Ashburn +9,1 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024
Ashburn +9,1 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024


BNS

 

Galutinis teismo sprendimas: „Arvi ir ko“ turi sumokėti 0,55 mln. eurų „JP Srbijagas“

2024/02/15


Verslininko Vidmanto Kučinsko valdytos bankrutuojančios „Arvi“ grupės įmonė „Arvi ir ko“ privalo vykdyti Tarptautinių prekybos rūmų arbitražo sprendimą ir Serbijos įmonei „JP Srbijagas“ sumokėti maždaug 551 tūkst. eurų už neteisėtą praturtėjimą kartu su bylinėjimosi išlaidomis, galutinai nusprendė teismas.

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) praėjusią savaitę atmetė Lietuvos bendrovės skundą. „Arvi ir ko“ siekė įrodyti, kad gali atsisakyti pripažinti arbitražo sprendimus ir neprivalo jų vykdyti, nes nėra pasirašiusi arbitražinio susitarimo, tačiau teismas nutarė, jog išimtiniais atvejais toks susitarimas gali galioti ir jo nepasirašiusiai šaliai.

Tokia išimtis, teismo aiškinimu, gali būti ginčų sprendimuose taikoma vadinamoji šydo pakėlimo doktrina – teisingumo ir sąžiningumo principais paremtas įrankis išsiaiškinti ribota atsakomybe prisidengiančių bendrovių sąsajas. Esminė jos idėja – jeigu viena bendrovė taip stipriai dominuoja kitos reikaluose, kad piktnaudžiauja kontrole, tai reikia nepaisyti dviejų įmonių atskirų teisinių formų ir laikyti jas vienu subjektu.

„Pagal bendrovės šydo pakėlimo doktriną šalis gali būti saistoma arbitražinės išlygos, nepaisant to, kad ji nesudarė sutarties“, – rašoma vasario 8 dienos galutinėje LAT nutartyje.

LAT paliko galioti 2016 metų vasario 22 dienos Apeliacinio teismo nutartį, kuria dalinis ir galutinis arbitražo sprendimai turi būti vykdomi Lietuvoje.

Ginčas kilo dėl 2007 metais Serbijos bendrovės „HIP Azotara“ ir Kipro įmonės „Heimdal Enterprises“ įrangos pardavimo sandorių, kuriems buvo taikomi arbitražiniai susitarimai.

Anot LAT, „Arvi ir ko“ 2006 metais tapo pagrindine Serbijos bendrovės „HIP Azotara“ savininke, o sprendžiant klausimą, ar Lietuvos įmonė gali būti ir yra saistoma arbitražinių susitarimų, remiamasi ginčą sprendusio arbitro analize – pagal ją sandorių sudarymo metu „Heimdal Enterprises“ nevykdė jokios veiklos, ji su „Arvi ir ko“ susijusi per akcininkus, darbuotojus ir finansus. Būtent šios aplinkybės ir tapo prielaida taikyti šydo pakėlimo doktriną.

2014 metų birželį Tarptautinių prekybos rūmų arbitražas nusprendė, kad „Arvi ir ko“ bendrovei „HIP Azotara“ turi sumokėti 434,1 tūkst. eurų dėl nepagrįsto praturtėjimo ir atlyginti daugiau nei 117 tūkst. eurų bylinėjimosi išlaidų.

Reikalavimo teises į šias sumas 2015-ųjų balandį perėmusi „JP Srbijagas“ kreipėsi į Lietuvos apeliacinį teismą dėl arbitražo sprendimo vykdymo Lietuvoje – 2016-ųjų vasarį prašymas tenkintas.

Bankroto bylos jau iškeltos verslininko valdytos „Arvi“ grupės įmonėms „Arvi kalakutai“ ir „Marijampolės pašarai“, o pačiam V. Kučinskui teismai neleido paskelbti asmeninio bankroto.

Verslininkas yra nurodęs, kad jo įsiskolinimai kreditoriams siekia 61,8 mln. eurų, o jo pajamos per mėnesį – 1,5 tūkst. eurų. Verslininkas daugiausiai skolingas „Alfa Bank“ – 38,6 mln. eurų, beveik 10 mln. eurų – Rusijos „Sberbank“, įmonei „Belor“ – 4 mln. eurų.

 

Autorius Valdas Pryšmantas / BNS

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2024/04/25

Buvęs miestietis žemės ūkyje – kaip žuvis vandenyje

Kėdainių r. Vermenos žemės ūkio bendrovės (ŽŪB) karvės – vienos produktyviausių šalyje. Per dieną duoda vidutiniškai po 34 litrus pieno. „Karvė gali suėsti daug kokybiško pašaro, tačiau neduos daug baltyming...
2024/04/25

Radviliškio rajone statys „Agrokoncerno“ fermų kompleksą – darbų vertė 52,6 mln. eurų

Tvarios miestų ir infrastruktūros plėtros bendrovė „YIT Lietuva“ Radviliškio rajone, Bebrujų kaime, statys modernų 52,6 mln. eurų vertės „Agrokoncerno grupės“ karvių fermų kompleksą. 53 ha ploto sklype plėtojamas kom...
2024/04/25

Vidmantas Janulevičius. Kad Rusija mūsų nepultų

Savaitgalį džiaugėmės, kad JAV Atstovų Rūmai pritarė milijardinei paramai Rusijos užpultai Ukrainai. Nepaprastai svarbus momentas Ukrainai. Ir nors skeptikai vis tiek kabinėjasi prie paramos teikimo formos, bet ne skeptikai galų gale priima pasaul...
2024/04/25

Minint Vaistinių augalų sektoriaus šimtmetį, atidaryta paroda VDU Botanikos sodo parke

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodo Vaistinių augalų skyrius šiemet švenčia savo šimtąsias metines. Minint šią progą, sodo parkas pasipuošė istorinių nuotraukų ir dokumentų paroda, kurioje peržvelg...
2024/04/25

Darbštūs žemaičiai po išbandymų nepasidavė

Šilalės r. Burkėnų k. ūkininkaujančių Loretos ir Vytauto Šacauskų ūkininkavimo patirtį bene geriausiai apibūdintų žinomas posakis – kai užsidaro durys, atsiveria langas. Susidūrę su sunkumais, užsispyrę darbštūs žemaičia...
2024/04/25

Panevėžio veterinarijos tarnybai gresia pardavimas

Panevėžys (JP.lt). Pažagieniuose ruošiamasi parduoti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Panevėžio departamento patalpas. Bus pardavinėjami keli pastatai. Kol kas aukcionas nepaskelbtas, bet VMVT Panevėžio departamento darbu...
2024/04/25

Aktualūs pakeitimai dalyvaujantiems agrarinės aplinkosaugos priemonėje

Žemės ūkio ministro balandžio 22 d. įsakymu pakeistos Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ įgyvendinimo taisyklės.
2024/04/25

Europos Parlamentas supaprastino žemės ūkio politikos reikalavimus

Trečiadienį europarlamentarai patikslino ES bendrosios žemės ūkio politikos nuostatas, kurios sumažina administracinę naštą žemdirbiams ir leidžia lanksčiau taikyti taisykles.
2024/04/25

Topinambų gumbai rūgsta stiklainiuose, o lapai džiūsta arbatėlėms

Iš tiesų džiugu, kai atsiranda į užsienio šalis išvykusių ir ten ilgokai gyvenančių lietuvių, kurie prisipažįsta: „Kai gyvenau Lietuvoje, skaičiau „Ūkininko patarėją“. Viena iš jų – Austrijoje, T...