Ashburn +7,6 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 27 Kov 2023
Ashburn +7,6 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 27 Kov 2023

Kauno rajono žemdirbiams – apie naująją ūkininkavimo tvarką

2023/01/17


Konferencijų centre „Siesta“ susirinkę Kauno rajono ūkininkų sąjungos nariai išklausė žemės ūkio viceministro Egidijaus Giedraičio naujausių Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano (SP) išaiškinimų. Apie žemdirbiams svarbias deklaravimo problemas ir būsimas patikras kalbėjo Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) Kontrolės departamento Tiesioginės paramos kontrolės skyriaus vedėjas Aušrius Kučinskas ir Žemės ūkio paramos departamento direktorė Enrika Raibytė. Naujų pasiūlymų, kokiomis lėšomis būtų galima atnaujinti nusidėvėjusias melioracijos sistemas, atvežė Lietuvos melioracijos įmonių asociacijos (LMĮA) vicepirmininkas Andrius Marinas. Kalbėta daug, tik ar nuo to pasidarė aiškiau?

Deklaruoti ir žemę, ir „galvas“

Kauno rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas Mindaugas Maciulevičius pažymėjo, kad su naujojo SP dokumentais ūkininkams teks gyventi penkerius metus. Tai be galo svarbu, nes yra daug naujovių. Jis pasidžiaugė, kad į posėdį atvyko būrys Kauno rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio ir kaimo plėtros skyriaus specialisčių, Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Kauno konsultavimo biuro vadovė ir kitų svečių.

Viceministras E. Giedraitis savo kalbą pradėjo juokaudamas – esą ministras jam pavedęs keistą darbą – pasirūpinti, jog SP taisyklės būtų paaiškintos taip, kad kiekvienas žemdirbys suprastų, kas ten parašyta. Mat dažnai būna, kad teisės aktų kalba sunkiai suprantama ūkininkams. „Aišku, ministerijos darbuotojai už galvų susiėmė, sakė, kad neįmanoma šito padaryti. Visgi pažadėjo pasistengti“, – tikino viceministras.

Pasak E. Giedraičio, Europos Sąjunga (ES) pinigų neduoda, kad jie būtų paimti ir šiaip sau išdalyti ūkininkams, o kelia visokiausius reikalavimus. Tai – jokia naujiena. Per 5 metų laikotarpį bus skirta 4,3 mlrd. Eur iš ES ir šalies biudžeto lėšų.

„Aprašinėjant priemones, kurioms bus skirti pinigai, Europos Komisijai reikia įrodyti, kad daugiau nei 30 proc. atiteks klimato kaitos mažinimui, neariamosios žemdirbystės technologijoms ir pan. Taip susidėlioja ramsčiai, taip pat numatomos lėšos ir Žemės ūkio garantijų fondui, ir kaimo plėtrai. Tiesa, Kauno rajone vyraujančiai augalininkystei nieko gero gal ir nėra. Anksčiau deklaruodavote pasėlių plotus ir pagal tai gaudavote tiesiogines išmokas, dabar atsirado dar vienas kriterijus – gyvūnų gerovė. Jau bus galima ne tik plotus, bet ir „galvas“ deklaruoti. Laikantys pieninių karvių, mėsinių bulių, vištų ar kalakutų, gaus truputėlį pinigų“, – aiškino E. Giedraitis.

Kauno rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas Mindaugas Maciulevičius, žemės ūkio viceministras Egidijus Giedraitis, NMA Žemės ūkio paramos departamento direktorė Enrika Raibytė ir Kontrolės departamento Tiesioginės paramos kontrolės skyriaus vedėjas Aušrius Kučinskas.

Griežta jaunojo ūkininko sąvoka

Viceministras nemažą laiko dalį skyrė išaiškinti „jaunojo ūkininko“ sąvokai. Teigė, kad jaunasis ūkininkas, ne vyresnis kaip 40 metų, turi būti valdos valdytoju. Tokiu laikomas ūkio savininkas, t. y. fizinis asmuo, kurio vardu registruotas ūkininko ūkis ir (arba) žemės ūkio valda, kuris priima sprendimus dėl ūkio valdymo, vykdo ilgalaikę ūkio kontrolę, yra finansiškai atsakingas ir prisiima su ūkio veikla susijusias rizikas.

Juridinio asmens atveju valdos valdytoju laikomi juridinio asmens dalyviai, vienasmenis valdymo organas, kolegialaus valdymo organo nariai.

Jaunasis ūkininkas turi būti pasirengęs ūkininkauti ir (arba) turėti įgūdžių. Tai yra privalomas reikalavimas. Jaunojo ūkininko kompetenciją, įrodančią pasirengimą ūkininkauti, pagrindžia įgytas žemės ūkio ir (arba) veterinarijos srities išsilavinimas ar kvalifikacija. Šį kriterijų atitiks ir ne žemesnio kaip 3 kurso žemės ūkio arba veterinarijos sričių studentai. Kompetencija gali būti įgyta ir išklausius su žemės ūkio veikla susijusius mokymus, kursus. Taip pat galima praktinė ūkininkavimo patirtis, ne trumpesnė nei 1 metų darbo patirtis žemės ūkio ar veterinarijos srityje, kuri turi būti pagrindžiama dokumentais.

