Ashburn +32,3 °C Mažai debesuota
Pirmadienis, 22 Lie 2024
Ashburn +32,3 °C Mažai debesuota
Pirmadienis, 22 Lie 2024

LŪS suvažiavimas: apie problemas – greitakalbe, apie ateitį – su nerimu

2017/07/22


Naujoji LŪS valdžia – vicepirmininkė Marijona Lukaševičienė, pirmininkas Jonas Talmantas, vicepirmininkai Lilija Šermukšnienė ir Raimundas Juknevičius.

Trečiadienį Lietuvos ūkininkų (LŪS) sąjungos atstovai iš įvairių šalies regionų rinkosi į Anykščiuose vykusį XXIX suvažiavimą. Per pusdienį išsišnekėta apie viską – chaosą dėl mokesčių, „sofos“ ūkininkus, vandens gręžinių apmokestinimą, latifundijas, miesto ir kaimo supriešinimą... Visos mintys suguldytos į rezoliuciją, tikimasi, taps „kūnu“, nors būta ir skeptikų. O LŪS pirmininku perrinktas Jonas Talmantas.

Svarbiausios užduotys atliktos „Gerai, kad taip organizatoriai sumanė, Anykščiai seniai bematyti“, – miesto kultūros centre skambėjo žemaičių, dzūkų, suvalkiečių, pasvaliečių šnektos. Ūkininkus sveikindamas Anykščių rajono meras Kęstutis Tubis neslėpė turintis savų tikslų: „Kol suvažiavime viską aptarsit, laiko šiandien pritrūksit viskam apžiūrėti, taigi teks čia dar atvažiuoti, mums tai tik į naudą.“ LŪS pirmininkas Jonas Talmantas irgi trumpai paaiškino anykštėniško suvažiavimo priežastis: „Savivaldybė pakvietė, davė salę, LŪS Anykščių skyriaus pirmininkas Žilvinas Augustinavičius aviną paaukojo karštiems pietums...“ Pasiklausius, pasidairius, pasidžiaugus nuoširdžiais ūkininkų apsikabinimais, akivaizdu, kad žemdirbių bendruomenė turi išlaikytų savivaldos veiklos tradicijų, norų ir ambicijų. Turėtų ir gerokai daugiau galimybių, tik, kaip visada, iškyla susitarimo, interesų suderinimo, susikalbėjimo ir supratimo problemos, saiko ir laiko trukdžiai. Kad ir suvažiavime: kaip į pusdienį sutalpinti trejų metų veiklos aktualijas, patirtį, viltis ir rūpesčius? Bent svarbiausios užduotys keturias valandas be pertraukų vykusiame suvažiavime buvo atliktos: išklausytos ataskaitos, padiskutuota, patvirtinta suvažiavimo rezoliucija, pasižiūrėta į valdžios vyrus, pasiklausyta, mat kai kurie iš jų išdrįso pasisakyti, išrinktas prezidiumas, keturi pirmininko pavaduotojai, revizorė. O pirmininku, susilaikius tik keliems delegatams, perrinktas J. Talmantas. Dabar visų jų laukia treji veiklos metai, jeigu, žinoma, ko nors nenumatyto nenutiks. O kas dabar gali duoti stabilumo garantiją?..

Apie mokesčius, paramą, melioraciją, vilkus, linus... Suvažiavime dalyvavo nemažai garbingų svečių – įvairių institucijų vadovų, valdžios vyrų iš Seimo, Žemės ūkio ministras Bronius Markauskas, ministerijos departamentų vadovų. Atvyko 37 LŪS skyrių atstovai, 5 skyrių nedalyvavo. Kadangi buvo nuspręsta apriboti pasisakančiųjų laiką iki 5 ar 10 minučių (išimtis tik ataskaitoms ir žemės ūkio ministro kalbai), daugeliui kalbėtojų teko savo mintis žerti greitakalbe ar skaityti iš rašto paknopstom... O klausytojai reiklūs, kai nieko naujo neišgirsta, šurmuliuoja. Europarlamentaras Bronis Ropė buvo bene vienintelis, kuris sulaukė LŪS pirmininko J. Talmanto padėkos už ūkininkų palaikymą inicijuojant Seime diskusiją su Europos Komisijos nariais apie žemės ūkio paskirties žemės pardavimo saugiklius, ir salė darniai tam plojo. Visų kitų kalbėtojų pranešimai ir pasisakymai vis atsiremdavo į klausimus, o jų – gyva galybė. Ką ši Vyriausybė žadėjo ir ką daro?Ar dar krisim, ar jau dugną pasiekėm? Koks chaosas keliamas dėl mokesčių, apie kokias lengvatas kalbama? Kada valdžia pamatys ir realiai atsijos „sofos“ ūkininkus? Kada valdžia išdrįs išvyti susikompromitavusius institucijų vadovus? Kas slypi už naujų aplinkosaugos inicijuotų projektų apmokestinti gręžinių vandenį? Saugodami natūralią gamtą, vilkus, paukščius, stumbrus, ar begalėsim auginti javus, rapsus, laikyti gyvulius?.. Dejuoja valdžia dėl nykstančių mažų šeimos ūkių, dėl kaimo žmonių skurdo, tad kodėl sprendimais palaiko pievagrybių augintojo sukurtas latifundijas, skandina gyvulininkus, kliudo realiai ūkininkaujantiesiems, globoja išmokų gavėjus miestiečius, didina atskirtį, priešina miestą ir kaimą?.. Apie tai kalbėjo LŪS pirmininkas J. Talmantas, diskusijose dalyvavusieji Marijampolės skyriaus pirmininkas Sigutis Jundulas, Šiaulių ūkininkų vadovas Raimundas Juknevičius, Kupiškio rajono ūkininkų vedlys Zigmantas Aleksandravičius, iš salės replikavusieji Kretingos, Rokiškio, Pasvalio, kitų rajonų atstovai.

