Ashburn +26,7 °C Dangus giedras
Antradienis, 21 Geg 2024
Ashburn +26,7 °C Dangus giedras
Antradienis, 21 Geg 2024

Dviejų merginų istorija: nuo chemijos studijų iki grybų auginimo verslo

2024/01/01


Dvi Kauno technologijų universiteto (KTU) Cheminės technologijos fakulteto absolventės Akvilė Banytė ir Deimantė Misiukonytė, kilusios iš nedidelių Lietuvos miestelių, susipažino po paskaitų, universitete veikiančiame tautinio meno ansamblyje „Nemunas“, o įgytos žinios padėjo įkurti savo verslą.

Akvilė Banytė vyresnėse klasėse buvo tikra, kad nori sustiprintu lygiu mokytis biologiją ir chemiją, o jau paskutiniais mokyklos metais vis tvirčiau rezgė mintį apie maisto mokslo studijas. Ji visuomet mėgo gaminti, tad jai buvo įdomu išmokti daugiau apie maistą, jo gamybą.

Deimantė Misiukonytė pasakoja, kad, kaip ir daugelis baiginėjančiųjų mokyklą, nebuvo tikra, ką konkrečiai norėtų studijuoti. Pasak merginos, biologija buvo vienas mėgstamiausių mokomųjų dalykų, todėl renkantis studijų programą visos mintys galvoje vedė link šios krypties.

Akvilė Banytė ir Deimantė Misiukonytė
Akvilė Banytė ir Deimantė Misiukonytė.

Po magistro studijų Kopenhagoje, A. Banytė ieškojo naujo projekto, naujos veiklos.

„Iš Deimantės sužinojau, kad ji keliauja savanoriauti į Prancūziją ir ten augins grybus ant kavos tirščių. Ši idėja mane sudomino, tad pati nusprendžiau užsiauginti grybų savo bute. Mane žavėjo grybai, kaip maisto produktas, jų tekstūra, skonis. Tikėjausi, kad grybai gali būti naudojami ir vietoj mėsos ar žuvies produktų“, – pasakoja KTU alumnė.

Užsiauginus pirmuosius grybus, A. Banytė nusprendė, kad nori išplėsti savo veiklą.

citrininė kreivabudė
Akvilės pirmoji užauginta citrininė kreivabudė.

„Taip grįžau į Lietuvą ir tėvų rūsyje pradėjau eksperimentuoti augindama grybus. Vėliau aplankiau Deimantę Prancūzijoje ir pamačiau, kokius didelius grybus jie ten augina ant kavos tirščių. Pasiūliau jai kartu sukurti tokį projektą Lietuvoje ir ji sutiko. Išsinuomojome patalpas Vilniuje ir pradėjome auginti grybus ant kavos tirščių. Nors iš pradžių labai nesisekė, vėliau pavyko „nulaužti kodą“, – pasakoja mergina.

Abi merginos pasakoja, kad šio projekto eigoje dalinosi savo kasdienybe socialiniame tinkle „Instagram“. Netrukus pastebėjo, kad žmonės vis labiau pradėjo klausinėti apie grybų auginimą. Būtent todėl abi ir nusprendė sukurti grybų auginimo rinkinius, kurių pagalba žmonės galėtų patys jų užsiauginti tiesiog savo namuose.

„Šiuo metu mūsų projektas „Mushi Mushi“ tuo ir užsiima. Esame sukūrusios tris skirtingus rinkinius su žaismingais personažais ir trimis kreivabudžių rūšimis – gluosnine, rožine ir citrinine. Taip pat didelę laiko dalį praleidžiame kurdamos įvairų turinį apie grybų auginimą ir patį grybų pasaulį. Dabar gaminame žaismingus grybų auginimo rinkinius, kurių pagalba žmonės gali užsiauginti grybų namuose“, – pasakoja merginos.

Prieš pradėdamos gaminti šiuos rinkinius, KTU alumnės turėjo grybų ūkį Vilniuje, kur juos augino ant kavos gamybos atliekų – tirščių. Tokia veikla jos norėjo įgyvendinti žiedinės ekonomikos projektą.