Tuo atveju, kai jaunasis ūkininkas – juridinis asmuo, žemės ūkio srities žinių ar patirties turi turėti vienasmenis valdymo organas, taip pat ne mažiau kaip 50 proc. kolegialaus valdymo organo narių ir ne mažiau kaip 50 proc. juridinio asmens dalyvių (akcizininkų, pajininkų ir kt.).Šiuos reikalavimus atitinkantys jaunieji ūkininkai galės teikti paraišką paramai gauti.

E. Giedraitis taip pat išsamiai pasistengė išaiškinti Geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės (GAAB) ir ekoschemų reikalavimus, atsakinėjo į ūkininkų klausimus.

Patikros niekur nedings

Visą straipsnį skaitykite „Ūkininko patarėjo“ elektroninėje arba popierinėje leidinio versijoje,

„Ūkininko patarėjas” Nr. 7, 2023 m. sausio 17 d.

Laikraštis „Ūkininko patarėjas” parduodamas visuose didžiuosiuoe prekybos centruose, Lietuvos pašto skyriuose.

Taip pat laikraštį galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo” redakcijoje el. paštu: platinimas@up.lt, tel. +370 603 75 963 arba www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt bei Perlo terminaluose.

 

ŪP korespondentas Stasys BIELSKIS

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

2023/03/27

Nepamirškite deklaruoti NT ir žemės nuomos pajamų bei sumokėti mokesčius

VDU ŽŪA langas. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) kanclerė prof. Astrida MICEIKIENĖ pataria, kaip tinkamai deklaruoti pajamas, gautas iš nekilnojamojo turto (NT) ir žemės nuomos, bei sumokėti gyventojų pajamų mok...
2023/03/27

Gripas guldo į ligos patalą

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) informuoja, kad kovo 20–26 d. bendras sergamumo gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir COVID-19 liga (koronaviruso infekc...
2023/03/27

Mekių inkilai – dovana krašto paukšteliams

ŪP korespondentė Aldona SIREIKIENĖ. – Joniškio rajono Mekių kaimo bendruomenės pirmininkas Gediminas Jančauskas džiaugėsi, kad  inkilai tapo draugiškumo ir gerumo simboliu. Pirmoji Inkilų gaminimo šventė buvo sureng...
2023/03/27

Savaitgalį Kauno rajone gaisre žuvo žmogus, Utenos rajone išgelbėtas įlūžęs vyras ir jo šuo

Per praėjusias 3 paras šalies ugniagesiai gelbėtojai vyko gesinti 56 gaisrų ir atliko 86 gelbėjimo darbus. Viename iš gaisrų žuvo žmogus.
2023/03/27

Parengti siūlymai akvakultūros pramonės plėtrai skatinti

Aplinkos ministerija (AM) parengė ir teikia derinti Nekilnojamojo turto kadastro ir statybos techninio reglamento „Statinių klasifikavimas“ pakeitimus, kurie paskatintų akvakultūros pramonės plėtrą Lietuvoje. Taip pat sudarytų galimybe...
2023/03/27

Estijoje pieno supirkimo kainos per metus išaugo 22 proc., per mėnesį sumenko 6 proc.

Talinas, kovo 27 d. (BNS). Vidutinė pieno supirkimo kaina Estijoje praėjusį mėnesį buvo 22,1 proc. didesnė nei pernai vasarį – 491,8 euro už toną, pranešė nacionalinė statistikos tarnyba.
2023/03/27

Lietuviškų azoto trąšų gamintoja įspėja dėl galimai nelegalių trąšų

Pastaruoju metu mūsų šalyje padaugėjo atvejų, kai parduodamos neva lietuviškos azoto trąšos, neturint jų kilmę įrodančių dokumentų. Tokių siūlymų galima rasti skelbimų portaluose, įvairiuose ūkininkų forumuose, „lietuvi&...
2023/03/27

Meškinio česnako stebuklai

Jau nekantriai laukiame, kada po žiemos ramybės pasirodys pirmieji meškinio česnako ūgliai. Nuo seno sakoma, kad jų ieško meškos, o dabar šie mišku kvepiantys česnakai vis labiau domina ir žmones, tad n...
2023/03/27

E.parduotuvė nedeklaravo daugiau nei 300 tūkst. eurų pajamų

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja: atlikus e.parduotuvės, kurioje prekiaujama vinilinėmis ir kompaktinėmis plokštelėmis, audio kasetėmis bei įvairia atributika, kontrolę, nustatyta daugiau nei 300 tūkst. eurų nedeklaruotų paja...