Ashburn +17,4 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 6 Spa 2024
Ashburn +17,4 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 6 Spa 2024

Daugiaaukščiai kiaulėms – Kinijoje dygsta vienas po kito, Europoje liko vienintelis

2024/08/10


Kinija ne tik neatsisako daugiaaukščių kiaulidžių idėjos, bet stato vis naujus dangoraižius. Tuo tarpu Europoje kitos tendencijos. Ne taip seniai daugiaaukštė ferma uždaryta Rytų Vokietijoje. Vienintelė Europoje penkių aukštų ferma veikia Estijoje. Dar nuo sovietmečio iškilusiame pastate dabar per metus užauginama net 280 tūkst. paršelių ir penima 50 tūkst. kiaulių.

Daugiaaukštės kiaulių fermos septintajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje sovietų inžinierių buvo statomos kaip prestižinis modernios gyvulininkystės objektas. Kaip tik tuo metu vienas toks šešių aukštų statinys iškilo buvusioje Vokietijos Demokratinėje Respublikoje, Masdorfe (Saksonijos-Anhalto žemėje). Tačiau pastaraisiais metais ši kiaulių ferma sulaukė daug žiniasklaidos ir gyvūnų teisių gynėjų dėmesio.

Vokietijos gyvūnų gerovės tarnyba parodė, kokiomis prastomis sąlygomis laikoma 3 tūkst. kiaulių. Vaizdo įrašuose buvo matyti, kaip netinkamai elgiamasi su paršeliais ir paršavedėmis. Atlikus tyrimą, buvo nustatyta ir daugiau pažeidimų.

Prieštaringai vertinamo pastato problemomis pradėjus domėtis prokuratūrai ir 2021 m. pasibaigus fermos veiklos licencijos galiojimo laikui, jos valdytojai uždarė patalpas ir paskelbė apie planus modernizuoti patalpas. Liko veikti tik srutų saugykla. Tačiau penkerius metus stovėjęs apleistas daugiaaukštis taip ir nebuvo prikeltas antram gyvenimui, o praėjusių metų rudenį paskelbta apie visišką jo uždarymą.

Kol gyvūnų teisių gynėjai džiūgavo, viešoje erdvėje girdėjosi ir kritikos. Buvo baiminamasi, kad rūpinantis gyvūnų gerove ir šaliai pagaminant vis mažiau vokiškos kiaulienos, mėsos teks įsivežti iš Kinijos ar kitų šalių, kur gyvūnų gerovės standartai gerokai žemesni. Tad etikos klausimas vis tiek išliktų aktualus.

Estų sėkmės istorija

Visai kitokia pagal vokiškosios kiaulidės pavyzdį pastatytos daugiaaukštės kiaulių fermos istorija susiklostė Estijoje. Iki Rytų bloko žlugimo čia pagaminama kiauliena pirmiausia iškeliaudavo į Sankt Peterburgą ir Leningrado sritį.

Devintojo dešimtmečio pradžioje Viljandyje veikiančią fermą perėmusi Suomijos įmonė „Ekseko“ ją modernizavo ir išplėtė patalpas, rašo vokiečių portalas „Agrarheute“. Tuo metu joje lankėsi ir Vokietijos ekspertai. Pagal Europos Sąjungos programą buvo rengiami pasiūlymai, kaip sumažinti kiaulių auginimo verslo poveikį aplinkai.

„Ekseko“ yra didžiausia kiaulių penėjimo įmonė Baltijos šalyse. Ji priklauso Estijos mėsos perdirbimo įmonei „Rakvere Lihakombinaat“ ir yra jos pagrindinė mėsos tiekėja. Bendrovės duomenimis, šiuo metu penkių aukštų fermoje užauginama 280 tūkst. paršelių, iš kurių 50 tūkst. paliekami penėti vietoje.

Įdomu tai, kad likę 230 tūkst. paršelių pagal sutartis parduodami kitoms šalies penėjimo fermoms, o po 4 mėnesių partneriai suaugusias kiaules pristato atgal į mėsos perdirbimo įmonę „Rakvere Lihakombinaat“. Taip didelė visos Estijos kiaulių auginimo ir kiaulienos gamybos dalis buvo sutelkta „Ekseko“ ir „Rakvere Lihakombinaat“ rankose.

Beje, „Ekseko“ turi antrinių įmonių Lietuvoje ir Latvijoje, o produkciją eksportuojama ir į kitas šalis.

Panašus veiklos modelis prieš keletą metų buvo diegiamas ir Lietuvos paukštininkystės sektoriuje.

 

ŪP portalo informacija

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis