Ashburn +11,7 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 23 Kov 2023
Ashburn +11,7 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 23 Kov 2023

Staigmena – alyvų žydėjimas žiemą!

2023/01/06


Jei esate įsirengę žiemos sodą ar didesnę šviesią patalpą, šaltuoju metų laiku aplinką galite papuošti netradiciškai – žydinčių alyvų krūmeliais. Nuostabiomis žiedų kekėmis ir svaiginančiu aromatu tikrai nustebinsite ir namiškius, ir draugus. Prieš daugelį metų Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro šiltnamiuose su kolegomis mėgome eksperimentuoti, tad galiu pasidžiaugti, kad žiemą ir kovo 8–ai mums pavykdavo pražydinti šių nuostabių, šiltu pavasariu kvepiančių augalų.

Pražysta ne visos

Pražydinti tinkamiausi ne jaunesni kaip trejų metų krūmai, įskiepyti ar įakiuoti į paprastąją alyvą (Syringa vulgaris). Gerai pražysta ankstyvosios baltažiedės veislės su tuščiaviduriais žiedais: ‘Madame Florent Stepman’, ‘Marie Lagraye’, ‘Mazais Princas’, taip pat ‘Andenken an Ludwig Spath’ ir ‘Gaistošais Sapnis’ – violetiniais žiedais.

Bandydami pražydinti pilnavidures veisles, pavyzdžiui, ‘Madame Lemoine’, pastebėjome, kad pavyksta tik su itin kokybiškais krūmais. Be to, lengviau tai daryti kovą. Jeigu norėsite, kad skirtingi krūmeliai žydėtų vienas po kito, prisiminkite, kad pilnavidurės alyvos, pražysta trimis ar keturiomis dienomis vėliau.

Jeigu norite pražydinti augalą, kurį nusipirkote be etiketės su nurodyta veisle ir nežinote, kokios spalvos žiedais žydės, galite spręsti pagal pumpurų spalvą: baltai žydinčių būna žali, kitos spalvos – rausvi.

Kai nuspręsite imtis šio eksperimento, pasirinktų krūmų nepertręškite azoto trąšomis, ypač paskutiniais metais prieš to imantis.

Kaip paruošti krūmus?

Vėlai rudenį arba žiemą, kai nutirpęs sniegas ir dirva dar neįšalusi, iškaskite pražydinti pasirinktą alyvų krūmą, o jei turite daugiau – galite ir kelis. Patrumpinkite šaknis ir pasodinti į didelius vazonus, kibirus ar dėžes su derlingos žemės ir smulkaus žvyriuko (dėl drenažo) mišiniu, paliekite.

Po to nuneškite į šaltą (–2–3 °C) patalpą, garažą arba pastatykite įstiklintame balkone (kai bus šalčiau, apriškite keliais daržo plėvelės sluoksniais) ir laikykite mėnesį ar du iki pražydinimo. Žemesnė temperatūra nekenkia.

Kaip pražydinti?

Alyvų krūmą iš šaltos buveinės patartina įnešti į šviesią, apie +10 °C patalpą, kad augalas palaipsniui apsiprastų prie pasikeitusių aplinkos sąlygų. Įnešę išpjaustykite plonas, silpnas šakeles.

Ankstyvajam pražydinimui tinkamiausi žiedpumpuriai išauga karštą vasarą. Jie būna stori ir platūs, o lapų pumpurai ploni ir smailūs. Palikę tinkamas šakeles, nuo jų nuskinkite lapų pumpurus, tik pačiose viršūnėse prie žiedpumpurių palikite po vieną–dvi jų poras. Tada paliekite šiltu, 20–25 °C, minkštu vandeniu.

Kitą dieną reikia pernešti į šiltą 20–25 °C ir šviesią patalpą, labai tiktų ir šviesus vonios kambarys. Jei reikia, dar paliekite ir augalą apdenkite polietileno plėvele – ant rėmo sukonstruokite mini polietileno šiltnamiuką, kad geriau laikytųsi oro drėgnis. Tuomet krūmą reikia purkšti minkštu, 35–40 °C vandeniu: pirmą savaitę – kas 3 val., vėliau – kas 4 val., kol nusispalvins žiedpumpuriai. Jei patalpa vėsesnė, purkškite rečiau.

Kai žiedpumpuriai ima keisti spalvą, drėkinkite tik stiebus ir saugokite, kad vanduo nepatektų ant žiedpumpurių. Per visą pražydinimo laiką reikia gausiai laistyti žemę 20–25 °C šilumos vandeniu.

Paskutiniai žingsniai

Norint pražydinti numatytai vasario dienai, augalus į šiltą aplinką reikia įnešti maždaug prieš 30 dienų, kovo pradžiai – prieš 3 savaites.

