Ashburn +11,6 °C Debesuota
Sekmadienis, 2 Bal 2023
Ashburn +11,6 °C Debesuota
Sekmadienis, 2 Bal 2023

Ir viduržiemį yra ką veikti sode

2023/01/14


Sausis įpusėjo – nepamirškite pasidairyti po sodą. Dr. Juozas LANAUSKAS ragina sodininkus kartkartėmis ten užsukti ir apžiūrėti vaismedžius: ar negraužia kiškiai, ar žalos nepadarė pelės, kiti graužikai, ar vėjas nenudraskė aprišalų.

Sniegas ne tik saugo

„Tai natūrali šildomoji medžiaga visiems lauke žiemojantiems augalams. Nuo takų ir aikštelių nukastą sniegą drąsiai naudokite sodo ir daržo augmenijai apsaugoti. Purus tinka pridengti visžalius krūmus ir kitus žemaūgius augalus, nukenčiančius besniegę žiemą, – teigia Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro SD instituto Sodininkystės technologijų skyriaus vedėjas, vyresnysis mokslo darbuotojas. – Net jei jo tektų atsivežti, neatsisakykite šio darbo. Ant sukastos dirvos sumestas sniegas žemei suteiks daugiau itin reikalingos drėgmės.“

Gausiai pasnigus, J. Lanauskas pataria nupurtyti medelių šakas. Ypač pravartu sutrypti sniegą pomedžiuose per atodrėkį, nes lengvai užsimindo pelių ir pelėnų urvai, mažiau kenkia graužikai. Dar į nupjautą vamzdį ar plastikinį butelį įdėkite užnuodyto masalo medelius žalojantiems graužikams.

Kai susiformuoja storesnė sniego danga ir į sodą įsibrovę kiškiai gali nesunkiai pasiekti aukštesnes vaismedžių šakeles, sutrypkite pusnis pomedžiuose arba priešingai, jas nukaskite. Ilgaausius labiausiai vilioja obelaitės, traukia obelų žievėje esantis hormonas, veikiantis šių žvėrelių vislumą.

Aprišalai nuo kiškių ir šalčioplaišos

Yra visokiausių būdų apsaugoti sodą nuo kiškių, tačiau pirmiausia reikia pasirūpinti 1,5–2,5 m aukščio vielos tinklo tvora ir tvarkingai aprišti vaismedžių kamienus. Tai geriausia apsauga nuo mažųjų įsibrovėlių.

Jei sode medeliai dar buvo neaprišti, J. Lanauskas primena kuo skubiau tai padaryti. Ši priemonė veiksminga ne tik nuo miško gyventojų. Dėl temperatūros svyravimų dažniausiai pietinėje kamieno pusėje susidaro šalčioplaišos. Aprišti galite impregnuotu popieriumi, senomis užuolaidomis, medžiaginėmis skiautėmis, maišine medžiaga, meldų ir šiaudų pynėmis.

Šiltesnę dieną, kai temperatūra apie 0 °C, kamienus nubaltinkite specialiais vandens emulsiniais (perpus skiestais su vandeniu) dažais su 2 proc. sisteminio fungicido priedu.

Specialistas siūlo kruopščiai patikrinti ir raiščius, kuriais vaismedžiai pritvirtinti prie kuolų, prireikus pakeisti naujais. Tarp kuolo ir medelio raištis daromas aštuoniukės formos: aplink kuolą apsukamas vieną kartą, aplink medelį – kitą kartą. Platūs raiščiai geresni už siaurus, labai tinka seni diržai, kuriuos prie kuolo galima prikalti.

Sodo specialistas primena, kad pjūvis turi būti lygus, o jeigu šaka neatsiskyrė, negalima jos plėšti, nes be žievės likusi jos dalis gali nudžiūti. 

Prasideda senų obelų genėjimas

Specialistas primena, kad jau galima pradėti genėti senas, aukštaūges obelis. Prieš genint sodo įrankius gerai išgaląskite. Tokiais ne tik lengviau ir greičiau dirbsite, bet ir padarytos lygios žaizdos lengviau gis. Žaizdas po genėjimo užtepkite aliejiniais dažais. Įsidėmėkite, dažai, kurių sudėtyje yra spirito ar kitų greitai garuojančių medžiagų, išdžiovina augalo medieną.

J. Lanauskas perspėja kopėčias gerai atremti ir pritvirtinti, kad neįvyktų nelaimingas atsitikimas. Retinant ir trumpinant medžių vainikus, dažniausiai dirva būna gerokai sušalusi, todėl į medį atremtos kopėčios gali lengvai nuslysti. Jei kopėčios ilgesnės, prie išilginių sijų apačios pritaisykite geležinius smailius antgalius.

