Ashburn +11,8 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 22 Bal 2024
Ashburn +11,8 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 22 Bal 2024

Staigmena – alyvų žydėjimas žiemą!

2023/01/06


Jei esate įsirengę žiemos sodą ar didesnę šviesią patalpą, šaltuoju metų laiku aplinką galite papuošti netradiciškai – žydinčių alyvų krūmeliais. Nuostabiomis žiedų kekėmis ir svaiginančiu aromatu tikrai nustebinsite ir namiškius, ir draugus. Prieš daugelį metų Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro šiltnamiuose su kolegomis mėgome eksperimentuoti, tad galiu pasidžiaugti, kad žiemą ir kovo 8–ai mums pavykdavo pražydinti šių nuostabių, šiltu pavasariu kvepiančių augalų.

Pražysta ne visos

Pražydinti tinkamiausi ne jaunesni kaip trejų metų krūmai, įskiepyti ar įakiuoti į paprastąją alyvą (Syringa vulgaris). Gerai pražysta ankstyvosios baltažiedės veislės su tuščiaviduriais žiedais: ‘Madame Florent Stepman’, ‘Marie Lagraye’, ‘Mazais Princas’, taip pat ‘Andenken an Ludwig Spath’ ir ‘Gaistošais Sapnis’ – violetiniais žiedais.

Bandydami pražydinti pilnavidures veisles, pavyzdžiui, ‘Madame Lemoine’, pastebėjome, kad pavyksta tik su itin kokybiškais krūmais. Be to, lengviau tai daryti kovą. Jeigu norėsite, kad skirtingi krūmeliai žydėtų vienas po kito, prisiminkite, kad pilnavidurės alyvos, pražysta trimis ar keturiomis dienomis vėliau.

Jeigu norite pražydinti augalą, kurį nusipirkote be etiketės su nurodyta veisle ir nežinote, kokios spalvos žiedais žydės, galite spręsti pagal pumpurų spalvą: baltai žydinčių būna žali, kitos spalvos – rausvi.

Kai nuspręsite imtis šio eksperimento, pasirinktų krūmų nepertręškite azoto trąšomis, ypač paskutiniais metais prieš to imantis.

Kaip paruošti krūmus?

Vėlai rudenį arba žiemą, kai nutirpęs sniegas ir dirva dar neįšalusi, iškaskite pražydinti pasirinktą alyvų krūmą, o jei turite daugiau – galite ir kelis. Patrumpinkite šaknis ir pasodinti į didelius vazonus, kibirus ar dėžes su derlingos žemės ir smulkaus žvyriuko (dėl drenažo) mišiniu, paliekite.

Po to nuneškite į šaltą (–2–3 °C) patalpą, garažą arba pastatykite įstiklintame balkone (kai bus šalčiau, apriškite keliais daržo plėvelės sluoksniais) ir laikykite mėnesį ar du iki pražydinimo. Žemesnė temperatūra nekenkia.

Kaip pražydinti?

Alyvų krūmą iš šaltos buveinės patartina įnešti į šviesią, apie +10 °C patalpą, kad augalas palaipsniui apsiprastų prie pasikeitusių aplinkos sąlygų. Įnešę išpjaustykite plonas, silpnas šakeles.

Ankstyvajam pražydinimui tinkamiausi žiedpumpuriai išauga karštą vasarą. Jie būna stori ir platūs, o lapų pumpurai ploni ir smailūs. Palikę tinkamas šakeles, nuo jų nuskinkite lapų pumpurus, tik pačiose viršūnėse prie žiedpumpurių palikite po vieną–dvi jų poras. Tada paliekite šiltu, 20–25 °C, minkštu vandeniu.

Kitą dieną reikia pernešti į šiltą 20–25 °C ir šviesią patalpą, labai tiktų ir šviesus vonios kambarys. Jei reikia, dar paliekite ir augalą apdenkite polietileno plėvele – ant rėmo sukonstruokite mini polietileno šiltnamiuką, kad geriau laikytųsi oro drėgnis. Tuomet krūmą reikia purkšti minkštu, 35–40 °C vandeniu: pirmą savaitę – kas 3 val., vėliau – kas 4 val., kol nusispalvins žiedpumpuriai. Jei patalpa vėsesnė, purkškite rečiau.

Kai žiedpumpuriai ima keisti spalvą, drėkinkite tik stiebus ir saugokite, kad vanduo nepatektų ant žiedpumpurių. Per visą pražydinimo laiką reikia gausiai laistyti žemę 20–25 °C šilumos vandeniu.

Paskutiniai žingsniai

Norint pražydinti numatytai vasario dienai, augalus į šiltą aplinką reikia įnešti maždaug prieš 30 dienų, kovo pradžiai – prieš 3 savaites.

