Ashburn +23,4 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 31 Geg 2023
Ashburn +23,4 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 31 Geg 2023

Mažieji eksperimentai

2022/12/03


Smagu tyrinėti pasaulį ir savomis akimis išvysti, kaip iš sėklos ar kaulelio prasikala daigas ir išleidžia pirmuosius savo lapelius. Pateikiame keletą rastų idėjų, kaip sužadinti vaikų smalsumą, įskiepyti pirmąsias žinias apie gyvąją gamtą ir sodininkystę.

Avokadas. Iš avokado išimkite kaulą ir jį iš keturių pusių persmeikite mediniais smeigtukais. Pamerkite į pilną vandens stiklinę ar stiklainėlį (pagaliukai bus atrama) ir stebėkite, kaip po kurio laiko kaulelis įskils, apačioje pradės formuotis šaknis, o viršuje išdygs daigelis, kuris vėliau išskleis ir žalius lapelius.

Morkos. Maistui ruošdami patiekalus su morkomis, nupjaukite jų viršūnėles, o jas pamerkite į indelį su vandeniu. Galima priberti ir smulkių akmenukų, pripilti vandens ir įterpti morkų viršūnėles, kurios išleis lapelius taip nudžiugindamos mažuosius.

Daigų namelis. Iš akytųjų kempinių, dažniausiai naudojamų indams plauti, pagaminkite namelį. Ant plokščių paviršių užberkite įvairių sėklų, pavyzdžiui, kviečių, pipirnių ar kt., nuolat drėkinkite ir džiaukitės su vaikais žaliuojančiu nameliu.

Žaliosios šukuosenos. Į tuščius kiaušinių lukštus įberkite žemių, pasėkite saulėgrąžų, kviečių ar kitų sėklų. Ant lukštų nupieškite įvairių mimikų veidukus ir stebėkite, kaip kiaušininiai žmogučiai pasipuošia skirtingomis šukuosenomis.

Sėklų pirštinės. Į permatomų polietileno pirštinių pirštus įdėkite po sudrėkintą vatos pluoštelį, įberkite skirtingų sėklų, pavyzdžiui, morkų, pupų ir kt., užriškite pirštinę ir laikykite šiltoje šviesioje vietoje. Stebėkite, kaip dygsta skirtingi daigeliai.

Stiklainis su pupomis. Į stiklainį įdėkite sudrėkintą virtuvinį rankšluostį, o prie jo sienelės – pupą. Po savaitės įkiškite dar vieną netoliese, po dviejų – kitą. Nuolat drėkinkite rankšluostį ir stebėkite, kaip skirtingu laiku pupos leidžia daigelius.

Vaivorykštės spalvos. Į stiklinius indelius pripilkite vandens ir įlašinkite keletą lašų maistinių dažų. Įmerkite salierų kotų su lapais, salotų lapelių ar baltų gėlių ir stebėkite, kaip augalas geria spalvotą vandenį ir keičia spalvą.

Savadarbiai vazonai. Perpjaukite pusiau plastikinius butelius, nuimkite kamštelį, pradurkite skylutes, perverkite virvele ir pakabinkite. Įberkite žemių ir per siaurą butelio kaklelį atsargiai įsodinkite, pavyzdžiui, pomidoro daigelį. Pakabinkite tokį vazoną, reguliariai laistykite ir laukite derliaus.

Taip pat galima panaudotus tuščius plastikinius butelius perpjauti pusiau, užsukti kamštelį – tai bus dugnas, tada pradurti skylutes, perverti virveles ir įberti akmenukų, žemių, po to įsodinti norimus augalus. Galite šiuos vazonus iš butelių pagražinti įvairiomis spalvomis, pakabinti norimose vietose.

Bulviniai atspaudukai. Perpjaukite bulvę pusiau, su peiliuku išpjaukite įvairius raštus, figūras, duokite mažiesiems dailininkams dažų, popieriaus ir lai liejasi fantazija!

