Ashburn +26,7 °C Dangus giedras
Antradienis, 21 Geg 2024
Ashburn +26,7 °C Dangus giedras
Antradienis, 21 Geg 2024

Dalia KARPAVIČIENĖ
ŪP korespondentė
 

Braškininko ūkininkavimas: nuo 330 daigelių iki 6 ha

2024/04/22


Joniškio r. Drąsutaičių kaime ūkininkaujantis Manfredas Rudis jau keletą metų gana sėkmingai augina braškes. Pirmaisiais ūkininkavimo metais pasodinęs vos 330 daigelių, dabar braškyną išplėtė iki 6 ha. Jaunas, aktyvus ūkininkas turi daugybę sumanymų ir verslo idėjų, po truputį jas ir įgyvendina. O tik įsibėgėjantys metai į M. Rudžio gyvenimą jau suspėjo įnešti daugiau naujovių – su kolega įkurta bendra įmonė, kurioje prekiaujama braškių daigais ir smidrais, atidaryta elektroninė parduotuvė.

Braškynas – ir malonu, ir naudinga

„Man labai smagu ir gyventi, ir ūkininkauti savo prosenelių žemėje, savo gimtinėje, matyti, kaip auga mano trys sūnūs. Labai geras jausmas“, – „Ūkininko patarėjui“ prisipažino braškininkas. Tiesa, ūkininkauti M. Rudis pradėjo ne iš karto. Iširus santuokai, jis išvyko pusmečiui padirbėti į užsienį, ir, kaip pats sako, gerai išvalyti galvą nuo neigiamų minčių.

„Jau tada žinojau, kad ūkininkausiu, susikursiu savo ūkį. Tik dar nežinojau, ką auginsiu. Reikėjo rasti tokią nišą, kur pačiam dirbti būtų ir malonu, ir naudinga, kad būtų galima pragyventi. Mano ūkininkavimas prasidėjo nuo svajonės, didelio domėjimosi, skaitymo, paieškų, kas galėtų patarti. Norėdamas įgyti kuo daugiau reikalingų žinių, baigiau agronomijos studijas Žemės ūkio akademijoje“, – pasakojo ŪP pašnekovas.

Studijuodamas M. Rudis susipažino su kolega braškininku, kuris joniškietį ir paskatino užsiimti braškininkyste. Tačiau pradėti auginti braškes M. Rudį stabdė reikalingos nemenkos pradinės investicijos. Buvo girdėjęs, kad 1 ha braškių įveisti reikia apie 20 tūkst. Eur, tačiau kolega nuramino, esą, galima ir kur kas pigiau „apsisukti“.

„Pasiryžau ir pabandžiau pasodinti 330 braškių daigelių prie namų, kad sau braškių turėtume. Eksperimentavau ir su veislėmis – reikėjo išsiaiškinti, kurios braškės geriausiai augs. Kitais metais jau 1 ha apsodinau. Mama su tėčiu sakė, kad esu beprotis ir nesusitvarkysiu. Bet aš užsispyriau, ir tiek. Nebijau darbo. Maniau, jei nepavyks įsitvirtinti per trejetą metų, bandysiu kažką kita. Pavyko“, – apie nelengvą braškininkavimo pradžią pasakojo ūkininkas.

Rekordas – 33 t braškių iš 1 ha

Šiuo metu M. Rudis braškes augina jau 6 ha plote ir dar ieško išsinuomoti žemės.

Braškės, prižiūrimos išmaniai ir su meile, šeimininkams atsilygina gausiai derėdamos. Pernai auginamos pačios vėlyviausios veislės ‘Malvina’ braškės maždaug 30 a plote užaugino 10 t uogų, derlingumas iš 1 ha būtų buvęs 33 t.

