Ashburn +8,4 °C Dangus giedras
Antradienis, 27 Vas 2024
Ashburn +8,4 °C Dangus giedras
Antradienis, 27 Vas 2024

Daržovės internetu

2022/07/15


Dainius ŠEPETYS


ŪP korespondentas

Trumposios maisto tiekimo grandinės yra vienas šiandienos agropolitikos prioritetų, juo labiau jei veikla vykdoma per socialinius tinklus, todėl neįmanoma nesižavėti Giedriaus ir Vilmos Dzikų daržininkystės ūkio lankstumu bei gebėjimu prisitaikyti prie klientų poreikių.

Pirmosios daržovės – studentiškam krepšy

Pirmąjį bandymą užsidirbti auginant daržoves tuometiniai Lietuvos veterinarijos akademijos studentai Giedrius ir Vilma padarė prieš 15 metų. „Tada studentiškame krepšyje pas tėvus, gyvenančius Josvainiuose, parsivežėm apie 20 kg svogūnų sodinukų ir juos pasodinom“, – šypsodamasis prisiminė Giedrius. Tąkart jauna šeima prikasė 200 kg svogūnų, pardavė juos ir nuo to viskas prasidėjo.

Kasmet auginamų daržovių plotas didėjo, plėtėsi jų įvairovė. Pradžioje jauni daržininkai užaugintą produkciją dažniausiai parduodavo Kaune, Žaliakalnio turguje, tačiau ilgainiui pastebėjo, kad žmonės nori, jog daržovės būtų pristatytos į jų namus. „Ypač tai pasakytina apie bulves, kurių žmonės užsisakydavo po maišą ar kelis“, – pasakojo Giedrius.

Jauna šeima mena, kaip skelbimus apie parduodamas bulves dėdavo į vietinius laikraščius, o vėliau ir į socialinius tinklus.

Suvėluosi, klientą prarasi

Prekiaudami turguose, vėliau mobiliuose ūkininkų turgeliuose, jaunieji daržininkai pastebėjo, kad įvairesnių daržovių turintys prekeiviai gerokai populiaresni nei tik bulves, burokėlius ir morkas atvežę žemdirbiai.

„Ir mes pradėjom daugiau sėti, šiandien turime beveik visko, net šakninių petražolių, pastarnokų, kurie pridėtinės vertės beveik nekuria, bet asortimentą praplečia“, – sakė Svilių kaime apie 4 ha dirbantis vyras.

Pernai daržininkai sukūrė savo puslapį feisbuke ir ten kiekvieną savaitę pateikia informaciją, ko pas juos galima įsigyti, nurodo produkcijos kainas. „Klientų ratas nuolat plečiasi, žmonės užsisako norimų daržovių, o mes jas pristatome nurodytu adresu“, – gan paprastą, bet kartu labai populiarėjančią verslo idėją atskleidė redakcijos pašnekovas. „Po trečio kliento skambučio telefono numerį išsisaugau, nes žinau, kad jis tampa nuolatiniu“, – aiškino daržininkas, paneigdamas nuomonę, kad tokia paslauga naudojasi tik pasiturintys žmonės. Pasak jo, dažniausiai daržoves tenka vežti į daugiabučius, o ne į prabangius mūrus, ir tai natūralu, nes ūkio produkcijos kainos tokios kaip turguose, tik vienas užsakymas turi būti bent 10 Eur.

Dar vienas pastebėjimas, kuriuo pasidalijo Giedrius, yra tai, kad jei žmogus užsisakė daržovių, jas būtina kitą dieną pristatyti, nes vėliau jam jų nebereikės – nusipirks kitur.

 

Ūkio palydovai – investicijos ir rizika

Giedrius ir Vilma savo ūkyje visus darbus atlieka patys. Todėl galima įsivaizduoti, kokie fiziniai ir emociniai krūviai tenka du vaikus auginantiems tėvams. Tačiau jie nesiskundžia ir džiaugiasi mažais ūkio pasiekimais.

Tiesa, daržininkai pasinaudojo ES parama smulkiems ūkiams ir už gautas lėšas nusipirko žemės ūkio technikos, kuri sumažino rankinį darbą. „Paramos gavimas nebuvo sklandus ir lengvas“, – pasakojo Giedrius, minėdamas sunkumus dėl PVM, komercinių pasiūlymų surinkimo ir smulkiam ūkiui privalomos didelės pinigų sumos turėjimo. „Mudu su žmona esam baigę aukštuosius mokslus ir tai vos susitvarkėm, o ką daryti mažai knygų krimtusiam eiliniam žemdirbiui?“ – apie netobulą paramos skyrimo tvarką kalbėjo ūkininkas.

Tėvų žemes dirbantys sutuoktiniai vieningai teigė, kad nelabai svarbu, kokias daržoves auginti, gerokai svarbiau, kiek gali į jas investuoti ir prisiimti gamtos negandų riziką. „Štai pasistatėme šiltnamį, kainavo apie 3 tūkst. Eur, bet jie sugrįš ne per vienerius metus“, – paprastą aritmetiką dėliojo Giedrius, užsimindamas, kad ūkiui dar būtų gerai nauji sandėliai, šaldytuvai. Bet tai, matyt, ateis su laiku...

