Ashburn +26,6 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 23 Bir 2024
Ashburn +26,6 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 23 Bir 2024

Kurkliai darže: ką daryti?

2019/06/13


Kurkliai, kurie į mūsų daržus dažnai atkeliauja su naujai atgabenta žeme, gali būti naikinami įvairiais necheminiais būdais.

Dr. Laisvūnė DUCHOVSKIENĖ LAMMC SDI Augalų apsaugos laboratorijos mokslo darbuotoja

 Vislūs vabzdžiai

Paprastasis kurklys (Gryllotalpa gryllotalpa) – tiesiasparnių būrio vabzdys, nors labiau primena vėžiagyvį. Jo galva didelė, apsaugota šarvo, taip pat stambus ir kūnas, 35–55 mm ilgio, tamsiai rudas – tarsi aksominis, priekinės kojos rausiamosios, antsparniai odiški, sparnai plėviški, pilvelis tris kartus didesnis už krūtinę.

Kurklys – visaėdis, maitinasi šaknimis, šakniavaisiais, taip pat sliekais, lervomis, kitais vabzdžiais. Nimfos labiau augalėdės.

Vabzdžiai gerai jaučiasi lindėdami žemėje, bet ir skraido (iki 8 km), bėgioja, plaukioja. Į žemės paviršių išlenda retai, dažniausiai naktį. Jie mėgsta lengvą, drėgną ir derlingą žemę.

Pavasarį, gegužės mėnesį, kai įšyla žemė, kurkliai pradeda poravimosi sezoną, kuris trunka iki birželio pabaigos. Patinėliai kurkia išlindę iš urvų, kartais urvuose, dažniausiai drėgnose vietose. Patelės skraido ieškodamos kurkiančių patinų, poruojasi. Šie vabzdžiai yra itin vislūs (viena patelė dažniausiai padeda 200–500 ir daugiau kiaušinėlių), gerai prisitaikantys prie aplinkos sąlygų. Jų kiaušinėliai panašūs į skruzdėlių, tik didesni, o ką tik išsiritę kurkliukai primena neįprastai dideles skruzdėles.

Kurkliai gyvena žemėje, 10–15 cm gylyje, kur rausia urvus. Jie žiemoja iki 1–1,5 m gylio urve, sausose vietose.

Dažnai žmonės atsiveža šių kenkėjų norėdami pagerinti dirvožemį, atsigabendami derlingos žemės iš paupio ar kitur, o toje žemėje jau būna kurklių kiaušinėlių ar pačių kenkėjų.

Gamtoje kurkliais minta paukščiai (varnėnai, kovai), vabzdžiaėdžiai žinduoliai (kirstukai, kurmiai), taip pat vabalai žygiai, driežai, šunys.

Kaip naikinti?

Pirmiausia kurkliai naikinami dirbant žemę: giliai ariant dirvą rudenį ir purenant tarpueilius gegužę ir birželio pradžioje. Jeigu birželį išpurensime žemę 15–20 cm gylyje, daug kurklių kiaušinėlių išversime lauk. Juos belieka surinkti ir sunaikinti. Paukščiai taip pat noriai juos lesa.

Visą straipsnį skaitykite žurnale rasos nr. 11

Peržiūrėti visą numerį galite ČIA.

Dalintis