Ashburn +3,7 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 20 Kov 2023
Ashburn +3,7 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 20 Kov 2023

Ūkininkai su ministru pasikalbėjo „akis į akį“

2022/11/15


Akademijoje (Kėdainių r.) surengtas išplėstinis Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) prezidiumo posėdis, į kurį atvyko žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas, buvo skirtas iš ministro lūpų išgirsti atsakymus į žemdirbiams pačius aktualiausius klausimus. Būta ir pažadų, o į dalį klausimų aiškių atsakymų nesulaukta. Visgi džiugu, kad net po dvejus metus trukusių prašymų ministras pagaliau ryžosi susitikti su ūkininkais. Su jais K. Navickas bendravo beveik pustrečios valandos.

išplėstinis LŪS prezidiumo posėdis, ministras K. Navickas, su ūkininkais Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas.

Klausysimės meldinių nendrinukių?

Posėdžiui pirmininkavęs LŪS vicepirmininkas, Kupiškio rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas Zigmantas Aleksand­ravičius pirmiausia pasidžiaugė, kad Žemės ūkio ministerijai (ŽŪM) užėjo gerumo priepuolis ir šį kartą atvežė krūvelę knygų „Melioracija visiems“ (autorius Zenonas Kinderis). Melioracija Lietuvoje šiomis dienomis – viena aktualiausių temų, nes valstybė šiai sričiai skiria labai mažą finansavimą. Atvežtų dešimties knygelių užteko tik tądien posėdyje dalyvavusiems LŪS prezidiumo nariams.

„Gerbiamas ministre, mes labai ilgai ir kantriai laukėme šio susitikimo, – pradėjo pokalbį Z. Aleksandravičius. – Buvau vienas iš pirmųjų, kuris pareikalavo Jūsų eiti į pelkes ir klausytis meldinių nendrinukių čiulbėjimo. Tie klausimai iki skausmo mums visiems žinomi, atsakymų į juos negauname dvejus metus. Šiandien yra riba – arba mes išgirstame, kad tie visi mūsų prašymai kokiu nors būdu bus sprendžiami, arba imsimės drastiškų priemonių. Jau turime savo veiksmų planą, tai nebus vien streikų štabas. Manau, šiandien pokalbis turėtų būti labai tiesus, aiškus ir nedviprasmiškas. Tai yra mūsų gyvenimas. Jūsų gyvenimas yra tik kabinetuose ir laboratorijose.“

Z. Aleksandravičius priminė, kaip jis neseniai grįžo iš Kroatijos, kur buvo sprendžiami Europos Sąjungos (ES) ūkininkų reikalai. Pastebėjo, kad ir ten tas pat – problemos labai didelės, daugeliu atvejų valdžia ūkininkų nesupranta, neįsigilina į jų problemas. Kaimyninės Lenkijos žemės ūkio ministras taip pat nesusikalba su savo šalies žemdirbiais.

LŪS pirmininkas Raimundas Juknevičius, pakvietęs ministrą į tribūną, siūlė pradėti nuo bene aktualiausios neišsprendžiamos nūdienos problemos – dėl daugiamečių pievų. K. Navickas tikino, kad Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginis planas yra pateiktas Europos Komisijai (EK), daugiau derybų ir koregavimų jau beveik mėnesį nevyksta ir yra laukiama tik formalaus patvirtinimo. Ministras tvirtino, kad pavyko susiderėti dėl daugiamečių pievų ir ganyklų apibrėžimo, ir sakė tikintis, jog nuo kitų metų tas „klausimas užsidarys visam laikui“.

Nors dabar reikėtų atkurti 25 tūkst. ha pievų, sprendimo dėl to ŽŪM dar nepriėmė, nes, K. Navicko teigimu, vis ieškoma deklaravimo variantų, bus tariamasi su ūkininkais, kuriems tai yra ypač aktualu. Ministerija kreipėsi į EK dėl daugiamečių pievų ir ganyklų sankcijų reglamento įgyvendinimo. EK padarė nemažų nuolaidų, už kurias ministras esą esantis jai dėkingas.

Ar teks uždaryti ūkį?

Pakruojo rajono ūkininkų sąjungos pirmininko pavaduotojas Gedas Špakauskas klausė ministro, kas blogiausiu atveju laukia 100 ha ūkio, kuriame išarta 70 ha pievų – ar neteks uždaryti tokio ūkio, nes jame nėra gyvulių? K. Navickas tikino, kad visus konkrečius atvejus reikės spręsti atskirai, nes kol kas nėra tokių asmeninių istorijų. „Mūsų, kaip valstybės, paslankumas yra žymėti, kuriose vietose galime pridėti kultūrinių pievų, t. y. turėti tam tikrą susitarimą su ūkininkais, kad nereikėtų jų atkurti ten, kur struktūra yra iš esmės pasikeitusi“, – aiškino ministras.

Anykščių rajono ūkininkų sąjungos narys Dainius Arlauskas atsivežė konkretų pavyzdį: „Per 11 metų suariau daugiau kaip 500 ha pievų, karvių neturiu, įsipareigojau bankams, kreditoriams auginti grūdus. Pirkau ir nuomojuosi žemę. Ką man dabar reikės daryti?“, – klausė jis. Ministras atsakė, kad ne jis sukūręs šią problemą. D. Arlauskas nenusileido: „Jūs esate mūsų galva, mūsų atstovas. Pirkdamas žemę, investuodamas pinigus, imdamas kreditus tikėjausi užnugario, o ne priešiškumo.“ K. Navickas, aiškindamas situaciją, išreiškė viltį, jog ir ši problema turėtų būti išspręsta.

išplėstinis LŪS prezidiumo posėdis, ministras K. Navickas, su ūkininkais LŪS pirmininkas Raimundas Juknevičius ir posėdžiui pirmininkavęs vicepirmininkas Zigmantas Aleksandravičius.

Z. Aleksandravičius pastebėjo, kad nors ne šis ministras sukūrė tokią situaciją, tačiau jis turi imtis priemonių, kad toks absurdas būtų panaikintas, kitaip žemdirbiai gali imtis įvairių kraštutinių protesto priemonių. „Manau, kad šis klausimas nuvilnys iki pat ES žemės ūkio komisaro, jeigu reikės – ir iki Jungtinių Tautų Organizacijos. Negalime sunaikinti savo ūkių dėl kažkokių kvailų reikalavimų. Nėra taip, kad negalėtume susitarti, tik labai liūdna, kad ŽŪM nėra agronomų, nėra su kuo kalbėti apie žemę. Tai viena iš priežasčių, kodėl šiandien nesusišnekame“, – tvirtino Z. Aleksandravičius, kuriam susirinkę žemdirbiai pritarė plojimais.

LŪS vicepirmininkas, Plungės rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas Marijus Kaktys ragino keisti procedūras, pasak jo, ES neturi teisės žemdirbiams nurodinėti, kaip jie turi dirbti. „Turime principingai kelti klausimą, kad jei nėra gyvulių, tai nebereikia ir daugiamečių pievų. Praeis kažkiek metų ir vėl bus kalbama, kad nesipriešinome ir prisidarėme nesąmonių“, – pastebėjo jis.

Jurbarko rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas Raimundas Jovarauskas klausė, ar ŽŪM yra suskaičiavusi, kiek ūkininkai praras dirbamos žemės, kai bus „išimti iš gamybos“ 3 m šalia melioracijos griovių. Jurbarkiečio teigimu, yra tokių vietų, kur 10 ha laukas, o iš visų keturių pusių jį supa melioracijos grioviai.

Kauno rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas Mindaugas Maciulevičius kėlė kitą problemą. Pasak jo, viena didžiausių grėsmių – saulės elektrinės, kurioms skiriamos didelės investicijos ir kurios statomos pievose. „Juk tų pievų plotai, investuotojų teigimu, sumažės dar dešimtimis tūkstančių ha. Ar bus galimybė deklaruoti jas ne kaip statinių zonas, o pievas, kuriose ganysime avis?“ – klausė M. Maciulevičius. Jis pastebėjo, kad belgai, danai, airiai jau leidžia plotus su saulės kolektoriais deklaruoti kaip pievas.

Ministras K. Navickas tvirtino, kad to buvo klausta EK, o atsakymas toks – jeigu yra klasikinės saulės elektrinės, beveik prigludusios prie žemės, tai jų negalima deklaruoti kaip pievų. O jeigu jos bus pakeltos aukščiau, toks variantas – svarstytinas.

Išsiaiškinta ir padėkota...

Posėdyje taip pat aptartos strateginio plano keliamos aktualijos – deklaravimo taisyklės, deklaruojami plotai, geros agrarinės aplinkosauginės būklės reikalavimai, ekoschemos, kaimo plėtros priemonių veikla ir t. t. Ministro klausta dėl paramų panaudojimo neefektyvumo ir už tai metamų kaltinimų žemdirbiams, dėl valstybinės ir vietinės reikšmės keliuose įrengiamos saugaus eismo infrastruktūros, dėl valstybinės žemės, įsiterpusios tarp ūkininkų sklypų iki 1 ha.

