Ashburn +11,7 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 23 Kov 2023
Ashburn +11,7 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 23 Kov 2023

Prieš LŽŪTA inicijuotas tyrimas – subliūško

2022/12/23


Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) nusprendė nutraukti tyrimą dėl Lietuvos žemės ūkio technikos asociacijos (LŽŪTA) veiksmų atitikties Lietuvos Respublikos lobistinės veiklos įstatymo nuostatoms.

„Toks sprendimas buvo priimtas VTEK nenustačius pagrįstų faktinių duomenų, kad Asociacija, nebūdama įrašyta į lobistų sąrašą, būtų vykdžiusi lobistinę veiklą“, – teigiama VTEK išvadoje.

VTEK tyrimą atliko gavusi pranešimą, kad LŽŪTA, nebūdama įrašyta į lobistų sąrašą, rugsėjo mėnesį kreipėsi į žemės ūkio ministrą su prašymu skubos tvarka pakoreguoti keletą žemės ūkio ministro įsakymu tvirtinamų teisės aktų nuostatų. Prašyta įtraukti traktorius ir kombainus kaip tinkamą investiciją į Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos priemonės „Investicijos į materialųjį turtą“ veiklos srities „Parama investicijoms į žemės ūkio valdas“ įgyvendinimo taisykles, taip pat – pratęsti paraiškų priėmimą paramai pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos priemones priėmimo 2022 m. grafiko nuostatose.

ŪP portalo pakalbintas asociacijos prezidentas Erikas Bėrontas dėl tokio VTEK sprendimo nudžiugo – mat šią naujieną išgirdo pirmiausia iš mūsų. Tačiau kartu LŽŪTA vadovas patikino, kad kaip tik tokios išvados ir tikėjosi.

Erikas Bėrontas tikėjosi kaip tik tokio VTEK sprendimo.

„Ne po stalu juk – viskas viešai“, – sakė jis apie asociacijos vardu Žemės ūkio ministerijai (ŽŪM) dėl dviejų teisės aktų patobulinimo teiktus pasiūlymus. E. Bėronto pastebėjimu, siūlymai buvo teikti galvojant apie žemdirbius galimus pareiškėjus.

Asociacija yra įtraukta į ŽŪM socialinių partnerių sąrašą, todėl nemanė, kad iniciatyvos rodymas gali būti blogai suprastas. VTEK-ui asociacija pateikė du aiškinamuosius raštus. Pateiktų argumentų pakako tam, kad etikos sargai pripažintų, jog mesti įtarimai dėl neteisėtos lobistinės veiklos nepagrįsti.

Vis dėlto įgyta patirtis paskatino asociaciją padaryti tam tikras išvadas, apsidrausti nuo panašių įtarimų ateityje. Spalio 26-ąją LŽŪTA įtraukta į lobistų sąrašą.

Primename, kad daugiausia nesusipratimų dėl žemdirbiškų asociacijų lobistinės veiklos kilo pernai, įsigaliojus Lobistinės veiklos įstatymo pakeitimams. Tuomet ŽŪM pasiūlė VTEK-ui ištirti visą sąrašą socialinių partnerių – jų veikla traktuotina kaip lobistinė ar ne? Tuomet lobistų sąrašas gerokai išaugo, lobistais registravosi net kai kurios rajoninio lygio organizacijos, nesiekiančios daryti įtakos teisėkūrai.

Iš viso šiuo metu Lietuvoje registruota 290 lobistų (įskaitant aktyvius ir veiklą sustabdžiusius). Aktyviai veikiančiųjų skaičius gerokai kuklesnis – įtakdarių teisėkūrai skaičius nesiekia pusšimčio.

 

ŪP informacija

123rf ir redakcijos archyvo nuotraukos

Dalintis

2023/03/22

Seime svarstoma, ar drausti prekybininkams skirti baudas tiekėjams

Vilnius, kovo 22 d. (BNS). Ekonomikos ir inovacijų ministerijai tvirtinant, kad didžioji prekybos tinklų dalis atsisakė nepagrįstų baudų tiekėjams sutrikus prekių pristatymui, Konkurencijos tarybos atstovė teigia, kad iš tiekėjų sulaukiama ...
2023/03/22

Klaipėdos ir Kretingos rajonuose pareigūnai aptiko nelegalų tabako fabriką

Muitinės kriminalinės tarnybos (MKT) pareigūnai, bendradarbiaudami su Lietuvos policijos pareigūnais ir Klaipėdos apygardos prokuratūra, Klaipėdos ir Kretingos rajonuose aptiko nelegalų tabako fabriką ir sandėlį. Sulaikyta 11 asmenų – Lietuv...
2023/03/22

Juodalksnio bandomųjų želdinių matavimas

Valstybinės miškų tarnybos Miško genetinių išteklių skyriaus specialistai kasmet matuoja ir vertina miško medžių palikuonių bandomuosius želdinius.  
2023/03/22

Viceministras: valstybės paramą galės gauti daugiau smulkių šiltnamių ūkių

Vilnius, kovo 22 d. (BNS). Daržovių šiltnamiuose augintojams prašant dosnesnės valstybės paramos, žemės ūkio viceministras sako, kad dabar į ją galės pretenduoti ir mažesnių šiltnamių savininkai. Paulius Astrauskas sako, kad m...
2023/03/22

Siekiama stiprinti pieno pardavėjų derybines galias

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) inicijuoja Pieno įstatymo projekto pakeitimus, siekdama iš esmės išspręsti problemas, kurias dėl smarkiai kritusių pieno supirkimo kainų patiria pieno pardavėjai. Esminė nuostata – atsisakyti žalio ...
2023/03/22

Trąšas naudokime atsakingai

Valstybinė augalininkystės tarnyba (VAT) akcentuoja, kad trąšas į žemę reikia berti saikingai, atsakingai ir laikantis gamintojų rekomendacijų arba tręšimo grafiko. Taip pat ūkininkams primena, kad galima naudoti tik į Identifikavimo...
2023/03/22

Europos Komisija pasiūlė bendrus kovos su ekologiniu manipuliavimu ir klaidinančiais ekologiškumo teiginiais kriterijus

Šiandien Europos Komisija (EK) pasiūlė bendrus kovos su ekologiniu manipuliavimu ir klaidinančiais ekologiškumo teiginiais kriterijus. Šis pasiūlymas suteiks vartotojams daugiau aiškumo, jie galės būti tikresni, kad tai...
2023/03/22

Lietuvos ir Jungtinės Karalystės žemės ūkio ministrai vienija pastangas dėl Ukrainos ir skatina šalių bendradarbiavimą

Žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko susitikime su Jungtinės Karalystės maisto, žemės ūkio ir žuvininkystės ministru Marku Spenceriu Londone aptartos Europos Sąjungos sankcijos Rusijai, prekyba kalio trąšomis ir kiti svarbūs klausimai.
2023/03/22

Neplaninis patikrinimas UAB „Ekologistika“

Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) šiuo metu atlieka neplaninį UAB ,,Ekologistika“ patikrinimą dėl aplinkos apsaugą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų laikymosi. Aplinkosaugininkai atkreipia dėmesį, kad įmonė per kelis metus...