Ashburn +18,3 °C Mažai debesuota
Sekmadienis, 1 Spa 2023
Ashburn +18,3 °C Mažai debesuota
Sekmadienis, 1 Spa 2023

Kiekvienai daržovei sava žiemos rezidencija

2023/01/06


Daržovių derlius seniai nuimtas, saugiai sudėtas sandėlyje, dėžės pamažu tuštėja, regis, nėra dėl  ko sukti galvos. Bet ar tikrai? Daržovių augintoja ir agronomė Milda MIKELIONIENĖ primena, kad eiti į rūsį reikia ne tik tada, kai norime ko nors iš ten parsinešti į virtuvę. Šviežios, sveikos, vertingų maistinių medžiagų turtingos daržovės išlieka ilgiau tik laikomos tinkamomis sąlygomis.

Geriausia daržoves atskirti

„Per žiemą laikykite laiku nuimtas, sveikas ir mechaniškai nepažeistas daržoves. Vienoje vietoje supilkite tik vienos rūšies daržoves. Tai ypač verta prisiminti sandėliuojant kopūstus. Greta subertus, nebijodami nuostolių, galite laikyti svogūnus ir česnakus, morkas ir burokėlius bei kitų rūšių šakniavaisius bei burokėlius ir bulves“, – sako agronomė ir primena, kad ne mažiau svarbi tinkama temperatūra ir drėgmė.

Jei įvairių rūšių daržoves vis tik tenka laikyti kartu, specialistė pataria sudėti taip, kad kiekvienai rūšiai būtų sudarytos geriausios laikymo sąlygos. Ir perspėja, kad, renkant vietą, negalima pamiršti, kad šalia išorinių sienų ir grindų net 3–5 °C vėsiau nei ant lentynų ir prie lubų. „Šilčiausioje vietoje laikykite bulves, šiek tiek vėsesnėje – šakniavaisines daržoves, o šalčiausioje (prie sienų, arčiau durų) ­– kopūstus”, – siūlo specialistė.

Daržovės geriausiai laikosi tamsioje patalpoje. Daugumos daržovių optimaliausia laikymo temperatūra yra apie 0 ºC, o santykinis drėgnumas – 80–90 proc., išimtis, svogūnai, kuriems reikia žymiai sausesnių patalpų.

Padrėkinkite smėlį

„Šakniavaisinės daržovės geriausiai laikosi 1–3 °C ir 90–95 proc. santykinio drėgnio patalpose. Morkos, raudonieji burokėliai, ropės, pastarnokai, gelteklės, šakninės petražolės ir salierai ilgiau išliks švieži, jei jas sudėsite į sausas dėžes, statines, polietileninius maišus (juos subadykite, kad cirkuliuotų oras), sluoksniais užbersite smėliu, – pataria M. Mikelionienė. – Talpos neturėtų būti didelės, apie 20 kg, sukraukite jas ant paaukštinimų, 15–20 cm virš grindų, o tarp pačių dėžių palikite 10–15 cm tarpus. Jų neuždarykite ir nepamirškite kartkartėmis smėlį sudrėkinti.“

Pastebėta, kad itin gerai morkos ir kitos šakniavaisinės daržovės laikosi apie 18–20 proc. drėgmės spygliuočių pjuvenose ar durpėse. Itin tinka pušų pjuvenos. Juose yra terpentino, turinčio dezinfekuojamų savybių.

Specialistė pataria dvejus metus tame pačiame smėlyje daržovių nelaikyti, nes jame gali atsirasti ligų sukėlėjų. Jei patalpoje sausa, viršutinį smėlio sluoksnį, nepamirškite sudrėkinti ir patikrinti, kaip laikosi šiuo būdu saugomos daržovės. Jei pastebėjote supuvusių, papuvusių ar kitaip pažeistų šakniavaisių, išmeskite juos. Deja, vien to nepakaks. Smėlyje ar pjuvenose kaupiasi ligų sukėlėjai, tad teks jį pakeisti.

