Ashburn +17,1 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 30 Geg 2024
Ashburn +17,1 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 30 Geg 2024

Ar rudenį pirkėjams bulvių kainos bus įkandamos?

2024/03/27


Lietuvoje šiųmečiu bulviasodžiu ūkininkai džiaugiasi. Pernykščio derliaus likę nedaug, sėklines bulves teko pirkti gerokai brangiau, bet ankstyvojo derliaus laukiama viltingai. Tačiau kitose Europos Sąjungos (ES) valstybėse į tuštėjančius aruodus, mirkstančius laukus ir brangstančią sėklinę medžiagą žvelgiama su nerimu. Tuo tarpu selekcininkai trina rankas ir tikisi, kad šiemet turės gerą progą ūkininkams pasiūlyti neišbandytų bulvių veislių.

Vokiečių žemdirbius spaudžia gausūs lietūs

Lietuvos žemdirbiams šis pavasaris – tikra gamtos dovana. Laukai sausi, tad sausį pradėtos daiginti bulvės į vagas pabiro jau prieš pora savaičių. Visai kitokia situacija Vokietijoje. Dėl prasto oro pernykštis bulvių derlius visoje Europoje buvo menkesnis. Prasidėjus stipriems lietums kai kuriuose žemyno regionuose net nepavyko nukasti viso derliaus, dalis bulvių taip ir liko žiemoti lauke. Tad nieko nuostabaus, kad valgomųjų gumbų atsargos sparčiai senka. Kai kurie Bavarijos ūkininkai ir pakuotojai jau svarsto, kad šiemet bulvių užteks tik iki gegužės pabaigos. Ankstesniais metais savo klientus jie aprūpindavo mėnesiu ilgiau.

Ne ką geresnis vaizdas kalbant ir apie ankstyvųjų bulvių sodinimą. Bavarijoje ūkininkaujantis Johannas Schmidtas prisipažįsta, kad krituliams merkiant dirvą, dar nežino, kada galės pasodinti ankstyvąsias veisles. „Ankstyvųjų bulvių rinka yra palyginti maža. Mano žiniomis, pastaraisiais metais kultūra nebuvo labai išplėtota. Šiemet sodinimo medžiaga pabrango ir jos kiekis ribotas, tai tikrai bus rimtas stabdys bulvių augintojams. Tą patį galima pasakyti ir apie vėlyvesnių veislių auginimą“, – pavasario rūpesčiais portale „Freshplaza“ dalijosi vokiečių ūkininkas.

Italai skaičiuoja būsimo derliaus kaštus

Sėklinių bulvių kainoms šoktelėjus aukštyn, dėl būsimo derliaus pardavimų nuogąstauja ir italai. Dar pernykščiu derliumi prekiaujantys centrinės ir pietinės Italijos ūkininkai jau skaičiuoja, kiek jiems kainuos užauginti šiųmetį, ir svarsto, už kokią kainą galės jį parduoti.

Šiemet vien tik hektaro apsodinimas sėklinėmis bulvėmis, pasak jų, atsieis daugiau nei 4 000 eurų, palyginti kai prieš metus – maždaug 2 300 eurų. Sodinamosios medžiagos kaina išaugo nuo 80–100 eurų/100 kg iki 170–200 eurų. Kadangi gumbai į vagą dedami 35 cm atstumu, hektarui apsodinti sunaudojama apie 2,3 t sėklinių bulvių. Prie šių sąnaudų dar pridėjus išlaidas trąšoms, drėkinimui, kurui ir darbo jėgai, susidaro įspūdinga apie 10 000 eurų/ha kaina.

Augintojai svarsto: ar nenutiks taip, kad pagrindine daržove europietiškoje virtuvėje buvusi bulvė ateinantį rudenį taps vartotojams sunkiai įperkama?

Ispanai stebisi bulvių importo mastais

Ispanai gūžčioja pečiais: kaip nutiko, kad per pastaruosius penkerius metus bulvių importo apimtys jų rinkoje padidėjo 30 proc., o vertė – 60 proc., iš viso 1 mln. tonų ir 472 mln. eurų. Šiek tiek nuotaiką pataiso tik tai, kad šalies statistika fiksuoja ir 2023 m. išaugusį šių daržovių eksportą – 390 700 t, t. y. 28 proc. daugiau nei per pastaruosius penkerius metus. Daugiausia pernai jų išgabenta į Portugaliją (per 161 000 t).

Ispaniškas bulves šioje šalyje keičia egiptietiškos, ypač ankstyvųjų bulvių rinkoje. 2019 m. bulvių importas sudarė 2 463 t, o 2023 m. – jau net 50 488 t. Importo vertė padidėjo nuo 1,1 mln. eurų iki 24,9 mln. eurų.

Egiptas yra didžiausias ne ES bulvių tiekėjas Ispanijai, o ES lygmeniu pozicijas stiprina Prancūzija.

Nors kai kuriuose Ispanijos regionuose bulvių plotai šiemet šiek tiek sumažės, planuojama, kad kituose padidės, todėl tikimasi, jog bulvių laukų plotas išliks 2023 m. lygyje.

Egiptietiškų bulvių daugėja visoje ES

Egiptietiškų bulvių pasirodymą pastarosiomis savaitėmis ne tik Ispanijoje, bet ir į kitose ES šalyse, pasak „EastFruit“ analitikų, lėmė staigus Egipto svaro nuvertėjimas. Vyriausybei leidus laisvai svyruoti oficialiam vietinės valiutos kursui, JAV dolerio vertė Egipto svaro atžvilgiu per vieną dieną padidėjo daugiau nei 61 proc.

Tai kaip tik sutapo su aktyvaus bulvių eksporto iš Egipto sezonu. Kadangi jos yra viena iš pagrindinių šalies eksportuojamų kultūrų, o Europoje bulvių kainos muša visus rekordus, Egipto svaro devalvacija šiai rinkai išėjo į naudą. Tai leido šiek tiek sumažinti įtampą dėl bulvių trūkumo ir užkirto kelią tolesniam kainų kilimui.

Egiptas yra vienas iš 5 didžiausių pasaulio bulvių eksportuotojų. Pagrindinės jo rinkos yra Rusija, ES, Jungtiniai Arabų Emyratai, Libanas, Irakas, Kuveitas ir Sirija. Tačiau šiuo metu dėl husių išpuolių Raudonojoje jūroje susiduriama su sunkumais, ir bulvių eksportas iš Egipto į ES šalis tampa dar patrauklesnis.

Selekcininkams – naujų galimybių metas

Šiemet naudos tikisi ir bulvių selekcijos įmonės. Pavyzdžiui, naujoviškų bulvių veislių rinkos lyderė „Agrico Potatoes“ jau pastebi, kad brangstant ir trūkstant išbandytų bei populiarių bulvių sėklų, padidėjo naujomis veislėmis apsodintų bulvių plotai. Selekcininkai į šiuos metus žiūri kaip į didelių iššūkių ir naujų galimybių metą.

„Tam tikra prasme tai, kas atrodė kaip problema, gali tapti puikia galimybe pramonei: daugelis į Europos katalogus įtrauktų veislių, kurios nebuvo pasodintos, pakeis tas, kurios buvo planuotos pasodinti“, – akcentuoja puikią progą ūkininkams išbandyti naujas veisles „Agrico Potatoes“ atstovas Juanjo Santamaría.

Bendrovė yra sukūrusi naujų įdomių veislių: ‘Jolene‘, ‘Levante‘ ir ‘Twister‘. Tiesa, jos labiau skirtos auginti Pietų Europoje.

