Ashburn +13,3 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024
Ashburn +13,3 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024

Ar rudenį pirkėjams bulvių kainos bus įkandamos?

2024/03/27


Lietuvoje šiųmečiu bulviasodžiu ūkininkai džiaugiasi. Pernykščio derliaus likę nedaug, sėklines bulves teko pirkti gerokai brangiau, bet ankstyvojo derliaus laukiama viltingai. Tačiau kitose Europos Sąjungos (ES) valstybėse į tuštėjančius aruodus, mirkstančius laukus ir brangstančią sėklinę medžiagą žvelgiama su nerimu. Tuo tarpu selekcininkai trina rankas ir tikisi, kad šiemet turės gerą progą ūkininkams pasiūlyti neišbandytų bulvių veislių.

Vokiečių žemdirbius spaudžia gausūs lietūs

Lietuvos žemdirbiams šis pavasaris – tikra gamtos dovana. Laukai sausi, tad sausį pradėtos daiginti bulvės į vagas pabiro jau prieš pora savaičių. Visai kitokia situacija Vokietijoje. Dėl prasto oro pernykštis bulvių derlius visoje Europoje buvo menkesnis. Prasidėjus stipriems lietums kai kuriuose žemyno regionuose net nepavyko nukasti viso derliaus, dalis bulvių taip ir liko žiemoti lauke. Tad nieko nuostabaus, kad valgomųjų gumbų atsargos sparčiai senka. Kai kurie Bavarijos ūkininkai ir pakuotojai jau svarsto, kad šiemet bulvių užteks tik iki gegužės pabaigos. Ankstesniais metais savo klientus jie aprūpindavo mėnesiu ilgiau.

Ne ką geresnis vaizdas kalbant ir apie ankstyvųjų bulvių sodinimą. Bavarijoje ūkininkaujantis Johannas Schmidtas prisipažįsta, kad krituliams merkiant dirvą, dar nežino, kada galės pasodinti ankstyvąsias veisles. „Ankstyvųjų bulvių rinka yra palyginti maža. Mano žiniomis, pastaraisiais metais kultūra nebuvo labai išplėtota. Šiemet sodinimo medžiaga pabrango ir jos kiekis ribotas, tai tikrai bus rimtas stabdys bulvių augintojams. Tą patį galima pasakyti ir apie vėlyvesnių veislių auginimą“, – pavasario rūpesčiais portale „Freshplaza“ dalijosi vokiečių ūkininkas.

Italai skaičiuoja būsimo derliaus kaštus

Sėklinių bulvių kainoms šoktelėjus aukštyn, dėl būsimo derliaus pardavimų nuogąstauja ir italai. Dar pernykščiu derliumi prekiaujantys centrinės ir pietinės Italijos ūkininkai jau skaičiuoja, kiek jiems kainuos užauginti šiųmetį, ir svarsto, už kokią kainą galės jį parduoti.

Šiemet vien tik hektaro apsodinimas sėklinėmis bulvėmis, pasak jų, atsieis daugiau nei 4 000 eurų, palyginti kai prieš metus – maždaug 2 300 eurų. Sodinamosios medžiagos kaina išaugo nuo 80–100 eurų/100 kg iki 170–200 eurų. Kadangi gumbai į vagą dedami 35 cm atstumu, hektarui apsodinti sunaudojama apie 2,3 t sėklinių bulvių. Prie šių sąnaudų dar pridėjus išlaidas trąšoms, drėkinimui, kurui ir darbo jėgai, susidaro įspūdinga apie 10 000 eurų/ha kaina.

Augintojai svarsto: ar nenutiks taip, kad pagrindine daržove europietiškoje virtuvėje buvusi bulvė ateinantį rudenį taps vartotojams sunkiai įperkama?

