Ashburn -1,4 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 5 Vas 2023
Spausdintų leidinių prenumerata
Ashburn -1,4 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 5 Vas 2023

Mažieji eksperimentai

2022/12/03


Smagu tyrinėti pasaulį ir savomis akimis išvysti, kaip iš sėklos ar kaulelio prasikala daigas ir išleidžia pirmuosius savo lapelius. Pateikiame keletą rastų idėjų, kaip sužadinti vaikų smalsumą, įskiepyti pirmąsias žinias apie gyvąją gamtą ir sodininkystę.

Avokadas. Iš avokado išimkite kaulą ir jį iš keturių pusių persmeikite mediniais smeigtukais. Pamerkite į pilną vandens stiklinę ar stiklainėlį (pagaliukai bus atrama) ir stebėkite, kaip po kurio laiko kaulelis įskils, apačioje pradės formuotis šaknis, o viršuje išdygs daigelis, kuris vėliau išskleis ir žalius lapelius.

Morkos. Maistui ruošdami patiekalus su morkomis, nupjaukite jų viršūnėles, o jas pamerkite į indelį su vandeniu. Galima priberti ir smulkių akmenukų, pripilti vandens ir įterpti morkų viršūnėles, kurios išleis lapelius taip nudžiugindamos mažuosius.

Daigų namelis. Iš akytųjų kempinių, dažniausiai naudojamų indams plauti, pagaminkite namelį. Ant plokščių paviršių užberkite įvairių sėklų, pavyzdžiui, kviečių, pipirnių ar kt., nuolat drėkinkite ir džiaukitės su vaikais žaliuojančiu nameliu.

Žaliosios šukuosenos. Į tuščius kiaušinių lukštus įberkite žemių, pasėkite saulėgrąžų, kviečių ar kitų sėklų. Ant lukštų nupieškite įvairių mimikų veidukus ir stebėkite, kaip kiaušininiai žmogučiai pasipuošia skirtingomis šukuosenomis.

Sėklų pirštinės. Į permatomų polietileno pirštinių pirštus įdėkite po sudrėkintą vatos pluoštelį, įberkite skirtingų sėklų, pavyzdžiui, morkų, pupų ir kt., užriškite pirštinę ir laikykite šiltoje šviesioje vietoje. Stebėkite, kaip dygsta skirtingi daigeliai.

Stiklainis su pupomis. Į stiklainį įdėkite sudrėkintą virtuvinį rankšluostį, o prie jo sienelės – pupą. Po savaitės įkiškite dar vieną netoliese, po dviejų – kitą. Nuolat drėkinkite rankšluostį ir stebėkite, kaip skirtingu laiku pupos leidžia daigelius.

Vaivorykštės spalvos. Į stiklinius indelius pripilkite vandens ir įlašinkite keletą lašų maistinių dažų. Įmerkite salierų kotų su lapais, salotų lapelių ar baltų gėlių ir stebėkite, kaip augalas geria spalvotą vandenį ir keičia spalvą.

Savadarbiai vazonai. Perpjaukite pusiau plastikinius butelius, nuimkite kamštelį, pradurkite skylutes, perverkite virvele ir pakabinkite. Įberkite žemių ir per siaurą butelio kaklelį atsargiai įsodinkite, pavyzdžiui, pomidoro daigelį. Pakabinkite tokį vazoną, reguliariai laistykite ir laukite derliaus.

Taip pat galima panaudotus tuščius plastikinius butelius perpjauti pusiau, užsukti kamštelį – tai bus dugnas, tada pradurti skylutes, perverti virveles ir įberti akmenukų, žemių, po to įsodinti norimus augalus. Galite šiuos vazonus iš butelių pagražinti įvairiomis spalvomis, pakabinti norimose vietose.

Bulviniai atspaudukai. Perpjaukite bulvę pusiau, su peiliuku išpjaukite įvairius raštus, figūras, duokite mažiesiems dailininkams dažų, popieriaus ir lai liejasi fantazija!

