Ashburn +26,7 °C Dangus giedras
Antradienis, 21 Geg 2024
Ashburn +26,7 °C Dangus giedras
Antradienis, 21 Geg 2024

Vaistinės pavasarinių žiedų arbatos

2024/04/21


Žolininku prisistatantis Ramūnas Vaičiūnas pasakoja, kad jau 12 metų domisi augalais. Šį pomėgį paveldėjęs, mat jo prosenelis buvo savo krašto žolininkas, užkalbėtojas, žiniuonis. Vyras atvirai dalijasi vaistažolių arbatų, mažiau žinomų augalų nauda bei praktiniu naudojimu. Prieš rekomenduodamas kitiems, pirmiausia pats jas išbando, paragauja, kuria savas. Nepamiršta supažindinti su nuodingais ar sveikatai pavojingais augalais.  

Svajoja apie savo gamtos kampelį

„Augalus renku gamtoje, kol kas pats neauginu, bet svajoju gyventi šalia upelio ir turėti natūralų gamtos kampelį. Esu kilęs iš Lentvario. Ten augau ir dabar gyvenu. Turiu daug profesijų – esu dailidė, mūrininkas, betonuotojas, statybų vadybos tiekėjas. Dabar dirbu Lentvario seniūnijoje, gražinu ir tvarkau savo miestą“, – taip apie save pasakoja gamtos mylėtojas Ramūnas.

Ramūnas Vaičiūnas
Ramūnas Vaičiūnas jau 12 metų domisi augalais.

Šį kartą jis dalijasi neįprastomis, bet jo paties išbandytomis, vaistinėmis pavasarinių žiedų arbatomis.

Klevų žiedai

Klevų žiedų arbata veiksmingai malšina gerklės skausmą, žiedai turtingi bičių mėgstamo nektaro, pasižyminčio vertingomis savybėmis. Rekomenduojama skundžiantis skrandžio ir žarnyno sutrikimais, kraujuojant dantenoms naudinga skalauti burną.

„Klevų žiedai turi rauginių medžiagų, reikalingų geresniam virškinimui. Turi daug makro ir mikroelementų, mineralų, vitaminų. Klevų žieduose gausu maistingų augalinių dervų, maitinančių kaulus“, – teigia R. Vaičiūnas.

klevų žiedai
Klevų žiedai

Forsitijos žiedai

Žieduose yra rutino, flavonoidų, lignanų ir saponinų, gerąsias forsitijos savybes vardija pašnekovas. Užpilai turi priešuždegiminį, antialerginį poveikį, mažina gliukozės kiekį kraujyje, lėtina odos senėjimą. Rutinas – tai natūrali cheminė medžiaga, randama augaluose. Jis pagerina kraujagyslių sandarumą ir apsaugo nuo eksudacijos (skysčių tekėjimo iš žaizdos). Jis taip pat turi antioksidacinį poveikį ir prailgina vitamino C veikimą, mažina kraujo krešėjimą.

„Beje, forsitija yra šiek tiek toksiška, nuodinga, reikia būti atsargiam ir vartoti atsakingai. Prieš vartojimą būtina pasitarti su šeimos gydytoju“, – perspėja žolininkas.

forsitijų žiedai
Forsitijų žiedai

Blindės žiedai

„Kačiukų“ arbata, pasak Ramūno, gali padėti karščiuojantiems, kosintiems, peršalusiems. Ilgiau vartojama žiedų arbata veikia, kaip kraują skystinanti medžiaga, slopina uždegimus. „Sakoma, kad tai natūralus gamtos aspirinas, gali būti puiki profilaktinė priemonė nuo infarkto ar insulto, nes skystina kraują. Šios arbatos reikia gerti tris savaites po du puodelius per dieną“, – pataria pašnekovas, užsiminamas, kad sudžiovintus blindės žiedus galima ir vartoti vasarą ar rudenį.

Puodeliui verdančio vandens pakanka penkių geltonai pražydusių „kačiukų“, bet prieš vartojant, verta pasitarti su gydytoju.

blindės, kačiukai
Blindės žiedai

 

„Rasų“ informacija

Ramūno VAIČIŪNO nuotr.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2024/05/21

Populiacijos griūtis kaimiškosioms savivaldybėms – gyvybingumo iššūkis

(VDU ŽŪA langas) Labai daug kalbama apie Lietuvos kaimo vietovių plėtrą: ES žaliojo kurso iniciatyvas, ES finansinę paramą, kaimiškųjų vietovių ir jų savivaldybių infrastruktūros gerinimą, žemės ūkio modernizavimą, verslo aplinkos gerinimas...
2024/05/21

ŽŪM siūlo drausti iš Rusijos ir Baltarusijos įvežti daugiau nei 2,8 tūkst. produktų

Seimui balandį uždraudus į Lietuvą importuoti žemės ūkio produktus ir pašarus, kurių kilmės šalis yra Rusija ar Baltarusija, konkretų jų sąrašą parengusi Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) siūlo drausti daugiau nei 2,8 tūkst. įvairi...
2024/05/21

Kaip gimė gražiausias išeivijos leidinys – Vinco Kudirkos raštai?

Prieš 125 metus mirė Lietuvos himno autorius, rašytojas, varpininkas Vincas Kudirka (1858–1899), o prieš 115 m. pradėtas spausdinti pirmasis jo raštų rinkinys, kuris šešiais puikiai išleistais...
2024/05/21

Seimas svarstys, kaip geriau suderinti gyventojų ir vykdančių ūkinę veiklą asmenų interesus

Seimas po pateikimo pritarė Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo ir Geležinkelių transporto kodekso pataisoms, kurios geriau suderina gyventojų ir ūkio subjektų interesus, aiškiau reglamentuoja žemės naudojimo ir ūkinės veiklos vykdy...
2024/05/21

Lietuvoje prarasti pažymėjimą gresia 237 tūkst. sveikatos nepasitikrinusių vairuotojų

Lietuvoje nuo kitų metų sausio prarasti vairuotojo pažymėjimą gresia 237 tūkst. sveikatos nepasitikrinusių asmenų, didžioji dalis jų – 30-65 metų amžiaus, pranešė „Regitra“.
2024/05/21

Botanikas dr. M. Lapelė: „Mes pervertiname gamtos gebėjimą atsikurti“

Gegužės 21-ąją yra minima „Natura 2000“ – ambicingiausios ir didžiausio masto iniciatyvos, skirtos išsaugoti Europos gamtos paveldą – diena. Ši data pasirinkta todėl, kad 1992 m. gegužės 21 dieną buvo patvirti...
2024/05/21

Štai kaip per metus ES susitraukė gyvulininkystė

Eurostatas paskelbė duomenis, kaip 2023 m. ES pakito ūkinių gyvūnų skaičius. Palyginti su ankstesniais metais jis sumažėjo.
2024/05/21

Po svarstymo pritarta siūlymui griežtinti atsakomybę už nusikaltimus valstybei

Seimas po svarstymo pritarė Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos inicijuotoms Baudžiamojo kodekso pataisoms, kuriomis numatoma nustatyti proporcingas bausmes už pačius pavojingiausius nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos konstitucinius pa...
2024/05/21

Ūkininkai siekia, kad grūdų derlius liktų Lietuvoje: daug vilčių siejama su atsinaujinančiais degalais

Šiuo metu visi šalies ūkininkai pradeda sukti galvas, kaip geriausia realizuoti grūdų derlių, kuris jau už 2-3 mėnesių nuguls į aruodus. Lietuva jau ne vienerius metus yra viena didžiausių grūdų augintojų regione, tačiau didžiąją dal...