Kad išsivystytų itin puošnios žiedų kekės, reikalingas ir papildomas apšvietimas – prailginkite dieną iki 10–14 val. O jei norite, kad greičiau pražystų, teks apšviesti visą parą. Kai alyva išskleis puikiąsias žiedynų žvakes, perneškite ją į numatytą vietą, kad mažu žiemos stebuklu galėtų džiaugtis visi šeimos nariai.

Tuos pačius krūmus pražydinti galima tiktai 2–3 metus, juos paauginus lauke ir papildomai patręšus kompleksinėmis trąšomis: pavasarį su didesniu azoto kiekiu, o liepą–rugpjūtį fosforo ir kalio trąšomis. Sausrų metu būtina laistyti. Vegetacijos periodu nukarpykite nuo stiebo silpnas šakeles ir virš žemės paviršiaus išaugusias poskiepio atžalas, išlaužykite tik ką susiformavusius žiedynus, nenulaužiant šakelių.

 

 

„Rasų“ korespondentė Rūta ANTANAITIENĖ

Rūtos Antanaitienės nuotraukos

 

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/03/23

Šakiečiai pribrendo – vienysis

ŪP korespondentė Milda JONKIENĖ. – Šakių krašto ūkininkai kovo 20 d. susirinko į naujai įsikūrusios Šakių rajono ūkininkų sąjungos (ŠRŪS) pirmąjį susirinkimą. Jame prisistatė organizacijos iniciatoriai, steigėjai,...
2023/03/23

Pieno ūkininkai prie Seimo rengia protestą, reikalaus K. Navicko atsistatydinimo

Vilnius, kovo 23 d. (BNS). Lietuvos pieno gamintojų asociacija (LPGA) ketvirtadienį prie Seimo rengia, jų teigimu, didžiausią pastarojo meto protesto akciją, kurios metu ūkininkai reikalaus bent 40 mln. eurų paramos ir žemės ūkio ministro Kęstučio...
2023/03/22

Seime svarstoma, ar drausti prekybininkams skirti baudas tiekėjams

Vilnius, kovo 22 d. (BNS). Ekonomikos ir inovacijų ministerijai tvirtinant, kad didžioji prekybos tinklų dalis atsisakė nepagrįstų baudų tiekėjams sutrikus prekių pristatymui, Konkurencijos tarybos atstovė teigia, kad iš tiekėjų sulaukiama ...
2023/03/22

Klaipėdos ir Kretingos rajonuose pareigūnai aptiko nelegalų tabako fabriką

Muitinės kriminalinės tarnybos (MKT) pareigūnai, bendradarbiaudami su Lietuvos policijos pareigūnais ir Klaipėdos apygardos prokuratūra, Klaipėdos ir Kretingos rajonuose aptiko nelegalų tabako fabriką ir sandėlį. Sulaikyta 11 asmenų – Lietuv...
2023/03/22

Juodalksnio bandomųjų želdinių matavimas

Valstybinės miškų tarnybos Miško genetinių išteklių skyriaus specialistai kasmet matuoja ir vertina miško medžių palikuonių bandomuosius želdinius.  
2023/03/22

Viceministras: valstybės paramą galės gauti daugiau smulkių šiltnamių ūkių

Vilnius, kovo 22 d. (BNS). Daržovių šiltnamiuose augintojams prašant dosnesnės valstybės paramos, žemės ūkio viceministras sako, kad dabar į ją galės pretenduoti ir mažesnių šiltnamių savininkai. Paulius Astrauskas sako, kad m...
2023/03/22

Siekiama stiprinti pieno pardavėjų derybines galias

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) inicijuoja Pieno įstatymo projekto pakeitimus, siekdama iš esmės išspręsti problemas, kurias dėl smarkiai kritusių pieno supirkimo kainų patiria pieno pardavėjai. Esminė nuostata – atsisakyti žalio ...
2023/03/22

Trąšas naudokime atsakingai

Valstybinė augalininkystės tarnyba (VAT) akcentuoja, kad trąšas į žemę reikia berti saikingai, atsakingai ir laikantis gamintojų rekomendacijų arba tręšimo grafiko. Taip pat ūkininkams primena, kad galima naudoti tik į Identifikavimo...
2023/03/22

Europos Komisija pasiūlė bendrus kovos su ekologiniu manipuliavimu ir klaidinančiais ekologiškumo teiginiais kriterijus

Šiandien Europos Komisija (EK) pasiūlė bendrus kovos su ekologiniu manipuliavimu ir klaidinančiais ekologiškumo teiginiais kriterijus. Šis pasiūlymas suteiks vartotojams daugiau aiškumo, jie galės būti tikresni, kad tai...