Ashburn +20,4 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 19 Bir 2024
Ashburn +20,4 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 19 Bir 2024

Dalia KARPAVIČIENĖ
ŪP korespondentė
 

Braškininko ūkininkavimas: nuo 330 daigelių iki 6 ha

2024/04/22


Joniškio r. Drąsutaičių kaime ūkininkaujantis Manfredas Rudis jau keletą metų gana sėkmingai augina braškes. Pirmaisiais ūkininkavimo metais pasodinęs vos 330 daigelių, dabar braškyną išplėtė iki 6 ha. Jaunas, aktyvus ūkininkas turi daugybę sumanymų ir verslo idėjų, po truputį jas ir įgyvendina. O tik įsibėgėjantys metai į M. Rudžio gyvenimą jau suspėjo įnešti daugiau naujovių – su kolega įkurta bendra įmonė, kurioje prekiaujama braškių daigais ir smidrais, atidaryta elektroninė parduotuvė.

Braškynas – ir malonu, ir naudinga

„Man labai smagu ir gyventi, ir ūkininkauti savo prosenelių žemėje, savo gimtinėje, matyti, kaip auga mano trys sūnūs. Labai geras jausmas“, – „Ūkininko patarėjui“ prisipažino braškininkas. Tiesa, ūkininkauti M. Rudis pradėjo ne iš karto. Iširus santuokai, jis išvyko pusmečiui padirbėti į užsienį, ir, kaip pats sako, gerai išvalyti galvą nuo neigiamų minčių.

„Jau tada žinojau, kad ūkininkausiu, susikursiu savo ūkį. Tik dar nežinojau, ką auginsiu. Reikėjo rasti tokią nišą, kur pačiam dirbti būtų ir malonu, ir naudinga, kad būtų galima pragyventi. Mano ūkininkavimas prasidėjo nuo svajonės, didelio domėjimosi, skaitymo, paieškų, kas galėtų patarti. Norėdamas įgyti kuo daugiau reikalingų žinių, baigiau agronomijos studijas Žemės ūkio akademijoje“, – pasakojo ŪP pašnekovas.

Studijuodamas M. Rudis susipažino su kolega braškininku, kuris joniškietį ir paskatino užsiimti braškininkyste. Tačiau pradėti auginti braškes M. Rudį stabdė reikalingos nemenkos pradinės investicijos. Buvo girdėjęs, kad 1 ha braškių įveisti reikia apie 20 tūkst. Eur, tačiau kolega nuramino, esą, galima ir kur kas pigiau „apsisukti“.

„Pasiryžau ir pabandžiau pasodinti 330 braškių daigelių prie namų, kad sau braškių turėtume. Eksperimentavau ir su veislėmis – reikėjo išsiaiškinti, kurios braškės geriausiai augs. Kitais metais jau 1 ha apsodinau. Mama su tėčiu sakė, kad esu beprotis ir nesusitvarkysiu. Bet aš užsispyriau, ir tiek. Nebijau darbo. Maniau, jei nepavyks įsitvirtinti per trejetą metų, bandysiu kažką kita. Pavyko“, – apie nelengvą braškininkavimo pradžią pasakojo ūkininkas.

Rekordas – 33 t braškių iš 1 ha

Šiuo metu M. Rudis braškes augina jau 6 ha plote ir dar ieško išsinuomoti žemės.

Braškės, prižiūrimos išmaniai ir su meile, šeimininkams atsilygina gausiai derėdamos. Pernai auginamos pačios vėlyviausios veislės ‘Malvina’ braškės maždaug 30 a plote užaugino 10 t uogų, derlingumas iš 1 ha būtų buvęs 33 t.

„Buvau apstulbęs. Manau, kad mano agronominiai sprendimai ir jau per ketverius metus įgyta patirtis davė vaisių. Viskas buvo apgalvota: ir kaip nuo kenkėjų apsisaugoti, ir kaip piktžoles naikinti, kuo ir kaip tręšti, ir panašūs reikalai. Kadangi ‘Malvina’ žydėjo jau pasibaigus vėlyvosioms šalnoms, žiedynams šalčiai nepakenkė. Be to, ir visa vasara buvo karšta. Turiu savo gręžinį, už europinę paramą esu įsigijęs ir įsirengęs kiekvienos lysvės laistymo sistemą“, – vardijo ŪP pašnekovas.