Kad išsivystytų itin puošnios žiedų kekės, reikalingas ir papildomas apšvietimas – prailginkite dieną iki 10–14 val. O jei norite, kad greičiau pražystų, teks apšviesti visą parą. Kai alyva išskleis puikiąsias žiedynų žvakes, perneškite ją į numatytą vietą, kad mažu žiemos stebuklu galėtų džiaugtis visi šeimos nariai.

Tuos pačius krūmus pražydinti galima tiktai 2–3 metus, juos paauginus lauke ir papildomai patręšus kompleksinėmis trąšomis: pavasarį su didesniu azoto kiekiu, o liepą–rugpjūtį fosforo ir kalio trąšomis. Sausrų metu būtina laistyti. Vegetacijos periodu nukarpykite nuo stiebo silpnas šakeles ir virš žemės paviršiaus išaugusias poskiepio atžalas, išlaužykite tik ką susiformavusius žiedynus, nenulaužiant šakelių.

 

 

„Rasų“ korespondentė Rūta ANTANAITIENĖ

Rūtos Antanaitienės nuotraukos

 

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

2024/04/21

Pirmakursiams – agroverslo stipendijos (2)

Skirdamos stipendijas pirmo kurso studentams, žemės ūkio įmonės rodo savo socialinę atsakomybę bei norą prisidėti prie gabių ir motyvuotų jaunų žmonių paskatinimo domėtis, studijuoti ir dirbti agrosektoriuje. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūk...
2024/04/21

Briuselis įpareigojimus švelnina – Lietuva apkrauna naujais

Po pernykščio nervingo pasėlių deklaravimo šiemet žadama daugiau aiškumo ir tam tikrų palengvinimų. O svarbiausia – po per Europą nuvilnijusių žemdirbių protestų Briuselis jau padarė jiems tam tikrų nuolaidų, tačiau mūsų...
2024/04/21

Vieno eksponato istorija. XX a. Konradas Valenrodas

Prieš keletą metų, tvarkant kraštotyrininko ir muziejininko Juozo Mickevičiaus archyvą, saugomą Žemaičių muziejuje „Alka“, muziejininkė-rinkinio saugotoja Irma Kontautienė rado gimnazisto, o gal studento, pasirašiu...
2024/04/21

Esu mažos, iki 3 ha miško valdos savininkas. Ką turėčiau žinoti?

Lietuvoje yra apie 319 tūkst. privačių žemės sklypų, kuriuose yra miško. Vidutinis sklypo dydis – apie 2,7 hektaro. Dažnai šių sklypų savininkai yra žmonės, nesusiję su miškininkyste, turintys kitų sričių išsilavi...
2024/04/21

Elektromobilių dalis šalies transporto parke nuo metų pradžios išaugo beveik dešimt procentų

Nuosekliai auga elektromobilių dalis kelių transporto priemonių parke. Lietuvos energetikos agentūros duomenimis, per šių metų kovo mėnesį elektromobilių užimama viso šalies kelių transporto priemonių parko dalis išaugo 3,17 p...
2024/04/21

Tikrojo nikotino veido paieškų link

„Žmo­nės rū­ko dėl ni­ko­ti­no, bet mirš­ta dėl ta­ba­ko de­gi­mo me­tu be­si­for­muo­jan­čių dū­mų ir pe­le­nų, ku­riuo­se yra tok­siš­...
2024/04/21

Kovos su buksmediniais ugniukais priemonės

Mūsų šalyje buksmediniai ugniukai pirmą kartą buvo aptikti 2018 m. Vilniaus rajone. Šie kenkėjai žalą daro buksmedinių (Buxaceae) šeimos augalams, tarp jų – mahonijoms, bugieniams ir kt. Yra duomenų, kad tėvynėje jie įsi...
2024/04/21

Ūkininkui neliko kitos išeities, kaip nugalabyti daugiau nei 3 tūkst. avių

Praėjusią savaitę širdį veriantį sprendimą ryžosi priimti Vakarų Australijos avių augintojas Wayne'as Smithas. Apie tai jis pranešė socialiniame tinkle, ir šis jo postas buvo tikra bomba, sulaukusi milžiniško atgars...
2024/04/21

Tyrimas parodė: akcijų prekėms neatsispiria absoliuti dauguma gyventojų

Vidutiniškai 80 proc. gyventojų prioritetą teikia toms reikiamos kategorijos prekėms, kurioms taikomos nuolaidos ar akcijos. Tokius duomenis atskleidžia „Swedbank“ užsakymu atlikta reprezentatyvi šalies gyventojų apklausa...