Tiems, kas ketina pavasarį perskiepyti senesnius vaismedžius, specialistas primena, kol nebuvo labai stiprių šalčių, prisipjauti skiepūglių. Jiems tinka gerai išsivystę norimos veislės vaismedžio vienamečiai ūgliai. Vilkūgliai įskiepiams netinka. Nupjautus ūglius laikykite vėsioje ir drėgnoje patalpoje. Dar galite prikasti lauke po sniegu nuo saulės apsaugotoje vietoje.

Reikalai rūsyje

Nuolat tikrinkite, kaip laikosi vaisiai rūsyje. Netaupydami valgykite sveikus obuolius ir kriaušes. Juos perrinkite, supuvusius išmeskite. Optimaliausia vaisių laikymo temperatūra 1–4 oC šilumos, kai temperatūra pakyla aukščiau 6 °C , vėdinkite patalpas, o jei oras per sausas, pastatykite indų su vandeniu.

 

 

„Rasų“ korespondentė Rūta ANTANAITIENĖ

Rūtos Antanaitienės nuotraukos

 

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/04/01

Ekspertai: maisto kainų brangimą lėtins pingančios žaliavos, energijos kainos

Vilnius, balandžio 1 d. (BNS). Lietuvoje maisto kainų metinis augimas vis dar siekia apie 30 proc., tačiau ekspertai sako, kad pingančios žaliavos, energetikos produktai lėtina jo tempą. Kai kurie analitikai teigia, jog prekybininkai kainų mažinti...
2023/04/01

Po sunkių gyvenimo išbandymų – medžio darbų kūrybos džiaugsmas

Pasvalys („Darbas“). „Gal apie šimtą inkilų iš viso esu sumeistravusi. Šiemet – maždaug trisdešimt, bet likę mažiau. Ir pernai, ir jau dabar daug kas įsigijo, po Lietuvą išsivežiojo“...
2023/04/01

Pasaulinėje kruizinės laivybos parodoje JAV – ir Klaipėdos uostas

Floridos valstijos (JAV) rytuose vykstančioje kruizinės laivybos parodoje prisistato ir Klaipėdos uostas. Balandžio pabaigoje kruizinės laivybos sezoną ketinantis pradėti uostas šiemet laukia 44 kruizinių laivų, 4 iš jų lankysis pirm...
2023/04/01

Interaktyvus žemėlapis padės teisingai deklaruoti žemę

Valstybės įmonė Žemės ūkio duomenų centras parengė interaktyvųjį žemėlapį, kuriame galima peržiūrėti preliminarias erdvinių duomenų sluoksnių. Pagal juos bus tikrinama ūkininkų atitiktis žemės ūkio naudmenų geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės ...
2023/04/01

„Mano pasaulis – darniai Lietuvai“ finalas: dėmesys etnografijai, ekologijai ir finalistų apdovanojimai

LR Seime įvyko Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) Miškų ir ekologijos fakulteto organizuojamo kasmetinio nacionalinio konkurso „Mano pasaulis – darniai Lietuvai” finalas. Visi renginio dalyviai i...
2023/04/01

Aplinkosaugininkai pradeda akciją, ji truks du mėnesius

Balandžio 1 d. Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) pradeda akciją „Saugom ungurį“, kuri truks iki gegužės 31-osios. Šios akcijos tikslas – europinių ungurių apsauga ir jų išteklių gausinimas.
2023/04/01

Kokius agurkus į stiklainius dėsite šiemet?

Daugeliui agurkų augintojų – profesionalų ir mėgėjų – kiekvieną sezoną kyla klausimas, kokias agurkų veisles rinktis, kokios naujos jų veislės galėtų sudominti ir papildyti laukiamą derlių. Tad apžvelgiame  konservuoti ir kitaip p...
2023/04/01

Kovą didėjo prezidento, Seimo pirmininkės ir Kauno mero reitingai

Vilnius, balandžio 1 d. (BNS). Prezidento Gitano Nausėdos, Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen ir Kauno miesto mero Visvaldo Matijošaičio reitingas kovą kilo labiausiai, rodo „Lietuvos ryto“ šeštadienį pa...
2023/04/01

Aplinkosaugininkai akyliau stebės neleistinose vietose važinėjančius keturratininkus

Aplinkos apsaugos departamento (AAD) Miškų kontrolės departamento pareigūnai visus miško lankytojus skatina saugoti ir neniokoti miško paklotės. Todėl per akciją „Saugom mišką“, trunkančią iki gegužės 15-osi...