Ashburn +20,5 °C Mažai debesuota
Penktadienis, 29 Rgs 2023
Ashburn +20,5 °C Mažai debesuota
Penktadienis, 29 Rgs 2023

Ir viduržiemį yra ką veikti sode

2023/01/14


Sausis įpusėjo – nepamirškite pasidairyti po sodą. Dr. Juozas LANAUSKAS ragina sodininkus kartkartėmis ten užsukti ir apžiūrėti vaismedžius: ar negraužia kiškiai, ar žalos nepadarė pelės, kiti graužikai, ar vėjas nenudraskė aprišalų.

Sniegas ne tik saugo

„Tai natūrali šildomoji medžiaga visiems lauke žiemojantiems augalams. Nuo takų ir aikštelių nukastą sniegą drąsiai naudokite sodo ir daržo augmenijai apsaugoti. Purus tinka pridengti visžalius krūmus ir kitus žemaūgius augalus, nukenčiančius besniegę žiemą, – teigia Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro SD instituto Sodininkystės technologijų skyriaus vedėjas, vyresnysis mokslo darbuotojas. – Net jei jo tektų atsivežti, neatsisakykite šio darbo. Ant sukastos dirvos sumestas sniegas žemei suteiks daugiau itin reikalingos drėgmės.“

Gausiai pasnigus, J. Lanauskas pataria nupurtyti medelių šakas. Ypač pravartu sutrypti sniegą pomedžiuose per atodrėkį, nes lengvai užsimindo pelių ir pelėnų urvai, mažiau kenkia graužikai. Dar į nupjautą vamzdį ar plastikinį butelį įdėkite užnuodyto masalo medelius žalojantiems graužikams.

Kai susiformuoja storesnė sniego danga ir į sodą įsibrovę kiškiai gali nesunkiai pasiekti aukštesnes vaismedžių šakeles, sutrypkite pusnis pomedžiuose arba priešingai, jas nukaskite. Ilgaausius labiausiai vilioja obelaitės, traukia obelų žievėje esantis hormonas, veikiantis šių žvėrelių vislumą.

Aprišalai nuo kiškių ir šalčioplaišos

Yra visokiausių būdų apsaugoti sodą nuo kiškių, tačiau pirmiausia reikia pasirūpinti 1,5–2,5 m aukščio vielos tinklo tvora ir tvarkingai aprišti vaismedžių kamienus. Tai geriausia apsauga nuo mažųjų įsibrovėlių.

Jei sode medeliai dar buvo neaprišti, J. Lanauskas primena kuo skubiau tai padaryti. Ši priemonė veiksminga ne tik nuo miško gyventojų. Dėl temperatūros svyravimų dažniausiai pietinėje kamieno pusėje susidaro šalčioplaišos. Aprišti galite impregnuotu popieriumi, senomis užuolaidomis, medžiaginėmis skiautėmis, maišine medžiaga, meldų ir šiaudų pynėmis.

Šiltesnę dieną, kai temperatūra apie 0 °C, kamienus nubaltinkite specialiais vandens emulsiniais (perpus skiestais su vandeniu) dažais su 2 proc. sisteminio fungicido priedu.

Specialistas siūlo kruopščiai patikrinti ir raiščius, kuriais vaismedžiai pritvirtinti prie kuolų, prireikus pakeisti naujais. Tarp kuolo ir medelio raištis daromas aštuoniukės formos: aplink kuolą apsukamas vieną kartą, aplink medelį – kitą kartą. Platūs raiščiai geresni už siaurus, labai tinka seni diržai, kuriuos prie kuolo galima prikalti.

Sodo specialistas primena, kad pjūvis turi būti lygus, o jeigu šaka neatsiskyrė, negalima jos plėšti, nes be žievės likusi jos dalis gali nudžiūti. 

Prasideda senų obelų genėjimas

Specialistas primena, kad jau galima pradėti genėti senas, aukštaūges obelis. Prieš genint sodo įrankius gerai išgaląskite. Tokiais ne tik lengviau ir greičiau dirbsite, bet ir padarytos lygios žaizdos lengviau gis. Žaizdas po genėjimo užtepkite aliejiniais dažais. Įsidėmėkite, dažai, kurių sudėtyje yra spirito ar kitų greitai garuojančių medžiagų, išdžiovina augalo medieną.

J. Lanauskas perspėja kopėčias gerai atremti ir pritvirtinti, kad neįvyktų nelaimingas atsitikimas. Retinant ir trumpinant medžių vainikus, dažniausiai dirva būna gerokai sušalusi, todėl į medį atremtos kopėčios gali lengvai nuslysti. Jei kopėčios ilgesnės, prie išilginių sijų apačios pritaisykite geležinius smailius antgalius.