Sudygusios saldžiosios bulvės. Įmerkite visą ar perpjautą pusiau saldžiąją bulvę į stiklainiuką su vandeniu ir kartu su mažaisiais sodininkais stebėkite, kaip išlenda šaknelės, išdygsta daigeliai. Ant bulvių su flomasteriais galima išpiešti veidukus ir šypsenėles.

Žurnalo „Rasos“ archyvas

Dalintis
2023/05/31

Aplinkos ministras su mokslininkais ir ūkininkais tęsia diskusijas dėl pakrančių apsaugos juostų

Trečiadienį aplinkos ministras Simonas Gentvilas susitikime su mokslininkais, šalies ūkininkų organizacijų ir Žemės ūkio ministerijos atstovais diskutavo apie pakrančių apsaugos juostų nustatymą ir sutarė, kad pagal Aplinkos ministro įsakym...
2023/05/31

KTU alumno iniciatyva – aukščiausia pasaulyje medinė statula, pagerinusi Gineso rekordą

Neseniai Anykščių regioninio parko lankytojus pradžiugino naujas objektas, papildęs gamtos kraštovaizdį – medinė skulptūra. Visai šalia Puntuko akmens atsiradęs meno kūrinys vaizduoja žaltį, apsivijusį medinį stulpą. Ned...
2023/05/31

Spartinama 5G ryšio plėtra atvers naujų galimybių valstybinės reikšmės keliuose ir miestuose

Nenutrūkstamas 5G ryšys per Lietuvą einančioje magistralėje „Via Baltica“ ir kituose valstybinės reikšmės keliuose, aukštos kokybės ryšys eismo dalyviams, jų transporto priemonėms ir išmaniosioms tran...
2023/05/31

Keliaujantis Aristavėlės dvaras

Plungė („Žemaitis“). Praėjusią savaitę šalia Stalgėnų seniūnijos buvo įsikūrusi mobili ir interaktyvi dvaro ekspozicija „Keliaujantis Aristavėlės dvaras“ – unikalus projektas, kviečiantis susipažinti su dvarų k...
2023/05/31

Nutarta – karantino metu apriboti artimi kontaktai neprieštaravo Konstitucijai

Konstitucinis Teismas (KT) šios dienos nutarimu pripažino, kad Vyriausybės 2020 m. lapkričio 4 d. nutarimo Nr. 1226 „Dėl karantino Lietuvos Respublikos teritorijoje paskelbimo“ 2.1.8.1 papunkčio (2021 m. gegužės 19 d. redakcija)...
2023/05/31

Kompensacijos dujoms išliks iki šių metų pabaigos

Vyriausybė pritarė Energetikos ministerijos pateiktam siūlymui antrąjį šių metų pusmetį iš dalies kompensuoti gyventojams gamtinių dujų kainą ir tam numatoma skirti 54 mln. eurų. Gyventojams kompensacija bus administruojama automati&...
2023/05/31

„Linas Agro Group”: pajamos augo, pelnas traukėsi

AB „Linas Agro Group“ ir jos valdomų įmonių (Grupės) 2022–2023 finansinių metų devynių mėnesių konsoliduotos pajamos viršijo 1,5 mlrd. Eur ir buvo 11 % didesnės, lyginant su ankstesniais metais (1,3 mlrd. Eur).
2023/05/31

Žinomas kraštietis užsimojo apeiti visas seniūnijas

Kėdainiai („Rinkos aikštė“). Žinomas krašto senjoras, buvęs ilgametis Dotnuvos slaugos namų direktorius Vytautas Gogaitis vasarą sutinka mesdamas sau ištvermės iššūkį! Veiklus, energingu žingsniu i&sc...
2023/05/31

Iš sąrašo pašalintos klaidingai pažymėtos trąšos

Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos (Augalininkystės tarnyba) informuoja, kad iš Prancūzijos kompetentingos institucijos gavo įspėjamąjį pranešimą dėl trąšų pagamintų Kinijoje, kurios yra paženklint...