Agronomė atkreipia dėmesį, kad blogiau laikysis ir pus morkos, jei imant derlių, buvo pažeisti jų lapai. Tokius šakniavaisius apvelkite kreida (15–20 g/1 kg morkų), tai padės sustabdyti puvimo procesą.

Ką daryti, jeigu nėra rūsio...

Daugelis daržininkų derlių žiemą saugo rūsiuose, tačiau ką daryti, jeigu jo nėra. M. Mikelionienė siūlo jį išlaikyti kaupuose. Į vieną didesnį kaupą galima sudėti visas šakniavaisines daržoves ir bulves, vienas nuo kitų atskiriant sausais šiaudais.

„Pats paprasčiausias būdas tokį kaupą daryti šiltnamyje. Tada net per didžiausią pūgą lengvai pasieksite daržoves. Iškaskite bent pusmetrio gylio duobę, jei žemė labai sausa – sudrėkinkite. Sudėjus daržoves, ant viršaus pakanka uždėti 10 cm storio polistirolo plokštę, ją prispausti sunkesniu daiktu, kad į derlių neįsisuktų atsitiktinai į šiltnamį užklydę gyvūnai“, – išsamiai paaiškina agronomė.

Specialistės teigimu, sunkiausia išsaugoti daržoves tiems, kas gyvena daugiabučiuose ir turi tik balkonus. Bet ir juose įmanoma išsaugoti nedidelį daržovių kiekį. Tereikia sumeistrauti dėžę iš 10 cm polistirolo plokščių. Jei užklups didelis speigas, ant jos bus galima užmesti kelias antklodes ar kitą šiltinamąją medžiagą.

Paprastai įstiklintuose balkonuose oro temperatūra būna 6–10 °C aukštesnė nei lauke. Laukiant didelio šalčio, į tokią dėžę galima nakčiai įdėti kelis šilto vandens butelius.

Kai kurios daržovės gerai išsilaiko ir paliktos lysvėmis. Vienos tokių pastarnokai ir gelteklės. Tik pasirūpinkite jas apmulčiuoti žiemai durpėmis. Pavasarį jas išsikasite ir valgysite kaip šviežias. Šiltesnę žiemą gausiau pamulčiuotos išsilaiko ir morkos, porai.

Maistinės bulvės

M. Mikelionienės teigimu, bulvių gumbuose yra apie 75 proc. vandens, todėl jie jautrūs ne tik žemai, bet ir aukštai temperatūrai. Maistines bulves geriausia laikyti rūsyje, vėsioje (4–6 ºC temperatūroje) ir sausoje (85–90 proc. santykinio drėgnumo), tamsioje patalpoje. Jas laikant šviesoje, pažaliuoja, kaupiasi solaninas, bulvės įgauna aitrų skonį.

Agronomė perspėja, kad jei šias daržoves supylėte į krūvas, jos turi būti ne aukštesnės nei 1,5 m. Jas dar galite suberti į dėžes skylėtais šonais. Dėžes su bulvėmis statykite ant paaukštinimų (15–20 cm nuo grindų) šiltesnėje rūsio vietoje, neglauskite prie sienų.

Aruoduose, kampuose ar prie sienų laikomos bulvės gali drėkti, o tada atsiranda puvinių židiniai.

Specialistė pataria, prieš pilant bulves, kampuose sudėti polistirolo plokštes arba tankius padėklus, taip suformuojant sienelę nuo drėgmės židinio. Labai drėgname rūsyje verta grindis nuolat pabarstyti sausomis pjuvenomis arba pagalvoti apie drėgmės sugėrėjus. Viršuje ant bulvių galite prikrauti ir drėgmės perteklių sugeriančių raudonųjų burokėlių.