Ispanai stebisi bulvių importo mastais

Ispanai gūžčioja pečiais: kaip nutiko, kad per pastaruosius penkerius metus bulvių importo apimtys jų rinkoje padidėjo 30 proc., o vertė – 60 proc., iš viso 1 mln. tonų ir 472 mln. eurų. Šiek tiek nuotaiką pataiso tik tai, kad šalies statistika fiksuoja ir 2023 m. išaugusį šių daržovių eksportą – 390 700 t, t. y. 28 proc. daugiau nei per pastaruosius penkerius metus. Daugiausia pernai jų išgabenta į Portugaliją (per 161 000 t).

Ispaniškas bulves šioje šalyje keičia egiptietiškos, ypač ankstyvųjų bulvių rinkoje. 2019 m. bulvių importas sudarė 2 463 t, o 2023 m. – jau net 50 488 t. Importo vertė padidėjo nuo 1,1 mln. eurų iki 24,9 mln. eurų.

Egiptas yra didžiausias ne ES bulvių tiekėjas Ispanijai, o ES lygmeniu pozicijas stiprina Prancūzija.

Nors kai kuriuose Ispanijos regionuose bulvių plotai šiemet šiek tiek sumažės, planuojama, kad kituose padidės, todėl tikimasi, jog bulvių laukų plotas išliks 2023 m. lygyje.

Egiptietiškų bulvių daugėja visoje ES

Egiptietiškų bulvių pasirodymą pastarosiomis savaitėmis ne tik Ispanijoje, bet ir į kitose ES šalyse, pasak „EastFruit“ analitikų, lėmė staigus Egipto svaro nuvertėjimas. Vyriausybei leidus laisvai svyruoti oficialiam vietinės valiutos kursui, JAV dolerio vertė Egipto svaro atžvilgiu per vieną dieną padidėjo daugiau nei 61 proc.

Tai kaip tik sutapo su aktyvaus bulvių eksporto iš Egipto sezonu. Kadangi jos yra viena iš pagrindinių šalies eksportuojamų kultūrų, o Europoje bulvių kainos muša visus rekordus, Egipto svaro devalvacija šiai rinkai išėjo į naudą. Tai leido šiek tiek sumažinti įtampą dėl bulvių trūkumo ir užkirto kelią tolesniam kainų kilimui.

Egiptas yra vienas iš 5 didžiausių pasaulio bulvių eksportuotojų. Pagrindinės jo rinkos yra Rusija, ES, Jungtiniai Arabų Emyratai, Libanas, Irakas, Kuveitas ir Sirija. Tačiau šiuo metu dėl husių išpuolių Raudonojoje jūroje susiduriama su sunkumais, ir bulvių eksportas iš Egipto į ES šalis tampa dar patrauklesnis.

Selekcininkams – naujų galimybių metas

Šiemet naudos tikisi ir bulvių selekcijos įmonės. Pavyzdžiui, naujoviškų bulvių veislių rinkos lyderė „Agrico Potatoes“ jau pastebi, kad brangstant ir trūkstant išbandytų bei populiarių bulvių sėklų, padidėjo naujomis veislėmis apsodintų bulvių plotai. Selekcininkai į šiuos metus žiūri kaip į didelių iššūkių ir naujų galimybių metą.

„Tam tikra prasme tai, kas atrodė kaip problema, gali tapti puikia galimybe pramonei: daugelis į Europos katalogus įtrauktų veislių, kurios nebuvo pasodintos, pakeis tas, kurios buvo planuotos pasodinti“, – akcentuoja puikią progą ūkininkams išbandyti naujas veisles „Agrico Potatoes“ atstovas Juanjo Santamaría.

Bendrovė yra sukūrusi naujų įdomių veislių: ‘Jolene‘, ‘Levante‘ ir ‘Twister‘. Tiesa, jos labiau skirtos auginti Pietų Europoje.

