Ashburn +11,7 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 23 Kov 2023
Ashburn +11,7 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 23 Kov 2023

Žiema prasidėjo rudens pabaigoje

2022/12/15


Meteorologinė žiema, arba laikotarpis, kai vidutinė paros oro temperatūra tampa neigiama, šiemet beveik visoje Lietuvoje prasidėjo lapkričio 17 d., t. y. vidutiniškai 3,5 savaitės anksčiau nei įprastai. Remiantis daugiamečiais duomenimis, meteorologinė žiema Lietuvoje prasideda apie gruodžio 11 d. Nors paskutinius kelerius metus žiemą oro temperatūra gana dažnai smarkiai svyruoja ir būna tai teigiama, tai neigiama, šiemet žiemiški orai atėjo užtikrintai – šaltis užsuko ne kelioms dienoms, o įsitvirtino ilgesniam laikui.

Reiškinių įvairovė

Nieko nelaukdamas, su šalčiu atkeliavo ir sniegas, pirmiausia nubalinęs pietinių ir rytinių šalies rajonų žemę. Negausiai pasnyguriavo ir kitomis lapkričio bei gruodžio dienomis, o prasidėjus kalendorinei žiemai į šalį atkeliavo ir didesnė meteorologinių reiškinių įvairovė. Gruodžio 5–6 d. daug kur šalyje eismo ir judėjimo sąlygas sunkino lijundra, keliai ir šaligatviai buvo tapę čiuožyklomis. Lijundra – tai ledo sluoksnis, susidarantis ant įvairių paviršių, kai lyja lietus (arba dulksnoja), o vandens lašeliai, patekę ant šalto (< 0 °C) paviršiaus, greitai prišąla.

Gruodžio 7–8 d., praslinkus ciklonui, lijundros paliktas ledo sluoksnis pasislėpė po storėjančia sniego danga. Daugiausia sniego minėtomis dienomis kliuvo Vakarų Lietuvai – Žemaičių aukštumoje esančiuose rajonuose formavosi šlapio sniego apdraba. Sniego neatlaikė ne tik medžių šakos, bet ir elektros linijos: be elektros buvo likę mažiausiai 4 tūkst. vartotojų.

Šlapio sniego apdraba – viena iš apledėjimo rūšių, kai šlapio sniego sluoksnis prilimpa prie laidų, medžių ir kitų (dažniausiai horizontalių) paviršių. Apdraba paprastai susidaro krintant šlapdribai, kai oro temperatūra svyruoja apie 0 °C arba būna teigiama, o kai oro temperatūra tampa žemesnė nei 0 °C, šlapias sniegas sušąla tankiu, daugiau ar mažiau tolygiu sluoksniu, tad laužo medžius, nutraukia elektros laidus ir kt.

Šaltuoju metų laiku į Lietuvą gali užklysti pietiniai ciklonai. Jie įprastai būna sukaupę daug drėgmės – vasarą sulaukiama gausaus ir ilgai trunkančio lietaus, o žiemą – sniego arba mišrių kritulių. Būtent iš Pietų atslinkęs ciklonas gruodžio 11 d. pasiekė Lietuvą – daug kur snigo smarkiai, o dėl stiprėjančio vėjo pustė, kilo pūgos, kai kur itin suprastėjo matomumas. Ciklonas trauktis neskubėjo ir virš Lietuvos sukosi ilgiau nei parą.

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, antradienį, gruodžio 13 d. rytą, storiausia sniego danga buvo Tauragnuose (Utenos r.) – 39 cm, Vėžaičiuose (Klaipėdos r.) ir Leckavoje (Mažeikių r.) – 35 cm, Kartenoje (Kretingos r.) ir Laukuvoje (Šilalės r.) – 33 cm, Buivydžiuose (Vilniaus r.) ir Mažeikiuose – 32 cm, Guntauninkuose (Ignalinos r.) ir Puvočiuose (Varėnos r.) – po 31 cm, kitur sniego dangos storis siekė 12–30 cm.

Ploniausia sniego danga (iki 15 cm) buvo susidariusi apie Kauną, Kėdainius ir Panevėžį. Sniegas problemų sukėlė ne tik kelininkams ir daugumai šalies gyventojų, bet ir sutrikdė Vilniaus, Kauno bei Palangos oro uostų darbą – kai kurie skrydžiai vėlavo, kiti buvo atšaukti, keli į Lietuvą skrendantys orlaiviai buvo nukreipti į kitus oro uostus.

Ar ši žiema išskirtinė?

Gali pasirodyti, kad ši žiema yra kaip niekada ankstyva ir snieguota, tačiau panašios meteorologinės sąlygos buvo 2010 m. gruodį, o dabar sniego danga yra net mažesnė nei buvusi 2020–2021 m. žiemos sezonu.

Vertėtų paminėti, kad ši žiema kol kas neišsiskiria ir temperatūra – tik pavienėmis naktimis Rytų Lietuvoje temperatūra krito iki –12 °C ar –8 °C, Vakarų Lietuvoje iki –12°C ar –7 °C.

