Ashburn +17,3 °C Debesuota
Pirmadienis, 25 Rgs 2023
Ashburn +17,3 °C Debesuota
Pirmadienis, 25 Rgs 2023

Naujas politinis sezonas: kokios žemdirbių viltys?

2022/09/15


Prasidėjo šaltas politinio rudens sezonas. Jis bus įtemptas. Seimo rudens darbų darbotvarkė išdėstyta net 46 puslapiuose. Joje – Prezidento ir Vyriausybės, Seimo frakcijų ir komitetų, atskirų parlamentarų iniciatyvos. Ką jos žada žemdirbiams – palengvėjimą ar naujas įtampas?

Apie tai su Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos (LŽŪBA) generaliniu direktoriumi Jonu SVIDERSKIU kalba „Ūkininko patarėjo“ korespondentė Irma DUBOVIČIENĖ.

Jonas Sviderskis, Seimo frakcijos, LŽŪBA, politinis sezonas– Noriu pradėti nuo tokio buitiško klausimo: kaip rengiatės energetikos žiemai? Seimas ketina taupyti mažindamas apšvietimą ir šildymą, o asociacijos administracija gal pereis prie darbo iš namų režimo?

– Žinote, tas vaidinimas pavadinimu „darbas iš namų“ bandant sutaupyti elektros ir šildymo kaštus atrodo juokingai. Čia nieko nesutaupai. Šildyti patalpas vis tiek reikia, o šildymą sumažinus, sakykime, dviem laipsniais, kai nesi darbe, grįžus į darbą bus daugiau išlaidų jį vėl dviem laipsniais pakelti. Taigi išleisi tą patį, jeigu ne daugiau. Tai tik plius dvi nedarbo dienos. Jei už jas nebūtų mokamas atlyginimas, niekas nebenorėtų dirbti iš namų. Reikia optimizuoti darbo vietas – iš kabinetų-salių pereiti į normalias patalpas.

– Pratęsiant šią temą... Drauge su partneriais – Lietuvos ūkininkų sąjunga, Lietuvos pieno gamintojų asociacija ir Lietuvos grūdų augintojų asociacija – kreipėtės į valdžią dėl žemės ūkio veiklos reglamentavimo ir mokesčių. Iš Vyriausybės tikimasi „esminių sprendimų keičiant padėtį: priimti kardinalius sprendimus žemės ūkio veiklos reglamentavimui bei administracinei naštai mažinti, sustabdyti naujų mokesčių žemdirbiams įvedimą bei atšaukti nors iki krizinio laikotarpio pabaigos jau įvestus“... Atsakymą į oficialų raštą jau gavote?

– Drąsiai galiu teigti – visi žemdirbiai dar niekada nebuvo taip nusivylę valdžia, kaip dabar. Teko dirbti ir bendrauti su buvusiomis valdžiomis: Sauliaus Skvernelio, Algirdo Butkevičiaus, Andriaus Kubiliaus, Algirdo Brazausko ir kt. Vyko dialogas, mus išklausydavo ir priimdavo atitinkamus sprendimus. Neiname į Vyriausybės rūmus tam, kad juose pasivaikščiotume.

Štai dabar keturios pagrindinės žemdirbių savivaldos organizacijos kreipėmės į premjerę dėl žemės ūkio veiklos reglamentavimo, esamų mokesčių sumažinimo ir naujų neįvedimo. Gavome atsakymą, pasirašytą kanclerės. Cituoju: „Vertindami kreipimesi išdėstytus argumentus ir teiginius, norėtume pažymėti, kad pagal Vyriausybės įstatymą teisė formuoti valstybės politiką atskirose srityse yra priskirta atitinkamoms ministerijoms, kurios taip pat įgaliotos organizuoti, koordinuoti ir kontroliuoti jos įgyvendinimą ministrui pavestose valdymo srityse. Atsižvelgdami į tai ir pagal Vyriausybės nutarimu pavestas ministrams valdymo sritis, maloniai prašytume Aplinkos ministeriją ir Žemės ūkio ministeriją pagal kompetenciją išnagrinėjus kreipimesi keliamus klausimus, atsakyti pareiškėjams (atsakymo kopiją pateikti Vyriausybės kanceliarijai ir Seimo kanceliarijai), o prireikus Vyriausybės sprendimo – pateikti suderintus pasiūlymus (sprendimo projektus).“

Taigi, kreipiamės į mešką, kad sudrausmintų vilką, kuris baigia išpjauti aveles, bet gauname pasiūlymą kreiptis į tą patį vilką. Argi ne pasityčiojimas? Ko ten daugiau besikreipti? Ir tai ne pirmas toks atsakymas. Tai aiškus signalas, kad žemdirbių atstovui (Ignui Jankauskui – red. pastaba) laikas išeiti iš Vyriausybės.

