Ashburn +20,4 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 19 Bir 2024
Ashburn +20,4 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 19 Bir 2024

Vaistinės pavasarinių žiedų arbatos

2024/04/21


Žolininku prisistatantis Ramūnas Vaičiūnas pasakoja, kad jau 12 metų domisi augalais. Šį pomėgį paveldėjęs, mat jo prosenelis buvo savo krašto žolininkas, užkalbėtojas, žiniuonis. Vyras atvirai dalijasi vaistažolių arbatų, mažiau žinomų augalų nauda bei praktiniu naudojimu. Prieš rekomenduodamas kitiems, pirmiausia pats jas išbando, paragauja, kuria savas. Nepamiršta supažindinti su nuodingais ar sveikatai pavojingais augalais.  

Svajoja apie savo gamtos kampelį

„Augalus renku gamtoje, kol kas pats neauginu, bet svajoju gyventi šalia upelio ir turėti natūralų gamtos kampelį. Esu kilęs iš Lentvario. Ten augau ir dabar gyvenu. Turiu daug profesijų – esu dailidė, mūrininkas, betonuotojas, statybų vadybos tiekėjas. Dabar dirbu Lentvario seniūnijoje, gražinu ir tvarkau savo miestą“, – taip apie save pasakoja gamtos mylėtojas Ramūnas.

Ramūnas Vaičiūnas
Ramūnas Vaičiūnas jau 12 metų domisi augalais.

Šį kartą jis dalijasi neįprastomis, bet jo paties išbandytomis, vaistinėmis pavasarinių žiedų arbatomis.

Klevų žiedai

Klevų žiedų arbata veiksmingai malšina gerklės skausmą, žiedai turtingi bičių mėgstamo nektaro, pasižyminčio vertingomis savybėmis. Rekomenduojama skundžiantis skrandžio ir žarnyno sutrikimais, kraujuojant dantenoms naudinga skalauti burną.

„Klevų žiedai turi rauginių medžiagų, reikalingų geresniam virškinimui. Turi daug makro ir mikroelementų, mineralų, vitaminų. Klevų žieduose gausu maistingų augalinių dervų, maitinančių kaulus“, – teigia R. Vaičiūnas.

klevų žiedai
Klevų žiedai

Forsitijos žiedai

Žieduose yra rutino, flavonoidų, lignanų ir saponinų, gerąsias forsitijos savybes vardija pašnekovas. Užpilai turi priešuždegiminį, antialerginį poveikį, mažina gliukozės kiekį kraujyje, lėtina odos senėjimą. Rutinas – tai natūrali cheminė medžiaga, randama augaluose. Jis pagerina kraujagyslių sandarumą ir apsaugo nuo eksudacijos (skysčių tekėjimo iš žaizdos). Jis taip pat turi antioksidacinį poveikį ir prailgina vitamino C veikimą, mažina kraujo krešėjimą.

„Beje, forsitija yra šiek tiek toksiška, nuodinga, reikia būti atsargiam ir vartoti atsakingai. Prieš vartojimą būtina pasitarti su šeimos gydytoju“, – perspėja žolininkas.

forsitijų žiedai
Forsitijų žiedai

Blindės žiedai

„Kačiukų“ arbata, pasak Ramūno, gali padėti karščiuojantiems, kosintiems, peršalusiems. Ilgiau vartojama žiedų arbata veikia, kaip kraują skystinanti medžiaga, slopina uždegimus. „Sakoma, kad tai natūralus gamtos aspirinas, gali būti puiki profilaktinė priemonė nuo infarkto ar insulto, nes skystina kraują. Šios arbatos reikia gerti tris savaites po du puodelius per dieną“, – pataria pašnekovas, užsiminamas, kad sudžiovintus blindės žiedus galima ir vartoti vasarą ar rudenį.

Puodeliui verdančio vandens pakanka penkių geltonai pražydusių „kačiukų“, bet prieš vartojant, verta pasitarti su gydytoju.

blindės, kačiukai
Blindės žiedai

 

„Rasų“ informacija

Ramūno VAIČIŪNO nuotr.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis