Ashburn +13,3 °C Debesuota
Sekmadienis, 10 Grd 2023
Ashburn +13,3 °C Debesuota
Sekmadienis, 10 Grd 2023

Kurkliai darže: ką daryti?

2019/06/13


Kurkliai, kurie į mūsų daržus dažnai atkeliauja su naujai atgabenta žeme, gali būti naikinami įvairiais necheminiais būdais.

Dr. Laisvūnė DUCHOVSKIENĖ LAMMC SDI Augalų apsaugos laboratorijos mokslo darbuotoja

 Vislūs vabzdžiai

Paprastasis kurklys (Gryllotalpa gryllotalpa) – tiesiasparnių būrio vabzdys, nors labiau primena vėžiagyvį. Jo galva didelė, apsaugota šarvo, taip pat stambus ir kūnas, 35–55 mm ilgio, tamsiai rudas – tarsi aksominis, priekinės kojos rausiamosios, antsparniai odiški, sparnai plėviški, pilvelis tris kartus didesnis už krūtinę.

Kurklys – visaėdis, maitinasi šaknimis, šakniavaisiais, taip pat sliekais, lervomis, kitais vabzdžiais. Nimfos labiau augalėdės.

Vabzdžiai gerai jaučiasi lindėdami žemėje, bet ir skraido (iki 8 km), bėgioja, plaukioja. Į žemės paviršių išlenda retai, dažniausiai naktį. Jie mėgsta lengvą, drėgną ir derlingą žemę.

Pavasarį, gegužės mėnesį, kai įšyla žemė, kurkliai pradeda poravimosi sezoną, kuris trunka iki birželio pabaigos. Patinėliai kurkia išlindę iš urvų, kartais urvuose, dažniausiai drėgnose vietose. Patelės skraido ieškodamos kurkiančių patinų, poruojasi. Šie vabzdžiai yra itin vislūs (viena patelė dažniausiai padeda 200–500 ir daugiau kiaušinėlių), gerai prisitaikantys prie aplinkos sąlygų. Jų kiaušinėliai panašūs į skruzdėlių, tik didesni, o ką tik išsiritę kurkliukai primena neįprastai dideles skruzdėles.

Kurkliai gyvena žemėje, 10–15 cm gylyje, kur rausia urvus. Jie žiemoja iki 1–1,5 m gylio urve, sausose vietose.

Dažnai žmonės atsiveža šių kenkėjų norėdami pagerinti dirvožemį, atsigabendami derlingos žemės iš paupio ar kitur, o toje žemėje jau būna kurklių kiaušinėlių ar pačių kenkėjų.

Gamtoje kurkliais minta paukščiai (varnėnai, kovai), vabzdžiaėdžiai žinduoliai (kirstukai, kurmiai), taip pat vabalai žygiai, driežai, šunys.

Kaip naikinti?

Pirmiausia kurkliai naikinami dirbant žemę: giliai ariant dirvą rudenį ir purenant tarpueilius gegužę ir birželio pradžioje. Jeigu birželį išpurensime žemę 15–20 cm gylyje, daug kurklių kiaušinėlių išversime lauk. Juos belieka surinkti ir sunaikinti. Paukščiai taip pat noriai juos lesa.

Visą straipsnį skaitykite žurnale rasos nr. 11

Peržiūrėti visą numerį galite ČIA.

Dalintis
2023/12/10

Rusiški grūdai užkariauja Lietuvos rinką

Europos Sąjunga (ES) Rusijai netaiko sankcijų, susijusių su žemės ūkio produktų eksportu, todėl rusiškų grūdų srautai sėkmingai keliauja į Bendriją. Kaimyninė Latvija jau užsitarnavo šalies, importuojančios didžiausius rusiškų...
2023/12/10

Prakartėlės pasklido po Rokiškio dvarą – unikali tradicija tęsiasi

Artėjant Kalėdoms Rokiškio dvaro centriniuose rūmuose atsivėrė naujai sukurtų prakartėlių paroda. Dvaro teritorijoje esančiame kluone lankytojų laukia nuolatinė jų ekspozicija, o apšviestuose oficinų languose jau šį savaitgalį...
2023/12/10

Hidroenergetikai dvaro sodyboje restauruoja stogą: „Esame bendruomenės nariai“

Hidroenergetikos įmonė Biržuvėnų dvaro sodybos (Telšių r.) buvusį kartono fabriką nuomojasi jau dvidešimt metų ir siekia apsaugoti šį kultūros paveldo objektą.
2023/12/10

Nepamirškime patikrinti, ar bitės saugiai žiemoja

Žiemos laikotarpiu bityne darbo netrūksta. Ruoštis ateinančiai vasarai niekada ne per ansti, o kaskart apeiti ir pasiklausyti, kaip žiemoja bitės – kiekvieno bitininko pareiga.
2023/12/10

Nuo kitų metų gegužės – nauji reikalavimai pavežėjams, kitiems vežimo paslaugų teikėjams

Siekiant mažinti šešėlį ir užtikrinti didesnį keleivių saugumą bei geresnį aptarnavimą, nuo kitų metų gegužės planuojama pakeisti keleivių vežimo už atlygį lengvaisiais automobiliais teisinį reglamentavimą. Tarp svarbiausių pokyčių &...
2023/12/10

Kaimas šventė naujojo tilto vardynas

Lietuvos kelių, žvyrkelių, tiltų būklė – viena iš svarbiausių patikimų temų peikti valdžią, politikus, biurokratus. Bet artėjant Kalėdoms būna išimčių – beveik stebuklų.
2023/12/10

Įvyko pirmosios žiemos sezono ristūnų žirgų lenktynės (nuotraukų galerija)

Šeštadienį, gruodžio 9-ąją, Širvintų hipodrome įvyko pirmos žiemos ristūnų žirgų lenktynės. Rungėsi 15 ristūnų ir vadeliotojų duetų, įveikę 1800 m distanciją.
2023/12/10

Ko reikia aplinkos apželdintojui: mylėti augalus ir nebijoti išsitepti

Lietuvos gyventojai pastaruoju metu vis daugiau dėmesio skiria savo namų ar sodybų aplinkos puoselėjimui, tad auga ir kraštovaizdžio bei dekoratyvinio apželdinimo specialistų paklausa. Dirbantys šioje srityje ne vienerius metus sako,...
2023/12/10

Milijonai įsisavinti. Išmokų meldinės nendrinukės „apsaugai“ nusipelno ne visi? (II)

Išgarsinto brangiausio Lietuvoje paukštelio meldinės nendrinukės išsaugojimas dosniai remiamas ne tik per europinę LIFE programą, bet ir iš žemės ūkiui bei kaimo plėtrai skiriamos paramos. Šio reto giesmininko gl...