– Vyriausybė žada naujų mokesčių nesiūlyti, tačiau pristabdyti tai, kas jau įvesta?.. Už kokius „atidėjimus“ balsuotumėte, jei būtų Jūsų valia, ir kokius pateiktumėte argumentus?

– Tik žada, darbai priešingi. Štai vienas pavyzdžių: ne per seniausiai Vyriausybė žadėjo, kad akcizo lengvata dyzeliniam kurui, kurį naudoja žemdirbiai, nebus mažinama, kol to nebus visoje ES. Tačiau šiemet Seimui pateiktas įstatymo projektas, kad ūkiui 2024 m. tebus galima įsigyti 100 tonų dyzelino, o nuo 2025 metų – 50 tonų. Dabar gi Vyriausybė patvirtino oro taršos mažinimo priemonių planą, kuriame iki 2024 metų numato panaikinti visas mokestines lengvatas naudojamam iškastiniam kurui ir visiškai atsisakyti anglių bei naftos produktų vartojimo šilumos sektoriuje. Taigi, akcizų lengvatų dyzeliniam ir krosniniam kurui, kurį naudoja žemdirbiai ir kaimo gyventojai bei kaimo socialinės įstaigos (mokyklos, senelių namai, ligoninės ir kt.), nelieka! Angliai taip pat. Žemės ūkio ministerija informuoja, kad, cituoju, „pagal kompetenciją pastabų ir pasiūlymų neturi“. Greitai dienos šviesą išvys Vyriausybės nutarimas „Dėl nacionalinio vandenų srities plano 2022–2027 m.“ Ten vėl pagrindinis akcentas – reguliuoti, veržti apynasrį gamybai. Taigi, turim, ką turim, o turime tik deklaracijas apie gerovės valstybės kūrimą.

– Parlamento rudens darbų programoje atsispindi ekonominės ir geopolitinės realijos. Žemės ūkis patenka tarp prioritetų kuriant stiprią ir saugią Lietuvą, yra toks punktas: „Žemės ūkio ir maisto ūkio sektorių nepertraukiamos veiklos užtikrinimas, įvykus nenumatytoms ekstremaliosioms situacijoms. Verslo aplinkos gerinimas, mažinant verslui tenkančią administracinę naštą, liberalizuojant esamą teisinį reguliavimą.“ Skamba patraukliai. Ar įtikinamai?

– Kaip minėjau, viskas deklaratyvu, „ant popieriaus“ ir už valdiškus pinigus paskleista medijoms. Štai praėjusį penktadienį prezidiumo posėdyje paprašėme, kad Žemės ūkio ministerija pristatytų priemonių planą žemdirbiams paremti, kai iki padangių išaugo energetikos, trąšų ir kt. kainos. Juk tai nepertraukiamos veiklos užtikrinimas, esant ekstremaliai situacijai. Negavome nė vieno atsakymo, kuriuo galėtume bent kiek pasidžiaugti.

Jau seniai reikėjo priimti elementarius sprendimus – peržiūrėti reikalavimus vykdomiems investiciniams projektams dėl įsipareigojimų (jau dabar tos paramos prie tokių reikalavimų žmonės nebenori, ir nereikia stebėtis); persvarstyti RRF lėšas, skirtas pelkėms įrengti, jas nukreipiant pagal fondo paskirtį – ekonomikai gaivinti; atsisakyti akcizo mokesčio dyzeliniam ir krosniniam kurui; kompensuoti palūkanas įsigyjantiems dyzelinius elektros generatorius (juos naudojant, 1 kW kaina apie 30 ct, tai keletą kartų pigiau nei iš privataus tiekėjo); atsisakyti gamtos išteklių, taršos, žemės ir kt. mokesčių; apriboti neribotus vojažus-patikras į ūkius. Dabar jau iš Biržų važiuoja į Marijampolę, iš Klaipėdos – į Pakruojį. Ir ne po vieną, ir ne autobusu. Kas pasakys „gana“? Ar yra toks ar tokia Lietuvoje? Kol kas ne.

Štai šiandien gavau vieno ūkio vadovo laišką. Cituoju porą sakinių: „Jei situacija greitu metu nesikeis, planuojame naikinti pienininkystę ir atleisti 30 žmonių. Ačiū mūsų išrinktiesiems už „gerus“ sprendimus ir „gerovės valstybę“.“

– Žiauriai... Apie tai, manau, dar sulauksime žinių, bus itin aštrių pokalbių. Žemdirbiai turi Seimo Kaimo reikalų komiteto (KRK) palaikymą. Jo siūlymu numatyta spręsti kai kurias įsisenėjusias problemas. Įdomu, kad KRK ketina rasti sprendimą dėl įstrigusio vadinamojo Pieno įstatymo. Iki šiol suinteresuotos pusės buvo atsidūrusios aklavietėje. Kaip prognozuojate – šįkart sutarsite?