Prognozė

Artimiausiomis dienomis smarkaus sniego neprognozuojama. Ketvirtadienio naktį vietomis pustys, Pietų Lietuvoje pasnigs, pūs stiprokas pietų, pietryčių vėjas, oras šals iki –13 °C ir –8 °C. Dieną taip pat daug kur numatomas sniegas, vėjas rims, termometrai rodys nuo –8 °C iki –3 °C.

  • Penktadienį tiek naktį, tiek dieną temperatūra išliks panaši, dieną pasnigs šalies pietryčiuose.
  • Šeštadienio naktį sniegas numatomas daug kur, dieną jau tik vietomis, pūs besikeičiančios krypties 4–9 m/s vėjas, dieną termometrai rodys nuo –8 °C iki –3 °C, pajūryje bus 1–3 °C šilumos.
  • Sekmadienį stiprės vėjas, pajūryje gūsiai sieks 15–17 m/s, naktį oras daug kur šals iki –11 °C arba –6 °C, pajūryje – iki 0–2 °C šilumos, o dieną termometrai rodys –5–0 °C, šalies vakaruose 1–3 °C šilumos, daug kur protarpiais numatomi krituliai, vyraus sniegas.

 

LHMT Meteorologinių ir aviacinių stebėjimų skyriaus vyriausioji specialistė Justina KAZLAUSKIENĖ

Dalintis

2023/03/23

Šakiečiai pribrendo – vienysis

ŪP korespondentė Milda JONKIENĖ. – Šakių krašto ūkininkai kovo 20 d. susirinko į naujai įsikūrusios Šakių rajono ūkininkų sąjungos (ŠRŪS) pirmąjį susirinkimą. Jame prisistatė organizacijos iniciatoriai, steigėjai,...
2023/03/23

Pieno ūkininkai prie Seimo rengia protestą, reikalaus K. Navicko atsistatydinimo

Vilnius, kovo 23 d. (BNS). Lietuvos pieno gamintojų asociacija (LPGA) ketvirtadienį prie Seimo rengia, jų teigimu, didžiausią pastarojo meto protesto akciją, kurios metu ūkininkai reikalaus bent 40 mln. eurų paramos ir žemės ūkio ministro Kęstučio...
2023/03/22

Seime svarstoma, ar drausti prekybininkams skirti baudas tiekėjams

Vilnius, kovo 22 d. (BNS). Ekonomikos ir inovacijų ministerijai tvirtinant, kad didžioji prekybos tinklų dalis atsisakė nepagrįstų baudų tiekėjams sutrikus prekių pristatymui, Konkurencijos tarybos atstovė teigia, kad iš tiekėjų sulaukiama ...
2023/03/22

Klaipėdos ir Kretingos rajonuose pareigūnai aptiko nelegalų tabako fabriką

Muitinės kriminalinės tarnybos (MKT) pareigūnai, bendradarbiaudami su Lietuvos policijos pareigūnais ir Klaipėdos apygardos prokuratūra, Klaipėdos ir Kretingos rajonuose aptiko nelegalų tabako fabriką ir sandėlį. Sulaikyta 11 asmenų – Lietuv...
2023/03/22

Juodalksnio bandomųjų želdinių matavimas

Valstybinės miškų tarnybos Miško genetinių išteklių skyriaus specialistai kasmet matuoja ir vertina miško medžių palikuonių bandomuosius želdinius.  
2023/03/22

Viceministras: valstybės paramą galės gauti daugiau smulkių šiltnamių ūkių

Vilnius, kovo 22 d. (BNS). Daržovių šiltnamiuose augintojams prašant dosnesnės valstybės paramos, žemės ūkio viceministras sako, kad dabar į ją galės pretenduoti ir mažesnių šiltnamių savininkai. Paulius Astrauskas sako, kad m...
2023/03/22

Siekiama stiprinti pieno pardavėjų derybines galias

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) inicijuoja Pieno įstatymo projekto pakeitimus, siekdama iš esmės išspręsti problemas, kurias dėl smarkiai kritusių pieno supirkimo kainų patiria pieno pardavėjai. Esminė nuostata – atsisakyti žalio ...
2023/03/22

Trąšas naudokime atsakingai

Valstybinė augalininkystės tarnyba (VAT) akcentuoja, kad trąšas į žemę reikia berti saikingai, atsakingai ir laikantis gamintojų rekomendacijų arba tręšimo grafiko. Taip pat ūkininkams primena, kad galima naudoti tik į Identifikavimo...
2023/03/22

Europos Komisija pasiūlė bendrus kovos su ekologiniu manipuliavimu ir klaidinančiais ekologiškumo teiginiais kriterijus

Šiandien Europos Komisija (EK) pasiūlė bendrus kovos su ekologiniu manipuliavimu ir klaidinančiais ekologiškumo teiginiais kriterijus. Šis pasiūlymas suteiks vartotojams daugiau aiškumo, jie galės būti tikresni, kad tai...