„Buvau apstulbęs. Manau, kad mano agronominiai sprendimai ir jau per ketverius metus įgyta patirtis davė vaisių. Viskas buvo apgalvota: ir kaip nuo kenkėjų apsisaugoti, ir kaip piktžoles naikinti, kuo ir kaip tręšti, ir panašūs reikalai. Kadangi ‘Malvina’ žydėjo jau pasibaigus vėlyvosioms šalnoms, žiedynams šalčiai nepakenkė. Be to, ir visa vasara buvo karšta. Turiu savo gręžinį, už europinę paramą esu įsigijęs ir įsirengęs kiekvienos lysvės laistymo sistemą“, – vardijo ŪP pašnekovas.

Braškyne auga ‘Rumba’, ‘Azija’ ir ‘Malvina’ – trys labiausiai pasiteisinusios braškių veislės.

braskynas
Ūkyje auginamos trijų labiausiai pasiteisinusių veislių braškės – ‘Rumba’, ‘Azija’ ir ‘Malvina’.

„Agroasai“ ir 200 automobilių

M. Rudis bando po truputį auginti ir daugiau veislių braškių, į Lietuvą atvežamų iš Nyderlandų. Joniškietis su kolega įkūrė įmonę „Agroasai“ ir yra iš Nyderlandų importuojamų braškių daigų atstovai mūsų šalyje. „Iš viso atsivežame 23 veislių braškių. Žiūrėsime, kaip „užsienietės“ reaguos į Lietuvos klimatą, kokį derlių duos. Išsirinksime labiausiai pritapusias, pasiteisinusias, kad galėtume drąsiai siūlyti pirkėjams. Nuo šių metų pradžios jau veikia mūsų elektroninė parduotuvė, kurioje prekiaujame ir braškių daigais, ir liofilizuotais savo užaugintų braškių produktais. Niekas nepradingsta veltui“, – pasakojo M. Rudis.

Braškių daigų poreikis, pasak ūkininko, vis didėja, vis daugiau žmonių nori užsiauginti savų braškių. Kokybiškų daigų užauginti Lietuvoje – sunku. Gelbsti importiniai daigai. Todėl M. Rudis ieškojo daigais prekiaujančių firmų užsienyje. Kas duris atidarė, su tuo ir tarėsi.

„Agroasai“ dar siūlo ir smidrų. Pirkėjams – dviguba nauda: gali ir braškių daigų, ir smidrų įsigyti. Atsižvelgdama į pirkėjų pageidavimus, įmonė pradėjo prekiauti ir laistymo sistemomis, trąšomis, konsultuoti.

Šiemet ūkininkai, laimėję konkursą, atidarys dar ir kelias prekyvietes Šiaurės Lietuvoje, kad nereikėtų būti priklausomiems nuo perpardavinėtojų. Braškių sezonui baigiantis, į M. Rudžio ūkį galima patiems atvykti prisiskinti šių uogų už mažesnę kainą, dar ir paskanauti, ir gamtoje gerai laiką praleisti. M. Rudis pasakojo, kad pernai vieną dieną pas jį į braškyną buvo suvažiavę 200 automobilių, žmonės prisiskynė apie 6 t uogų. Tiek mašinų vienu metu Drąsutaičių kaimelis matė, ko gero, pirmą sykį...

Braškes lietuviai labai mėgsta. Šios uogos puikuojasi pirmojoje vietoje pagal paklausą, aplenkusios antrojoje vietoje likusias šilauoges ir trečiojoje – trešnes.

Atostogų – sulaukus 40 metų

Būdamas labai užsiėmęs ūkyje, su žmona auginantis tris sūnus, M. Rudis prisipažino atostogauti ketinantis po septynerių metų, kai sulauks 40-ies.

„Aš – optimistas, jėgų turiu, darbo nebijau. Bandau rasti balansą tarp darbo ir šeimos. Bet vis vien vaikai mane tik vakare dažniausiai mato, kai iš laukų pareinu. Sūnūs greitai auga, vyriausiajam – jau dešimt metų. Vaikai nori kartu būti, iš traktoriaus sunku išprašyti. Auga gera ir tvirta pamaina. Gal tikrai dar jaunam pavyks gerai paatostogauti, taip, kaip dabar dirbu“, – vylėsi M. Rudis.