Tiems, kas ketina pavasarį perskiepyti senesnius vaismedžius, specialistas primena, kol nebuvo labai stiprių šalčių, prisipjauti skiepūglių. Jiems tinka gerai išsivystę norimos veislės vaismedžio vienamečiai ūgliai. Vilkūgliai įskiepiams netinka. Nupjautus ūglius laikykite vėsioje ir drėgnoje patalpoje. Dar galite prikasti lauke po sniegu nuo saulės apsaugotoje vietoje.

Reikalai rūsyje

Nuolat tikrinkite, kaip laikosi vaisiai rūsyje. Netaupydami valgykite sveikus obuolius ir kriaušes. Juos perrinkite, supuvusius išmeskite. Optimaliausia vaisių laikymo temperatūra 1–4 oC šilumos, kai temperatūra pakyla aukščiau 6 °C , vėdinkite patalpas, o jei oras per sausas, pastatykite indų su vandeniu.

 

 

„Rasų“ korespondentė Rūta ANTANAITIENĖ

Rūtos Antanaitienės nuotraukos

 

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/09/28

UAB „Pieno tyrimai“ – jau 30 metų

UAB „Pieno tyrimai“ šie metai yra ypatingi – spalio mėnesį sukanka 30 metų. 1993 m. spalio 15 d. įregistruota „Valstybinė eksperimentinė pieno kokybės tyrimo laboratorija“, nuo 1994 metų vadinama Pieno tyrimais.
2023/09/28

Lietuvoje degalų kainų augimo tempai lėtėja

Per savaitę degalų vidutinės kainos Lietuvoje nežymiai padidėjo: benzinas pabrango 0,04 proc., dyzelinas 0,7 procento. Nors mūsų šalyje degalų kainos yra 0,11–0,21 Eur/l mažesnės nei Latvijoje ir Estijoje, tačiau benzino vidutinė kain...
2023/09/28

Seime skinasi kelią siūlymas branginti mėgėjų žvejybą

Seimas pradėjo svarstymus, ar du–keturis kartus pabranginti mėgėjų leidimus žvejoti valstybiniuose vandens telkiniuose.
2023/09/28

Ekonomikos vargo indeksas: šalies ekonomikos atsparumas ir toliau išlieka esminiu uždaviniu

2023 m. Lietuva pradėjo didžiausią ekonomikos vargą patiriančių valstybių trejetuke, skelbia Lietuvos laisvosios rinkos institutas (LLRI).
2023/09/28

Įsisiautėjo mėlynojo liežuvio liga

Rugsėjo pradžioje keturiuose Nyderlandų avininkystės ūkiuose buvo patvirtinta mėlynojo liežuvio liga. Šiandienos oficialiais duomenimis, užkratas pateko jau į 319 ūkių. Padėtis rimta: kol kas nėra vakcinos, prekyba sustabdyta, ūkiai skaičiu...
2023/09/28

Europos Komisija skelbia rugsėjo mėnesio sprendimus dėl pažeidimų

Šiandien Europos Komisija (EK) paskelbė rugsėjo mėnesio sprendimus dėl pažeidimų. Jais EK imasi teisinių veiksmų prieš valstybes nares, nevykdančias ES teisėje nustatytų prievolių.
2023/09/28

Demencija: kai žodis išties žeidžia

Kalbiname asociacijos „Demencija Lietuvoje“ pirmininkę Ievą Petkutę apie bendravimo iššūkius su demencija sergančiais pacientais. Ji akcentuoja, kad visų pirma turėtume jausti pagarbą žmogui. Dažnai žeminančios replikos a...
2023/09/28

Ministras K. Navickas: „Jau dabar turime pradėti kalbėti ir galvoti, ką mums reikš Ukrainos ir jos žemės ūkio sektoriaus priėmimas į ES šeimą“

Paryžiuje vykusiame septintajame leidinio „Politico“ organizuotame aukšto lygio susitikime politikai, ūkininkai, maisto pramonės lyderiai, mokslininkai ir nevyriausybinių organizacijų atstovai diskutavo, kas laukia Europos maist...
2023/09/28

Pateiktos paraiškos dėl paramos apsisaugoti nuo plėšrūnų

Iki rugsėjo 22 d. Nacionalinėje mokėjimo agentūroje buvo priimamos paraiškos dėl paramos įsigyti priemones, reikalingas apsaugoti ūkinius gyvūnus nuo plėšrūnų pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemonė...