Ashburn +11,7 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 23 Kov 2023
Ashburn +11,7 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 23 Kov 2023

Priminimas, kaip saugiai teikti pirties paslaugas

2023/01/15


Kai už lango žiema, norisi pasimėgauti šiluma, todėl žmonės dažnai renkasi laisvalaikį praleisti pirtyje. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) specialistai primena pagrindinius reikalavimus, kurie būtini norint teikti saugias pirties paslaugas, ir į ką turi atkreipti dėmesį patys pirties lankytojai, kad buvimas pirtyje būtų saugus ir teiktų naudą sveikatai.

Veiklai būtinas leidimas-higienos pasas

Pirčių įrengimo ir priežiūros visuomenės sveikatos saugos reikalavimus nustato Lietuvos higienos norma HN 39:2016 „Pirčių visuomenės sveikatos saugos reikalavimai“, todėl norint teikti šias paslaugas privaloma turėti veiklai būtiną dokumentą – leidimą-higienos pasą, kuris liudija, kad ūkinės komercinės veiklos sąlygos atitinka visuomenės sveikatos saugos teisės aktų reikalavimus.

Su taisyklėmis supažindinti iš anksto

Paslaugų vartotojus labai svarbu iš anksto supažindinti su pirties paslaugomis, taip pat informuoti, kaip saugiai naudotis įranga, inventoriumi. Paslaugos teikėjas turi paaiškinti, kas gali kelti riziką sveikatai, galimas pasekmes, pateikti saugaus pirties paslaugų vartotojų elgesio taisykles (pvz., informaciją apie alkoholio vartojimą, vaikų priežiūrą, paslaugų vartotojų sveikatos būkles, kurioms esant nerekomenduojama naudotis pirtimi ir pan.), vidaus tvarkos taisykles.

Būtina pasirūpinti pirmosios pagalbos rinkiniu, kuris, kaip ir vidaus tvarkos taisyklės, turi būti gerai matomoje vietoje.

NVSC specialistai pabrėžia, kad ne tik paslaugos teikėjai, bet ir pirties lankytojai turėtų būti atsakingi ir patys susipažinti su taisyklėmis ir, žinoma, svarbiausia – jų laikytis, kad nekeltų pavojaus nei savo, nei aplinkinių sveikatai bei saugumui.

Tikrintis sveikatą

Lankytojai, norintys pasinaudoti pirtimi, turi būti sveiki, kaip ir pirties darbuotojai. Pastarieji turi prieš pradėdami dirbti, o vėliau kasmet tikrintis sveikatą.

Pirties paslaugas teikiantys asmenys, tiesiogiai susiję su lankytojų aptarnavimu ir galintys daryti tiesioginę įtaką jų sveikatai, turi turėti higienos ir pirmosios pagalbos žinių bei tai patvirtinančius sveikatos žinių atestavimo pažymėjimus. Pagal nustatytą tvarką, pirčių paslaugas teikiantys darbuotojai, tiesiogiai susiję su klientų aptarnavimu, prieš pradėdami dirbti turi baigti Privalomojo pirmosios pagalbos mokymo pagrindinę programą (PP), Privalomojo higienos įgūdžių mokymo bendrąją programą (HB), Privalomojo higienos įgūdžių mokymo specialiąją programą (H5), o kas penkerius metus – pakartoti Privalomojo pirmosios pagalbos mokymo tęstinę programą (PT).

Pavojingas pirties vietas – apsaugoti ar paženklinti

Paslaugų teikėjai turi įdiegti apsaugos priemones, kad lankytojai būtų apsaugoti nuo nudegimų, taip pat įrengti ar įspėjamaisiais ženklais (pvz., garso, šviesos) riboti ar neleisti prieiti prie pavojingų vietų ar įrenginių.

