Ashburn +17,1 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 30 Geg 2024
Ashburn +17,1 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 30 Geg 2024


BNS

 

Galutinis teismo sprendimas: „Arvi ir ko“ turi sumokėti 0,55 mln. eurų „JP Srbijagas“

2024/02/15


Verslininko Vidmanto Kučinsko valdytos bankrutuojančios „Arvi“ grupės įmonė „Arvi ir ko“ privalo vykdyti Tarptautinių prekybos rūmų arbitražo sprendimą ir Serbijos įmonei „JP Srbijagas“ sumokėti maždaug 551 tūkst. eurų už neteisėtą praturtėjimą kartu su bylinėjimosi išlaidomis, galutinai nusprendė teismas.

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) praėjusią savaitę atmetė Lietuvos bendrovės skundą. „Arvi ir ko“ siekė įrodyti, kad gali atsisakyti pripažinti arbitražo sprendimus ir neprivalo jų vykdyti, nes nėra pasirašiusi arbitražinio susitarimo, tačiau teismas nutarė, jog išimtiniais atvejais toks susitarimas gali galioti ir jo nepasirašiusiai šaliai.

Tokia išimtis, teismo aiškinimu, gali būti ginčų sprendimuose taikoma vadinamoji šydo pakėlimo doktrina – teisingumo ir sąžiningumo principais paremtas įrankis išsiaiškinti ribota atsakomybe prisidengiančių bendrovių sąsajas. Esminė jos idėja – jeigu viena bendrovė taip stipriai dominuoja kitos reikaluose, kad piktnaudžiauja kontrole, tai reikia nepaisyti dviejų įmonių atskirų teisinių formų ir laikyti jas vienu subjektu.

„Pagal bendrovės šydo pakėlimo doktriną šalis gali būti saistoma arbitražinės išlygos, nepaisant to, kad ji nesudarė sutarties“, – rašoma vasario 8 dienos galutinėje LAT nutartyje.

LAT paliko galioti 2016 metų vasario 22 dienos Apeliacinio teismo nutartį, kuria dalinis ir galutinis arbitražo sprendimai turi būti vykdomi Lietuvoje.

Ginčas kilo dėl 2007 metais Serbijos bendrovės „HIP Azotara“ ir Kipro įmonės „Heimdal Enterprises“ įrangos pardavimo sandorių, kuriems buvo taikomi arbitražiniai susitarimai.

Anot LAT, „Arvi ir ko“ 2006 metais tapo pagrindine Serbijos bendrovės „HIP Azotara“ savininke, o sprendžiant klausimą, ar Lietuvos įmonė gali būti ir yra saistoma arbitražinių susitarimų, remiamasi ginčą sprendusio arbitro analize – pagal ją sandorių sudarymo metu „Heimdal Enterprises“ nevykdė jokios veiklos, ji su „Arvi ir ko“ susijusi per akcininkus, darbuotojus ir finansus. Būtent šios aplinkybės ir tapo prielaida taikyti šydo pakėlimo doktriną.

2014 metų birželį Tarptautinių prekybos rūmų arbitražas nusprendė, kad „Arvi ir ko“ bendrovei „HIP Azotara“ turi sumokėti 434,1 tūkst. eurų dėl nepagrįsto praturtėjimo ir atlyginti daugiau nei 117 tūkst. eurų bylinėjimosi išlaidų.

Reikalavimo teises į šias sumas 2015-ųjų balandį perėmusi „JP Srbijagas“ kreipėsi į Lietuvos apeliacinį teismą dėl arbitražo sprendimo vykdymo Lietuvoje – 2016-ųjų vasarį prašymas tenkintas.

Bankroto bylos jau iškeltos verslininko valdytos „Arvi“ grupės įmonėms „Arvi kalakutai“ ir „Marijampolės pašarai“, o pačiam V. Kučinskui teismai neleido paskelbti asmeninio bankroto.

Verslininkas yra nurodęs, kad jo įsiskolinimai kreditoriams siekia 61,8 mln. eurų, o jo pajamos per mėnesį – 1,5 tūkst. eurų. Verslininkas daugiausiai skolingas „Alfa Bank“ – 38,6 mln. eurų, beveik 10 mln. eurų – Rusijos „Sberbank“, įmonei „Belor“ – 4 mln. eurų.

 

Autorius Valdas Pryšmantas / BNS

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis
2024/05/29

Buvusiam Kauno rajono savivaldybės administracijos direktoriui dėl kyšininkavimo – reali laisvės atėmimo bausmė

Klaipėdos apygardos teismas, išnagrinėjęs baudžiamąją bylą, kaltu pripažino buvusį Kauno rajono savivaldybės administracijos direktorių Ričardą Pudževelį ir 5 asmenis. Buvusiam savivaldybės administracijos direktoriui skirta reali 4 metų ir...
2024/05/29

Tvarios technologijos reikalauja šiuolaikiško ir netradicinio specialistų požiūrio

Modernios Europos šalys kaip ateities ekonomikos vystymosi kryptį šiuo metu yra pasirinkusios žiniomis, tvarumo ir žiediškumo principais grįstą bioekonomiką. Taip siekiama kurti gerovę dabarties visuomenei, nesukeliant grėsmių...
2024/05/29

Vyriausybė pritarė bankų solidarumo mokesčio pratęsimui

Vyriausybė šios dienos posėdyje pritarė Finansų ministerijos ir Lietuvos banko parengtam Laikinojo solidarumo įstatymo (LSĮ) pakeitimo projektui, kuriuo solidarumo įnašo mokėjimas yra pratęsiamas 2025 metų mokėjimo laikotarpiui. Tuo ...
2024/05/29

Parama žemdirbiams, atsisakantiems dyzelinį kurą naudojančių grūdų džiovyklų

Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) kviečia plėsti švarios, atsinaujinančios energijos dalį žemės ūkio sektoriuje bei pasinaudoti parama mažinant dyzelinio kuro naudojimą. Iki pat metų galo ūkininkai raginami teikti paraiškas i...
2024/05/29

Svarbiausia informacija apie rinkimus į Europos Parlamentą – audio formatu

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK), ruošdamasi birželio 9 d. vyksiantiems rinkimams į Europos Parlamentą, svarbiausią informaciją rinkėjams įgarsino.
2024/05/29

Versliniai sodai: šiemet atsispirs nuo dugno?

Dėl nemalonių gamtos išdaigų pastaruosius kelerius metus Lietuvos verslinių sodų derlius nedžiugino nei sodininkų, nei obuolių mėgėjų. Šis pavasaris, nors ir švaistėsi šalnomis bei permainingais orais ir dar ankstoka ve...
2024/05/29

Ką galime dėl savo širdies?

„Daug alkoholio vartojančio ir rūkančio vidutinio arba vyresnio amžiaus žmogaus organizmas neleidžia jam sportuoti arba aktyviai gyventi“, – žalingų įpročių bei fizinės sveikatos toksišką jungtį nubraižo gydytojas kardiolo...
2024/05/29

Uostamiestyje bus gaminamas žaliasis vandenilis

Pirmasis Klaipėdoje ir visoje Lietuvoje žaliojo vandenilio gamybos ir papildymo juo punktų projektas skinasi kelią įgyvendinimo link: baigtos visos planuojamos veiklos poveikio aplinkai vertinimo procedūros. Aplinkos apsaugos agentūros (AAA) speci...
2024/05/29

Per 11 dienų prie ES valstybių išorinių sienų sulaikyta per 1,3 mln. klastočių: vyrauja gaminiai iš Turkijos ir Kinijos

Praėjusių metų gegužę Bulgarija ir Portugalija kartu su Europos sienų ir pakrančių apsaugos agentūra „Frontex“ iniciavo tarpvalstybinių bendrų veiksmų dienas (JAD), skirtas kovai su suklastotų prekių kontrabanda prie ES išorės s...