Giedrius ir Vilma Dzikai, Dzikų daržininkystės ūkis, Žaliakalnio turgus

Svarbu atrasti savo nišą

Martynas LAUKAITIS


Lietuvos daržovių augintojų asociacijos valdybos pirmininkas

Daržininkystėje ūkio dydis, žvelgiant į hektarų skaičių, yra santykinis dalykas. Auginant braškes, 2 ha ūkis gali būti labai perspektyvus, o jei uogos noksta po priedangomis – dar ir labai pelningas. Bulves auginti verta turint bent 60 ha.

Viskas priklauso nuo ūkio modelio, kur, suprantama, produkcijos realizacijai tenka nepaskutinė vieta. Mes džiaugiamės kiekvienu derliaus pardavimo būdu, o ypač tuos, kurie tai sugeba padaryti taikydami trumpąją maisto tiekimo grandinę. Galvoti ir darbštūs daržininkai visada atranda savo prekybinę nišą, su kuo juos ir sveikinu.

 

Autoriaus ir G. ir J. DZIKŲ  šeimos nuotraukos

2022.07.15 Susijusios temos - skaitykite: Giedrius ir Vilma Dzikai, Dzikų daržininkystės ūkis, Žaliakalnio turgus
Dalintis
2024/02/27

Traktorių manifestacijos prablaivė politikus: EK žemės ūkyje siūlo permainas

Vakar, pirmadienį, vykusiam Europos Sąjungos (ES) Žemės ūkio ir žuvininkystės tarybos svarstymui Europos Komisija (EK) pateikė visą pluoštą siūlymų, kaip nuraminti piktus žemės ūkio sektoriaus protestus – pasiūlė sušvelninti ka...
2024/02/27

Žiemą žydėjusios svogūninės gėlės pražys ir kitais metais: kaip tai padaryti?

Žiemą aplink mus žiedų negausu, todėl smagu anksčiau laiko pražydinti tulpių, hiacintų ar narcizų. Bet jiems nužydėjus, gaila išmesti dar gyvybingus svogūnėlius. Pasilikime juos ir, jeigu viską teisingai padarysime, žiemą jie vėl padovanos ...
2024/02/27

Ar smulkiesiems Europos pieno gamintojams pavyks įveikti besitęsiančią pieno krizę?

Didžiausia pasaulyje pieno gamintoja yra Europos Sąjunga (ES). Tik ar pavyks išlaikyti lyderės pozicijas? Naujausioje USDA Pasaulio rinkų ir prekybos ataskaitoje nedviprasmiškai teigiama, kad 2024 m. ES perspektyvos prastos – p...
2024/02/27

Išsaugota vertinga pelkė

Sunaikinimo vos išvengusi Juodymų pelkė nuo 2023 m. tapo 371,9 ha ploto valstybės saugomu telmologiniu draustiniu, o daliai pelkės suteiktas „Natura 2000“ saugomų teritorijų tinklo buveinių apsaugai svarbios teritorijos (BAST) s...
2024/02/26

Žemės ūkio ministrai sutarė dėl atsako į krizinę padėtį žemės ūkyje

Atsižvelgdami į tebesitęsiančius ūkininkų protestus ir remdamiesi pirmininkaujančios Belgijos informacija bei Europos Komisijos parengtu neoficialiu dokumentu dėl reikalavimų supaprastinimo, Europos žemės ūkio ministrai vasario 26 d. Taryboje...
2024/02/26

Ūkio vystymo strategijų daug. Kur link sukti?

(VDU ŽŪA langas) Žemės ūkis yra sudėtingesnis nei daugelis kitų verslų, su kuriais paprastai lyginamas. Tai sąlygoja betarpiškas žemės ūkio sąryšis su gamta. Moksliniuose darbuose ir politiniuose dokumentuose bei sprendimuose pažymim...
2024/02/26

Protestuojantys Lenkijos ūkininkai tikrins, kas vežama per Lietuvos-Lenkijos sieną (papildyta ŽŪM komentaru; KRK reakcija)

Protestuojantiems Lenkijos ūkininkams ketinant nuo kovo 1 dienos savaitę blokuoti kelią Lietuvos-Lenkijos pasienyje, protesto organizatorius Karolis Pieczynskis (Karolis Piečynskis) sako, kad Lenkijos protestuotojai tikrins, kas vilkikais vežama p...
2024/02/26

V. Janulevičius: Vienintelis kelias nugalėti rusiją

Vakar Ukrainos prezidentas V. Zelenskis paskelbė, kiek ukrainiečių gyvybių nusinešė jau dvejus metus trunkantis plataus masto karas su rusija. 31 tūkstantis žmonių aukų.
2024/02/26

Pagal „off grid“ filosofiją gyvenantis dailininkas: „Vilnius dabar – mūsų kaimas“

Kai žinomas dailininkas Vygantas Vėjas nutarė mesti sostinę, dažnas stebėjosi. Kodėl buvusiam Vilniaus Užupio respublikos rezidentui, praeityje gyvenusiam Tokijuje, apkeliavusiam pusę pasaulio, reikėjo atsidurti vos ne džiunglėse prie Baltarusijos...