Jei bulvės buvo supiltos į kaupus drėgnos, teks padėti joms greičiau pašalinti drėgmės perteklių. Galima jas nestorai apkloti šiaudais, sudrėkusius vis pakeičiant sausais.

Svogūninių daržovių kasos

„Svogūnų ir česnakų ropeles laikome sausoje patalpoje. Sodinimui skirtus svogūnus ir sėjinukus – šiltai, 18–24 ºC šilumoje, bet neleiskite, kad temperatūra nukristų žemiau 16 ºC, ir 65–75 proc. santykinio drėgnumo patalpoje. Maistui skirtus – vėsiau, 0–2 °C, jiems nekenkia ir neigiama temperatūra iki –5 °C, svarbu laikyti tik sausai, – paaiškina agronomė. – Taigi svogūnus galime laikyti ir šiltai, ir šaltai, bet tik ne 2–10 °C temperatūroje, nes pradės formuotis žiediniai pumpurai, tad pasodinti ims žydėti“.

Česnakus geriausia žiemą laikyti 1–3 °C temperatūroje, sausoje patalpoje. Apdžiovintų vasarinių česnakų šaknis trumpai padeginkite ant liepsnos ir laikykite šiltoje sausoje patalpoje – šitaip jų ropelės išsilaikys kokybiškos iki naujo derliaus ir net dar ilgiau.

Žieminiai česnakai, nors derlingesni ir užaugina didesnes ropeles bei stambesnes skilteles, žiemą laikosi prasčiau nei vasariniai ir po 3–4 mėnesių pradeda dygti arba džiūti. Žieminių česnakų skiltelės viduržiemį pradeda minkštėti, apvysta, pradeda dygti.

Svogūnus ir česnakus, pasak specialistės, geriau laikyti dėželėse, medžiaginiuose, maišeliuose ar lentynose, subėrus 30–40 cm storio sluoksniu. Kad į ropeles nepatektų žalingos bakterijos, palikite iki 4 cm ilgio nudžiūvusių laiškų. „Anksčiau mūsų mamos ir močiutės svogūnus ir česnakus pindavo į kasas ir kabindavo jas prie krosnies. Kasoms pinti jos palikdavo bent 10 cm ilgio laiškus, tad jie geriau išsilaikydavo, – pastebėjimais dalijosi M. Mikelionienė. – be to, svogūnų ir česnakų kasos papuošdavo virtuvę.“

Pasak agronomės, vėliausiai iš svogūninių daržovių kasami porai. Patrumpinus lapus ir šaknis, porai prikasami drėgnu smėliu rūsyje. Dalį jų galima prikasti šiltnamyje, o dar kitus – palikti darže, nes žieminės veislės ištvermingos šalčiui. Jei pridengsite tarpueilius perpuvusiu mėšlu ar durpėmis, žemė ne taip greitai įšals.

Kopūstinės daržovės

M. Mikelionienės teigimu, kopūstų gūžės per žiemą turi būti laikomos nuo –1 ºC iki +1 ºC patalpose, o santykinis oro drėgnumas turi siekti 95–98 proc. Šios daržovės intensyviai kvėpuoja ir lengvai garina drėgmę, todėl gūžes reikėtų laikyti tinkleliuose, kad gerai vėdintųsi.

Šios daržovės laikysis ilgiau, jei nuimdami derlių, nepjausite, o rausite su šaknimis arba paliksite su ilgais kotais ir 2–3 lapais, dengiančiais gūžes. Viršutiniai pakabintų gūžių lapai apdžiūdami apsaugo daržovę nuo bereikalingo drėgmės praradimo ir vytimo. Gūžes galite laikyti ir ant lentynų ar grotelių.

Nedidelį griežčių kiekį galima laikyti šaltame rūsyje, susluoksniuotus su smėliu, kaip ir kitų daržovių šakniavaisius. Šiltoje patalpoje jie pradeda dygti ir maistui netinka.