Sudygusios saldžiosios bulvės. Įmerkite visą ar perpjautą pusiau saldžiąją bulvę į stiklainiuką su vandeniu ir kartu su mažaisiais sodininkais stebėkite, kaip išlenda šaknelės, išdygsta daigeliai. Ant bulvių su flomasteriais galima išpiešti veidukus ir šypsenėles.

Žurnalo „Rasos“ archyvas

Dalintis
2023/02/04

Sutrypė Pieno įstatymą?

Tauragės rajono Girininkų kaime ūkininkaujantis, pieninių karvių bandą laikantis Egidijus Kleinaitis, neapsikentė pieno supirkėjų savivalės ir ketvirtadienio rytą pieno išvežti jau nebedavė.
2023/02/04

Brandiname pieno ūkių tragediją

„Žemės ūkio ministerijoje (ŽŪM) trečiadienį posėdžiavusi visuomeninė Pieno taryba konstatavo, jog kažkas kaltas, kad žemdirbiai dėl kritusių pieno supirkimo kainų likviduoja ūkius, tačiau kaip bus toliau – atsakymo nerasta“,...
2023/02/03

Pienininkai kyla į kovą dėl supirkimo kainų

Nematydami kitos išeities dėl drastiškai nukritusių pieno supirkimo kainų,  Lietuvos pieno gamintojai nuo kalbų pereina prie protestų. Vasario 6-ąją visoje šalyje  organizuojama akcija „Kas didesnis Skrudžas: p...
2023/02/04

VVTAT skelbia ataskaitas apie 2022 m. vykdytą ūkio subjektų veiklos stebėseną

Valstybinė vartotojų teisių tarnyba (VVAT) praėjusiais metais, kaip ir iki anksčiau, vykdė ūkio subjektų stebėseną 4 srityse: reklamos, nesąžiningos komercinės veiklos, nesąžiningų sutarčių sąlygų ir nuotolinės prekybos. Stebėsena vykdyta konkreči...
2023/02/04

Penktadalis lietuvių „juodai dienai“ neatsideda nė kiek

Aukštos infliacijos sąlygomis Lietuvos gyventojams nemenku iššūkiu tampa pasirūpinti pakankamo dydžio finansine pagalve ir atsidėti ateičiai. Kaip rodo kreditų valdymo bendrovės „Intrum“ paskelbtos naujausios Europ...
2023/02/04

Erdvioje Gustonių sodyboje namų šilumą patiria ir globojami vaikai

Pasvalio rajone 48 globėjai augina 73 vaikus, be to, yra keturi budintys globėjai, pasiruošę visą parą priimti vaikus, jeigu jų šeimoje dėl priežiūros ir saugumo staiga iškilo rimtų problemų. Gustoniuose gyvenanti Viktorija Ob...
2023/02/04

Plungiškis užsimojo pastatyti darželį Kenijoje

Dažnas, apsilankęs trečiojo pasaulio šalyse, pradeda labiau vertinti tai, ką turime čia, Lietuvoje, tačiau ne kiekvienas imasi veiksmų, kad suteiktų realią pagalbą skurdžiau gyvenantiems žmonėms. Keli lietuviai pasiryžo prisiimti tokią soci...
2023/02/04

Santaros klinikų medikai: vėžio diagnozavimo ir gydymo būdai kartais primena fantastinių filmų scenarijus

Vasario 4 d. minima Pasaulinė kovos su vėžiu diena. Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikose per metus gydoma virš 4000 naujų vėžio atvejų – čia diagnozuojami ir gydomi visų rūšių navikai vaikams ir suaugusiesiems, gy...
2023/02/04

Tarsi vyšnios... ant palangės žiemą

Ar esate matę žiemą ant palangės vyšnias? Jeigu einant pro langą taip pasirodė, iš tiesų tai optinė apgaulė: ryškiaspalvėmis raudonomis arba oranžinėmis uogytėmis iš tolo švyti vėlyvosios kiauliauogės „karo...