Klausimų apie tai pateikė Kelmės rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas Martynas Puidokas, Kėdainių rajono ūkininkas Šarūnas Šiušė, Pakruojo rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas Albinas Navickas, Radviliškio krašto ūkininkų sąjungos pirmininkas Ignas Hofmanas ir kiti dalyvavę ūkininkai.

Posėdžiui pasibaigus M. Maciulevičius savo socialinio tinklo paskyroje parašė: „Šiandien Lietuvos ūkininkų sąjungos išplėstiniame prezidiumo posėdyje kūrėme pirtį ministrui! Temperatūra įkaito iki beveik maksimumo! Reziumė – normalus, konstruktyvus dialogas, diskusija su daug klausimų ir laukiamų sprendimų. Ačiū visiems už retai pasitaikančią gerą diskusiją.“

 

Autoriaus nuotraukos

2022.11.15

Stasys BIELSKIS

ŪP korespondentas

Susijusios temos - skaitykite: išplėstinis LŪS prezidiumo posėdis, ministras K. Navickas, su ūkininkais

Dalintis

2023/03/20

Trumposios maisto tiekimo grandinės: ko trūksta proveržiui?

VDU ŽŪA langas. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) Bioekonomikos plėtros fakulteto profesorė  dr. Vilma ATKOČIŪNIENĖ dalijasi įžvalgomis apie iššūkius, kylančius trumpųjų maisto tiekimo grandinių plėtrai.
2023/03/20

Nauji GAAB standartai ir ekoschemos – iššūkiai ir galimybės

Dauguma ūkininkų jau turbūt spėjo susipažinti su nauju Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginiu planu ir geros agrarinės ir aplinkosaugos žemės būklės (GAAB) standartais.
2023/03/20

Ragina laiku pasirūpinti burnos sveikata

Kovo 20-ąją, minint Pasaulinę burnos sveikatos dieną,  ligonių kasos drauge su medikais kviečia savo burnos ir dantų sveikata pradėti rūpintis daug atsakingiau: nepamiršti burnos higienos, tikrintis dantis profilaktiškai, o jiem...
2023/03/20

Bankų apklausa: naujų paskolų paklausa ir bankų norima prisiimti rizika mažėja

Pabrangęs skolinimasis, santūresni lūkesčiai dėl ateities ir įmonių investicijų atidėjimas sumažino paskolų paklausą, rodo naujausia Lietuvos banko atlikta komercinių bankų apklausa. Be to, ir patys bankai atsargiau vertina riziką ir kelia skolini...
2023/03/20

Konkurencijos taryba: laikinasis solidarumo įnašas gali iškreipti konkurenciją

Konkurencijos tarybos nuomone, Finansų ministerijos planuojamas laikinasis solidarumo įnašas, kurį turėtų mokėti dalis kredito įstaigų, gali iškreipti konkurenciją rinkoje ir pažeisti valstybės pagalbos taisykles.
2023/03/20

Svarbiausia – išmokti džiaugtis ir netapti vejos tarnais

Akivaizdu, kad pilkų, asfaltuotų privačių kiemų era baigėsi ir jau neįsivaizduojame sodybos be žolynėlio. Diskusijos dėl vejos praktiškumo liko antrame plane, bet vis dažniau karštai pasiginčijame, kaip ji turėtų atrodyti, ar būtina ...
2023/03/20

K. Navickas: pieno rinkoje gerų ženklų nematome

Vilnius, kovo 20 d. (BNS). Pieno rinkoje daug žadančių gerų ženklų nematyti, sako žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas, į Briuselį atvykęs tartis dėl finansinės Europos Komisijos (EK) paramos Lietuvos pieno ūkiams.
2023/03/20

Patvirtinti Šviečiamosios gyvulininkystės programos dalyviai

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas patvirtino 40 švietimo įstaigų, įtrauktų į Šviečiamąją gyvulininkystės programą, sąrašą.
2023/03/20

NVO fiksuoja potencialius socialinių tinklų manipuliacijos atvejus rinkimų agitacijos laikotarpiu

Savivaldybių tarybų ir merų rinkimų kampanijos metu socialiniame tinkle „Facebook“ užfiksuoti potencialūs bandymai dirbtinai padidinti tam tikrų kandidatų skelbiamo turinio matomumą. Reaguodamos į galimus pažeidimus, nevyriausybinės or...