Braškyne auga ‘Rumba’, ‘Azija’ ir ‘Malvina’ – trys labiausiai pasiteisinusios braškių veislės.

braskynas
Ūkyje auginamos trijų labiausiai pasiteisinusių veislių braškės – ‘Rumba’, ‘Azija’ ir ‘Malvina’.

„Agroasai“ ir 200 automobilių

M. Rudis bando po truputį auginti ir daugiau veislių braškių, į Lietuvą atvežamų iš Nyderlandų. Joniškietis su kolega įkūrė įmonę „Agroasai“ ir yra iš Nyderlandų importuojamų braškių daigų atstovai mūsų šalyje. „Iš viso atsivežame 23 veislių braškių. Žiūrėsime, kaip „užsienietės“ reaguos į Lietuvos klimatą, kokį derlių duos. Išsirinksime labiausiai pritapusias, pasiteisinusias, kad galėtume drąsiai siūlyti pirkėjams. Nuo šių metų pradžios jau veikia mūsų elektroninė parduotuvė, kurioje prekiaujame ir braškių daigais, ir liofilizuotais savo užaugintų braškių produktais. Niekas nepradingsta veltui“, – pasakojo M. Rudis.

Braškių daigų poreikis, pasak ūkininko, vis didėja, vis daugiau žmonių nori užsiauginti savų braškių. Kokybiškų daigų užauginti Lietuvoje – sunku. Gelbsti importiniai daigai. Todėl M. Rudis ieškojo daigais prekiaujančių firmų užsienyje. Kas duris atidarė, su tuo ir tarėsi.

„Agroasai“ dar siūlo ir smidrų. Pirkėjams – dviguba nauda: gali ir braškių daigų, ir smidrų įsigyti. Atsižvelgdama į pirkėjų pageidavimus, įmonė pradėjo prekiauti ir laistymo sistemomis, trąšomis, konsultuoti.

Šiemet ūkininkai, laimėję konkursą, atidarys dar ir kelias prekyvietes Šiaurės Lietuvoje, kad nereikėtų būti priklausomiems nuo perpardavinėtojų. Braškių sezonui baigiantis, į M. Rudžio ūkį galima patiems atvykti prisiskinti šių uogų už mažesnę kainą, dar ir paskanauti, ir gamtoje gerai laiką praleisti. M. Rudis pasakojo, kad pernai vieną dieną pas jį į braškyną buvo suvažiavę 200 automobilių, žmonės prisiskynė apie 6 t uogų. Tiek mašinų vienu metu Drąsutaičių kaimelis matė, ko gero, pirmą sykį...

Braškes lietuviai labai mėgsta. Šios uogos puikuojasi pirmojoje vietoje pagal paklausą, aplenkusios antrojoje vietoje likusias šilauoges ir trečiojoje – trešnes.

Atostogų – sulaukus 40 metų

Būdamas labai užsiėmęs ūkyje, su žmona auginantis tris sūnus, M. Rudis prisipažino atostogauti ketinantis po septynerių metų, kai sulauks 40-ies.

„Aš – optimistas, jėgų turiu, darbo nebijau. Bandau rasti balansą tarp darbo ir šeimos. Bet vis vien vaikai mane tik vakare dažniausiai mato, kai iš laukų pareinu. Sūnūs greitai auga, vyriausiajam – jau dešimt metų. Vaikai nori kartu būti, iš traktoriaus sunku išprašyti. Auga gera ir tvirta pamaina. Gal tikrai dar jaunam pavyks gerai paatostogauti, taip, kaip dabar dirbu“, – vylėsi M. Rudis.

 

Manfredo RUDŽIO nuotraukos

Viršelyje: Ūkininkui Manfredui Rudžiui auga tvirta vyriška pamaina.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis