„LitPOS tinklas buvo modernizuotas siekiant, kad matavimai būtų atliekami tiksliau, ir specialistai, atliekantys matavimus, išvengtų trukdžių. Prisijungę prie sistemos geodezininkai, matininkai, kelininkai, statybininkai ir ūkininkai gali realiu laiku atlikti matavimus ir tiksliai nustatyti žemės sklypų, statinių, pasėlių laukų ir kitų objektų padėtį“, – teigia Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) vadovas Saulius Mocevičius.
Pavyzdžiui, ūkininkai, prisijungę prie LitPOS, gali planuoti pasėlių priežiūrą, tręšimą ir laistymą, be to, tikslūs matavimų duomenys svarbūs ir geoinžinerijos, statybų sektoriams, mokslo ir tyrimų institucijoms, istorikams, paveldosaugininkams.
„Prisijungęs prie LitPOS šiandien galiu naudoti 40 palydovų duomenis, anksčiau jų buvo per pusę mažiau. Padidėjęs palydovų skaičius suteikia galimybę dirbti urbanizuotose ar miškingose vietovėse, kuriose matavimus atlikti trukdo medžiai ar pastatai“, – sako Rolandas Dzikaras, įmonės „Geo9“ vadovas. Anot jo, taip greičiau ir tiksliau galima atlikti užduotis, išvengiama klaidų.
Lietuvos GPNS nuolatinių stočių tinklą LitPOS sudaro 35 stotys, duomenų perdavimo tinklas ir duomenų tvarkymo centras, kuriame realiu laiku apskaičiuojamas ir eliminuojamos GPNS palydovų signalų paklaidos. LitPOS tinklas yra susietas su 6 Latvijos stotimis (LATPOS) ir 3 Lenkijos stočių tinklo (ASG-EUPOS) stotimis. LitPOS paslaugos yra teikiamos 24 val. per parą, visomis savaitės dienomis.
Pažymėtina, kad teisės aktuose yra reglamentuojama, kad nekilnojamo turto objektų kadastriniai matavimai, topografinių objektų geodeziniai matavimai turi būti atlikti remiantis valstybiniu geodeziniu pagrindu, kurio sudėtinė dalis yra LitPOS tinklas.
Šaltinis: NŽT
123rf nuotrauka