Prižiūrėti vandens tiekimo sistemas

Siekiant užkirsti kelią legionelėms daugintis, vandens tiekimo sistemose turi būti vykdoma nuolatinė jos priežiūra ir palaikoma tinkama temperatūra. Karšto vandens čiaupuose svarbu palaikyti ne žemesnę nei 50 °C, šalto – ne aukštesnę kaip 20 °C. Pirties paslaugų teikėjas privalo užtikrinti, kad karšto vandens tiekimo sistemoje vandens temperatūra kas 3 mėnesius būtų profilaktiškai pakeliama iki 66 °C ir išlaikoma ne mažiau kaip 25 min. Ne rečiau kaip vieną kartą per metus būtina atlikti geriamojo vandens (šalto ir karšto) mikrobiologinį tyrimą legionelėms nustatyti, o jas nustačius – imtis vandens tiekimo sistemos valymo ir kenksmingumo šalinimo darbų. Papildomi vandens tyrimai atliekami, kai vandens tiekimo sistema pradedama naudoti daugiau kaip po vieno mėnesio pertraukos, po vandens tiekimo sistemos rekonstrukcijos ar remonto, taip pat tada, kai diagnozuojama susirgimų legionelioze. Kadangi legionelės linkusios kauptis kalkių nuosėdose – labai svarbu valyti bei dezinfekuoti dušų ragelių ir tai atlikti ne rečiau kaip kartą per mėnesį.

 

Šaltinis: NVSC

Dalintis

2023/03/23

Šakiečiai pribrendo – vienysis

ŪP korespondentė Milda JONKIENĖ. – Šakių krašto ūkininkai kovo 20 d. susirinko į naujai įsikūrusios Šakių rajono ūkininkų sąjungos (ŠRŪS) pirmąjį susirinkimą. Jame prisistatė organizacijos iniciatoriai, steigėjai,...
2023/03/22

Seime svarstoma, ar drausti prekybininkams skirti baudas tiekėjams

Vilnius, kovo 22 d. (BNS). Ekonomikos ir inovacijų ministerijai tvirtinant, kad didžioji prekybos tinklų dalis atsisakė nepagrįstų baudų tiekėjams sutrikus prekių pristatymui, Konkurencijos tarybos atstovė teigia, kad iš tiekėjų sulaukiama ...
2023/03/22

Klaipėdos ir Kretingos rajonuose pareigūnai aptiko nelegalų tabako fabriką

Muitinės kriminalinės tarnybos (MKT) pareigūnai, bendradarbiaudami su Lietuvos policijos pareigūnais ir Klaipėdos apygardos prokuratūra, Klaipėdos ir Kretingos rajonuose aptiko nelegalų tabako fabriką ir sandėlį. Sulaikyta 11 asmenų – Lietuv...
2023/03/22

Juodalksnio bandomųjų želdinių matavimas

Valstybinės miškų tarnybos Miško genetinių išteklių skyriaus specialistai kasmet matuoja ir vertina miško medžių palikuonių bandomuosius želdinius.  
2023/03/22

Viceministras: valstybės paramą galės gauti daugiau smulkių šiltnamių ūkių

Vilnius, kovo 22 d. (BNS). Daržovių šiltnamiuose augintojams prašant dosnesnės valstybės paramos, žemės ūkio viceministras sako, kad dabar į ją galės pretenduoti ir mažesnių šiltnamių savininkai. Paulius Astrauskas sako, kad m...
2023/03/22

Siekiama stiprinti pieno pardavėjų derybines galias

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) inicijuoja Pieno įstatymo projekto pakeitimus, siekdama iš esmės išspręsti problemas, kurias dėl smarkiai kritusių pieno supirkimo kainų patiria pieno pardavėjai. Esminė nuostata – atsisakyti žalio ...
2023/03/22

Trąšas naudokime atsakingai

Valstybinė augalininkystės tarnyba (VAT) akcentuoja, kad trąšas į žemę reikia berti saikingai, atsakingai ir laikantis gamintojų rekomendacijų arba tręšimo grafiko. Taip pat ūkininkams primena, kad galima naudoti tik į Identifikavimo...
2023/03/22

Europos Komisija pasiūlė bendrus kovos su ekologiniu manipuliavimu ir klaidinančiais ekologiškumo teiginiais kriterijus

Šiandien Europos Komisija (EK) pasiūlė bendrus kovos su ekologiniu manipuliavimu ir klaidinančiais ekologiškumo teiginiais kriterijus. Šis pasiūlymas suteiks vartotojams daugiau aiškumo, jie galės būti tikresni, kad tai...
2023/03/22

Lietuvos ir Jungtinės Karalystės žemės ūkio ministrai vienija pastangas dėl Ukrainos ir skatina šalių bendradarbiavimą

Žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko susitikime su Jungtinės Karalystės maisto, žemės ūkio ir žuvininkystės ministru Marku Spenceriu Londone aptartos Europos Sąjungos sankcijos Rusijai, prekyba kalio trąšomis ir kiti svarbūs klausimai.