Ar gali būti geresnis rudens simbolis nei geltoni lapai ir didžiuliai oranžiniai moliūgai?! Plačiai pasaulyje pripažinta daržovė ypatingu skoniu, universalumu ir originalumu užkariauja Lietuvoje vis daugiau smaližių. Kas jau kartą prisipažino meilę moliūgui, neišduos jo niekada. Juk moliūgas – tai ne tik sriuba. Tai – ir nuostabūs desertai.
Elžbieta MONKEVIČ
Instagramo paskyros @elzbieta.mon kūrėja
Moliūgus nulupkite, supjaustykite gabalėliais, sudėkite į popieriumi išklotą kepimo skardą, uždenkite aliuminio folija ir kepkite iki 180 °C įkaitintoje orkaitėje, kol moliūgas suminkštės. Priklausomai nuo daržovės rūšies, ji keps nuo 30 iki 40 min.
Galite kepti ir neluptus moliūgus: supjaustykite skiltelėmis, apverskite minkštimu į apačią, sudėkite į kepimo popieriumi išklotą skardą ir kepkite, kol suminkštės. Iškepusius nulupkite.
Iškepusį moliūgo minkštimą sutrinkite trintuvu. Dažniausiai naudojama tiršta tyrė – riebios grietinės konsistencijos, tad jeigu moliūgo masė labai vandeninga, nuvarvinkite iki reikiamos konsistencijos.
Tyrę sudėkite į užtraukiamus maišelius arba šaldyti skirtus indelius (apie 300–500 ml, jei planuotumėte kepti pyragus, gaminti padažus, arba 0,7–1 l, jei norėsite sriubų) ir užšaldykite.
Galite sudėti į sterilizuotus stiklainius ir pasterizuoti. Tačiau tyrę teks gana stipriai pagardinti druska ir cukrumi, taip pat trupučiu rūgšties.
Šaldyta tyrė gali būti visai be prieskonių ir tai suteiks jums didesnę laisvę gaminant.
Svarbu!
Desertams dažniausiai – net galima sakyti beveik visada – naudojama moliūgų tyrė. Ji nepamainoma, kai moliūgų daug, ir užima mažai vietos. O iš anksto paruošta padės sutaupyti laiko ir leis greičiau paruošti gaminį.
Vienas malonumas jas gaminti ir dar didesnis – valgyti. Iš vakaro užminkykite tešlą, ryte kepkite ir po namus pasklis malonus kvapas.
Reikės:
Įdarui:
Glajui:
Visi produktai, išskyrus sviestą, turi būti šalti. Miltus, cukrų, druską ir mieles sumaišykite. Supilkite pieną ir sudėkite moliūgo tyrę. Minkykite, kol tešla taps vienalytė, tada sudėkite gabaliukais supjaustytą minkštą sviestą. Vėl minkykite, kol išsiminkys sviestas. Tešla turi būti glotni, lygi ir truputį lipni. Suformuokite tešlos rutulį, įdėkite į dubenį, uždenkite ir įdėkite 12 val. į šaldytuvą.
Cukranendrių cukrų sumaišykite su cinamonu ir kardamonu. Kepimo popieriumi išklokite formą aukštais kraštais, patepkite dugną sviestu, pabarstykite trupučiu cukraus ir cinamono mišinio.
Tešlą plonai iškočiokite, patepkite minkštu sviestu, gausiai pabarstykite cukrumi su cinamonu. Suvyniokite vyniotinį, supjaustykite nedidelėmis bandelėmis ir sudėkite jas į kepimo formą palikdami tarpus. Uždenkite aliejumi patepta plėvele ir palikite kildintis valandą. Prieš kepdami bandelių viršų patepkite kiaušinio plakiniu.
Kepkite 180 °C orkaitėje (viršus–apačia) apie 30 min. Lengvai pravėsinkite bandeles, tada patepkite viršų grietinėlės sūriu, sumaišytu su cukraus pudra.
Drėgnų ir šokoladinių pyragų mėgėjams.
Reikės:
Įkaitinkite orkaitę iki 170 °C. Kekso formą (10 x 22 cm) išklokite kepimo popieriumi. Galite naudoti ir kvadratinę formą brauniui (20 x 20 cm).
Šokoladą ir sviestą pakaitinkite iki 35 °C temperatūros, svarbu neperkaitinti. Masė turi būti beveik skysta. Plakite šluotele iki vientisos masės. Moliūgo tyrę sumaišykite su kiaušiniais iki vientisos masės ir sujunkite su sviesto ir šokolado mišiniu.
Visas miltų rūšis sumaišykite, suberkite prieskonius, druską ir kepimo miltelius, sumaišykite abu mišinius. Tešla bus gana tiršta. Sukrėskite ją į formą, tolygiai paskleiskite, išlyginkite paviršių. Kepkite 170 °C temperatūroje apie 45 min. Ar keksas iškepęs, tikrinkite mediniu iešmeliu – jei sausas, galite traukti. Aušinkite 15 min. formoje, paskui ant grotelių.
Iškepusį keksą galite pabarstyti kakavos milteliais arba paglaistyti šokoladiniu glajumi.
Būtent taip iš paprasto pyrago padaromas šventinis. Tinka ir saldiems sumuštiniams, pudingams, ir atsilaužti gabaliuką.
Reikės:
Trupiniams:
Paruoškite dvi 25 cm ilgio kekso formas, patepkite jas minkštu sviestu, pabarstykite migdolų riekelėmis ir cukrumi.
Mieles sumaišykite su miltais ir druska.
Kiaušinius suplakite su cukrumi iki tirštos masės, sumaišykite su moliūgų tyre ir pienu. Suberkite tarkuotą apelsino žievelę. Pradėkite minkyti tešlą, dalimis dėkite sviestą. Tešla turi tapti glotni ir blizganti. Suformuokite rutulį ir palikite šaldytuve 6 arba daugiau valandų.
Trupiniams pagaminti sudėkite visus produktus į smulkintuvą ir įjunkite jį minutei – kol susidarys trupiniai.
Tešlą padalykite į 12–14 dalių, suapvalinkite ir suformuokite apvalias bandeles. Dėkite jas į formas, uždenkite ir palikite šiltoje vietoje, kad kiltų. Pyragas turi padvigubėti. Atsargiai patepkite paviršių tryniu (jei labai tirštas, galima atskiesti šaukštu vandens arba pieno), užberkite trupinių ir migdolų riekelių.
Kepkite maždaug 40 min. iki 170 °C įkaitintoje orkaitėje. Patikrinkite mediniu iešmeliu, ar pyragas iškepęs. Jeigu viršus greitai apkeps, apdenkite maistine aliuminio folija. Aušinkite 15 min. formoje, paskui ant grotelių.
Elžbietos Monkevič nuotraukos
2022-11-01 Susijusios temos - skaitykite: moliūgai, moliūgų desertai, moliūgų receptai