 

Manfredo RUDŽIO nuotraukos

Viršelyje: Ūkininkui Manfredui Rudžiui auga tvirta vyriška pamaina.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2024/05/21

Populiacijos griūtis kaimiškosioms savivaldybėms – gyvybingumo iššūkis

(VDU ŽŪA langas) Labai daug kalbama apie Lietuvos kaimo vietovių plėtrą: ES žaliojo kurso iniciatyvas, ES finansinę paramą, kaimiškųjų vietovių ir jų savivaldybių infrastruktūros gerinimą, žemės ūkio modernizavimą, verslo aplinkos gerinimas...
2024/05/21

ŽŪM siūlo drausti iš Rusijos ir Baltarusijos įvežti daugiau nei 2,8 tūkst. produktų

Seimui balandį uždraudus į Lietuvą importuoti žemės ūkio produktus ir pašarus, kurių kilmės šalis yra Rusija ar Baltarusija, konkretų jų sąrašą parengusi Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) siūlo drausti daugiau nei 2,8 tūkst. įvairi...
2024/05/21

Kaip gimė gražiausias išeivijos leidinys – Vinco Kudirkos raštai?

Prieš 125 metus mirė Lietuvos himno autorius, rašytojas, varpininkas Vincas Kudirka (1858–1899), o prieš 115 m. pradėtas spausdinti pirmasis jo raštų rinkinys, kuris šešiais puikiai išleistais...
2024/05/21

Seimas svarstys, kaip geriau suderinti gyventojų ir vykdančių ūkinę veiklą asmenų interesus

Seimas po pateikimo pritarė Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo ir Geležinkelių transporto kodekso pataisoms, kurios geriau suderina gyventojų ir ūkio subjektų interesus, aiškiau reglamentuoja žemės naudojimo ir ūkinės veiklos vykdy...
2024/05/21

Lietuvoje prarasti pažymėjimą gresia 237 tūkst. sveikatos nepasitikrinusių vairuotojų

Lietuvoje nuo kitų metų sausio prarasti vairuotojo pažymėjimą gresia 237 tūkst. sveikatos nepasitikrinusių asmenų, didžioji dalis jų – 30-65 metų amžiaus, pranešė „Regitra“.
2024/05/21

Botanikas dr. M. Lapelė: „Mes pervertiname gamtos gebėjimą atsikurti“

Gegužės 21-ąją yra minima „Natura 2000“ – ambicingiausios ir didžiausio masto iniciatyvos, skirtos išsaugoti Europos gamtos paveldą – diena. Ši data pasirinkta todėl, kad 1992 m. gegužės 21 dieną buvo patvirti...
2024/05/21

Štai kaip per metus ES susitraukė gyvulininkystė

Eurostatas paskelbė duomenis, kaip 2023 m. ES pakito ūkinių gyvūnų skaičius. Palyginti su ankstesniais metais jis sumažėjo.
2024/05/21

Po svarstymo pritarta siūlymui griežtinti atsakomybę už nusikaltimus valstybei

Seimas po svarstymo pritarė Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos inicijuotoms Baudžiamojo kodekso pataisoms, kuriomis numatoma nustatyti proporcingas bausmes už pačius pavojingiausius nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos konstitucinius pa...
2024/05/21

Ūkininkai siekia, kad grūdų derlius liktų Lietuvoje: daug vilčių siejama su atsinaujinančiais degalais

Šiuo metu visi šalies ūkininkai pradeda sukti galvas, kaip geriausia realizuoti grūdų derlių, kuris jau už 2-3 mėnesių nuguls į aruodus. Lietuva jau ne vienerius metus yra viena didžiausių grūdų augintojų regione, tačiau didžiąją dal...