Ashburn +8,5 °C Dangus giedras
Antradienis, 23 Bal 2024
Ashburn +8,5 °C Dangus giedras
Antradienis, 23 Bal 2024

Aistros dėl medžioklės ir miškų: Bavarijoje nebus vietos „ekoideologams“?

2023/11/18


Vokietijos Bavarijos žemėje – valdžios pasikeitimas. Mėnesiui praėjus po rinkimų, lapkričio 8-ąją prisaikdintas naujasis Ministrų kabinetas. Valdantieji nutarė perskirstyti kai kurias ministerijų funkcijas. Nevyriausybinės aplinkosauginės organizacijos buvo priblokštos paaiškėjus, kad valstybinių miškų ir medžioklės valdymo sritis „atimama“ iš Žemės ūkio ministerijos ir perduodama Ekonomikos ministerijai.

Aplinkosauginė organizacija „BUND Naturschutz“ (BN) pasipiktinusi: valstybinių miškų valdymas paisant grynai ekonominių interesų yra rizikingas, gali nukentėti visuomenei naudingos funkcijos. Organizacija retoriškai klausia, ar Bavarijos miškams jau ateina sunkūs laikai?

Nepritarimą funkcijos tarp ministerijų perskirtymui organizacija išreiškė kreipimusi į Bavarijos žemės premjerą Marką Zioderį (Markus Söder) (Krikščionių socialistų sąjunga – CSU).

Aplinkosaugininkai šokiruoti, nes valstybiniai miškai ir medžioklė iš Bavarijos žemės Maisto, žemės ūkio ir miškų ministerijos yra perduodami Ekonomikos, regioninės plėtros ir energetikos valstybės ministerijos valdymo sričiai. Šios ministerijos vairininkas Hubertas Aivangeris (Hubert Aiwanger) – dešiniojo sparno politinės partijos „Laisvieji rinkėjai“ (Freie Wähler) lyderis, laisvalaikiu – aistringas medžiotojas bei miško savininkas. Bavarijoje dabar tai labai įtakinga politinė figūra: „Laisvieji rinkėjai“ su CSU yra sudarę koalicijos sutartį. Funkcijas tarp ministerijų nutarta perskirstyti pono Aivangerio valia.

Hubert Aiwanger
Bavarijos žemės Ekonomikos, regioninės plėtros ir energetikos ministras Hubertas Aivangeris. Oficiali ministerijos nuotr.

Vadina pavojingu posūkiu

„Tai, kad už valstybinius miškus ir medžioklę dabar yra atsakinga Ekonomikos ir energetikos ministerija, taigi ir medžiotojas Hubertas Aivangeris, yra mažų mažiausiai keista, blogiausiu atveju lemtinga mūsų Bavarijos miškų ateičiai", – pranešime cituojamas Bavarijos BN pirmininkas Richardas Mergneris.

Jo teigimu, tai, kad perduodama atsakomybė, Bavarijos gamtos ir aplinkos apsaugos politikoje yra pavojingas posūkis.

Jam antrina Stefanas Krugas, „Greenpeace“ Bavarijos biuro vadovas: „Koalicijos susitarimas nieko gero nežada klimato ir gamtos išsaugojimui Bavarijoje“. Pasak jo, užuot saugojusi vertingesnius lapuočių miškus, koalicija nusigręžia nuo aplinkos apsaugos įsipareigojimų bei natūralių miškų saugojimo.

BN ir „Greenpeace“ pabrėžia miškų apsaugos ir išsaugojimo svarbą, ypač Alpių regione. Dėl klimato krizės sukeltų smarkių liūčių padaugėjo nuošliaužų ir purvo nuošliaužų. Padidėję kirtimo plotai keltų didžiulę grėsmę apgyvendintiems slėniams ir infrastruktūrai. Be to, gali sutrikti svarbi kalnų miškų rekreacinė ir turizmo funkcija.

Jau pramintas medžioklės ministru

Žiniasklaidoje H. Aivangeris jau pramintas medžioklės ministru. Tačiau politikas nepėsčias. Reaguodamas į nevyriausybinių organizacijų reiškiamą susirūpinimą jis gamtosaugininkus apšaukė „nuosavybei priešiškais ekoideologais“.