Greta kopūstų nereikėtų sandėliuoti etileną išskiriančių obuolių, nes pastebėsite, kad gūžės ims greitai gelsti. Ir jokiu būdu jų nelaikyti rūsyje, kur pernai buvo sudėti obuoliai.

 

 

„Rasų“ korespondentė Rūta ANTANAITIENĖ

Rūtos Antanaitienės nuotraukos

 

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/09/30

Prokuratūra nesiims veiksmų dėl B. Lubio atminimo skulptūros statymo teisėtumo

Klaipėdos apygardos prokuratūroje buvo išnagrinėtas Lietuvos Respublikos valstybinės kultūros paveldo komisijos pareiškimas dėl Plungės rajono savivaldybės administracijos išduoto statybos leidimo statyti skulptūrą Bronislovui...
2023/09/30

Ūkininkai Kairaičiai: neturime, kur dėtis

Marijampolė („Suvalkietis“). „Keturi mėnesiai iš eilės nei krinta, nei kyla pieno kaina. Ji stabiliai maža ir nuostolinga. Mūsų ūkiui ji tikrai nepalanki. Bet mes neturime, kur dėtis: pasistatėme melžimo aikštelę, t...
2023/09/30

Degučių sentikių protėvių takais

Bendruomenė ,,Degučių rimtis“ dalyvavo Zarasų rajono savivaldybės nevyriausybinių organizacijų dalinio finansavimo iš Zarasų rajono savivaldybės biudžeto lėšų paraiškų konkurse ir gavo paramą projektui ,,Degučių sentikių...
2023/09/30

G. Jakštas: derybas su mokytojais galime tęsti ir šiandien

Su streikuojančiais ir ilgalaikę akciją prie Vyriausybės pradėjusiais mokytojais galima nedelsiant tęsti derybas dėl jų reikalavimų, sako švietimo, mokslo ir sporto ministras Gintautas Jakštas.
2023/09/30

Nepaisant sudėtingos ligos moteris susilaukė kūdikio – tai pirmasis toks atvejis Baltijos šalyse

Didelės daugiadalykės Santaros klinikų medikų komandos pastangos išsaugojo jaunos moters gyvybę – ir ji pati, ir jos artimieji, kartu su gydytojais atėjo iki gyvenimo stebuklo – gimusio mažylio. Tai pirmasis atvejis Baltijos &sc...
2023/09/30

„Maisto bankas“ džiaugiasi sustiprėjusia partneryste su ūkininkais

Labdaros ir paramos fondas „Maisto bankas“ skelbia, jog per paskutinius aštuonis mėnesius Lietuvoje nuo iššvaistymo pavyko išsaugoti 4790 tonų maisto ir, lyginant su ankstesniais metais, tai yra rekordinis p...
2023/09/30

Skundžiasi, jog ūkininkai kaimą turgumi pavertė

Plungė („Žemaitis“). Pavasarį ir rudenį daug kur galima išvysti pakelėse įsikūrusį prekiautoją, pravažiuojantiesiems siūlantį miško, sodo ar daržo gėrybių. Pro šalį važiuojantys žmonės tokia prekyba patenkinti, nes...
2023/09/30

Sidabro švytėjimas gėlynuose

Sidabrinių atspalvių įvairovė kiekvienam gėlynui suteikia savitą koloritą: dieną pilka spalva pati neutraliausia, o naktį – švyti sidabru ar beveik baltu pilkumu. Ji sušvelnina šalia esančias ryškias spalvas, suku...
2023/09/30

Naminės legalizavimo klausimas „pakibęs“, o pilstuko ir naminės vartojimas auga

Dar vasarą buvo pristatytas Vilniaus universiteto mokslininkų atliktas alkoholio vartojimo įpročių Lietuvoje tyrimas. Jis atskleidė, kad prieš dvejus metus pradėjo formuotis pilstuko ir naminės degtinės vartojimo augimo tendencija. Oficialū...