Ashburn +28,2 °C Debesuota
Penktadienis, 19 Lie 2024
Ashburn +28,2 °C Debesuota
Penktadienis, 19 Lie 2024

Mažieji eksperimentai

2022/12/03


Smagu tyrinėti pasaulį ir savomis akimis išvysti, kaip iš sėklos ar kaulelio prasikala daigas ir išleidžia pirmuosius savo lapelius. Pateikiame keletą rastų idėjų, kaip sužadinti vaikų smalsumą, įskiepyti pirmąsias žinias apie gyvąją gamtą ir sodininkystę.

Avokadas. Iš avokado išimkite kaulą ir jį iš keturių pusių persmeikite mediniais smeigtukais. Pamerkite į pilną vandens stiklinę ar stiklainėlį (pagaliukai bus atrama) ir stebėkite, kaip po kurio laiko kaulelis įskils, apačioje pradės formuotis šaknis, o viršuje išdygs daigelis, kuris vėliau išskleis ir žalius lapelius.

Morkos. Maistui ruošdami patiekalus su morkomis, nupjaukite jų viršūnėles, o jas pamerkite į indelį su vandeniu. Galima priberti ir smulkių akmenukų, pripilti vandens ir įterpti morkų viršūnėles, kurios išleis lapelius taip nudžiugindamos mažuosius.

Daigų namelis. Iš akytųjų kempinių, dažniausiai naudojamų indams plauti, pagaminkite namelį. Ant plokščių paviršių užberkite įvairių sėklų, pavyzdžiui, kviečių, pipirnių ar kt., nuolat drėkinkite ir džiaukitės su vaikais žaliuojančiu nameliu.

Žaliosios šukuosenos. Į tuščius kiaušinių lukštus įberkite žemių, pasėkite saulėgrąžų, kviečių ar kitų sėklų. Ant lukštų nupieškite įvairių mimikų veidukus ir stebėkite, kaip kiaušininiai žmogučiai pasipuošia skirtingomis šukuosenomis.

Sėklų pirštinės. Į permatomų polietileno pirštinių pirštus įdėkite po sudrėkintą vatos pluoštelį, įberkite skirtingų sėklų, pavyzdžiui, morkų, pupų ir kt., užriškite pirštinę ir laikykite šiltoje šviesioje vietoje. Stebėkite, kaip dygsta skirtingi daigeliai.

Stiklainis su pupomis. Į stiklainį įdėkite sudrėkintą virtuvinį rankšluostį, o prie jo sienelės – pupą. Po savaitės įkiškite dar vieną netoliese, po dviejų – kitą. Nuolat drėkinkite rankšluostį ir stebėkite, kaip skirtingu laiku pupos leidžia daigelius.

Vaivorykštės spalvos. Į stiklinius indelius pripilkite vandens ir įlašinkite keletą lašų maistinių dažų. Įmerkite salierų kotų su lapais, salotų lapelių ar baltų gėlių ir stebėkite, kaip augalas geria spalvotą vandenį ir keičia spalvą.

Savadarbiai vazonai. Perpjaukite pusiau plastikinius butelius, nuimkite kamštelį, pradurkite skylutes, perverkite virvele ir pakabinkite. Įberkite žemių ir per siaurą butelio kaklelį atsargiai įsodinkite, pavyzdžiui, pomidoro daigelį. Pakabinkite tokį vazoną, reguliariai laistykite ir laukite derliaus.

Taip pat galima panaudotus tuščius plastikinius butelius perpjauti pusiau, užsukti kamštelį – tai bus dugnas, tada pradurti skylutes, perverti virveles ir įberti akmenukų, žemių, po to įsodinti norimus augalus. Galite šiuos vazonus iš butelių pagražinti įvairiomis spalvomis, pakabinti norimose vietose.

Bulviniai atspaudukai. Perpjaukite bulvę pusiau, su peiliuku išpjaukite įvairius raštus, figūras, duokite mažiesiems dailininkams dažų, popieriaus ir lai liejasi fantazija!

Sudygusios saldžiosios bulvės. Įmerkite visą ar perpjautą pusiau saldžiąją bulvę į stiklainiuką su vandeniu ir kartu su mažaisiais sodininkais stebėkite, kaip išlenda šaknelės, išdygsta daigeliai. Ant bulvių su flomasteriais galima išpiešti veidukus ir šypsenėles.

Žurnalo „Rasos“ archyvas

Dalintis
Politika