Politiko žodžius, ištartus masinės medijos kanalui BR, pasigavo visa Bavarijos žiniasklaida. Į žurnalisto klausimą dėl gamtosaugininkų pareiškimo H. Aivangeris atrėžė, jog „kai kuriuos prieš nuosavybę nusiteikusius ekoideologus erzina tai, kad atsakomybės už miškus ir medžioklę imasi medžiotojas, kuris pats yra ir ūkininkas ir miško savininkas“. H. Aivangeris patikino, kad bet kokiu atveju yra nusiteikęs prieš žemės savininkų medžioklės teisių ribojimą kaip kai kuriose kitose federalinėse žemėse, „kur žodžio teisę turi nuosavybei priešiški ekoideologai ir vilkų mylėtojai“. Tuo tarpu Bavarijos BN lyderiui R. Mergneriui politikas palinkėjo užuot jį mokius, verčiau pačiam įsigyti medžiotojo licenciją.

Pasak Bavarijos žiniasklaidos, „Laisvųjų rinkėjų“ lyderis ir pats pretendavo į Žemės ūkio ministeriją, tačiau ji liko CSU rankose, tuomet buvo rastas kitas sprendimas.

Interviu žurnalui apie medžioklę PIRSCH ponas Aivangeris sakė: „Nepriėmiau šio sprendimo lengvabūdiškai ir tikrai būčiau norėjęs būti žemės ūkio ministru, tiesiogiai atsakingu už medžioklę. Tačiau kalbant apie politinę strategiją, ekonomikos ministras turi daugiau svertų. Nepaisant to, kaip ekonomikos ministras, ministro pirmininko pavaduotojas ir „Laisvųjų rinkėjų“ pirmininkas, aš taip pat leidžiu sau pasisakyti medžioklės klausimais“.

 

ŪP portalo informacija

123rf nuotr.

Dalintis
2024/04/22

Jurginių išvakarėse – žiemos sugrįžimas

Jurginių išvakarėse į Lietuvą sugrįžo žiema. Pirmadienį sniegas, šlapdriba ir lietus maišėsi tarpusavyje, lydimi smarkoko ir šalto vėjo. Mišrūs krituliai nesiliovė iki vakaro. Ūkininkams vėl nemalonus gamtos pok&...
2024/04/22

Mėsa ir paukštiena prekiaujantiems gyventojams supaprastinta pajamų apskaita – tik e. būdu

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja, kad individualią veiklą su pažyma ar verslu liudijimu vykdantys gyventojai, kurie turgavietėse ir viešose prekybos vietose prekiauja mėsa, paukštiena ir jų gaminiais, nuo gegužės 1 d. ...
2024/04/22

D. Trumpa: pasitraukus „Fonterrai“ naujo investuotojo „Rokiškio sūris“ neieškos

Iš vienos didžiausių pieno perdirbimo įmonių „Rokiškio sūris“ pasitraukus 10 proc. jos akcijų turėjusiai strateginei investuotojai – didžiausiai pasaulyje pieno eksportuotojai – Naujosios Zelandijos „Fon...
2024/04/22

Vietos maisto produktai – mūsų stiprybė, kurią mokomės įvaldyti

(VDU ŽŪA langas) Gyvename sparčiai kintančiomis išorinės aplinkos sąlygomis. Pokyčius spartina kompleksas priežasčių, tarp kurių – klimato kaita ir neatsinaujinančių išteklių brangimas; geopolitinė aplinka, galinti transformuot...
2024/04/22

Per savaitę pigo nafta ir šoktelėjo elektros energijos kainos

Praėjusią savaitę didmeninės elektros kainos Lietuvoje pakilo net 186,8 proc. – iki 78,6 Eur/MWh, po ankstesnę savaitę fiksuotų rekordiškai žemų kainų – 27,4 Eur/MWh. Elektra brango visame Baltijos jūros regione. Kainų kilimui į...
2024/04/22

Agrarinės aplinkosaugos veiklose dalyvaujantiems ūkininkams trumpėja įsipareigojimų laikotarpis

Žemės ūkio ministerijai patikslinus Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ įgyvendinimo taisykles (AGRO taisyklės), ūkininkams sutrumpintas paskutinių metų įsipareigojimų lai...
2024/04/22

VRK parengė informaciją apie rinkimus ir referendumą lengvai suprantama kalba

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK), siekdama užtikrinti informacijos apie rinkimus sklaidą kiekvienai rinkėjų grupei, parengė ir išleido specialų leidinį supaprastinta kalba (ang. Easy to Read).
2024/04/22

Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui

Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksniais, aplinkos poveikiu, mityba. Šiuo metu daug dėmesio teikiama žarnyno mikroflorai ir vitaminui D. „Vitamin...
2024/04/22

„Galinta“ įmonių grupei – 14,8 mln. eurų injekcija

„Citadele“ bankas ir viena didžiausių grikių kruopų, dribsnių, ryžių bei kitų kruopų gamintojų ir prekybininkių Baltijos šalyse, įmonių grupė „Galinta“, susitarė dėl 14,8 mln. eurų finansavimo. Lėšos  bus...