– Smagu, kad KRK grįžtama prie šio įstatymo. Jiems bus sunku. Jei pavyks, tai bus istorinis sprendimas. Kodėl? Esminis Pieno įstatymo projekto trūkumas yra tai, kad juo siekiama tik dalinių tikslų – suderinti derybinių galių pusiausvyrą tarp pieno perdirbėjų ir žalio pieno pardavėjų, į įstatymo reguliavimo sritį neįtraukiant galimų nesąžiningų ūkio subjektų, prekiaujančių pienu ir jo gaminiais. Sistemingai Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro atliekama kai kurių pieno produktų mažmeninių kainų struktūra įrodo, kad mažmeninėje pieno produktų kainoje didžiausia ir nuolat auganti pajamų dalis atitenka mažmeninei prekybai, o pieno gamintojams ir perdirbėjams paliekama mažiau nei 50 proc. vertės. Tereikia perkelti kai kurias ES direktyvines nuostatas, kad tai padaryti, reikia neprileisti „plaukuotos rankos“. Jau daugelį metų tai nepavyksta. Asociacija čia bejėgė, galime tik skatinti politikus priimti dorus sprendimus.

 

2022.09.15

Susijusios temos - skaitykite: Jonas Sviderskis, Seimo frakcijos, LŽŪBA, politinis sezonas, Žemės ūkio ministerija

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/09/24

Išgelbėtus gyvūnus Chersone gydo veterinaras lietuvis

Kėdainiai („Rinkos aikštė“). Kiek žmonių nuskendo Rusijos kariams susprogdinus Kachovkos elektrinės užtvanką, greičiausiai nebus tiksliai sužinota niekada, nes užgrobtą kairiąją Dniepro upės pusę okupantai neįleido tarptautinių ...
2023/09/24

Dzūkų žemyninės kopos kryžminėje mokslinių faktų ir dezinformacijos ugnyje

Pastaruoju metu viešoje erdvėje pasirodantys straipsniai, kuriuose apstu netikslios arba tikrovės neatitinkančios informacijos, sudaro įspūdį, kad žemyninių kopų atvėrimas Dzūkijos nacionaliniame parke yra grįstas savivale ir asmenine nauda...
2023/09/24

Nuo retos, tačiau itin sunkios ligos gelbsti skiepai

Ar pamenate, kada paskutinį kartą skiepijotės nuo stabligės? Ne? Specialistai atkreipia dėmesį, kad net menkas susižeidimas nešvariu, žemėmis užterštu, aštriu įrankiu, pavyzdžiui, dirbant sode ar darže, gali tapti šios ...
2023/09/24

Lenkų mokslininkai rado sprendimą, kuo pakeisti malkas

Mokslinių ir technologinių naujovių gausa mūsų amžių tikriausiai būtų galima lyginti su XVIII–XIX a. sandūroje vykusios industrinės revoliucijos laikotarpiu. Kai jau atrodo, daugiau nėra ką naujo sugalvoti, ieškoma sprendimų, kaip pan...
2023/09/24

Širvintos dairosi geriausio šių metų ūkio

Kasmet tradiciškai žemdirbiškos savivaldybės renka geriausius ūkininkus. Vienos savivaldybės jau apdovanojo savo „Metų ūkio“ nugalėtojos, kitos dar dairosi ir vertina. Nors Širvintų rajono vadžia surinko savą derli...
2023/09/24

Ligoti jurginai: ką daryti?

Jurginai gana atsparūs įvairioms ligoms ir kenkėjams. Dažnesnių pažeidimų pasitaiko tada, kai per žaizdas pakliūva ligų sukėlėjų. Labai svarbu ne tik laiku juos iškasti (po šalnų), bet ir tinkamai paruošti žiemoti, nes sveiki ...
2023/09/24

Mažės fitosanitarinių sertifikatų formų įvairovė

Valstybinė augalininkystės tarnyba (VAT) nuo lapkričio 1 d. išduos tos pačios formos fitosanitarinius sertifikatus augalų, augalinių produktų ir kitų objektų, vežamų į Rusijos Federaciją ir Baltarusijos Respubliką, eksportui ar reeksportui,...
2023/09/24

Ritos ekologiniame ūkyje trūksta pašarų

Šiaulių rajone, už Meškuičių miestelio, yra sena Gendvilų sodyba. Čia gyvena ūkininkė Rita Gendvilaitė ir jos 93 metų mama. Rita plėtoja ekologinį ūkį, laiko 4 melžiamas karves, 3 veršelius ir 3 telyčias, turi 6 sportinius žir...
2023/09/24

Papildomo lengvo uždarbio paieškos gali baigtis baudžiamąja atsakomybe

Lietuvos banko Finansinio raštingumo centras atkreipia dėmesį, kad rudenį ne vienas lietuvis dairosi naujų darbo iššūkių arba papildomų pajamų, tačiau neapdairumas gali baigtis liūdnai. Lietuvos banko vyriausioji teisininkė Mi...