Užburtas ratas O ką atsakė į klausimus renginio svečiai? Seimo Kaimo reikalų komiteto keli nariai nesiryžo lipti į sceną. Žemės ūkio ministras Bronius Markauskas kalbėjo realistiškai ir teisingai apie sudėtingą žemės ūkio situaciją, kuri ateityje patirs dar daugiau apribojimų, kontrolės, nes ir gamta, šylantis klimatas, ir Europos visuomenė tampa labai reikli žemės ūkio gamybos sektoriui, taigi reikės su tuo susitaikyti ir prisitaikyti. Teks apsiprasti ir su mokesčiais (GPM) žemės ūkiui, tik smulkieji ūkininkai, tikėtina, jų išvengs. Ministras prasitarė, kad jam gaila LŪS vadovo Jono, nes spaudžia jį iš visų pusių, o realios pagalbos visiems žemės ūkio sektoriams ir pozityvių pokyčių galimybės menkos. LŪS pirmininkas J. Talmantas patikino, kad supranta į valdžią patekusių žemdirbių keblią situaciją, jų Seime tėra mažuma, nesulaukia daugumos palaikymo. Ilgėliau už kitus salėje ištvėręs Seimo narys Kazys Starkevičius irgi teigė suprantąs, kad ministrui reikia talkos, visi ūkininkai turi būti drąsesni ir aktyvesni. O kai visi tokie supratingi, apie ką bekalbėti? Visas teisingas mintis sudėjus į suvažiavimo rezoliuciją (joje per 20 punktų) galima tikėtis, kad kai kurios mintys taps veiksmais, nors yra ir dvejonių. Mat supratingi vyrai, tie, kurie yra valdžioje ar savivaldoje, gyvena ir mąsto kadencijų periodais, paskui keičiasi vietomis (čia replika iš salės), vėl tampa supratingi, taigi veiklai laiko pristinga. O paskui viskas iš pradžių...

Didės nario mokesčiai Bet žingsnelių link didesnio LŪS aktyvumo ir įtakos jau yra. Suvažiavimas nutarė didinti šių metų nario mokesčius, keisti jų apskaičiavimo metodiką. Tai padaryti įpareigotas LŪS prezidiumas. Apsispręsta dėl kelerių metų nario mokesčių įsiskolinimo iš sąjungos narių pašalinti LŪS Širvintų skyrių. Įsiskolinęs Kazlų Rūdos skyrius pasižadėjo iki metų pabaigos susimokėti, tad jam leista tai padaryti. Naujų vėjų savivaldos organizacijoje gali įnešti ir pirmininko apsisprendimas laikytis lyčių lygių galimybių nuostatų, dabar darbuosis dvi vicepirmininkės – Joniškio skyriaus vadovė Lilija Šermukšnienė ir Ignalinos skyriaus pirmininkė Marijona Lukaševičienė bei du vicepirmininkai – Raimundas Juknevičius iš Šiaulių ir jonaviškis Rimantas Kubiliūnas. Išrinktas ir prezidiumas. Europarlamentaro Bronio Ropės J. Talmantui įteiktas stiklinis angelas – pirmasis talkininkas LŪS vadovui ir visai organizacijai, o jeigu dar prisidėtų aktyvi ir gausi bendruomenė, gal teisingos mintys greičiau darbais virstų.

Virginija JUŠKIENĖ „ŪP“ korespondentė

Autorės nuotrauka

Dalintis