‘Jolene‘ yra pusiau vėlyva bulvių veislė, tinkama kepti, ‘Levante‘ – taip pat pusiau vėlyva, labai derlinga, lapų ir gumbų miltligei atspari veislė, ‘Twister‘ – pusiau ankstyva veislė, skirta tradiciniams ir ekologiniams ūkiams, taip pat derlinga ir atspari miltligei.

 

ŪP portalo informacija

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2024/04/25

Buvęs miestietis žemės ūkyje – kaip žuvis vandenyje

Kėdainių r. Vermenos žemės ūkio bendrovės (ŽŪB) karvės – vienos produktyviausių šalyje. Per dieną duoda vidutiniškai po 34 litrus pieno. „Karvė gali suėsti daug kokybiško pašaro, tačiau neduos daug baltyming...
2024/04/25

Sodininkai nuostolius skaičiuoja milijonais

Balandžio viduryje staiga kritusi oro temperatūra, gausus ir šlapias sniegas bei kruša daliai Europos sodininkų gal ir nebuvo kaip perkūnas iš giedro dangaus, tačiau jau dabar aišku, kad dalies derliaus išgelbėti...
2024/04/25

Pamaryje siuvami gaminiai pasiekia ir Ukrainos karius

Monikos Dobrovolskytės karjera galbūt galėjo prasidėti vienoje iš sostinės veterinarijos klinikų, bet ji pasuko pamario link. Mergina nėrė į turizmo verslą Ventėje, kur daugiau nei 10 metų siūlo iškylas laivais ir apgyvendinimo pasla...
2024/04/25

EP patvirtino taisykles dėl pakartotinio pakuočių naudojimo ir perdirbimo

Trečiadienį Europos Parlamentas priėmė naujas taisykles, kuriomis siekiama, kad ES rinkoje pakuotės taptų tvaresnės ir jų būtų naudojama mažiau. Taisyklėse, dėl kurių preliminariai susitarta su ES Taryba, numatytas pakuočių atliekų kiekio mažinimo...
2024/04/24

Vienas „Vičiūnų“ vadovų: verslo Rytuose pardavimo kaina nėra džiaugsminga

Kauno mero Visvaldo Matijošaičio iš dalies valdomai žuvies bei kitų maisto produktų gamybos ir prekybos „Vičiūnų grupei“ po beveik dvejus metus trukusio proceso pagaliau pardavus verslą Rusijoje, Baltarusijoje ir kitose N...
2024/04/24

Kova su nesąžiningos prekybos praktika maisto tiekimo grandinėje: EK įžvalgos

Šiandien Komisija paskelbė Direktyvos dėl nesąžiningos prekybos praktikos (NPP) įgyvendinimo maisto tiekimo grandinėje ataskaitą. 2019 m. priimta vadinamąja apsaugos nuo NPP direktyva draudžiama 16 praktikų, kurios gali turėti žalingą povei...
2024/04/24

Kuo daugiau uždaroma bankų skyrių – tuo didesni pelnai

„Vien tik auksas valdo mus, žmonės jam tarnauja!“ (J. V. Goethe, Mefistofelio sparnuota frazė dramoje „Faustas“) Lietuvos komerciniai bankai, žarstantys įspūdingus pelnus, regionuose uždaro skyrius, gyventojai lieka be...
2024/04/24

Pajamų deklaravimui liko vos savaitė: dažniausiai užduodami klausimai

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) primena, kad pajamas privalantiems deklaruoti gyventojams tai padaryti liko savaitė. Pajamų mokesčio deklaracijas pateikti jie turi iki gegužės 2 d. Šiuo metu pareigą atliko apie 69 proc. privalančiųjų d...
2024/04/24

VMVT kviečia diskusijai: kodėl geriausią žmogaus draugą kaustome grandinėmis?

Balandžio 24 dieną minima Šuns diena. Anot Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistų, tokios progos minėjimas skatina atkreipti dėmesį į problemas, keisti požiūrį į augintinius ir elgesį su jais. Anksčiau šuo bu...