Ashburn +7,6 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 27 Kov 2023
Ashburn +7,6 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 27 Kov 2023

Ūkiuose – prieškalėdinis darbymetis

2022/12/23


Ant šventinio stalo vienas iš pagrindinių patiekalų būna kepsnys. Kas kepa žąsį, kas kalakutą, kai kas pirmenybę teikia kiaulienai, o kiti gamina avienos patiekalus. Pora savaičių iki Kalėdų ūkiuose prasideda prieššventinis darbymetis, mat norinčiųjų šventėms įsigyti kaime užaugintų paukščių, kiaulienos ar avienos netrūksta. Didžiausią paklausą vis dar turi žąsys, už kurias per šventes negailima pakloti ir pusę šimto eurų.

Suvalkijos krašto ūkininkė Ona Dapkevičienė Sentiškių kaime jau ne vienerius metus Kalėdoms užaugina apie 50 žąsų. „Naudos yra, bet ir vargo sočiai. Kiekvienas nori, kad jiems paruoštum paukščius prieš pat šventes – paskerstum, nupeštum, išdarinėtum. Tai didžiulis darbas, vos gali spėti suktis. Šiomis dienomis nėra nei poilsio, nei išeiginių. Puodai su karštu vandeniu nuolat kunkuliuoja, visur aplink skraido plunksnos. Į pagalbą tenka kviestis ir daugiau moterų, viena niekaip nespėčiau“, – trumpą atokvėpio minutėlę apie savo darbus pasakojo ūkininkė.

Maždaug 15 ha ūkį turinti Dapkevičių šeima kiekvieną pavasarį perka pusšimtį žąsiukų, kuriuos augina iki žiemos švenčių ir tuomet realizuoja. Ne visada pavyksta visus užauginti – įsisuka koks šeškas, dalį jų išrėžia, pasitaiko, kad užaugusios žąsys ima ir išskrenda.

Pasak Onutės, žąsiukus perkant Lenkijoje, jie daug pigesni, kainuoja apie 5 Eur, o Lietuvoje žąsiukas kainuoja 7–8 Eur. Daug kas įsigudrinę pigesnius naminius paukščius pirkti Lenkijoje, tad vyksta nemaža konkurencija. Anot žąsų augintojos, kai vienais metais nepavyko žąsiukų įsigyti Lenkijoje, juos pirko Lietuvoje, žąsims paaugus paaiškėjo, kad jos – skrajoklės: per 2 met­rų aukščio sietą išskrisdavo kur joms patinka, daugiau lakiojo, nei žeme vaikščiojo, tad visiškai neužaugo, neįmito.

Tačiau šiemet Onutės žąsys užaugo puikios – riebios, gražios, sveria apie 4–6 kg. Tokio svorio jos yra paklausiausios. Turguje už tokią žąsį galima gauti apie 60 ir daugiau eurų, o parduodama tiesiai iš ūkio už kilogramą žąsienos ūkininkė prašo 8 Eur. Šiemet kaimiška žąsiena kainuoja vidutiniškai apie 10–11 Eur.

Žąsis ūkininkai dažniausiai augina nuo pavasario iki Kalėdų, kai jos pasiekia paklausiausią, maždaug 4–6 kg, svorį.

O. Dapkevičienė turi nuolatinių pirkėjų ir užsakovų, kurie nekantriai laukia iš anksto užsiprašytų žąsų šventiniam stalui. Dažniausiai per šventes pavyksta realizuoti visus užaugintus paukščius, bet kartais keli lieka ir patiems. Tačiau kai viskas brangsta, didėja ir žąsų auginimo kaštai, anot ūkininkės, gal ir nebeapsimokės šių paukščių auginti, mat jų žmonės tiesiog neįpirks.

Dapkevičiai savo ūkyje augina ir nemažą, apie 70 avių bandą. Vien jauniklių yra per 20. Avys ūkyje atsirado dalyvaujant paramos programose, jos tapo viena pagrindinių ūkio veiklos šakų. Daugiausia iš ūkio parduodamos gyvos avelės, tačiau šiek tiek gaminama ir produkcijos. Avelė sveria apie 13–14 kg, skerdienos kaina – 7 Eur/kg. Pasak O. Dapkevičienės, ant jų šeimos šventinio stalo, be kitų patiekalų, visada būna ir kepta žąsis, ir iš avienos pagaminta kas nors gardaus.   

Vilkaviškio r., Gižų kaime gyvenantis ūkininkas taip pat siūlo šventėms įsigyti jo sveikai, natūraliai, be jokių premiksų užaugintų žąsų, kurios vasarą mito žole ir paties ūkyje užaugintais kviečiais bei avižomis. Su kepti paruoštu paukščiu ūkininkas sukomplektuoja ir kai kuriuos subproduktus – širdis, kepenis, skrandukus, kojas, mat šeimininkės puikiai žino, ką iš viso to galima pagaminti. Šiemečių jo žąsų svoris siekia 4–6 kg, už kilogramą prašo 10 Eur.

Už išdarinėtą, kepti paruoštą žąsį prašoma apie 50 Eur.

Panašios žąsų kainos ne tik Suvalkijoje, bet ir Aukštaitijoje bei Žemaitijoje. Internete yra nemažai ūkininkų skelbimų apie šventėms parduodamus naminius paukščius. Tačiau vietoj paukščių kai kas šventėms labiau linkę išsikepti kiaulienos kepsnių. Iš ūkių dažniausiai parduodama po pusę paskerstos kiaulės, dalimis nesismulkinama. Tokia pusė sveria apie 45–60 kg, kaina už kilogramą siekia apie 3,20–3,40 Eur. Ūkininkams realizuoti produkciją dažniausiai padeda jaunimas, tėvų užaugintus paukščius ar gyvulius moka pasiūlyti internete, pristato užsakovams į sutartą vietą. Tie, kas perka naminius paukščius ar kaime užaugintų gyvulių mėsos, tikina, kad jų skonis gerokai skiriasi nuo to, kas parduodama prekybos centruose.

Kalėdinė kepta žąsis su obuoliais

Žąsis – 1 vnt.; druska – 1,5 valgomojo šaukšto; šviežiai malti juodieji pipirai – 2 arbatiniai šaukšteliai; malti kmynai – žiupsnelis; keletas obuolių.

Aptepimui: medus – 1 valgomasis šaukštas; alyvuogių aliejus – 2 valgomieji šaukštai; balzaminis actas – 1 valgomasis šaukštas; citrinos sultys – 1 valgomasis šaukštas.

Žąsį nuplauname, gerai nusausiname popieriniu rankšluosčiu. Maltus kmynus, druską ir pipirus trumpai pakepiname sausoje keptuvėje, patriname mediniu kočėlu. Žąsies vidų ir išorę įtriname druskos, pipirų ir kmynų mišiniu, apvyniojame folija ir paliekame šaltoje vietoje 4–5 valandoms arba per naktį.

Kepta žąsis – šventinio stalo puošmena.

Medų ir aliejų pilame į nedidelį puodą ir maišydami pakaitiname ant silpnos ugnies. Nukeliame nuo viryklės, įmaišome citrinos sultis ir balzaminį actą. 1/3 šio mišinio ištepame žąsies vidų dar prieš prikimšdami obuolių. Šiuos nuplauname, prikemšame jais žąsį, užsiuvame, dedame į kepimo maišą ar rankovę ir kepame apie 2–3 valandas vidutinio karštumo orkaitėje, priklausomai nuo žąsies dydžio. Baigiant kepti (likus 20 min. iki kepimo pabaigos) žąsį išimame iš kepimo maišo, dedame į skardą ir viršų aptepame medaus mišiniu (sunaudojame pusę likusio mišinio). Aplinkui pridedame obuolių. Po 10 min. kepimo žąsį apverčiame ir likusiu medaus mišiniu aptepame kitą žąsies pusę. Kepame dar apie 10 min. Žąsis labai dailiai apskrunda ir būna labai gardi. Skanaus!

