Pražydinti tinkamiausi ne jaunesni kaip trejų metų krūmai, įskiepyti ar įakiuoti į paprastąją alyvą (Syringa vulgaris). Gerai pražysta ankstyvosios baltažiedės veislės su tuščiaviduriais žiedais: ‘Madame Florent Stepman’, ‘Marie Lagraye’, ‘Mazais Princas’, taip pat ‘Andenken an Ludwig Spath’ ir ‘Gaistošais Sapnis’ – violetiniais žiedais.
Bandydami pražydinti pilnavidures veisles, pavyzdžiui, ‘Madame Lemoine’, pastebėjome, kad pavyksta tik su itin kokybiškais krūmais. Be to, lengviau tai daryti kovą. Jeigu norėsite, kad skirtingi krūmeliai žydėtų vienas po kito, prisiminkite, kad pilnavidurės alyvos, pražysta trimis ar keturiomis dienomis vėliau.
Jeigu norite pražydinti augalą, kurį nusipirkote be etiketės su nurodyta veisle ir nežinote, kokios spalvos žiedais žydės, galite spręsti pagal pumpurų spalvą: baltai žydinčių būna žali, kitos spalvos – rausvi.
Kai nuspręsite imtis šio eksperimento, pasirinktų krūmų nepertręškite azoto trąšomis, ypač paskutiniais metais prieš to imantis.
Vėlai rudenį arba žiemą, kai nutirpęs sniegas ir dirva dar neįšalusi, iškaskite pražydinti pasirinktą alyvų krūmą, o jei turite daugiau – galite ir kelis. Patrumpinkite šaknis ir pasodinti į didelius vazonus, kibirus ar dėžes su derlingos žemės ir smulkaus žvyriuko (dėl drenažo) mišiniu, paliekite.
Po to nuneškite į šaltą (–2–3 °C) patalpą, garažą arba pastatykite įstiklintame balkone (kai bus šalčiau, apriškite keliais daržo plėvelės sluoksniais) ir laikykite mėnesį ar du iki pražydinimo. Žemesnė temperatūra nekenkia.
Alyvų krūmą iš šaltos buveinės patartina įnešti į šviesią, apie +10 °C patalpą, kad augalas palaipsniui apsiprastų prie pasikeitusių aplinkos sąlygų. Įnešę išpjaustykite plonas, silpnas šakeles.
Ankstyvajam pražydinimui tinkamiausi žiedpumpuriai išauga karštą vasarą. Jie būna stori ir platūs, o lapų pumpurai ploni ir smailūs. Palikę tinkamas šakeles, nuo jų nuskinkite lapų pumpurus, tik pačiose viršūnėse prie žiedpumpurių palikite po vieną–dvi jų poras. Tada paliekite šiltu, 20–25 °C, minkštu vandeniu.
Kitą dieną reikia pernešti į šiltą 20–25 °C ir šviesią patalpą, labai tiktų ir šviesus vonios kambarys. Jei reikia, dar paliekite ir augalą apdenkite polietileno plėvele – ant rėmo sukonstruokite mini polietileno šiltnamiuką, kad geriau laikytųsi oro drėgnis. Tuomet krūmą reikia purkšti minkštu, 35–40 °C vandeniu: pirmą savaitę – kas 3 val., vėliau – kas 4 val., kol nusispalvins žiedpumpuriai. Jei patalpa vėsesnė, purkškite rečiau.
Kai žiedpumpuriai ima keisti spalvą, drėkinkite tik stiebus ir saugokite, kad vanduo nepatektų ant žiedpumpurių. Per visą pražydinimo laiką reikia gausiai laistyti žemę 20–25 °C šilumos vandeniu.
Paskutiniai žingsniai
Norint pražydinti numatytai vasario dienai, augalus į šiltą aplinką reikia įnešti maždaug prieš 30 dienų, kovo pradžiai – prieš 3 savaites.
Kad išsivystytų itin puošnios žiedų kekės, reikalingas ir papildomas apšvietimas – prailginkite dieną iki 10–14 val. O jei norite, kad greičiau pražystų, teks apšviesti visą parą. Kai alyva išskleis puikiąsias žiedynų žvakes, perneškite ją į numatytą vietą, kad mažu žiemos stebuklu galėtų džiaugtis visi šeimos nariai.
Tuos pačius krūmus pražydinti galima tiktai 2–3 metus, juos paauginus lauke ir papildomai patręšus kompleksinėmis trąšomis: pavasarį su didesniu azoto kiekiu, o liepą–rugpjūtį fosforo ir kalio trąšomis. Sausrų metu būtina laistyti. Vegetacijos periodu nukarpykite nuo stiebo silpnas šakeles ir virš žemės paviršiaus išaugusias poskiepio atžalas, išlaužykite tik ką susiformavusius žiedynus, nenulaužiant šakelių.
„Rasų“ korespondentė Rūta ANTANAITIENĖ
Rūtos Antanaitienės nuotraukos
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.