‘Jolene‘ yra pusiau vėlyva bulvių veislė, tinkama kepti, ‘Levante‘ – taip pat pusiau vėlyva, labai derlinga, lapų ir gumbų miltligei atspari veislė, ‘Twister‘ – pusiau ankstyva veislė, skirta tradiciniams ir ekologiniams ūkiams, taip pat derlinga ir atspari miltligei.

 

ŪP portalo informacija

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis
2024/05/29

Buvusiam Kauno rajono savivaldybės administracijos direktoriui dėl kyšininkavimo – reali laisvės atėmimo bausmė

Klaipėdos apygardos teismas, išnagrinėjęs baudžiamąją bylą, kaltu pripažino buvusį Kauno rajono savivaldybės administracijos direktorių Ričardą Pudževelį ir 5 asmenis. Buvusiam savivaldybės administracijos direktoriui skirta reali 4 metų ir...
2024/05/29

Tvarios technologijos reikalauja šiuolaikiško ir netradicinio specialistų požiūrio

Modernios Europos šalys kaip ateities ekonomikos vystymosi kryptį šiuo metu yra pasirinkusios žiniomis, tvarumo ir žiediškumo principais grįstą bioekonomiką. Taip siekiama kurti gerovę dabarties visuomenei, nesukeliant grėsmių...
2024/05/29

Vyriausybė pritarė bankų solidarumo mokesčio pratęsimui

Vyriausybė šios dienos posėdyje pritarė Finansų ministerijos ir Lietuvos banko parengtam Laikinojo solidarumo įstatymo (LSĮ) pakeitimo projektui, kuriuo solidarumo įnašo mokėjimas yra pratęsiamas 2025 metų mokėjimo laikotarpiui. Tuo ...
2024/05/29

Parama žemdirbiams, atsisakantiems dyzelinį kurą naudojančių grūdų džiovyklų

Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) kviečia plėsti švarios, atsinaujinančios energijos dalį žemės ūkio sektoriuje bei pasinaudoti parama mažinant dyzelinio kuro naudojimą. Iki pat metų galo ūkininkai raginami teikti paraiškas i...
2024/05/29

Svarbiausia informacija apie rinkimus į Europos Parlamentą – audio formatu

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK), ruošdamasi birželio 9 d. vyksiantiems rinkimams į Europos Parlamentą, svarbiausią informaciją rinkėjams įgarsino.
2024/05/29

Versliniai sodai: šiemet atsispirs nuo dugno?

Dėl nemalonių gamtos išdaigų pastaruosius kelerius metus Lietuvos verslinių sodų derlius nedžiugino nei sodininkų, nei obuolių mėgėjų. Šis pavasaris, nors ir švaistėsi šalnomis bei permainingais orais ir dar ankstoka ve...
2024/05/29

Ką galime dėl savo širdies?

„Daug alkoholio vartojančio ir rūkančio vidutinio arba vyresnio amžiaus žmogaus organizmas neleidžia jam sportuoti arba aktyviai gyventi“, – žalingų įpročių bei fizinės sveikatos toksišką jungtį nubraižo gydytojas kardiolo...
2024/05/29

Uostamiestyje bus gaminamas žaliasis vandenilis

Pirmasis Klaipėdoje ir visoje Lietuvoje žaliojo vandenilio gamybos ir papildymo juo punktų projektas skinasi kelią įgyvendinimo link: baigtos visos planuojamos veiklos poveikio aplinkai vertinimo procedūros. Aplinkos apsaugos agentūros (AAA) speci...
2024/05/29

Per 11 dienų prie ES valstybių išorinių sienų sulaikyta per 1,3 mln. klastočių: vyrauja gaminiai iš Turkijos ir Kinijos

Praėjusių metų gegužę Bulgarija ir Portugalija kartu su Europos sienų ir pakrančių apsaugos agentūra „Frontex“ iniciavo tarpvalstybinių bendrų veiksmų dienas (JAD), skirtas kovai su suklastotų prekių kontrabanda prie ES išorės s...