 

ŪP korespondentė Milda JONKIENĖ

Ūkininkų internetinių tinklalapių nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

2023/03/27

Nepamirškite deklaruoti NT ir žemės nuomos pajamų bei sumokėti mokesčius

VDU ŽŪA langas. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) kanclerė prof. Astrida MICEIKIENĖ pataria, kaip tinkamai deklaruoti pajamas, gautas iš nekilnojamojo turto (NT) ir žemės nuomos, bei sumokėti gyventojų pajamų mok...
2023/03/27

Savaitgalį Kauno rajone gaisre žuvo žmogus, Utenos rajone išgelbėtas įlūžęs vyras ir jo šuo

Per praėjusias 3 paras šalies ugniagesiai gelbėtojai vyko gesinti 56 gaisrų ir atliko 86 gelbėjimo darbus. Viename iš gaisrų žuvo žmogus.
2023/03/27

Parengti siūlymai akvakultūros pramonės plėtrai skatinti

Aplinkos ministerija (AM) parengė ir teikia derinti Nekilnojamojo turto kadastro ir statybos techninio reglamento „Statinių klasifikavimas“ pakeitimus, kurie paskatintų akvakultūros pramonės plėtrą Lietuvoje. Taip pat sudarytų galimybe...
2023/03/27

Estijoje pieno supirkimo kainos per metus išaugo 22 proc., per mėnesį sumenko 6 proc.

Talinas, kovo 27 d. (BNS). Vidutinė pieno supirkimo kaina Estijoje praėjusį mėnesį buvo 22,1 proc. didesnė nei pernai vasarį – 491,8 euro už toną, pranešė nacionalinė statistikos tarnyba.
2023/03/27

Lietuviškų azoto trąšų gamintoja įspėja dėl galimai nelegalių trąšų

Pastaruoju metu mūsų šalyje padaugėjo atvejų, kai parduodamos neva lietuviškos azoto trąšos, neturint jų kilmę įrodančių dokumentų. Tokių siūlymų galima rasti skelbimų portaluose, įvairiuose ūkininkų forumuose, „lietuvi&...
2023/03/27

Meškinio česnako stebuklai

Jau nekantriai laukiame, kada po žiemos ramybės pasirodys pirmieji meškinio česnako ūgliai. Nuo seno sakoma, kad jų ieško meškos, o dabar šie mišku kvepiantys česnakai vis labiau domina ir žmones, tad n...
2023/03/27

E.parduotuvė nedeklaravo daugiau nei 300 tūkst. eurų pajamų

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja: atlikus e.parduotuvės, kurioje prekiaujama vinilinėmis ir kompaktinėmis plokštelėmis, audio kasetėmis bei įvairia atributika, kontrolę, nustatyta daugiau nei 300 tūkst. eurų nedeklaruotų paja...
2023/03/27

Mokiniai jau įsitraukė į Pažintinės žuvininkystės programos veiklas

Kaip ir kiekvienais metais, pavasario pradžia moksleivius džiugina ne tik vis šiltesniais saulės spinduliais, bet ir prasidėjusiomis Pažintinės žuvininkystės programos „Išauginta Europos Sąjungoje“ veiklomis, kurios sutei...
2023/03/27

Tyrime dėl galimo rinkėjų papirkimo įtarimai pareikšti kandidatui į Pagėgių savivaldybės merus

Klaipėdos apygardos prokuratūros Tauragės apylinkės prokuratūros prokuroro organizuojamame ir Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnų atliekamame ikiteisminiame tyrime dėl galimo rinkėjų papirkinėjimo Pagėgių savivaldybėje,...