidutinės kainos praėjusią savaitę taip pat didėjo – tiek benzino, tiek ir dyzelino vidutin...
2024/02/22

Dar viena galimybė miškininkams

Jau nuo vasario 26 d. bus priimamos paraiškos pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos veiklos sritį „Investicijos, kuriomis didinamas miškų ekosistemų atsparumas ir aplinkosauginė vertė“.
2024/02/22

Lietuvą dėl transriebalų vartojimo sumažinimo palankiai įvertino PSO

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) Lietuvai suteikė riebalų rūgščių transizomerų (sukietintų aliejų, dar vadinamų transriebalais) eliminavimo iš maisto tiekimo sistemos patvirtinimo sertifikatą. Lietuva tapo viena iš penkių...
2024/02/22

Maisto atliekų lauks vabzdžių lervos – bus gaminami baltymai pramonei, trąšos ir biokuras

Vilniaus regiono maisto atliekas tvarkantis UAB „Energesman“, administruojantis Vilniaus mechaninio ir biologinio apdorojimo (MBA) gamyklą, investuoja 1 mln. Eur į inovatyvią vabzdžių lervų technologiją. Jau šį pavasarį gyventoj...
2024/02/22

Baltijos šalyse ukrainiečiams iššūkiai yra finansai, įsidarbinimas, kalba ir nuoma

Pagrindiniu iššūkiu ketvirtadaliui ukrainiečių Baltijos šalyse yra finansinis stabilumas, penktadaliui – įsidarbinimas, kalbos barjeras bei ilgalaikė būsto nuoma, ketvirtadienį skelbia Tarptautinė migracijos organizacija.