„Gelbėjom kavos tirščius nuo patekimo į sąvartynus, kuriuose, kaip organinės atliekos, jie išskiria metano dujas, prisidedančias prie klimato kaitos, vien tam, kad sukurtume vertingą produktą. Panaudotas substratas gali būti puikiai pritaikomas kompostuojant ir taip grąžinamas atgal į žemę. Taip ciklas ir užsidaro“, – pasakoja merginos.

A. Banytės  teigimu, didžiausias iššūkis kuriant verslą – saugumo nebuvimas ir nuolatinis iššūkių sprendimas, tačiau tuomet labai svarbu turėti partnerį, į kurį galima atsiremti.

 

Šaltinis: KTU

Dalintis
2024/05/21

Populiacijos griūtis kaimiškosioms savivaldybėms – gyvybingumo iššūkis

(VDU ŽŪA langas) Labai daug kalbama apie Lietuvos kaimo vietovių plėtrą: ES žaliojo kurso iniciatyvas, ES finansinę paramą, kaimiškųjų vietovių ir jų savivaldybių infrastruktūros gerinimą, žemės ūkio modernizavimą, verslo aplinkos gerinimas...
2024/05/21

Pirmąją balsavimo iš anksto dieną balsuoti atvyko 41,5 tūkst. rinkėjų

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) skelbia pirmosios išankstinio balsavimo dienos antrajame Respublikos Prezidento rinkimų ture aktyvumą.
2024/05/21

ŽŪM siūlo drausti iš Rusijos ir Baltarusijos įvežti daugiau nei 2,8 tūkst. produktų

Seimui balandį uždraudus į Lietuvą importuoti žemės ūkio produktus ir pašarus, kurių kilmės šalis yra Rusija ar Baltarusija, konkretų jų sąrašą parengusi Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) siūlo drausti daugiau nei 2,8 tūkst. įvairi...
2024/05/21

Kaip gimė gražiausias išeivijos leidinys – Vinco Kudirkos raštai?

Prieš 125 metus mirė Lietuvos himno autorius, rašytojas, varpininkas Vincas Kudirka (1858–1899), o prieš 115 m. pradėtas spausdinti pirmasis jo raštų rinkinys, kuris šešiais puikiai išleistais...
2024/05/21

Seimas svarstys, kaip geriau suderinti gyventojų ir vykdančių ūkinę veiklą asmenų interesus

Seimas po pateikimo pritarė Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo ir Geležinkelių transporto kodekso pataisoms, kurios geriau suderina gyventojų ir ūkio subjektų interesus, aiškiau reglamentuoja žemės naudojimo ir ūkinės veiklos vykdy...
2024/05/21

Lietuvoje prarasti pažymėjimą gresia 237 tūkst. sveikatos nepasitikrinusių vairuotojų

Lietuvoje nuo kitų metų sausio prarasti vairuotojo pažymėjimą gresia 237 tūkst. sveikatos nepasitikrinusių asmenų, didžioji dalis jų – 30-65 metų amžiaus, pranešė „Regitra“.
2024/05/21

Botanikas dr. M. Lapelė: „Mes pervertiname gamtos gebėjimą atsikurti“

Gegužės 21-ąją yra minima „Natura 2000“ – ambicingiausios ir didžiausio masto iniciatyvos, skirtos išsaugoti Europos gamtos paveldą – diena. Ši data pasirinkta todėl, kad 1992 m. gegužės 21 dieną buvo patvirti...
2024/05/21

Štai kaip per metus ES susitraukė gyvulininkystė

Eurostatas paskelbė duomenis, kaip 2023 m. ES pakito ūkinių gyvūnų skaičius. Palyginti su ankstesniais metais jis sumažėjo.
2024/05/21

Po svarstymo pritarta siūlymui griežtinti atsakomybę už nusikaltimus valstybei

Seimas po svarstymo pritarė Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos inicijuotoms Baudžiamojo kodekso pataisoms, kuriomis numatoma nustatyti proporcingas bausmes už pačius pavojingiausius nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos konstitucinius pa...